Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2021
Мислења
977
Поени од реакции
3.210
Судеќи поред тв-преносот и интервјуто на Таравари, во Гостивар е умрено короната.
Реално сегде е умрено короната. Се изнагушкаа и избацуваа сите пред камера.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.065
... се прашувам, зашто денес во затворен простор каде беа сместени гласачките кутии, а имаше голема фрефенција на граѓани, на влезот не бараа сертификат за примени две дози вакцини исто како при влез во мол, ресторан или театар?
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
54
Поени од реакции
87
.. се прашувам, зашто денес во затворен простор каде беа сместени гласачките кутии, а имаше голема фрефенција на граѓани, на влезот не бараа сертификат за примени две дози вакцини исто како при влез во мол, ресторан или театар?
А што па ти имаш да се прашуваш, ти си обичен смртник ко нас остали. Тури им пепел, не се замарај, не заболуваат тие, тоа е партиско (ШТАБСКО) гушкање. Не се важи како што се важи нашето седнување САМИ во кафана на чорба, така сите ќе заболат ПУ.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.398
Поени од реакции
16.814
... се прашувам, зашто денес во затворен простор каде беа сместени гласачките кутии, а имаше голема фрефенција на граѓани, на влезот не бараа сертификат за примени две дози вакцини исто како при влез во мол, ресторан или театар?
Демократија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.694
Дали знае некој зошто на вакцинација.мк ми ја немаат внесено уште втората доза? од 13.10? Ми треба да е внесена за да можам сертификат за патување да извадам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.065
Дали знае некој зошто на вакцинација.мк ми ја немаат внесено уште втората доза? од 13.10? Ми треба да е внесена за да можам сертификат за патување да извадам.
...можеби не си ја примил ,,преку матичен лекар,, евиденцијата тој ја дава, може треба да се јавиш кај него,
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.694
...можеби не си ја примил ,,преку матичен лекар,, евиденцијата тој ја дава, може треба да се јавиш кај него,
Па првата доза ми е внесена, без матичен лекар. Исто и втората. Зарем не може една работа бе да се заврши од прв пат, без одење некаде по сто пати да ги молиш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.065
Па првата доза ми е внесена, без матичен лекар. Исто и втората. Зарем не може една работа бе да се заврши од прв пат, без одење некаде по сто пати да ги молиш?
...сите податоци одат преку матичниот лекар, знам за проблеми кога пациенти се хоспитализираат, а се водат како невакцинирани или само со една доза, токму поради нејавување на матичен лекар кој преку мој термин специјалистот ги запишува податоците при интернирање на болниот, па и ванциналниот статус, па отпосле ги средуваат тие пропусти!
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
512
Поени од реакции
1.291
...сите податоци одат преку матичниот лекар, знам за проблеми кога пациенти се хоспитализираат, а се водат како невакцинирани или само со една доза, токму поради нејавување на матичен лекар кој преку мој термин специјалистот ги запишува податоците при интернирање на болниот, па и ванциналниот статус, па отпосле ги средуваат тие пропусти!
И ти почна да се губиш (не дека досега не беше изгубена). Што има врска матичниот со внесување на втората доза во сертификатот? Никаква! Тоа е пропуст на пунктот кај што се вакцинирал, таму треба да ја побара грешката.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.065
И ти почна да се губиш (не дека досега не беше изгубена). Што има врска матичниот со внесување на втората доза во сертификатот? Никаква! Тоа е пропуст на пунктот кај што се вакцинирал, таму треба да ја побара грешката.
... ако де се губам, важно ти да не се изгубиш!

...пишувам проблеми од прва рака, кога ќе одиш како пациент во болница, податоци за вакциналниот статус, па и за антиковид званични тестирања се зема по дигитален пат од Иститут за јавно здравје, од матичниот и од Здравствен дом, такво образложение дадов како можно и на членот да праша, ти одговори му нему, не ме учи мене, не сум ти јас крива за денешниве избори што си нервозен, па најде мене да ми се истуриш... Ок!(y)
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.398
Поени од реакции
16.814

u kusi crti aus covid vakcina, u momentov vo test faza, navodno raboti protiv site verzii na covid, ne treba da se cuva u frizider i ima rok na traenje od 3 do 4 god ne 3 meseci. poefikasna od site do sega...
До кај се со тест фазата? Може да потрае малце со оглед што во Австралија сепак нема големи бројки. Или имаат некои држави каде се тетсира?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.794
Поени од реакции
8.296
До кај се со тест фазата? Може да потрае малце со оглед што во Австралија сепак нема големи бројки. Или имаат некои држави каде се тетсира?
testiraat u melburn ali e na pocetok... mislam ke fati podolgo vreme ali ke bide odlicna opcija za onamu kade nema uslovi za fajzer i moderna... bi rekol golem del azija i afrika, ostatokot na svetot do togas ke bide vakciniran
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.065
Па првата доза ми е внесена, без матичен лекар. Исто и втората.
И ти почна да се губиш (не дека досега не беше изгубена). Што има врска матичниот со внесување на втората доза во сертификатот? Никаква! Тоа е пропуст на пунктот кај што се вакцинирал, таму треба да ја побара грешката.
... втората доза како првата му е внесена во книшката, сертификатот, проблемот е фигурирање во централниот влез во ,,вакцинација мк,, за да добие потврда за примени дози за патување, не сум знаела дека тој што е на вакцинален пукт внесува такви податоци директно во линкот на министерство за здравство, :toe:

u kusi crti aus covid vakcina, u momentov vo test faza, navodno raboti protiv site verzii na covid, ne treba da se cuva u frizider i ima rok na traenje od 3 do 4 god ne 3 meseci. poefikasna od site do sega...
...не имунизира рокот на траење и начинот на чување на антиковид вакцина, туку создадена антитела чија матрица одговара на матрицата на вирусот кој треба да го неутрализира, ако присуството на вирусот кој доминира е различен дури во различни делови во АУС , де алфа, де бета де делта сој, која е таа ,,универзална вакцина ,, која ќе делува на сите матрици на антигенот кој мутира?
...не може да се најде формула (барем за сега) за универзална вакцина за вирус кој постојано мутира, па да не' имунизира од сите соеви на вирусот, инаку зошто би години уназад секоја сезона би се произведувала нова формула на вакцина против сезонски грип?:toe:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom