Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.711
Поени од реакции
5.997
* Би било фино да се обидете да не се вреѓате.. Глуп, поглуп и разноразни епитети не можат да бидат употребувани како дел од било каква дискусија.
А твоето его баш за инат нема да ја слуша вистината но знаеш потајно што значи вакцината - блокада на еволуцијата.
Би било фино исто така вакви теории на заговор да се бришат од темава, исто како рамноземљашките...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.533
Поени од реакции
10.336
Би било фино исто така вакви теории на заговор да се бришат од темава, исто како рамноземљашките...
Верувај дека се трудам да тргнам се што е офтопик.. Верувај и дека е многу тешка задача. Слободно пријавувајте се што сметате дека е надвор од темата.
п.с. Ако не ви се допаѓа мислењето или не се сложувате не значи и дека е надвор од темата.
 

Dom

Член од
17 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
21
Слушај кај нас антиваксериве нема трте мрте, ние за промили се расправаме. :D

Море не кажа ништо за бројките од предминатата недела?
25% вакцинирани заразени
18% вакцинирани умрени

Минатата недела веќе имаме
31% вакцинирани заразени
16% вакцинирани починати

Прегледај го приврзокот 308333
Зошто само глеаш процент на заразени вакцинирани?Зошто не си го прошириш хоризонтот на размислување и да идеш у правец 25 % од заразените пред 2недели биле вакцинирани а сега кај починатите се само 16%,плус кај вакцинираните просечната возраст е барем 15-20 години поголема.Очигледно е дека вакцините штитат колку толку од смрт ако не веќе од заразување.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
403
Поени од реакции
1.124
Сакаш да кажеш фрли солиден амаунт на кеш у вода?
Не, еве ќе земам два суплементи за кои сум апсолутно сигурен. Д3 и магнезиум....За Д3 то нема потреба да се зборува, еве за магнезиум. Ја го користам и им давам на моите, кога редовно го користам немам апсолутно никакви проблеми со грчење на мускули и запалење а играм фудбал секој ден по 1,5 саати , бенефит осетиле и моите. Значи суплементите имаат ефект во апсорбција преку мое искуство како и ефект на телото...можам да редам милион студии ама еве колку за да стане појасно една публикација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.407
Поени од реакции
13.497
Зошто само глеаш процент на заразени вакцинирани?Зошто не си го прошириш хоризонтот на размислување и да идеш у правец 25 % од заразените пред 2недели биле вакцинирани а сега кај починатите се само 16%,плус кај вакцинираните просечната возраст е барем 15-20поголема.Очигледно е дека вакцините штитат колку толку од смрт ако не веќе од заразување.
Не разбираш а?

Сакам само да посочам дека нема бегање од резултатите во Израел во јули, кога стасаа до 60% сериозно хоспитализирани и 45% умрени вакцинирани.

Тоа е статистиката, тоа е науката.

Еве ги богативе универзитети, 95% вакцинирани и наставен кадар и студенти и сепак се префрлија на онлајн настава.

Глупаво е ова.

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.479
Поени од реакции
22.053
Зошто само глеаш процент на заразени вакцинирани?Зошто не си го прошириш хоризонтот на размислување и да идеш у правец 25 % од заразените пред 2недели биле вакцинирани а сега кај починатите се само 16%,плус кај вакцинираните просечната возраст е барем 15-20 години поголема.Очигледно е дека вакцините штитат колку толку од смрт ако не веќе од заразување.
Фала богу,нормален пост конечено некој да пише на темава
 
Член од
30 август 2021
Мислења
514
Поени од реакции
1.119
Би било фино исто така вакви теории на заговор да се бришат од темава, исто како рамноземљашките...
Не се нервирај, теориите кои ти ги пласирам се исто толку неверојатни како и официјалниот наратив дека у пентагон одлучиле да ти ја кажат вистината, како и дека вирусот е од лилјак, проблемот е кој во што одбира да верува.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.780
Поени од реакции
11.166
Зошто само глеаш процент на заразени вакцинирани?Зошто не си го прошириш хоризонтот на размислување и да идеш у правец 25 % од заразените пред 2недели биле вакцинирани а сега кај починатите се само 16%,плус кај вакцинираните просечната возраст е барем 15-20 години поголема.Очигледно е дека вакцините штитат колку толку од смрт ако не веќе од заразување.
Тоа дека штитат од смрт е јасно, дискутираме оправданоста некого друг да тераш да се вакцинира кога веќе и сам кажа, не штитат од заразување.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.149
Поени од реакции
11.857
Дали тука има некои интелигентен останат што знае да дискутира без очајно да вреѓа доколку другите не го прифатат неговиот став????
Сите си имаат право на свое мислење, за или против вакцина! Тоа не значи дека ако му кажеш глуп, идиот, кретен дека магично ќе му го смениш мислењето. Убедувајте се на нормален начин, секој со своите факти, какви и да се и од кај и да се.
Секој нареден член што ќе употреби навреда оди на одмор, овој пат ќе е подолг од недела дена


Пријатна дискусија
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.184
Поени од реакции
6.340
Тоа дека штитат од смрт е јасно, дискутираме оправданоста некого друг да тераш да се вакцинира кога веќе и сам кажа, не штитат од заразување.
Штитат од хоспитализации. Наместо да ги полнат болниците и да гинат живи во модуларни, ќе си седат дома асимптоматски.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.780
Поени од реакции
11.166
Штитат од хоспитализации. Наместо да ги полнат болниците и да гинат живи во модуларни, ќе си седат дома асимптоматски.
Значи на тоа се сведе работата, не сузбивање на заразата туку да не ги полнат болниците. Уште па да не горат живи, ко да се луѓето криви што не се вакцинирале и гореле живи таму а не дебилот кој ги напраил тие болници :pos:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.711
Поени од реакции
5.997
Дали тука има некои интелигентен останат што знае да дискутира без очајно да вреѓа доколку другите не го прифатат неговиот став????
Сите си имаат право на свое мислење, за или против вакцина! Тоа не значи дека ако му кажеш глуп, идиот, кретен дека магично ќе му го смениш мислењето. Убедувајте се на нормален начин, секој со своите факти, какви и да се и од кај и да се.
Секој нареден член што ќе употреби навреда оди на одмор, овој пат ќе е подолг од недела дена


Пријатна дискусија
Темава е преплавена од антиваксери кои сеат лажни вести, страв и параноја. Темава го отежнува вакциналниот процес во државава, на Редит и Фејсбук почнаа да ги казнуваат анти-ваксерите и нивните штетни мислења подгреани од лажни вести...

А самата ти како модератор не те интересира од каде доаѓа изворот, колку само да се имало 'здрава дискусија'?

Темава е штетна за целокупното здравје и функционирањето на државава затоа што е запоседната од штетни ликови кои сеат лажни вести. Скоро и сите про-ваксери да ја напуштија ама вие се грижите да немало навреди :pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.407
Поени од реакции
13.497
Еве и доктор кај нас се согласува со мене. Кој има тестирано мешање на вакцини?

@Aceso дали би мешала вакцини? Дали ќе примиш трета доза? Му веруваш на Филипче?

 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.149
Поени од реакции
11.857
Темава е преплавена од антиваксери кои сеат лажни вести, страв и параноја. Темава го отежнува вакциналниот процес во државава, на Редит и Фејсбук почнаа да ги казнуваат анти-ваксерите и нивните штетни мислења подгреани од лажни вести...

А самата ти како модератор не те интересира од каде доаѓа изворот, колку само да се имало 'здрава дискусија'?

Темава е штетна за целокупното здравје и функционирањето на државава затоа што е запоседнаа од штетни ликови кои сеат лажни вести. Скоро и сите про-ваксери да ја напуштија ама вие се грижите да немало навреди :pos:
Кажи ми, сериозно мислиш дека можеш да им го смениш мислењето на тие луѓе?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.711
Поени од реакции
5.997
Кажи ми, сериозно мислиш дека можеш да им го смениш мислењето на тие луѓе?
Не можеш ама можеш да постапиш како Редит и Фејсбук... Секој има право на свое мислење ама и за последиците од тоа, па така ако ширел лажни вести може да му биде забранет пристапот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom