Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 мај 2013
Мислења
7.768
Поени од реакции
24.743
Истата болест е, само малку помодерна.
Во што се разликува!?
Во право е Берик, лани градинки работеа со намален капацитет, а и оваа доминантна варијанта е поагресивна од претходните. Плус сеа со децата од школите е деуга ситуацијата.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.262
Поени од реакции
6.835
Па 90% сум сигурен :D

Кумашинот имаат син 3 години и он изгледа го закачил во градинка. Ја ги дружев во саботата, а неделата малиот кренал 39 температура и позитивен на Корона на брз тест. Они по дома во понеделник први симптоми јас во средата први симптоми. Малиот е веќе добар иначе.

После доктор ми кажа дека е партал по школи и градинки и имаат многу случаи на пренесување од деца на возрасни.
Нема бе па ти. Од министерство викаат дека децата немаат мака и во школите нема рона. :D

Припази си првите 4-5 дена температура да не дигнеш висока и нешто на плуча да не ти излезе. Колку да реагираш на време. Во принцип, заморот ќе ти е најголема мака.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.361
Поени од реакции
57.110
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.183
Поени од реакции
5.935
Во право е Берик, лани градинки работеа со намален капацитет, а и оваа доминантна варијанта е поагресивна од претходните. Плус сеа со децата од школите е деуга ситуацијата.
Мадиња голи била поагресивна оваа варијанта.
Настинка и грип заедно, како и секоја година што имаше болни...но особеност на овој вирус е што напаѓа бели дробови и тука прави партал, но и тука има чудни состојби..луѓе кои пушеле со години, луѓе астматичари, луѓе со хронични бронхитис можат да поминат и да оздрават, да извлечат жива глава, а умираа луѓе со плуќа чиста дукат...разни случаи ...
Многу нејаснотии, многу чудни работи.....Кога би имале саглам здравствени установи, доволен број на обучен, стручен и совесен кадар, немаше да имаме толкава смртност.
Градскиот превоз е најголем ширач на зарази.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.550
Поени од реакции
19.591
Мадиња голи била поагресивна оваа варијанта.
Настинка и грип заедно, како и секоја година што имаше болни...но особеност на овој вирус е што напаѓа бели дробови и тука прави партал, но и тука има чудни состојби..луѓе кои пушеле со години, луѓе астматичари, луѓе со хронични бронхитис можат да поминат и да оздрават, да извлечат жива глава, а умираа луѓе со плуќа чиста дукат...разни случаи ...
Многу нејаснотии, многу чудни работи.....Кога би имале саглам здравствени установи, доволен број на обучен, стручен и совесен кадар, немаше да имаме толкава смртност.
Градскиот превоз е најголем ширач на зарази.
тетке, сака да ти каже дека е далеку позаразна од алфа варијантата. Затоа има поголема смртност итн.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.183
Поени од реакции
5.935
тетке, сака да ти каже дека е далеку позаразна од алфа варијантата. Затоа има поголема смртност итн.
Чиче, пренослива ДА..но смртноста е поради немање на пулмолози во државава, умираат од белодробни болести, а не од затнат нос, кивавица и болки во зглобови.
Поради лекарски грешки и поради нетретирани хронични болни кои неможат да дојдат на редовни контроли и интервенции.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.291
Поени од реакции
18.352
Исоприносин два пати на ден.
... индицирано за вирусни инфекцијии, АМА ОДРЕДЕНИ, не било кои или сите, сега по „ново“ ја вметнаа индикацијата за покачување на имунитетот „ против респираторни вирусни инфекции“ инаку најчесто се применуваше при инфекции предизвикани со херпес симплекс, штом веќе го пиеш разгледај ги несаканите дејства од истиот како „губење здив“ и „потешкотии со дишењето“, за да не помислиш дека ти е од коронавирусот (покачување на трансаминазите и урична киселина- гихт)!
Јас се заразив после втора примена доза, месец, месец и пол, отприлика. И сопругата исто. Додека невакцинираните членови од домаќинството не се заразија.
Ова, веројатно, е добра прилика за анти-вакцерите да се посомневаат во заштитата од заразување, која ја пружа вакцинита. Дури и повеќе, да почнат да мислат дека можеби, токму вакцинираните (со Фајзер) имаат повеќе шанси да фатат од невакцинираните.
Симтомите ни траеја само три дена и беа - само температура (ништо повеќе, буквално, ни нос, ни грло...), што е добра прилика за про-вакцерите да покажат како вакцината штити од компликации.
...ниту антиковид вакцините не ве заштитија, ниту полесно сте поминале поради нив, едноставно се инфициравте и вашиот имун систем се избори за тие три дена, биле или не биле ставени антиковид вакцина вие вака повторно ќе си поминевте, но секогаш малку потешко од првиот пат, ако временскиот размак е пократок, не сте внимавале, односно сте се опуштиле мислејќи дека сте со Фајзер имунизирани, па можете на ручек во ресторан или сте прошетале во некој мол задржувајќи се повеќе во инфицирана затворена средина, домашните внимавале највероватно да немаат контакт со вас или подобро биле заштитени во таа средина каде вие повеќе опстојувавте, па не се заразиле! и тоа нема врска со про или антивакцери, никој не е крив што едноставно овие антиковид вакцини ги нема карактеристики на имунизација како класичните вакцини!
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.392
Поени од реакции
6.624
... индицирано за вирусни инфекцијии, АМА ОДРЕДЕНИ, не било кои или сите, сега по „ново“ ја вметнаа индикацијата за покачување на имунитетот „ против респираторни вирусни инфекции“ инаку најчесто се применуваше при инфекции предизвикани со херпес симплекс, штом веќе го пиеш разгледај ги несаканите дејства од истиот како „губење здив“ и „потешкотии со дишењето“, за да не помислиш дека ти е од коронавирусот (покачување на трансаминазите и урична киселина- гихт)!

...ниту антиковид вакцините не ве заштитија, ниту полесно сте поминале поради нив, едноставно се инфициравте и вашиот имун систем се избори за тие три дена, биле или не биле ставени антиковид вакцина вие вака повторно ќе си поминевте, но секогаш малку потешко од првиот пат, ако временскиот размак е пократок, не сте внимавале, односно сте се опуштиле мислејќи дека сте со Фајзер имунизирани, па можете на ручек во ресторан или сте прошетале во некој мол задржувајќи се повеќе во инфицирана затворена средина, домашните внимавале највероватно да немаат контакт со вас или подобро биле заштитени во таа средина каде вие повеќе опстојувавте, па не се заразиле! и тоа нема врска со про или антивакцери, никој не е крив што едноставно овие антиковид вакцини ги нема карактеристики на имунизација како класичните вакцини!
Баба Ванѓа да не си па знаеш дека не поминале лесно ради вакцината туку се изборил имуниот систем?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.199
Поени од реакции
16.398
Па 90% сум сигурен :D

Кумашинот имаат син 3 години и он изгледа го закачил во градинка. Ја ги дружев во саботата, а неделата малиот кренал 39 температура и позитивен на Корона на брз тест. Они по дома во понеделник први симптоми јас во средата први симптоми. Малиот е веќе добар иначе.

После доктор ми кажа дека е партал по школи и градинки и имаат многу случаи на пренесување од деца на возрасни.
Сите сме изненадени. Секако дека не, јасно беше дека низ школите и градинките ќе хара и дома ќе го носат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.291
Поени од реакции
18.352
Баба Ванѓа да не си па знаеш дека не поминале лесно ради вакцината туку се изборил имуниот систем?
... искрено за мене баба Ванѓа, па ниту Нострадамус не ми се фактори, посебно за ова што го пишувам!
Значи, има вирус со течење/затнување нос и болење глава. Ние го имавме пред една недела. Пишував веќе на темава. Температура највише 37,2-3. Со тоа што ја и синуси воспалив малку, али све помина.
Ќерка ми, пред нешто помалку од две недели, се врати од одмор со деца од училиште. Симптоми - тие: грло, нос течење...Оноа, прв ден грло, втор ден плус течење обилно од нос, после температура, па прекин на грлоболка - до кај трети ден, четврти ден - намалување на температура и покомпактен исцедок од нос и така натаму... Според развојот на симптомите и времето кога се појавија, колку имаше позитивни тогаш, како и некои други информации, јас, кој секогаш дигам повеќе џева од потребно, проценив дека не е Ковид, туку од еркондишнот у аутобус.
Инаку, и јас и жена ми подоцна се заразивме од неа, а и други деца пријавија симптоми.
Жена ми инсистираше да ја провериме, а ја викав да не фрламе пари.
На ќерка ми почна да и поминува после неколку дена, ама сепак фрливме пари и испадна негативна, а и на нас речиси и да ни помина.
Вирусче некое, ама не Ковид, фала Богу.
Јас се заразив после втора примена доза, месец, месец и пол, отприлика. И сопругата исто. Додека невакцинираните членови од домаќинството не се заразија.
Ова, веројатно, е добра прилика за анти-вакцерите да се посомневаат во заштитата од заразување, која ја пружа вакцинита. Дури и повеќе, да почнат да мислат дека можеби, токму вакцинираните (со Фајзер) имаат повеќе шанси да фатат од невакцинираните.
Симтомите ни траеја само три дена и беа - само температура (ништо повеќе, буквално, ни нос, ни грло...), што е добра прилика за про-вакцерите да покажат како вакцината штити од компликации.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.262
Поени од реакции
6.835
...ниту антиковид вакцините не ве заштитија, ниту полесно сте поминале поради нив, едноставно се инфициравте и вашиот имун систем се избори за тие три дена, биле или не биле ставени антиковид вакцина вие вака повторно ќе си поминевте, но секогаш малку потешко од првиот пат, ако временскиот размак е пократок, не сте внимавале, односно сте се опуштиле мислејќи дека сте со Фајзер имунизирани, па можете на ручек во ресторан или сте прошетале во некој мол задржувајќи се повеќе во инфицирана затворена средина, домашните внимавале највероватно да немаат контакт со вас или подобро биле заштитени во таа средина каде вие повеќе опстојувавте, па не се заразиле! и тоа нема врска со про или антивакцери, никој не е крив што едноставно овие антиковид вакцини ги нема карактеристики на имунизација како класичните вакцини!
Само шо статистичките податоци укажуваат на нешто сосема спротивно од ова шо ти си го пишала. :toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.291
Поени од реакции
18.352
Само шо статистичките податоци укажуваат на нешто сосема спротивно од ова шо ти си го пишала. :toe:
...статистиката е повикана и платена од некого што можеби ја врти водата кон неговата воденица, потенцира тоа што му е во интерес, а не потенцира и не спомнува тоа што иде контра негова статистика, затоа многу многу не се базирај на статистики, барем денес тоа лесно се изведува!
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Градинките и лани работеа :toe:
Син ми на годинка фати корона во Април во градинка. Пола група беа претходно болни, но никој ниту тестирани ниту ништо. Откако он излезе позитивен, (секако и ние со него) ги ставија во изолација. Сите дома си седеа, никој не го тестираа и повторно си течеше се нормално. Сега тестовите се подостапни и поефтини. Не е дека го немаше
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.884
Поени од реакции
26.007
Така што Ронче, да бев во оваа категорија денес ама ни минута немаше да му ја мислам за корона. Ќе си продолжев да си го живеам она малку што ми останало секако од животот до максимум, ќе си седев и ќе си се присеќав како ми помина животот и што оставив зад мене со надеж дека сум остварил се што сум замислил. И сигурно нема да барам младите кои животот е пред нив да се затвараат со години за мојот „живот„.
Види, убаво е што ти уште сега мислиш дека знаеш што ќе правиш и што ќе мислиш во третото доба, но тоа не е баш така.
Син ми на годинка фати корона во Април во градинка.
Месеците во македонскиот јазик се пишуваат со мала буква.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom