Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
@teneke ,што мислиш и за овој феномен: дел од медицинскиот персонал попрво би дал отказ отколку да прими вакцина!
Знаат медицинските лица што прави вакцината затоа не сакаат да се вакцинираат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Море тој ми кажа :)

За да не се штрекаат повеќе да не ја заразат си заминала во старски. Сега појма немам можи таму ќе ја натераат со сила да се вакцинира.

Искрено таа како што е селско дете поголеми шанси има да ја помини короната невакциниранa, отколку со вакцина. Впрочем тоа го видовме со примери лани и овде и во странство.

Битно е човек на нога да е. Оти
Horse that lay down, stays down.
На село живеела во АУС? Или до пред 70 години тука живеела на село?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Шведска важно си го олабавила пензинскиот фонд. :D
Kako be nemal komorbiditet, od slikava se gleda deka e so prekumerna tezina...
...само да видиш колку ги има медицински персонал токму во ковид центрите со прекумерна тежина, по таа логика не би требало воопшто да работаат како најризични,
Прашање: дали од утре ќе почнат да го вакцинираат нашиот едуциран здравствен персонал со вакцина на која само што не ѝ истекол рокот на употреба!?
..божем од претходните примени дози медицинскиот персонал го видел рокот на трајноста на антиковид вакцините, а за начинот на чување на која темперарура, како и самиот транспорт до вакциналениот пункт дали некој воопшто се прашал, еве ден денес некој да ги праша што содржи таа антиковид вакцина и како делува, појма немаат, ете често тој ,,некој,, сум јас, а што останува за обичниот народ да биде запознат,
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
A sto mislis zosto e vakcinacijata tolku agresivna vo bas tie zemji?
Znaci debelinata ubiva, sorry.
I pred i po kovid.
Па ти реков, не е дебел. Види му го фб профилот ако толку те интересира. Крупен и дебел се различни поими освен ако немаш за дебел критериум чачкалици од Етиопија
A sto mislis zosto e vakcinacijata tolku agresivna vo bas tie zemji?
Ама агресивнааа. Нов Зеланд се некој % повеќе од нас, 35% вакцинирани. Британија е во некој европски просек. Нема аир од напамет зборење. Комунистиве ве излажаа дека ради коморбидитети толку ни умираат.

.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Па ти реков, не е дебел. Види му го фб профилот ако толку те интересира. Крупен и дебел се различни поими освен ако немаш за дебел критериум чачкалици од Етиопија
Ама агресивнааа. Нов Зеланд се некој % повеќе од нас, 35% вакцинирани. Британија е во некој европски просек. Нема аир од напамет зборење. Комунистиве ве излажаа дека ради коморбидитети толку ни умираат.

.
Nov Zeland za 1 covek pozitiven bese u kompleten karantin cel mesec, imast mnogu drakonski merki.
Vie ako sakate debelejte se ama togas za vas e preporacana vakcina.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
…ебеме, шмркаме, а бе брат еднаш се живее!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не јадеме месо и играме фудбал секој ден.

teneke ми е репрезент за фејк њуз, колку пати тврдеше дека десетици млади лежеле у болница после вакцина зошто некој му кажал така
Неверојатен лик еј. Све му е фејк њуз и лошо интерпретирање на бројки.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Vie ako sakate debelejte se ama togas za vas e preporacana vakcina.
Како да ти објаснам, тогаш вакцини немаше. Дури од мај-јуни започна помасовна вакцинација на сите граѓани. Пред тоа требаше да се вакцинираат старите, домовите, војската, полицијата и медицинските лица.

Нов Зеланд и Британија и редица земји со подебели од нас (Канада, Австралија, Турција, Чешка, Норвешка, Полска, Бугарија, Унгарија...), имаат помалку починати, а вакцините почнаа да се применуваат од декември-февруари. Ние имавме копирани локдауни од нив. Дотогаш дебелите во тие земји што праеле, чекале да се вакцинираат за да не починат?

Башка, текстот кажува друго во суштина. Системот на лекување, сепса и ни збор од лекарската комора за инспекција за лекувањето се клучни информации.

Али ок, твое право да мислиш дека ние како граѓани и пациенти сме виновни за состојбиве.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Замина во старски дом, а помага дома? o_O
Плус од каде дозна дека 90-годишна жена во Австралија решила да не се вакцинира?

Дај потрудете се малку кога измислувате нијеседесило приказни.
Многу приметувам дека се чита селективно. Не дека верувам многу во приказната на тенеке ама човекот напиша дека била способна да помага по дома и никаде нема дека била во старски дом и помагала дома.
Инаку 91 годишна жена во Македонија не се вакцинира, да не беа нашите доктори и да и дадеа прејаки апчиња ќе фукнционираше доста добро психофизички.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Вие само верувајте му на северџанот менгеле кој ја турка вакцинацијата со вакцини дозволени за експериментална употреба + на кои им врви рокот и со најголема смртност по болници
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Многу приметувам дека се чита селективно.
Баш така, селективно, а мислам дека поентава беше ова, поправи ме тенеке ако грешам.


it appears that the mild symptom pattern in centenarians during the COVID-19 pandemic could be correlated to inflammaging, which seems to be a very striking correlation since inflammaging in general is counted as a risk factor for both morbidity and mortality in the elderly.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Се исчистија од пензионерите они, си го олабавија пензискиот фонд сеа ке си крцкаат
Најјаки ми се напиве кога прават некои паралели а просечен 60годишен швеѓанец е еднакво на 30 годишен наш жител по здравје и изглед


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па овие ако го намалиле со ништо не правење, има едно 30 земји што имаа строг логдаун и го намалија и повеќе од нив.
Автоматски споено мислење:

ами ај само чачкалиците ќе преживеат. Тоа што бил крупен човек не го прави по автоматизам со прекумерна тежина која е ризик за вирусов.
Во тој случај пола Британија, САД и Нов Зеланд требаше да се мртви. Данска имаат повеќе дебели луѓе неголи Босна која е втора по смртност. Нов Зеланд на 5 милиони народ имаат 830 починати.
Нејсе, зашто во тој случај и да бил со малку повеќе кг, матичната воопшто не го прегледала и му дала Панцеф при вредност на црп само 4.6 (под нормала).
Зошто докторите по преглед во 8 Септември го смирувале дека тоа било нормално и го пуштиле дома па згора на тоа му дале дупла доза сумамед и панцеф.
Зошто и до ден денес женичката чека лекарска комисија и извештај за лекувањето.
И ете концу конца, последна дијагноза му била сепса.
Има многу зошто во овој, сигурно и стотици илјади слични случаи.
Прилично е јасно дека дебелината е ризик фактор. Има пресметки дека дебел човек статистички има поголеми шанси да наебе. Тоа не значи дека сите дебели луѓе ќе умрат или сите слаби ќе се спасат. Дебел човек се знае што е, се мери бми а не дал е крупен или други нешто.
Не знам што те буни само нов зеланд, кога они немаат корона во слободна циркулација.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Не знам што те буни само нов зеланд, кога они немаат корона во слободна циркулација.
Ги набројав, други држави кои имаат повеќе дебели луѓе од нас, имаат многу помала смртност. Зошто имаат помала циркулација на ковид, треба да се праша министерот во оставка.
Да, дебелината можеби е фактор за некои состојби, но од сликите не видов дека е нешто предебел. Можеби велам, затоа што видов многу починати кои беа далеку од дебели. И како што спомна бијонс, многу персонал стварно дебели.
Башка начинот на лекување и след други нешта (неформирање комисија и извештај за текот на лекување) не одат во прилог дека починал исклучиво ради дебелина.
Едноставно е, коморбидитетите ги измислија како оправдание за скоро највисоката смртност во светот, иако сме далеку подолу во листата. Па потоа беше, не се јавувале навреме. Сите се дебанкирани со бројни примери. Сега вакцините се причина.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ме стигна и мене коронава, мам’та да и ја ебам :LOL:
Треба да им пишам на Астра Зенека парите за бензин до Ниш да ми ги вратат , газ стопанкин. :D
Како дозна или симптоми имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom