Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Се исчистија од пензионерите они, си го олабавија пензискиот фонд сеа ке си крцкаат
Најјаки ми се напиве кога прават некои паралели а просечен 60годишен швеѓанец е еднакво на 30 годишен наш жител по здравје и изглед


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas pre bi opnal 30 godisna nasa otkolku 60 godisna svegjanka ;).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
@teneke ,што мислиш и за овој феномен: дел од медицинскиот персонал попрво би дал отказ отколку да прими вакцина!
се ослободуваат од рамноземјашите, никому не му требаат предавници во своите редови, поготово не во здравство. Да имаш медицински кадар кој радо би се лечел со тревките на баба рада него со вакцина е тотален нонсенс.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
ами ај само чачкалиците ќе преживеат. Тоа што бил крупен човек не го прави по автоматизам со прекумерна тежина која е ризик за вирусов.
Во тој случај пола Британија, САД и Нов Зеланд требаше да се мртви. Данска имаат повеќе дебели луѓе неголи Босна која е втора по смртност. Нов Зеланд на 5 милиони народ имаат 830 починати.
Нејсе, зашто во тој случај и да бил со малку повеќе кг, матичната воопшто не го прегледала и му дала Панцеф при вредност на црп само 4.6 (под нормала).
Зошто докторите по преглед во 8 Септември го смирувале дека тоа било нормално и го пуштиле дома па згора на тоа му дале дупла доза сумамед и панцеф.
Зошто и до ден денес женичката чека лекарска комисија и извештај за лекувањето.
И ете концу конца, последна дијагноза му била сепса.
Има многу зошто во овој, сигурно и стотици илјади слични случаи.
A sto mislis zosto e vakcinacijata tolku agresivna vo bas tie zemji?
Znaci debelinata ubiva, sorry.
I pred i po kovid.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ија мислам дека тоа е мал дел како што гледам болниците си работат уште.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ија мислам дека тоа е мал дел како што гледам болниците си работат уште.
Мал дел, ама кај нас 1/4 не се имунизирани. Носеа студенти затоа што немаа кадар, а добар дел при прва можна прилика ќе избегаат за Германија. Па посегнаа и по законски измени за да може докторите дополнително да црнчат после работното време...наместо да им ги зголемат платите.

Болниците во САД си работат, но и таму има недостаток на медицински персонал. За тоа се зборува во видеото, а не дека болниците ќе бидат затворени! Преферираат отказ пред вакцина. :)

пи.ес. Барем тука ќе останат едуцираните и нема да бидеме први по смртност во Европа, а по пописот, може и во светот. ;)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
бате, муабетов ти е гола вода. Зошто ондак постои здравство? И онака ќе умрат луѓето шо ќе се замараме да ги лечиме? А кога ќе остариш
Не знам која ти е целта, мислам дека ти е интересно да тролаш „да ги спасиме старите„ а најосновни елементи за здравство и животен век ги игнорираш. Како наслов на М експрес си.

На 80+ (што е еднакво на 70+ во Македонија, просечниот Македонец живее 8 години помалку од просечниот Швеџо) немаш здравство. Имаш само крај на животното очекување. На 80+ плус (или 70+ во МК) ризичен потфат е вадење заб. А за големи операции ни на запад воопшто не те земаат во предвид бидејќи си го одживеал своето. Срце, транспланти...На 80+ ниедно здравствено нема да ти ги понуди.

Така што Ронче, да бев во оваа категорија денес ама ни минута немаше да му ја мислам за корона. Ќе си продолжев да си го живеам она малку што ми останало секако од животот до максимум, ќе си седев и ќе си се присеќав како ми помина животот и што оставив зад мене со надеж дека сум остварил се што сум замислил. И сигурно нема да барам младите кои животот е пред нив да се затвараат со години за мојот „живот„.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Jas pre bi opnal 30 godisna nasa otkolku 60 godisna svegjanka ;).
Кога ке застанат една до друга би ја одбрал швеѓанката мислеејќи дека е подобра
ебати буквалистот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
Не знам која ти е целта, мислам дека ти е интересно да тролаш „да ги спасиме старите„ а најосновни елементи за здравство и животен век ги игнорираш. Како наслов на М експрес си.

На 80+ (што е еднакво на 70+ во Македонија, просечниот Македонец живее 8 години помалку од просечниот Швеџо) немаш здравство. Имаш само крај на животното очекување. На 80+ плус (или 70+ во МК) ризичен потфат е вадење заб. А за големи операции ни на запад воопшто не те земаат во предвид бидејќи си го одживеал своето. Срце, транспланти...На 80+ ниедно здравствено нема да ти ги понуди.

Така што Ронче, да бев во оваа категорија денес ама ни минута немаше да му ја мислам за корона. Ќе си продолжев да си го живеам она малку што ми останало секако од животот до максимум, ќе си седев и ќе си се присеќав како ми помина животот и што оставив зад мене со надеж дека сум остварил се што сум замислил. И сигурно нема да барам младите кои животот е пред нив да се затвараат со години за мојот „живот„.
гола вода ти е муабетот и твоите аргументи друже. Според твоево да затвориме здравство за секој над 70, пошто и така кај и да е ќе умре.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Мал дел, ама кај нас 1/4 не се имунизирани. Носеа студенти затоа што немаа кадар, а добар дел при прва можна прилика ќе избегаат за Германија. Па посегнаа и по законски измени за да може докторите дополнително да црнчат после работното време...наместо да им ги зголемат платите.

Болниците во САД си работат, но и таму има недостаток на медицински персонал. За тоа се зборува во видеото, а не дека болниците ќе бидат затворени! Преферираат отказ пред вакцина. :)

пи.ес. Барем тука ќе останат едуцираните и нема да бидеме први по смртност во Европа, а по пописот, може и во светот. ;)
Најјакото е што сите доктори се ставаат у ист кош као демек се утепале од работа за време на пандемијава а уствари добар дел се утепаа поише од лежење заради мерките не примаа човек по амбуланти и клиники


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Прашање: дали од утре ќе почнат да го вакцинираат нашиот едуциран здравствен персонал со вакцина на која само што не ѝ истекол рокот на употреба!?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
гола вода ти е муабетот и твоите аргументи друже. Според твоево да затвориме здравство за секој над 70, пошто и така кај и да е ќе умре.
Прочитај му го пак мислењето овојпат полека.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Не знам која ти е целта, мислам дека ти е интересно да тролаш „да ги спасиме старите„ а најосновни елементи за здравство и животен век ги игнорираш. Како наслов на М експрес си.

На 80+ (што е еднакво на 70+ во Македонија, просечниот Македонец живее 8 години помалку од просечниот Швеџо) немаш здравство. Имаш само крај на животното очекување. На 80+ плус (или 70+ во МК) ризичен потфат е вадење заб. А за големи операции ни на запад воопшто не те земаат во предвид бидејќи си го одживеал своето. Срце, транспланти...На 80+ ниедно здравствено нема да ти ги понуди.

Така што Ронче, да бев во оваа категорија денес ама ни минута немаше да му ја мислам за корона. Ќе си продолжев да си го живеам она малку што ми останало секако од животот до максимум, ќе си седев и ќе си се присеќав како ми помина животот и што оставив зад мене со надеж дека сум остварил се што сум замислил. И сигурно нема да барам младите кои животот е пред нив да се затвараат со години за мојот „живот„.
На еден пријател мајка му 90 години, во Австралија се, реши да не се вакцинира и замина во старски дом да не ги малтретира дома сите да се штрекаат за неа. Иначе жената се уште си е способна да се грижи за себе си, па и да помага дома.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
На еден пријател мајка му 90 години, во Австралија се, реши да не се вакцинира и замина во старски дом да не ги малтретира дома сите да се штрекаат за неа. Иначе жената се уште си е способна да се грижи за себе си, па и да помага дома.
Замина во старски дом, а помага дома? o_O
Плус од каде дозна дека 90-годишна жена во Австралија решила да не се вакцинира?

Дај потрудете се малку кога измислувате нијеседесило приказни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Замина во старски дом, а помага дома? o_O
Плус од каде дозна дека 90-годишна жена во Австралија решила да не се вакцинира?

Дај потрудете се малку кога измислувате нијеседесило приказни.
Море тој ми кажа :)

За да не се штрекаат повеќе да не ја заразат си заминала во старски. Сега појма немам можи таму ќе ја натераат со сила да се вакцинира.

Искрено таа како што е селско дете поголеми шанси има да ја помини короната невакциниранa, отколку со вакцина. Впрочем тоа го видовме со примери лани и овде и во странство.

Битно е човек на нога да е. Оти
Horse that lay down, stays down.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom