Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
23 мај 2013
Мислења
1.881
Поени од реакции
4.034
Де бре само од ракав да се истресе, да се тресне нешто.
Во Германија тие што официјално имаат прележано имаат ист третман како и вакцинираните лица.
Мислев дека станува збор за Северен Фиром, извинете грешка е...го повлекувам кажаното
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.553
Поени од реакции
17.361
Ако има локдаун ќе биде за невакцинирани.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Ноември Игорче, ноември некаде, тогаш ќе стани густо. Тогаш Германија ќе го стаса Израел во јули. Освен ако не почнат масовно давање на трета доза во октомври.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.032
Поени од реакции
28.702
...,,во живо,,
машка одбојка Словенија : Италија 16:12 трибините со навијачи фул, ниту заштитни маски, ниту два метра растојание, ништо посебно за да речеме дека е пандемија, изгледа не ја пуштаат короната во спортската сала,
шееем, словенијо...пјо форте рагаци!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.018
Поени од реакции
5.595
брат, тебе да те стават министер за смрт нема да е лошо. Да не се прекинела наставата додека не почнат средношколци да умираат? тие денешните биле 60+ плус и со една нога у гроб биле?

А и верувам дека ќе биде како што викаш, пошто оваа Цароска иде со глава во ѕид и глуми дека е све океј додека има 40+ умрени на ден и клиниката во козле се полни со деца.
Леле навредава :pos: Нели бе Тодоров беше министер за смрт дека му умре Тамара? Овој моменталниов значи е министер за геноцид?

А тебе изгледа криво ти е сега што не умираат деца и не можеш да тераш уште поагресивна пропаганда, па се фати за тоа што умрените 80 годишни (читај убаво што сум пишал) секако биле со една нога во гроб?

Да, нема да умираат деца дури и да не се вакцинирани и нема да им треба вакцина. А од друга страна ќе има стари луѓе што ќе умираат па макар и по 6 дози од сите можни вакцини да им ставиш. Помири се со тоа.

Btw клиниката во Козле пред 3 години била далеку пополна, па не се прекинала настава.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.144
Поени од реакции
17.413
@Xibalba gledaj vesti vecer, vojna pred kancelariite na CFMEU. Se puka so gumeni kursumi, kancelariite gi napravija sol, dimni frleni i solazavec frlen. Ova e eden od najjakite sindikati vo SVETOT koj vo minatoto dobival i globalna podrska do stepen da ako se prati brod (m-to e za maritime) kade ne rabotat rabotnici na sindikatot poveke toj brod nikade nema da moze da se rastvari... Luda rabota, ama ova ti e moderna mafija... Gi vodi John Setka (hrvat) i interesno e vo 20 intervjua do sega nikade ni maska nosi ni e za vakcini ama sega za sega se drzi na linija so vladata, koj znae kolku e platen... Ako padne ili ako smeni strana ovde za nedela dve ke bide vojna lol...

Site rabotnici vo gradeznata industrija mora da se vakcinirani do petok za da rabotat.

Ova e posledniot niven protest vo 2018 za pokacuvanje na platite... So ovie nema zaebancija, ni vojska ni policija nema da gi spasi politicarite ako najavat protesti.

1632119554195.png
Автоматски споено мислење:

@Menethil

567 zarezeni vo melburn denes. 1 umren, 70 godisna starica.

posto spomnuvase kako ovde ke bide poloso, denovive izlegoa so model kade do feb se ocekuvaat 2200 mrtvi vo viktorija. ovde se zima u predvid celosno otvaranje na 80% i pokacuvanje na slucaevi od nekolku iljadi dnevno... zrtvi ke ima ali mnogu pomalku od drugi mesta, plus se spremni za toa, bar kolku moze.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.553
Поени од реакции
17.361
Еј 18 месеци, 18 месеци пандемија немаат протокол за лекување ...

Д-р Злате Мехмедовиќ вели дека најголемата причина за големиот број смртни случаи во Македонија е затоа што лекарите не работат со унифициран протокол за лекување на пациенти заразени со „Ковид 19“. Тој предлага протоколот или упатството за лекување од „Ковид 19“ да се донесе со закон и да се објави во службен весник.

Во меѓувреме, здравствените власти ги обвинуваат пациентите бидејќи, како што велат, тие одат во болниците предоцна и нивната состојба се влошува. Инаку, вакцината против вирусот е единственото решение за намалување на бројот на смртни случаи, вели Мехмедовиќ. Тој смета дека граѓаните кои немаат развиен имунитет по две дози на вакцина, треба да ја добијат и третата доза од вакцината против Ковид -19.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.972
Поени од реакции
7.777
Во колку саатот е аплаузот за Венко? Инаку се вратиле со Вицето од Грција во Фук Так Дојран последно фотографирани се.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.401
Во меѓувреме, здравствените власти ги обвинуваат пациентите бидејќи, како што велат, тие одат во болниците предоцна и нивната состојба се влошува.
Секако дека народот е крив. Тие се супер хумани, некорумпирани професионалци кои секој пациент го третираат еднакво.
10 дена чека народ за тестирање на државно овие велат доцна доаѓале.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.539
Поени од реакции
20.097
Poslednite dena srede bran ima okolu 4000-5000 testovi dnevno a moze povekje. Se prasuvam zosto? Pa neli treba povekje testiranje za da se otkrijat pozitivnite porano za da moze porano da se reagira. I da, drzavata treba da pokrie ako saka ozbilno da se spravi so pandemijata i da, cenata treba da si ja regulira.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.950
Еј 18 месеци, 18 месеци пандемија немаат протокол за лекување ...
Некој лаже. :cautious:

Немаат универзален протокол, но прашање е дали имаат и воопшто некаков протокол.

Стави го на кислородна и оставен е на милост и немилост. Сепак скоро половина од хоспитализираните да ти умираат треба да е црвен аларм до инспекциските служби, па дури и до самото обвинителство.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.553
Поени од реакции
17.361
Poslednite dena srede bran ima okolu 4000-5000 testovi dnevno a moze povekje. Se prasuvam zosto? Pa neli treba povekje testiranje za da se otkrijat pozitivnite porano za da moze porano da se reagira. I da, drzavata treba da pokrie ako saka ozbilno da se spravi so pandemijata i da, cenata treba da si ja regulira.
Треба многу работи.

Прва работа што треба да ја направат е да се проверат сите брзи тестови што се продаваат во аптеките дали и колку се ефикасни со Делта.

Втора работа ако веќе не може како во Британија да му се даваат на секое семејство во пакет бесплатно брзи тестови, тогаш барем да се намали цената.

Ова може значително да придонесе за намалување на епидемијата, ако луѓето почесто си се тестираат дома.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.539
Поени од реакции
20.097
Треба многу работи.

Прва работа што треба да ја направат е да се проверат сите брзи тестови што се продаваат во аптеките дали и колку се ефикасни со Делта.

Втора работа ако веќе не може како во Британија да му се даваат на секое семејство во пакет бесплатно брзи тестови, тогаш барем да се намали цената.

Ова може значително да придонесе за намалување на епидемијата, ако луѓето почесто си се тестираат дома.
Brzite testovi se efikasni so Delta zatoa sto tie zarazeni so Delta imaat pogolema kolicina virusi a na brzite testovi za razlika od PCR im treba odredena koncentracija. Sepak imaat slabost a toa e sto prvite dva dena iako mozes da siris tesko brziot da pokaze pozitiven. Ko ke imas simptomi drugo e, togas se efikasni. Ama da, brzite testovi se dobar nacin i treba masovno da se davaat so ogled sto nabavnata cena e pod edno Evro.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.553
Поени од реакции
17.361
Brzite testovi se efikasni so Delta zatoa sto tie zarazeni so Delta imaat pogolema kolicina virusi a na brzite testovi za razlika od PCR im treba odredena koncentracija. Sepak imaat slabost a toa e sto prvite dva dena iako mozes da siris tesko brziot da pokaze pozitiven. Ko ke imas simptomi drugo e, togas se efikasni. Ama da, brzite testovi se dobar nacin i treba masovno da se davaat so ogled sto nabavnata cena e pod edno Evro.
Абе има проблем во Британија со оглед дека државата ги набавува имаа дискусија за тоа и прават селекција на брзите тестови оти не се сите добри.

Делта има и малце поинаква рнк од претходните вируси, така да не знаеш на кој протеин е правен тестот.
Автоматски споено мислење:

@kano :)
Овај е тој Хрватот? Море мајки шајки карање :D

 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.018
Поени од реакции
5.595
Poslednite dena srede bran ima okolu 4000-5000 testovi dnevno a moze povekje. Se prasuvam zosto? Pa neli treba povekje testiranje za da se otkrijat pozitivnite porano za da moze porano da se reagira. I da, drzavata treba da pokrie ako saka ozbilno da se spravi so pandemijata i da, cenata treba da si ja regulira.
Затоа што заврши сезоната за одмор, не мораат веќе луѓето да се тестираат за да одат некаде.

И да, државата уште од почетокот не ја боли кур за пандемијата и за здравјето на народот, сите мерки им се само за полнење на буџетот. Каде им е ќарот ако дадат бесплатни тестови на сите?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.032
Поени од реакции
28.702
Poslednite dena srede bran ima okolu 4000-5000 testovi dnevno a moze povekje. Se prasuvam zosto? Pa neli treba povekje testiranje za da se otkrijat pozitivnite porano za da moze porano da se reagira.
... да ама тестовите како за итна употреба што се пуштени од ФДА, не се за дијагностицирање на болест (да не се повторам за пронаоѓачот на ПЦР тест што самиот укажал дека се применува САМО за експериментални тестирања), а не за одредување на болест, така да тестовите, можеби да дадат некој правец, ама и не мора, тие не се специфични само за Sars-Cov-2, туку се осетливи и на други коронавируси што ги имаме со години околу нас и имаме ресираторни инфекции од нив со години уназад, затоа секој резултат на овие тестови „за итна употреба“ со резерва, затоа што зависи од многу фактори,
I da, drzavata treba da pokrie ako saka ozbilno da se spravi so pandemijata i da, cenata treba da si ja regulira.
... државата зема процент од лабораториите за кои истите COVID-19 тестови дадоа овластување и се акредитирани за давање резултати од тестирање на граѓаните, зашто би си го пресушила изворот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom