Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Со лесно и со помин.
Фала.

Еми 18 месеци никој не беше настинат. Редно беше, треба да почниме и со редовните вируси да се занимаваме иначе и тие ќе станат опасни.

Затоа и сум за настава со физичко присуство.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Фала.

Еми 18 месеци никој не беше настинат. Редно беше, треба да почниме и со редовните вируси да се занимаваме иначе и тие ќе станат опасни.

Затоа и сум за настава со физичко присуство.
Од една страна не сакаат децата да си ги вакцинираат, оние кои можат, а од друга се плашат од настава со физичко присуство! Поминав денес покрај ЈБТ, надвор ретко кој ученик имаше маска. Претходно бев во општина Карпош (има некоја градинка таму), ниту една дете не беше со маска. Тоа е состојбата од терен. Дури, парковите и игралиштата тука беа полни цело лето. Надвор си се дружат слободно, иако аргументот им е дека се во затворено (пази, со месеци беше активна кај нас мерката "маска на отворено"). Сега нема опасност, а тогаш имаше!

Не е хумано да ги тераат децата да носат маска цело време. 6-7 саати е премногу за дете. Или нека направат клупи каде ќе може да седи секој посебно, какви што има во САД. Ама училиштето не е само воспитно-образовна институција, туку и социјална. И јас сум за настава со физичко присуство. Треба полека да се враќаме во нормала.

Кај мене, лани, имаа настинка со температура. Иако веќе секој симптом е Ковид симптом, не знам дали имаа Ковид. Не се тестираа. Мене не ми беше ништо посебно, само ме болеше глава (претпоставувам од нив, директно или индиректно). :D
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
karikatura2.png

Сликата перфектно ја отсликува денешницата, но текстот мислам дека греши.
Не е проблемот во науката (science), проблемот е во научниците (scientist), кои се должни да ја интерпретираат таа наука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.587
Поени од реакции
38.731
Прегледај го приврзокот 307193

Сликата перфектно ја отсликува денешницата, но текстот мислам дека греши.
Не е проблемот во науката (science), проблемот е во научниците (scientist), кои се должни да ја интерпретираат таа наука.
Сега пулсот ти чука брзо со секој скрол на фб каде што откриваш научни факти против вакцините, али кога ќе протече чипот у системот забораваш на се.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Сега пулсот ти чука брзо со секој скрол на фб каде што откриваш научни факти против вакцините, али кога ќе протече чипот у системот забораваш на се.
Дечко, дискусијата со тебе е како дискусија за ефтина паштета од 5 денари, толку проста и едноставна, што не вреди да се трошат зборови, бесмислено е.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Код:
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FSekulaVojvodaFanClub%2Fposts%2F2333988833443327&show_text=true&width=500" width="500" height="701" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>
Стигнавме и до таму. Во Австралија се градат кампови (логори) т.е „карантински објекти“. Ќе се викале „Wellcamp“, или камп на доброто здравје. Таму ќе биле сместувани заразените од Koвид, додека им траела изолацијата.
Ако земеме дека ПЦР тестовите, според кои се одредува дали некој е заразен или не, со манипулирањето на ЦТ (cycle threshold), оваа „пандемија“ може да трае без крај. 15.000 луѓе, оттргнати надвор од своите домови, мандаторно затворени врз база на претпоставка...
Тргнете го наративот за Koвид и вратете се 75-80 години наназад. Како да нема разлика.
Ова ли е за нашето здравје? Ова е иднината која што не очекува? Ова ли е „верувајте и на науката, не на мороните“? Има ли во ова здрав разум?



 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
1631727793801.png

1631727884719.png

Црвената линија претставува седумдневна подвижна средина, која укажува успорување на намалувањето на нови случаи. Дали ова е период на стагнација пред следен бран уште е рано да се каже.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Аууу пропагандава е страшна. Умрела иако била целосно вакцинирана. Се заразила на туристичко патување во Мисисипи.
Бидејќи само 42% од населението таму се вакцинирани, одма претпоставуваат дека се заразила од невакциниран :facepalm:

А дека Бајден му кажа во мај дека вакцинираните сега се слободни и без маски можат да шетаат секаде?


Се повеќе попиздувам од оваа пропаганда. Абе СССР не му е рамен.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.294
Аууу пропагандава е страшна. Умрела иако била целосно вакцинирана. Се заразила на туристичко патување во Мисисипи.
Бидејќи само 42% од населението таму се вакцинирани, одма претпоставуваат дека се заразила од невакциниран :facepalm:

А дека Бајден му кажа во мај дека вакцинираните сега се слободни и без маски можат да шетаат секаде?


Се повеќе попиздувам од оваа пропаганда. Абе СССР не му е рамен.
Со самата селекција на државата со 44% вакцинирани, апла се гледа дека е пропаганда. Кој бре оди на одмор во Мисисипи?:pos::pos:


Браќа, мочајте по секоја пропаганда, бидете гласни и покажувајте им кур на секој ебен јавен пункт што замара со вакцинација. Во меѓувреме гледајте туторијали за правење молотови коктели за во случај ако згусне.

She was preceded in death by more than 4,531,799 others infected with Covid-19. She was vaccinated but was infected by others who chose not to be. The cost was her life." :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Со самата селекција на државата со 44% вакцинирани, апла се гледа дека е пропаганда. Кој бре оди на одмор во Мисисипи?:pos::pos:


Браќа, мочајте по секоја пропаганда, бидете гласни и покажувајте им кур на секој ебен јавен пункт што замара со вакцинација. Во меѓувреме гледајте туторијали за правење молотови коктели за во случај ако згусне.

She was preceded in death by more than 4,531,799 others infected with Covid-19. She was vaccinated but was infected by others who chose not to be. The cost was her life." :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Ајде браќа, Тенџере, Зурла, Думбо спремајте се ќе паѓа тешка револуција со молотови коктели ќе му ебеме матер на Џо Бајден...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.587
Поени од реакции
38.731
Со самата селекција на државата со 44% вакцинирани, апла се гледа дека е пропаганда. Кој бре оди на одмор во Мисисипи?:pos::pos:


Браќа, мочајте по секоја пропаганда, бидете гласни и покажувајте им кур на секој ебен јавен пункт што замара со вакцинација. Во меѓувреме гледајте туторијали за правење молотови коктели за во случај ако згусне.

She was preceded in death by more than 4,531,799 others infected with Covid-19. She was vaccinated but was infected by others who chose not to be. The cost was her life." :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
пази со молотовите, да не те депортира Меркел :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.654
и Биџонс за да ви честита дека цело време сте биле во право и дека Земјата е рамна...
... може со арно, да ме иземеш од тоа твое пишување со неточни податоци и споредби? што имам јас со „рамна земја“ следно вака спомнување ќе ти пријавам за тролање и вознемирување!
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.253
:toe:

Notice the differences in reporting. The May 2020 report describes adverse events, whereas the October 2020 report changes the reporting to adverse reactions. The difference is that an adverse reaction denotes a causal relationship and an adverse event is an event that may or may not be causally related. A reaction is sometimes defined as the response to a medication where that response is at least resonably possible to have been caused by the medication. By concealing the adverse events and only reporting adverse reactions, the October 2020 FDA report conceals the real danger from Veklury® (remdesivir). Keep in mind that an adverse reaction must be established by a reasonable possibility. Such nebulous standards for distinguishing adverse events from adverse reactions are ripe for abuse. An adverse event could be causally related but the reviewer may just decide it is not reasonable to infer it is causally linked, and thus it would not be called an adverse reaction.
Majority of Patients on Remdesivir Suffer Liver Damage
Kidney Damage From Remdesivir is Foreseeable

Ништо страшно, скоро секој лек предизвикува некаква штета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom