Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Бетер душо, бетер...во 8 ми септември плафони паѓаат, поплави нон стоп, лифтови не работат, мртовци во ходник стојат со саати...
.... а тој директор што го менаџира сето тоа што го опиша е потенцијален заменик на В.Филипче ако падне од фотеља :icon_lol:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
.... а тој директор што го менаџира сето тоа што го опиша е потенцијален заменик на В.Филипче ако падне од фотеља :icon_lol:
Taka vikaat...uste better...on bolnicava ja unisti a Tek za ministerstvoto da ne prajme moabeti.....a bivsata zena mu e najgolem antivakser.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Taka li...ok, neka mi izvini.
...сака да каже дека во еден објект каде циркулираат луѓе и се работи 24ч мора да се амортизира градбата во сите сегменти фасада, канализација, дрвенарија, цел инвентар, па затоа постојат мајстори кои сето тоа ќе го сменат, поправат само да се каже два збора со еден потпис, дали такви појави има во приватни објекти?
-има! ама веднаш се санира, затоа постои одговорност и правило каков директор таква болница, па сега гледај ти тоа што става марамче во џепчето од костимот кога дава Тв интервју кога под костимот носи скинати гаки, таква ќе биде и средина каде менаџира т.е работи!;)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Nesto majstorsko. Gori karton,guma,plastika,drvo toa znaete, Ama i ova nabrojano za da gori i izgori mu e potreben kislorod,bez nego nisto.
Ama gori i celikot e kako de. Kolku e opasen toj kislorod da vidime.(ako ne sum podzaboravil)
Sum secel celik so debelina 200 mm za koe se potrebni dve boci.
Na rezackata pustam acitilenot prvi i malku kislorod i palam toa upaljacot ili veke go drzam zapalen.So taa mesavina moze samo da go zagream celikot,no jas sakam i da go ZAPALAM,da go stopam,da go isecam,zatoa drgiot ventol za kislorod go otvaram skoro do kraj i celikot od 200 mm go secam kako puter so noz. Ete toa pravi kislorodot ako e vo pogolema turaza.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.308
Поени од реакции
7.442

Еве една студија за Тенекаријата, Зурла и Биџонс направена од др. Ники Минаж
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Абе цела болница му изгоре за 3 минути. Ти за цевки зборуваш ?
Изгоре и Претседателот на Влада полемизира. Не сака да ја прифати одговорноста (оставката) затоа што тоа ќе биде шамар пред локалните. Игра политички игри. А народот гледа дека нема интерес кај нив за решавање на кризава. Интересот за вакцина е спласнат. Просекот е околу 1.000 дневно и сеуште стојам на тоа дека треба да се имунизираат за некој месец, а не сега кога бранот завршува и кога започнува сезона на грипови и наскоро, новиот бран. По вакцина, имунитетот опаѓа, а организмот, во нормални околности, би се справил полесно со овој вирус (зборувам кај младите). Тоа е моето размислување, но секој со својот памет.

Дури не ни очекувам интерес од самите доктори за ставање крај на пандемијата, сем ако нема личен интерес. Никогаш за ништо не реагирале, Комората ги штити како бели мечки, така да, и акцентот им е ставен само на самите плати. Зошто не протестираа(т) против условите во болниците? Тоа се нивни работни услови. Имаа протести за изолирани случаи за напади врз доктори, ок, а што е со останатите проблеми во здравството? Иницијативата мора да започне од самите нив. Истата ја нема.

Стапката на смртност е 0.02% (не била 0.01%, малку рипнала). Напнуваат со тоа дека и млади умирале! И сега? Од форумов не знам лично ниту еден активен член, нема ни да се замарам со тоа кој и зошто се или не се вакцинирал. Не ме интересира.

Очекувам кршење на Уставот по овие локални, мислам дека ќе бараат задолжителни тестови на своја сметка, неплатени одмори, па дури и притисоци на администрацијата. Нешто построги мерки, ама и тука, ако не реагираат засегнатите, нека го трпат стапот.

Јадник Костов ако стане министер. Една болница не може да води, ќе води цел ресор! :oops:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зборувам за прва доза и тоа е факт. Затоа препорачуваат вакцинираните да се чуваат тој период од 2 недели.

Нареден пат очекувам стоечки овации господине Првсе Вакцинирав. ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Зборувам за прва доза и тоа е факт. Затоа препорачуваат вакцинираните да се чуваат тој период од 2 недели.

Нареден пат очекувам стоечки овации господине Првсе Вакцинирав. ;)
Дамби во УСА над 100 души фирмите задолжителна вакцинација, тука колку ќе биде минимумот 10?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Еве една студија за Тенекаријата, Зурла и Биџонс направена од др. Ники Минаж
...рече тролЕјбусот и остана без електрична енергија од што се испразнил од постот!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дамби во УСА над 100 души фирмите задолжителна вакцинација, тука колку ќе биде минимумот 10?
Ај оди прочитај го она што го потпиша Џо и врати се. 19 држави нема да го имплементираат тоа...што лошо го пренесе.

Не научи да дебатираш, и не научи. :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom