Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.326
Поени од реакции
34.378
Ke ti napraam be sertifikat, problem li e.. u sred centar sedam na kafe so falc sertifikat, nikomu nisto..
Ako si seriozen, a se nadevam ne si no ne bi me iznenadilo nisto vekje, togas mnogu e jasno zosto i kako sme padnati na vakvo nivo i zosto vakvo ni e sudstvoto i cel toj trul sistem.

Steta sto nemame seriozni policajci/inspektori.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.676
Поени од реакции
10.471
Ako si seriozen, a se nadevam ne si no ne bi me iznenadilo nisto vekje, togas mnogu e jasno zosto i kako sme padnati na vakvo nivo i zosto vakvo ni e sudstvoto i cel toj trul sistem.

Steta sto nemame seriozni policajci/inspektori.
Mrtov hladan seriozen sum be druze, znaes kade rabotam, na pauza kaficine u GTC vtor dom mi se..
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.474
Поени од реакции
4.134
Аман бе, тие милиони крадат па никому ништо, овие за сертификатите се фатиле. :facepalm:
Последните десетина дена повторно топ се кафичи, локали, од кои минимум 80% се со такви сертификати.
Еве, јас во последните месец дена неколку пати сум бил во кафич, кафана, а немам воопшто никаков сертификат, ниту планирам да барам.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.300
Поени од реакции
19.389
Ke ti napraam be sertifikat, problem li e.. u sred centar sedam na kafe so falc sertifikat, nikomu nisto..
Не ми ни треба сертификат. Тука не ни бараат.

Не знам зошто веќе се замараат кој е вакциниран. Системот требаше да воспостави ред и дисциплина, требаше со време да донесе вакцина, пред да се отворат проблемите со АЗ. Тоа беше сериозен удар за интересот за вакцинација. Ама и тогаш околу 50% изјавија волја за вакцина.

Моето здравје е моја работа. Не е ниту на мојот доктор затоа што јас можам да му дадам единствено дозвола за преглед, зафат, операција и сл. Ако одбијам, најмногу што може да направи е да ми ги соопшти лошите ефекти по мојот избор. Толку. Неговите ингеренции запираат тука.

И никогаш вака не се напнувало за ништо. Децениски проблеми, сите молчат. Ама кога директно сите се засегнати со ограничувања за патувања, работа, транзит, па и забрани за движење на домашната територија, галама. Ми сметаа мерки, но кафето може да се испие било каде. Битно е друштвото.

На работа, секоја недела по еден оди 14 дена во изолација, вакциниран или не. Сите поминаа без симптоми. Си го чекам мојот ред. :D

Ете им ја вакцината, интересот е опаднат. Имаат избор дали да тапкаме во место или да не ослободат од сите мерки.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.676
Поени од реакции
10.471
Аман бе, тие милиони крадат па никому ништо, овие за сертификатите се фатиле. :facepalm:
Последните десетина дена повторно топ се кафичи, локали, од кои минимум 80% се со такви сертификати.
Еве, јас во последните месец дена неколку пати сум бил во кафич, кафана, а немам воопшто никаков сертификат, ниту планирам да барам.
Normalno.. kaj mene u Gjorce na toj gazfata licno i personalno mu kazav ne sum vakciniram ali imam sertifikat, mi rece nemaj gajle sedi si..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.159
Поени од реакции
26.796
Мене у Дежа Ву кое е буквално на улица не ми дадоа да си јадам мини палачинки со внуката па седевме на клупи го граѓани од втор ред... :(
Ја фатив целиот поштен ќе изигравам, напрај си фејковаќа и свиркај си.

Најјако е дека тогаш дојде еден човек и вика „може ли да платам 4 вафли“ и оваа збунета го гледа, и овој со полу уста „ќе дојдат едни полицајци да ги земат...“ и доаѓаат џандарите (чекавме многу време, гужва се напраи не можеше да постигне таа сладоледи, вафли, палачинки) 10-15 минути подоцна
„еден „пријател“ вафли плати, готови се?“

Ова пошто изгледа многу добро си ја вршеле работата џандариве, прописно го казниле за паркирање ваљда, па тој „пријателот“ да ги награди.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.403
Поени од реакции
21.480
Не ми ни треба сертификат. Тука не ни бараат.

Не знам зошто веќе се замараат кој е вакциниран. Системот требаше да воспостави ред и дисциплина, требаше со време да донесе вакцина, пред да се отворат проблемите со АЗ. Тоа беше сериозен удар за интересот за вакцинација. Ама и тогаш околу 50% изјавија волја за вакцина.

Моето здравје е моја работа. Не е ниту на мојот доктор затоа што јас можам да му дадам единствено дозвола за преглед, зафат, операција и сл. Ако одбијам, најмногу што може да направи е да ми ги соопшти лошите ефекти по мојот избор. Толку. Неговите ингеренции запираат тука.

И никогаш вака не се напнувало за ништо. Децениски проблеми, сите молчат. Ама кога директно сите се засегнати со ограничувања за патувања, работа, транзит, па и забрани за движење на домашната територија, галама. Ми сметаа мерки, но кафето може да се испие било каде. Битно е друштвото.

На работа, секоја недела по еден оди 14 дена во изолација, вакциниран или не. Сите поминаа без симптоми. Си го чекам мојот ред. :D

Ете им ја вакцината, интересот е опаднат. Имаат избор дали да тапкаме во место или да не ослободат од сите мерки.
дамби, ти си ја прегрнал фолијата веќе по пишувањево, не се ни трудиш да направиш нешто, си го чекаш редот како што викаш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.437
Поени од реакции
22.485
Ako si seriozen, a se nadevam ne si no ne bi me iznenadilo nisto vekje, togas mnogu e jasno zosto i kako sme padnati na vakvo nivo i zosto vakvo ni e sudstvoto i cel toj trul sistem.

Steta sto nemame seriozni policajci/inspektori.
Jas iskreno ne znam kako ke zaspijam vecer, cudovishno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom