Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
зошто ве фаќа тогаш паника да не се заразите пак, ако природен е доволно добар?
Пред прв секс е несигурност, шо ќе биде, после прв пат ќе ти стане нормално. Исто и со ова.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Не знам дека вакцинирани паничат или било што како што кажуваат тие што не биле антиваксери тука.

Јас како вакциниран ниту се замарам и не познавам вакцинирани да се секираат или некој да убедуваат.... Ама тие експертите што се разбрале од теории на заговор до имунологија и те како замараат.

Цело време за тоа зборат те како чипувани сме биле па деновите ни биле броени ќе сме умреле 90% од вакцинираните за две години па стерилитет ке сме имале .... Јас само се насмеам и прокоментирам за нивната "логика".
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Пред прв секс е несигурност, шо ќе биде, после прв пат ќе ти стане нормално. Исто и со ова.
па не би рекол, се почесто гледам загрижени прележани испаничени да не се инфицираат пак, немој да ми речеш дека на некому му е сеедно да се зарази пак. Земи во предвид дека претходната варијанта што беше предоминантна беше алфа, а сега најголем број од инфекциите се од делта сојот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
... покрај крвната група која игра улога во инфицирање, трансмисија и тежина на болеста К19, интересно за размислување е дали постои, дали се најде некој човек што природно е имун на инфекцијата со Sars-CoV-2, опсервација на неговиот имун систем би бил решавачки за пандемијава,
Jas.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
... покрај крвната група која игра улога во инфицирање, трансмисија и тежина на болеста К19, интересно за размислување е дали постои, дали се најде некој човек што природно е имун на инфекцијата со Sars-CoV-2, опсервација на неговиот имун систем би бил решавачки за пандемијава,
Како ќе ја реплицираш реакцијата и ефектите на имуниот систем од таков човек на општата популација? Дај просветли нѐ.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Еве јас прележав Ковид и сум вакциниран со две дози и сум загрижен за себеси. Зошто почетниот наратив беше дека ако се вакцинираш ќе се спасиш за постепено да се смени дека можда ќе треба да се прима трета а најверојатно и четврта вакцина.
Па за кој кур ја примав прва и втора? За да не умрам од КОВИД? Па јас веќе еднаш го прележав од нога. Алфа не ме кутна. Делта демек појак а? Антителата од Алфа не помагаат. Морало вакцина.
Ајде и вакцината ја примив.
Во Маркет, во Банка, во Пошта, на Бензиска, во Кино, на секој ебан затворен простор носам маска. ЗА КОГО?
Дали јас претставувам опасност со Природен имунитет и две бустер дози или па треба да се пазам и внимавам со Природен имунитет и две бустер дози?
Зашто ја носам ебаната пелена преку уста? Да се солидаризирам со некого? Демек пак можам да се заразам а? Само ќе го поминам полесно.
Ете и тој наратив сакам да го искусам. Сакам да се заразам за да го кренам имунитетот и да ги активирам антителата во мене. И ШТО ПОСЛЕ? После два пати прележан Ковид и 2 вакцини пак ќе треба да носам маска? За кого тогаш? За да не се заразам трет пат?
Види од страв се носат нелогични работи. Пример во америка глеам воведуваат задолжително боцкање за 12 годишни во некој земји. Нормален човек би се прашал/ израчунал колку пати ќе ги боцкаат со вакцина што трае 6 месеци, али работата е далеку од нормална одамна.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.573
М А К Е Д О Н И Ј А, АЛЕ, АЛЕ М А К Е Д О Н И Ј А, АЛЕ, АЛЕ
Јави се Филипче, але, але

Прегледај го приврзокот 306574

Покажавме дека #можеме повеќе, можеме подобро
#ЕУзаТебе #WeAreNATO
И ти многу бараш се укина екстерно и радиодифузна такса па сега и уште ова, почекај уште некој 2-30 години
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
М А К Е Д О Н И Ј А, АЛЕ, АЛЕ М А К Е Д О Н И Ј А, АЛЕ, АЛЕ
Јави се Филипче, але, але

Прегледај го приврзокот 306574

Покажавме дека #можеме повеќе, можеме подобро
#ЕУзаТебе #WeAreNATO
Па кога ликови како Тенекерија, Думблдор, Биџонс, Зурла, Гордана Гоџо и 70 посто од нацијата не веруваат во корона нит се вакцинираат што сакаш?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Па кога ликови како Тенекерија, Думблдор, Биџонс, Зурла, Гордана Гоџо и 70 посто од нацијата не веруваат во корона нит се вакцинираат што сакаш?
Нешто си помешал со бројките на вакцинирани.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.276
Поени од реакции
45.675
Па кога ликови како Тенекерија, Думблдор, Биџонс, Зурла, Гордана Гоџо и 70 посто од нацијата не веруваат во корона нит се вакцинираат што сакаш?
Нормално. Тоа што ради рушветот за Зоран и Филипче последни во галаксијава почнавме да се вакцинираме нема врска.
Сите се криви за све , само вие комуњарите не сте.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Нормално. Тоа што ради рушветот за Зоран и Филипче последни во галаксијава почнавме да се вакцинираме нема врска.
Сите се криви за све , само вие комуњарите не сте.
Веројатно и процентот е низок, зашто едно 100 000 сме вакцинирани у странство, и нејкат да не евидентираат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Не знам дали е само сензација или стварно има студија, не можам да ја најдам на страната, заштитена е со пејвол.

Teenage boys are six times more likely to suffer from heart problems from the vaccine than be hospitalised from Covid-19, a major study has found.

Children who face the highest risk of a “cardiac adverse event” are boys aged between 12 and 15 following two doses of a vaccine, according to new research from America.


Едит: Ја најдов.


For boys 12-15 without medical comorbidities receiving their second mRNA vaccination dose, the rate of CAE is 3.7-6.1 times higher than their 120-day COVID-19 hospitalization risk as of August 21, 2021 (7-day hospitalizations 1.5/100k population) and 2.6-4.3-fold higher at times of high weekly hospitalization risk (2.1/100k), such as during January 2021. For boys 16-17 without medical comorbidities, the rate of CAE is currently 2.1-3.5 times higher than their 120-day COVID-19 hospitalization risk, and 1.5-2.5 times higher at times of high weekly COVID-19 hospitalization.

Conclusions: Post-vaccination CAE rate was highest in young boys aged 12-15 following dose two. For boys 12-17 without medical comorbidities, the likelihood of post vaccination dose two CAE is 162.2 and 94.0/million respectively. This incidence exceeds their expected 120-day COVID-19 hospitalization rate at both moderate (August 21, 2021 rates) and high COVID-19 hospitalization incidence.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Па кога ликови како Тенекерија, Думблдор, Биџонс, Зурла, Гордана Гоџо и 70 посто од нацијата не веруваат во корона нит се вакцинираат што сакаш?
...сеуште во некои делови на светот за лага и крадење им се сечат дел од телото најчесто екстремитети за да не го прават тоа другпат, а и како пример за другите,
... каде ти се молам со едно нешто, коментар, фотка било што дадов до знаење на форумов дека не постои коронавирусот или болеста К19, па ти си бил ептен за никаде, дискутант и лажов левел зеро!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom