Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ne poznavam vakciniran sto e zagrizen deka nesto ke mu se desi iskreno. Tekstot e kolku da se pise jak naslov. Iskreno se znae toa sto se opisuva. Vakcinirani moze da se zarazat, ama mnogu pati pomalku. Moze da sirat, ama pomalku. Moze da bidat hospitalizirani i da pocinat, ama mnogu pomalku nego nevakcinirani. E sega dali e 1:9 ili 1:11 razlikata ne e na kraj tolku bitna i nikoj ne se grizi okolu toa iskreno.
Јас знам само еден еден вакциниран што е исплашен за самиот себе. Мислам не го знам лично, тука на форумот е експерт за коронавирус и врски фаќање во нашето здравство :icon_lol:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.610
Поени од реакции
34.798
... покрај крвната група која игра улога во инфицирање, трансмисија и тежина на болеста К19, интересно за размислување е дали постои, дали се најде некој човек што природно е имун на инфекцијата со Sars-CoV-2, опсервација на неговиот имун систем би бил решавачки за пандемијава,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
... покрај крвната група која игра улога во инфицирање, трансмисија и тежина на болеста К19, интересно за размислување е дали постои, дали се најде некој човек што природно е имун на инфекцијата со Sars-CoV-2, опсервација на неговиот имун систем би бил решавачки за пандемијава,
Уште лани имаше. Сега пред неколку денови читав пак.

Мин 5% од луѓето имаат супер антитела на корона и со серолошки тест е потврдено дека ниту една позната корона не му можи ништо. Нит Сарс-1, нит Мерс, нит Сарс-2, нит познати можни Сарс вируси кај лилјаци, панголини итн.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Јас знам само еден еден вакциниран што е исплашен за самиот себе. Мислам не го знам лично, тука на форумот е експерт за коронавирус и врски фаќање во нашето здравство :icon_lol:
Да ја надополниме биографијата:
- активно работи за сузбивање на антиваксерството и негова популаризација
- од петни жили се труди да го промени јавното мислење во врска со вакцинацијата
- херојски се жртвува пред сите ризични групи со цел неговиот пример да го следат останатите
- одбива да одговори што е антиваксер :pipi:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Па јас веќе еднаш го прележав од нога. Алфа не ме кутна. Делта демек појак а? Антителата од Алфа не помагаат. Морало вакцина.
Тука е проблемот, сега увидоа дека помагаат и дека природен е подобар од вакцина, плус друже на нога си го поминал, нема потреба да ти е толку страв. @teneke имаш ли некој графикон колку прележани од алфа пак фаќаат делта?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Тука е проблемот, сега увидоа дека помагаат и дека природен е подобар од вакцина, плус друже на нога си го поминал, нема потреба да ти е толку страв. @teneke имаш ли некој графикон колку прележани од алфа пак фаќаат делта?
зошто ве фаќа тогаш паника да не се заразите пак, ако природен е доволно добар?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Тука е проблемот, сега увидоа дека помагаат и дека природен е подобар од вакцина, плус друже на нога си го поминал, нема потреба да ти е толку страв. @teneke имаш ли некој графикон колку прележани од алфа пак фаќаат делта?
За жал немам. Едноставно реинфекции има многу малце.

Ако видам ќе постирам.

Инаку Делта не го заобиколува имунитетот од Вуханската верзија, а уште помалце од Алфа.

За разлика од Бета(Јужна Африка) и Гама(Бразил) тие се поопасни. Мислам дека и во Јужна Америка треба да се бараат најголемиот дел на реинфекции. Јужна Африка немаше многу инфекции во првиот бран и не е репер за реинфекции со Бета.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
зошто ве фаќа тогаш паника да не се заразите пак, ако природен е доволно добар?
Мене не ме фаќа паника и ако се заразам за прв пат, барем официјално за прв пат. 14 дена одмор од сѐ.

Сега сум ставен на hold. Ми беше кажано дека ќе ми најдат млада докторка/сестра за да свршиме работа. Но и на УКИМ имало пункт каде наводно вакцинираат студент(к)и по медицина. That's too good to be true. :love:

Но...бев еднаш да утврдам состојба на терен, да видам што се случува, да видам дали и колку научиле имунологија, дали да тестирам нерви со прашања...немаше ништо. Се разочарав. :(
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Јужна Африка немаше многу инфекции во првиот бран и не е репер за реинфекции со Бета.
Немало многу инфекции или едноставно немале доволно средства да тестираат? :love:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Немало многу инфекции или едноставно немале доволно средства да тестираат? :love:
Еми ако одиме со шпекулации, може да се каже и дека бајги народ користи Ивермектин таму во одреден период од годината :D
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Еми ако одиме со шпекулации, може да се каже и дека бајги народ користи Ивермектин таму во одреден период од годината :D
Еј, немам ништо против тезата во твојот пост, само сакам да посочам дека во вукојебина како Јужна Африка, бројот на заразени е сигурно масовно потценет (се разбира ова исто важи и на глобално ниво)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Мене не ме фаќа паника и ако се заразам за прв пат, барем официјално за прв пат. 14 дена одмор од сѐ.

Сега сум ставен на hold. Ми беше кажано дека ќе ми најдат млада докторка/сестра за да свршиме работа. Но и на УКИМ имало пункт каде наводно вакцинираат студент(к)и по медицина. That's too good to be true. :love:

Но...бев еднаш да утврдам состојба на терен, да видам што се случува, да видам дали и колку научиле имунологија, дали да тестирам нерви со прашања...немаше ништо. Се разочарав. :(
појди таму и кажувај им дека не си критична група дека тие над 50 треба да се вакцинираат само, и полека полека да си ги пакуваат парталите од кампусот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
појди таму и кажувај им дека не си критична група дека тие над 50 треба да се вакцинираат само, и полека полека да си ги пакуваат парталите од кампусот.
И онака просекот ќе им биде 1 вакциниран неделно. Нека седат. Не сметаат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
И онака просекот ќе им биде 1 вакциниран неделно. Нека седат. Не сметаат.
тоа, место по пазариве да се вртат кај што идат старциве они на кампус бркаат студенти да вакцинираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom