Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Капитализмот си е добар не е перфектен ама е добар, проблемот е кај нас што од социјализмот се научило да се граба и да се наследуваат позиции по партиска линија и затоа што тато бил во КПЈ па истото се прелеало и во моменталниов систем. Како тоа само кај нас е срање капитализмот а пола и повише од тие што плукаат по него први идат по Германија, Австрија, Америка, Австралија да живеат и работат. Не видов никој да отиде у Кина или Северна Кореја.

А реално треба некој да не окупира да му се предаде парчево земја и да стават ред малце.
Прав капитализам, непсихопатски е одлична работа, конкурентност на пазар и профит, шо поголем толку поголеми плати. У една фирма нема демократија, замисли да вработените гласаат кој да им е ЦЕО, не ти треба чизма, само да ја сватиш земјата ко приватна фирма, следно ниво на капитализам. Ниедна приватна фирма не толерира неспособнен кадар, фино лепо отказ и дај ново дете. Ја немам видено таква јака интернационална фирма со вакви детски болести. И сакам да ми се смее бре, кога идам кај Филипче да знае дека е тука да ме задоволи ко муштерија за утре да го препорачувам, ко у секоја приватна болница. На шалтер за плин атест полиција или вотевр чекаш 3 намќорасти службенички да стават печат али и те враќа пошто не си попунил нешто добро у молбата и ти фали документ, а у Стопанска за картицата сами ќе ти попунат барањето љубезни насмеани оти шефот ги гледа и недај боже да се поплачеш нешто. Капитализам е новата чизма за малко да се спуштат на земја. И на крај евалуација на секој колку е корисен и дали уопште ја заслужува и таа плата шо ја има. Не двојазична., тројазична друже, прво англиски па после друго, за да разбереш шо збори ЦЕО-то и менаџерите. А празници ти се уствари тим билдинг.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.572
Се што кажаа неписмените антиваксери станува вистина :pos:

Само да не се случи последните две најстрашни да се остварат.
Тоа за сатанистичките глобалисти ќе биде меч со 2 острици бидејки ако се остварат како кула од карти може да се урне пирамидата која нивните претци ја одржувале во живот цели 2000 години.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Се што кажаа неписмените антиваксери станува вистина :pos:

Само да не се случи последните две најстрашни да се остварат.
Антиваксерите, поголемиот дел наседнаа на мамките 5џи, чипови. Акцентот е против фашистичките непродуктивни и штетни мерки. Присилување на популацијата под 60г да се вакцинира е непотребно.

Ова бунење прорив глобализам и капитализам станува излитена фора
Одамна не постои капитализам. Имаш хибрид наречен државен "капитализам". Сега веќе сме во тоталитаризам. Ко ќе видиш, подобро така, него ли анархија, оти за капитализам не не бива. Сакаме бесплатен ручек. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240




Aма наредбата не важи за поштарите (кои го имаат еден од најсилните синдикати).

Postal Service workers not included in Biden’s mandatory vaccination order



Бонус:



(Бајден и потпретседателката малку се во расчекор)


Циркузи... Се обложувам Заев и неговите во моментов добиваат идеи.
Ауууу Butchering .. what happened to my body my choice и ги сервираа нејзините зборови. Е ова се новинари а не Господине Сашо дали сте во Македонија
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.818
правото дали да се вакцинира било женско право и они можеле само да одлучуваат. Која шизофренија човече. :popce:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.189
Поени од реакции
21.330
Знам дека на вакцинираните не му е лесно. Веќе некое време го гледам тоа.
Еве еден текст за тоа, не е баш нов.

Ne poznavam vakciniran sto e zagrizen deka nesto ke mu se desi iskreno. Tekstot e kolku da se pise jak naslov. Iskreno se znae toa sto se opisuva. Vakcinirani moze da se zarazat, ama mnogu pati pomalku. Moze da sirat, ama pomalku. Moze da bidat hospitalizirani i da pocinat, ama mnogu pomalku nego nevakcinirani. E sega dali e 1:9 ili 1:11 razlikata ne e na kraj tolku bitna i nikoj ne se grizi okolu toa iskreno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.788
има и такви кои мора да се врзуваат. Некои ја тргаат маската и стануваат несвесни, други физички може да ги повредат сестрите, трети како пациентката може да избегаат, има, има.
...примерот не ми беше сега за време на пандемијава, туку од порано негрижата во државни институции, што во голем дел остана ист, па макар се давало под рака некој износ ,,за подобро гледање,,!
...мој другар ме убедуваше дека бил задоволен од дополнителната нега и грижа со само мал доброволен паричен придонес и неговиот татко бил посебно третиран, а кога го прашав од каде го заклучил тоа, ми рече лично ги гледал со негова визита секој втор ден, на тоа јас му реков само да го посети вон негова редовна посета, тогаш ќе ја прифатам констатацијата, го сретнав повторно, заплака од горчина, вика 10 минути го дотерувале таткото кога ја очекувале неговата визита, инаку никој не го гледал ниту му се давало нега другото време, им дал до знање за таков однос со фаќање за гуша, 1000 евра не се малку со закана за јавно пријавување, преќутија сите,
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ne poznavam vakciniran sto e zagrizen deka nesto ke mu se desi iskreno. Tekstot e kolku da se pise jak naslov. Iskreno se znae toa sto se opisuva. Vakcinirani moze da se zarazat, ama mnogu pati pomalku. Moze da sirat, ama pomalku. Moze da bidat hospitalizirani i da pocinat, ama mnogu pomalku nego nevakcinirani. E sega dali e 1:9 ili 1:11 razlikata ne e na kraj tolku bitna i nikoj ne se grizi okolu toa iskreno.
Не познавам ниту еден вакциниран, а загрижен ама ајде колку да се каже/пише нешто....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
За земја во која аналитичен начин на размислување е мисловна именка, искрено сум запрепастена со сеопфатната анализа за штетноста на вакцините...
Јебига. Кога гледаш дека прво им дадоа вакцини на трудниците, без доволно податоци, па сега ги следат, сфаќаш дека нешто не е во ред. Насловот е кликбејт иако е студија, не се воспалувајте многу, за среќа сега засега се е во ред. Но, треба и понатаму да следат, оти не се сигурни т.е. не знаат.

Spontaneous Abortion Following COVID-19 Vaccination During Pregnancy

 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Јебига. Кога гледаш дека прво им дадоа вакцини на трудниците, без доволно податоци, па сега ги следат, сфаќаш дека нешто не е во ред. Насловот е кликбејт иако е студија, не се воспалувајте многу, за среќа сега засега се е во ред. Но, треба и понатаму да следат, оти не се сигурни т.е. не знаат.

Spontaneous Abortion Following COVID-19 Vaccination During Pregnancy

Барем кај нас на трудници во прво тромесечие или жени што планираат наскоро да затруднат не им се дава.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.788
Не познавам ниту еден вакциниран, а загрижен ама ајде колку да се каже/пише нешто....
... со многу тешки симптоми од К19 бил хоспитализиран лекар кој бил ангажиран во земање на податоци на граѓани кои се вакцинираат во вакцинални пукт, истиот поставен на кислородна подршка и со многу тешки симптоми кои траеле две недели, сега трета недела кризата е помината се чувствува многу подобро, но сеуште делимично зависен од кислородна подршка, истиот бил вакциниран во втората фаза на вакцинирање на медицинските лица,
...еве ти пример, зарем треба Ти да познаваш, некого, за да не биде ,,колку да се каже и пише,, ти вршиш анкета на случаеви па да си запознат, па вака да сигурно тврдиш ,,колку да се пише,,?:toe:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.953
Еве јас прележав Ковид и сум вакциниран со две дози и сум загрижен за себеси. Зошто почетниот наратив беше дека ако се вакцинираш ќе се спасиш за постепено да се смени дека можда ќе треба да се прима трета а најверојатно и четврта вакцина.
Па за кој кур ја примав прва и втора? За да не умрам од КОВИД? Па јас веќе еднаш го прележав од нога. Алфа не ме кутна. Делта демек појак а? Антителата од Алфа не помагаат. Морало вакцина.
Ајде и вакцината ја примив.
Во Маркет, во Банка, во Пошта, на Бензиска, во Кино, на секој ебан затворен простор носам маска. ЗА КОГО?
Дали јас претставувам опасност со Природен имунитет и две бустер дози или па треба да се пазам и внимавам со Природен имунитет и две бустер дози?
Зашто ја носам ебаната пелена преку уста? Да се солидаризирам со некого? Демек пак можам да се заразам а? Само ќе го поминам полесно.
Ете и тој наратив сакам да го искусам. Сакам да се заразам за да го кренам имунитетот и да ги активирам антителата во мене. И ШТО ПОСЛЕ? После два пати прележан Ковид и 2 вакцини пак ќе треба да носам маска? За кого тогаш? За да не се заразам трет пат?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
... со многу тешки симптоми од К19 бил хоспитализиран лекар кој бил ангажиран во земање на податоци на граѓани кои се вакцинираат во вакцинални пукт, истиот поставен на кислородна подршка и со многу тешки симптоми кои траеле две недели, сега трета недела кризата е помината се чувствува многу подобро, но сеуште делимично зависен од кислородна подршка, истиот бил вакциниран во втората фаза на вакцинирање на медицинските лица,
...еве ти пример, зарем треба Ти да познаваш, некого, за да не биде ,,колку да се каже и пише,, ти вршиш анкета на случаеви па да си запознат, па вака да сигурно тврдиш ,,колку да се пише,,?:toe:
Па статијата тврди дека се плашат, што во моето искуство и тоа на повеќето околу не е вистина. Ама битно да се пише наслов да се кликне на статија од пред 20тина дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom