Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Не можам линкот да го најдам сега, ама прочитав доктор изгорел во пожарот.
Едит еве го:

 
Член од
14 август 2020
Мислења
211
Поени од реакции
494
CylinderChartBlog-1385582381.jpg
Се чудев на големата смртност во државава ама сега контам што е работа со случајов во Тетово.Ако грешам некој постручен нека ме поправи.Пациентите не се на централен кислород туку на боци.Најголемата боца за кислород има 7000 литри кислород(ако знае некој нека каже колку кошта во техногас да се наполни).Со толку ниска сатурација ковид пациентите им треба 10 до 15 литра во минута кислород.Значи за 12 саати ја трошат.Дневно треба две боци по пациент.На пациент при толкава кислородна подршка мислам дека централен нервен систем му се навикнува и дека неможе туку така да се тргне од кислородна подршка.Чисто сумњам дека некој води грижа и редовно и често ги менува боците.Од таму мислам дека е големата смртност.Ги оставаат без кислород ,а кај толку болен пациент несмее ни неколку минути без кислород.Уште не ми е јасно зашто не купија концентратори за кислород на почеток на пандемија.По 400 евра се.Неоганичен кислород има без потрошни материјали.Ама тендери за полнење на боци ќе нема така.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
3.821
Поени од реакции
10.536
Човече, секој ден по ~30 души умираат од корона во државата односно цел школски клас умира секој ден. Имаше пред некој месец по ТВ инфо дека 40% од хоспитализираните пациенти излегле прекриени со бели чаршафи. Во државава лечење во болница е буквално фрлање на паричка.

Али јебига џабе е се кога наредниот месец Теута, Шилегов и пријатели ќе слават нов мандат бидејќи голем дел од оние кои изгубиле близок во целиов шитшоу ќе отидат во 6:55 да гласаат за нив за да потоа пак продолжат да се жалат дека ништо не функционира во државата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Да видиме што има ново од чудесниот свет на вакцините.

Вакцините најдобро функционираат ако се носи маска цело време. Ова со сиот ум го објавува USA Today.


Vaccinations alone won't save us
New England governors have shown admirable leadership in vaccinating state populations, with more than 75% of people having received at least one vaccine dose in Vermont and Massachusetts. High vaccine coverage will help reduce hospitalizations and deaths for those who have received them, but it is statistically impossible to achieve herd immunity with current vaccines and the delta variant. Chittenden County in Vermont is among the most vaccinated in the country, with 87.3% of its eligible population vaccinated, but has gone from near zero case counts to high levels of COVID-19 transmission in the span of weeks.

Mask policies can be linked to data to reduce volatility in all economic sectors and aspects of daily life in New England. Uncontrolled surges harm small businesses, hospitals, schools, mental health, and social connections. There is widespread public support for universal indoor mask policies, in addition to expert consensus that masks are needed. Many people are already wearing masks, but masks are most effective when everyone wears them together in indoor spaces.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Јас тука следам за Британија.

Стручна анализа? :pipi:
Смртноста се покачила последнава недела?
Хмм, прочитав некаде дека вкупната смртност во Англија и Шкотска е за 10% поголема последниот месец, ама немам проверено.

Ќе видиме кога ќе почни да истекуваат 6 месеци од последна доза. Сега засега владее некој консезус кај некој од научнициве дека во Британија вакцините ќе се покажат подобри оти се давале на просек 10 недели меѓу две дози. Јас лично мислам дека тоа нема врска и кога ќе поминат 6 месеци од последна доза за тие над 60 години или 8 месеци за тие под 60, ќе порасни бројкава на смртност како во Израел.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.636
Поени од реакции
4.005
Не можам линкот да го најдам сега, ама прочитав доктор изгорел во пожарот.
Едит еве го:

Пациент бил, требало да го пуштаат дома бидејќи оздравел.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.515
Прегледај го приврзокот 306469
Се чудев на големата смртност во државава ама сега контам што е работа со случајов во Тетово.Ако грешам некој постручен нека ме поправи.Пациентите не се на централен кислород туку на боци.Најголемата боца за кислород има 7000 литри кислород(ако знае некој нека каже колку кошта во техногас да се наполни).Со толку ниска сатурација ковид пациентите им треба 10 до 15 литра во минута кислород.Значи за 12 саати ја трошат.Дневно треба две боци по пациент.На пациент при толкава кислородна подршка мислам дека централен нервен систем му се навикнува и дека неможе туку така да се тргне од кислородна подршка.Чисто сумњам дека некој води грижа и редовно и често ги менува боците.Од таму мислам дека е големата смртност.Ги оставаат без кислород ,а кај толку болен пациент несмее ни неколку минути без кислород.Уште не ми е јасно зашто не купија концентратори за кислород на почеток на пандемија.По 400 евра се.Неоганичен кислород има без потрошни материјали.Ама тендери за полнење на боци ќе нема така.
Nema vrska so centralniot nerven sistem, zatoa sto pacientite sekako ne dobivaat cist kislorod bidejkji ne e hermeticki zatvoreno. Duri i za vreme na operacii, koga hiruskiot zafat trae podolgo vreme, pacientot ne dobiva 100% 02, zatoa sto moze da dojde do kislorodno truenje. Vo otvoreni sistemi na protok, ima golemi zagubi, zatoa i mnogu se trosi. Vo tehnogas kolku e polnenjeto ne znam, vo Messer e okolu 2000 den ako ne se lazam.
Kislorodnite koncentratori se noz so dve ostrici, dobri se zatoa sto se portabilni, megjutoa, prvo dali mozat da proizvedat dovolno kislorod za da gi zadovolat potrebite (a za bolnici ne mozat) i vtoro zavisat od struja, sto znaci ako nema kade da se uklucat ili ako snema struja-goolem problem. Toa se aparati za mali ambulanti, megjutoa skoro site golemi bolnici imaat ili centralen dovod ili koristat boci.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
514
Поени од реакции
784
Прегледај го приврзокот 306469
Се чудев на големата смртност во државава ама сега контам што е работа со случајов во Тетово.Ако грешам некој постручен нека ме поправи.Пациентите не се на централен кислород туку на боци.Најголемата боца за кислород има 7000 литри кислород(ако знае некој нека каже колку кошта во техногас да се наполни).Со толку ниска сатурација ковид пациентите им треба 10 до 15 литра во минута кислород.Значи за 12 саати ја трошат.Дневно треба две боци по пациент.На пациент при толкава кислородна подршка мислам дека централен нервен систем му се навикнува и дека неможе туку така да се тргне од кислородна подршка.Чисто сумњам дека некој води грижа и редовно и често ги менува боците.Од таму мислам дека е големата смртност.Ги оставаат без кислород ,а кај толку болен пациент несмее ни неколку минути без кислород.Уште не ми е јасно зашто не купија концентратори за кислород на почеток на пандемија.По 400 евра се.Неоганичен кислород има без потрошни материјали.Ама тендери за полнење на боци ќе нема така.
1 Литар кислород ќе го троши еден ден какви 15 литри у минута. Ја сум купувал кислород 200 барска боца има 14 Кг ако не се лажам, во килограми се мери. Со резачка сме сечеле со саати со нејзе. Иначе има регулатори(автоматски регулатор на притисок) најверојатно, не се пуштаат директно од боца, не зезај.
Проблемот е во количината(сатурација)....уште на почеток од кризата у Њујорк се јави еден доктор кој го дебатираше тоа.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.515
Ne, kolku ke trosi zavisi koj e protokot, koj sigurno ne e na eden litar. Protokot se meri vo L/min i vo otvoreni sistemi e golem. Kislorodot sto se koristi za secenje i vo medicina, ne e ist. Nitu pak bocite vo koi se cuva se isti.
1 Литар кислород ќе го троши еден ден
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.525
Поени од реакции
10.952
Јас тука следам за Британија.

Стручна анализа? :pipi:
Од каде пак сега повторно кревање на бројките во ју-кеј??? имаш претстава колку се вакцинирани а колку не? бројките им се редовно 30 К+ во псоледно време
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Од каде пак сега повторно кревање на бројките во ју-кеј??? имаш претстава колку се вакцинирани а колку не? бројките им се редовно 30 К+ во псоледно време
78% со две дози над 16 години.
88% со една доза над 16 години.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.835
Поени од реакции
22.224
Од каде пак сега повторно кревање на бројките во ју-кеј??? имаш претстава колку се вакцинирани а колку не? бројките им се редовно 30 К+ во псоледно време
Три прашалници, на тоа прашање мора да дадам одговор. Од средина на јуни.

Имаш графа на вакцинирани со една доза и целосно вакцинирани. Се однесува на лицата над 16 год.

Намалени им се хоспитализациите, затоа го цитирам Тенеке. Малку да ја боцнам и другата страна. :sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom