Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.773
Поени од реакции
4.246
Да биде трагедијата поголема, велат има загинати и членови од семејствата на заразените, им било дозволено да ги посетат и да се грижат за заразените. Затоа се зборува за поголем број на загинати.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.373
Поени од реакции
996
За Илинден ќе отидеше Кочани јабана , денес 8 септември бог да ги прости сите што настрадаа , за наредно собирање на церемонии на монструмиве нејќам да помислам што би можело да се деси
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.347
Не ми е јасно како толку брзо се проширил огнот. Многу ме интересира причината, викаат од преоптоварена електрична мрежа, ама од што и да е, како така брзо се проширил, аман....
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.481
Поени од реакции
14.422
Да биде трагедијата поголема, велат има загинати и членови од семејствата на заразените, им било дозволено да ги посетат и да се грижат за заразените. Затоа се зборува за поголем број на загинати.
Да, истото и ја разбрав.
Не ми е јасно како може кај заразени со Ковид да биде дозволено и роднини да седат.
Инаку постепено ќе бидат објавувани бројките на мртви.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
701
Поени од реакции
660
Да биде трагедијата поголема, велат има загинати и членови од семејствата на заразените, им било дозволено да ги посетат и да се грижат за заразените. Затоа се зборува за поголем број на загинати.
Da. Ova e vistina.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.311
Поени од реакции
29.084
Lszh треба да биде цела инсталација во вакви објекти, ама за жал тука е само на треба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.081
Поени од реакции
17.301
Го прашуваат овој на скопска клиника директор дали примиле пациенти од пожарот овој вика имаме 10 слободни кревети и цело време кружи околу тоа.

Упм луѓето изгореа, 4 саати поминаа од пожарот, они чекале. Остај шо чекал, после 4 саати нели дозна дали ќе ти пратат некој? Мислам која е поентата на интервјуто кажи директно како е, немој спремни сме со 10 кревети ако треба и нови 20...
citaj megu redovi... nisto ne mu e kazano zasto nikoj nema da mu pratat... ako e objektot ko ma slikite i ona sto go kaza mislam bese @Tigri11 deka brzo se sirelo od soba u soba tesko deka ke se spasi nekoj... zalosno e ova, ama toj tip na fuseraj nema izlezi, napraveno e za da drzi pacienti vnatre demek izolacija, covid...

se nadevam gresam ama cisto sumnjam deka se spasile mnogu dusi... socustvo do familiite, zalno e ova
 
Член од
14 април 2012
Мислења
29.666
Поени од реакции
56.146
Сигурен сум дека со 95% точност го знаат финалниот број на починати, и ке ги дозираат информациите до утре, и постепено ке расне бројот на жртвите со секој нов твит на Филипче.

Не ми се верува дека се собра целиот кризнен штаб во Тетово да заседаваат, за да на крај, НЕ ДАДАТ ИЗЈАВИ. А бе ДАЛИ СТЕ НОРМАЛНИ, 20-30 луѓе изгореа живи? Му должите одговори на народот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.550
Поени од реакции
17.349
Да, истото и ја разбрав.
Не ми е јасно како може кај заразени со Ковид да биде дозволено и роднини да седат.
Инаку постепено ќе бидат објавувани бројките на мртви.
Абе нема кој вода да му однеси нема луѓето. И дозволувале да има некој да му помога на болниот.

Не знам дали и во другите модуларни болнци го дозволуваат тоа.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
701
Поени од реакции
660
Edistvena mozhnost e da se proshiri e od tie aparati na oksigen vo koj site se vrzeni. Druga moznost da se rashiri vo vakva brzina kako shto slusham od luge shto go gleale live, nema shansi.
Oksigen kako shto znaeme mu pomaga na pozharot
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.203
Да, истото и ја разбрав.
Не ми е јасно како може кај заразени со Ковид да биде дозволено и роднини да седат.
Инаку постепено ќе бидат објавувани бројките на мртви.
Затоа што за кутрите по болниците нема кој да се грижи. Не треба да е корона, ова е општопознато од порано... Не познавам досега медицинска сестра или брат досега да извршил нега на пациент. Некој мора тоа да го прави, а тоа се роднините. За капење, хранење, попатно да исклучат инфузија, да мерат температура, да помогнат на други пациенти. Македонска медицинска сестра ти е само да те боцне, ив канила да ти стави, и инфузија да ти нареди...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.481
Поени од реакции
14.422
Edistvena mozhnost e da se proshiri e od tie aparati na oksigen vo koj site se vrzeni. Druga moznost da se rashiri vo vakva brzina kako shto slusham od luge shto go gleale live, nema shansi.
Oksigen kako shto znaeme mu pomaga na pozharot
Колку брзо изгоре Везе Шари, панелите се високо запаливи.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.548
Поени од реакции
829
После долго време отсуство осетив потреба да се јавам.

Многу е ружно да се споделуваат информации за бројот на жртви. Не само овде на форумот туку општо. Има луѓе кои во таа болница имаат роднини и пријатели. Можам само да замислам у кој шок се моментално и уште да читаат волку мртви толку мртви. Стварно е ружно.

Лесна им земја на починатите и сочуство до нивните фамилии. Ја како роден тетовчанец, не се сеќавам на ваква трагедија, многу језиво.

Одговорност мора да има. Мене не ми е јасно како беше пуштена у употреба тоа скаламеријата. Неколку пати имав пројдено од таму и увек си го поставував истото прашање - дали е можно дека овде некој ќе се лечи?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
36.113
Поени од реакции
98.864
Секогаш е така, за да биде трагедијата што е можно пошокантна, како едните би биле прикажани како далеку понеспособни од другите. Во Македонија скоро деценија и пол се води негативна кампања, оцрни го другиот што е можно повеќе. На твитер партиските ботови очи си вадат моментално.

Потоа следи сензационализмот за кликови и посети од порталиве.
Све сфаќам брат, ете нека шпекулираат за било што, за избори, за курци палци, ама ова бе..., за човечки животи се работи и не е играчка али џабе трубиме овде, утре за нешто друго пак исто ќе тераат и така во круг.

Исто не сфаќам како може некој со камера од телефон да снима додека луѓе горат, жими се не ми е јасно... Не дека треба да оди во огнот да се фрли, ама мое мислење е дека телефонот и камерата треба да се последната работа на која треба да ти текне во тој момент. Страшно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom