Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.703
Што знам Дростен вика вака.


ГЕРМАНСКИ ВИРУСОЛОГ ШОКИРАШЕ СО ИЗЈАВАТА Вакцинираните „намерно“ да се инфицираат со ковид-19

Тој на својот поткаст објави дека вакцинираните луѓе, кои намерно ќе се заразат, можат да создадат високо ниво на антитела. Друстен, исто така, изрази сомневање дека само вакцинацијата е доволна за надминување на пандемијата.
Ова беше дискутирано претходно. Не вели дека намерно да се заразат туку очекува да се зарази и да развие т-клетки. И дека нема да биде само еднаш во контакт со вирусот.

@Igorcemk тотално во право беше што нагласуваше.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.400
Поени од реакции
13.485
Ова беше дискутирано претходно. Не вели дека намерно да се заразат туку очекува да се зарази и да развие т-клетки. И дека нема да биде само еднаш во контакт со вирусот.

@Igorcemk тотално во право беше што нагласуваше.
Добро не разбирам германски, јас само гледам транскрипти.

Кажете како точно вели, тие што разбирате германски.

Но, нема друг начин да стани вирусов ендемски и да не ни предизвикува повеќе проблем, освен да сме постојано во контакт со него.

Денеска кога го гледав Џое Роган, за како се поболил од Корна, всушност сфатив дека овој вирус го следи начинот како заразуваат другите бета корона вируси. Едноставно ако го извадиш телото од рамнотежа, како што направил Џое после цел ден работа, напорна работа, останал да игра билјард до 3 вечерта со многу алкохол. Имунитетот му паднал и бил во контакт со вирусот и се поболил. Ако не го направил тоа, најверојатно немало ни да сети дека има.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.734
Поени од реакции
19.160
6. Sumamed 500 den na recept
... уште ли со Sumamed им важи протоколот, тоа важеше на почеток на пандемија, сега зарем не се сменети протоколите на матичните?:facepalm:
а што ќе беше антибиограм да се направи од брисот, ЦРП анализа каде е?
веднаш знаат дека е веќе развиена бактериска инфекција или пак се лечи ,,за секој случај превентивно со антибиотик“ :несвест: и наместо телото да се бори со инфекцијата од вирус, го тепа имуниот ситем антибиотикот да малку ослабне кога треба да биде најсилен имунитетот! :(
па нека те јадат волците ако не сакаш газдата
... од волци се имаат спасено овци, ама од газдата никогаш не се спасиле! ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.397
Поени од реакции
6.191
@bijons каков е законот сега, дали вакцинуран човек кој се заразува иде во изолација и што со луѓето со кои бил во контакт ?
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.741
Поени од реакции
16.797
@bijons каков е законот сега, дали вакцинуран човек кој се заразува иде во изолација и што со луѓето со кои бил во контакт ?
Немој да ми кажеш дека пак си се заразила! :nesumjas:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.703
Добро не разбирам германски, јас само гледам транскрипти.

Кажете како точно вели, тие што разбирате германски.
Игорче имаше напишано цел реферат вчера. Ама од тоа што прочитав сепак и тој Дростен е свесен дека вакцината не штити толку многу од заразување и дека ќе помогне полесно да го поминеш прележување. Не нагласува никаде дека подобро е да си прележан ама дека после прележување ќе се развијат т-клетки и дека очекува да сме во контакт со вирусот повеќе пати. Мене ми звучеше дека сепак прележувањето повеќе штити, но моја интерпретација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.734
Поени од реакции
19.160
@bijons каков е законот сега, дали вакцинуран човек кој се заразува иде во изолација и што со луѓето со кои бил во контакт ?
... има случаеви со сите антиковид вакцини токму примери на медицински лица, кои се тестирале и испаднале позитивни, па потоа идат во изолација 12 дена дома, ама не знам толкувањето им е различно дел се ослободени од работни обрски, а дел се принудени да користат боловање или неискористен одмор, ова тестирањево би било правилно, ако вакцинираните по извесен период направиле тест по примена втора доза и биле негативни на тестирање, па сега испаднале позитивни, а вака немаат симптоми, а може биле позитивни цело време, нема репер за нова состојба, ако ја нема првичната состојба!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.397
Поени од реакции
6.191
... има случаеви со сите антиковид вакцини токму примери на медицински лица, кои се тестирале и испаднале позитивни, па потоа идат во изолација 12 дена дома, ама не знам толкувањето им е различно дел се ослободени од работни обрски, а дел се принудени да користат боловање или неискористен одмор, ова тестирањево би било правилно, ако вакцинираните по извесен период направиле тест по примена втора доза и биле негативни на тестирање, па сега испаднале позитивни, а вака немаат симптоми, а може биле позитивни цело време, нема репер за нова состојба, ако ја нема првичната состојба!
Одат на работа оти имале само течење на нос, кивање у блага температура а нема кој да ги замени
Ова е лудило, ќе не испозаразат сите.:facepalm:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.912
Поени од реакции
20.223
Одат на работа оти имале само течење на нос, кивање у блага температура а нема кој да ги замени
Ова е лудило, ќе не испозаразат сите.:facepalm:
што се замараш, имаш клеточен не ти треба вакцина
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.734
Поени од реакции
19.160
Одат на работа оти имале само течење на нос, кивање у блага температура а нема кој да ги замени
Ова е лудило, ќе не испозаразат сите.:facepalm:
... за хаос е хаос, посебно за вакцинираните кои се мисли дека се заштитени и не вршат трансмисија, а не се работи само за твоите колеги туку и околината што ги чува клиниките, чувари, полиција и војници присутни по потреба, знај тој што не носи маска, а се движи во гужва посебно во болничките ходници, паркинзи - се позитивни, а не го кажуваат тоа, односно никој не ги евидентираат и да се под контрола како невакцинираните, оти се вакцинирани!
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.387
Поени од реакции
1.878
... за хаос е хаос, посебно за вакцинираните кои се мисли дека се заштитени и не вршат трансмисија, а не се работи само за твоите колеги туку и околината што ги чува клиниките, чувари, полиција и војници присутни по потреба, знај тој што не носи маска, а се движи во гужва посебно во болничките ходници, паркинзи - се позитивни, а не го кажуваат тоа, односно никој не ги евидентираат и да се под контрола како невакцинираните, оти се вакцинирани!
А зошто не ги казнуваат таквите? Што ако е вакциниран, пак нема право да се шета без маска. И како тргнало пандемијата ќе трае уште долго време. Баш поради неодговорни личности.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.734
Поени од реакции
19.160
Да се надевам дека нема повторно да го прележам:(
...ако се чуваш, нема да се инфицираш (да не се повториме што значи „чување“), замисли си како сезонскиот грип, но со малку потешки симптоми, некоја година си се грипосала дури 2,3 пати во текот на еден, два месеци, некоја година си прескочила не си се заразила, некогаш ако ти се блиски инфицирањата првиот пат со 5 дена ќе поминеш, втор пат ако за кратко време ќе те легне 10 дена малку подолго и потешко, затоа сега малку повеќе треба да внимаваме да не го оптоваруваме телото со наша недисциплина во исхрана, спиење, вежбање, радост и дружење, пешачење, сончање, љубов и секс, сето тоа да го имаме, телото ќе ни врати со силен имун систем и веднаш ќе ги неутрализира сите надворешни антигени, па и коронавирусот!
А зошто не ги казнуваат таквите? Што ако е вакциниран, пак нема право да се шета без маска. И како тргнало пандемијата ќе трае уште долго време. Баш поради неодговорни личности.
... се додека не се вакцинираат добар процент кои би задоволиле Х личности и институции, им се прогледува низ прсти на вакцинираните, за разлика од иста состојба на невакцинираните, па кај смеат да кажат дека вакцинираните се инфицират или пренесуваат инфекција, не читаш изјави- чисти небулози да од прележана инфекција имунитетот бил послаб од вештачката инфекција и тоа да кажат медицински лица, ете до каде се иде, око да ти се уплаши!
- тоа е исто како да некој извади заб на живо со клешти и да му се рече поиздржлив е тој што извадил заб со локална анестезија! :cautious:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.912
Поени од реакции
20.223
Да се надевам дека нема повторно да го прележам:(
гледате дека се чукате у гради со тој клеточен а на крај пак ви е страв да не се заразите, до сега 5 пати ќе се вакцинираше и ќе створеше имунитет и со вакцина и тој што го добивате со прелегувањето. А болнициве се факинг вухан кај и да одиш шетаат коронаши насекаде без контрола кур им е двор им е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom