Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.833
Поени од реакции
17.360
Значи дебатираме за антиковид вакцините, остави ја на страна детската парализа. Како е влијае на колективното добро? Никако. Трансмисијата е идентична меѓу вакцинираните и невакцинираните. А вакцината може и да нема ефикасност врз 2те мутации т.е. брановите кои ги очекуваме во ноември и во февруари. Така да, сѐ е оставено на моралот, кој е недефинирана материја. Лично, не чувствувам морална одговорност за вакцинација.

Сега, дали во иднина ќе се појави потреба да се вакцинирам, можеби, ама таа ќе биде одраз на ризик од некоја мутација, а не правење на општо добро, кое го нема. Зошто? Затоа што шансите за колективен, при ефикасност од 50-66%, се невозможни.

И да, нема препорака од СЗО за трета доза (која сака превенција на што повеќе луѓе со прва доза), но веќе многу држави ширум светот одат на варијантата за трета доза, а Македонија ќе биде една од нив. Кој ќе се имунизира, сеуште не знаеме, но во САД и Израел се имунизираат сите.

Не сум барал дозвола за начинот на дебатирање кон тебе, не знам зошто реагираш сега вака, кога дебатираме со аргументи односно ти претставив контра аргументи врз база на интересниот текст кој го стави вчера. Веројатно го стави за да се развие некаква дебата, за која да, сметам дека одамна е исцрпена.

Чим ти сметаат моите реферати, кои влијаат на твоето расположение, ветувам дека нема да добиеш повеќе реплика од мене. :backa:
Transmisijata ne e ista. Vakcinirani nekolku pati pomalce se zarazuvaat, so samoto toa pomalce sirat. Plus imav ovde ednas grafika postirano kade se gleda deka vakcinirani inficirani pomalku vreme (dena) i pomalku kolicinski go sirat. Da, pak se vo toj slucaj prenositeli ama daleku pomalce od nevakciniranite.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.279
Поени од реакции
19.308
Кога секој би ги барал парите како ти не би имало државно здравство, а тоа е себичлук. Исто и како невакцинирањето, не мислите на колективот него само на себе, саможивници едни! А ќе ми оправате овде муабети како на бабички сум им крадел вакцини, хк пу!
Па ако државата не сака да ги инвестира парите кои ги вложуваме со децении во државното здравство, фер е да имаме опција дали сакаме да вложуваме во државното или во приватното.

Така јас не сакам да лежам на 3-4 пати веќе вртени душеци, туку на нови. Не сакам еднаш во 3 дена да ме гледа доктор, туку секој ден. Не сакам да плачам за вода и да јадам пластичен мармалад со путер, туку нешто повкусно.

Ако е капитализам, значи дека мора да имам избор. Ризикот е здравството да стане неколку кратко поскапо. А ризиците од неизвестирањето ги гледаме сега на дело. :)
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.856
Поени од реакции
23.995
На мајка ми братучедка и маж и синоќа тестирани позитивни на ковид. Двајцата ревакцинирани со Синовак пред 2 месеци. Сега за сега само температура 38 и треска.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.279
Поени од реакции
19.308
Transmisijata ne e ista. Vakcinirani nekolku pati pomalce se zarazuvaat, so samoto toa pomalce sirat. Plus imav ovde ednas grafika postirano kade se gleda deka vakcinirani inficirani pomalku vreme (dena) i pomalku kolicinski go sirat. Da, pak se vo toj slucaj prenositeli ama daleku pomalce od nevakciniranite.
Не шират исто, тоа го имаше јасно прикажано на табелата која ја имаше постирано. Ама се преносители. И можат да го шират вирусот во приближно иста мера. :)
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.955
Поени од реакции
58.780
Пред да почне кењањето јас сум прележан и вакциниран. Најискрено несакав со мРНА затоа што имаше случаеви ко мене прележани што поминаа доста лошо(иако поголемиот број го поминаа лесно) после вакцинација со мРНА и си ја зедов Синовак. Барем братот Кси не ме лажеше за ефикасноста.
Ни Хао.
Немало никакви докази дека прележаните полошо поминуваат со мРНА, а сепак и јас тоа го приметив од моја околина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.048
Transmisijata ne e ista. Vakcinirani nekolku pati pomalce se zarazuvaat, so samoto toa pomalce sirat. Plus imav ovde ednas grafika postirano kade se gleda deka vakcinirani inficirani pomalku vreme (dena) i pomalku kolicinski go sirat. Da, pak se vo toj slucaj prenositeli ama daleku pomalce od nevakciniranite.
Тука е лагата.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.833
Поени од реакции
17.360
@Igorcemk

Еми ако не си за присилна вакцинација оти го поддржуваш ова лудило со вакцинални пасоши и задолжителна вакцинација.

Таа категорија со лица кои работат во старски домови е стварно посебна категорија во врска со вакцинација.

Инаку медицинскиот кадар беа херои, работеа во лоши услови, скоро сите прележаа ковид и сега ќе ги силуваме да се вакцинираат иако имаат 13 пати подобар имунитет од вакцина.

Воедно нели се медицински лица и треба да му веруваме ним за вакцините, оти да не му веруваме кога не сакаат да се вакцинираат, па треба со закон да им се наметни тоа како во Грција.
Kade poddrzuvam zadolzitelna vakcinacija i kovid pasosi? Ke najdes sigurno citat kade toa go poddrzuvam. Korisno e za site sto povekje da ima vakcinirani lugje. Treba so argumenti tie sto se nesigurno da se ubedat. Tie sto se cvrsto protiv i onaka se otpisani, im posakuvam sve najdobro ko ke im zavisit.

Za medicinskiot personal ima i dosta koi ne prelezaa. Ako ne sakaat edinstven nacin e da se premestat na drugo mesto dur pomine ova. Problemot e sepak sto sekoja pomosna raka treba vo situacijava. Inace i kaj prelezani so tek na vreme se gubi zastitata, mozebi podocna nego kaj vakcinata. Oti da ne se iskoristi prilikata za bust i pogolema zastita na tie so koi sto rabotat? Pak ke recam ne sum za prisilno ama kako odgovorni lica nosat odgovornost za drugite.

Inace ako nekoj e medicinsko lice ne znaci deka e ekspert za kovid i vakcini. Neli nivnoto znaenje bazira na knigi i naucni soznanija pa cudno e ako ne sledat sega sto propagira naukata. Stana ideolosko prasanje i kaj del od medicinskiot kadar.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.955
Поени од реакции
58.780
На мајка ми братучедка и маж и синоќа тестирани позитивни на ковид. Двајцата ревакцинирани со Синовак пред 2 месеци. Сега за сега само температура 38 и треска.
Јас фатив ковид после месец - месец и пол од ревакцинација со мРНА.
Само температура и треска, три дена.
Нос, грло, кашлање... ништо од тоа, само температура и треска три дена. И после тие три дена, кога помина, ми снема мирис, кој се врати за 5 дена.

Предходно имав обична настинка и потешко беше од ова.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.833
Поени од реакции
17.360
Не шират исто, тоа го имаше јасно прикажано на табелата која ја имаше постирано. Ама се преносители. И можат да го шират вирусот во приближно иста мера. :)
Aj taka neka e. Imas 20 lugje, 10 nevakcinirani 10 vakcinirani. 10te nevakcinirani celosno go sirat virusot pri zaraza. Od vakciniranite 1 od 5 ili 2 od 5 neka se se zarazuvaat, znaci mesto 10 samo 2 ili 4 go sirat. Daleku pomalce. Kako i da vrtis benefitot e ubedliv.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
491
Поени од реакции
2.081
Да после се ова ја третираш ковид вакцината ко морална одговорност е нонсенс. Затоа доверба у бел мантил полека се губи а баба Рада добија на популарност.
Со чест на исклучоци, епидемијава успеа да докаже дека мнозинството медицински лица не се ништо повеќе од фронтмени и продавачи на фармацевската индустрија.

Уште не прочитав еден пост од медицинско лице од Македонија на фејзбук или било каде кој што апелира народот да внимава на исхрана, психичкото здравје и да се бави народот со физичка активност колку што е можно повеќе овој период како би го зајакнале имунитетот. Едино што постираат е за вакцинирање, ништо друго.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.040
Поени од реакции
14.880
Воедно нели се медицински лица и треба да му веруваме ним за вакцините, оти да не му веруваме кога не сакаат да се вакцинираат, па треба со закон да им се наметни тоа како во Грција.
Од иста причина што не го слушаш Џемо кранистот за статиката на мостот. Џемо е само кранист.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.955
Поени од реакции
58.780
Со чест на исклучоци, епидемијава успеа да докаже дека мнозинството медицински лица не се ништо повеќе од фронтмени и продавачи на фармацевската индустрија.
Нема везе. Миљон примери од пред пандемијата има, според кои може да се заклучи дека мнозинството медицински лица не се ништо повеќе од фронтмени и продавачи на фармацевската индустрија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.501
Поени од реакции
5.298
Немало никакви докази дека прележаните полошо поминуваат со мРНА, а сепак и јас тоа го приметив од моја околина.
Другари по странство што исто беа прелеажни лесно поминаа со мРНА, но ги вакцинираа само со една доза. Поголемиот дел лесно си поминаа со вакцинацијата. Сепак јбг тој период неможев да ризикувам 2 недели да сум со проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom