Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.438
Поени од реакции
15.518
Дали на саемот на книга (деновиве кај Б Трајковски) на отворено може да идат само вакцинирани? Нигде нема конкретни информации.
Нема ништо официјално од организаторот сеуште, ама ако бараат или ќе влезам со акредитација или преку ограда. :D
Бегемот мора да се посети.

пи.ес. Оди на темата "Саем на книга".
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.953
Поени од реакции
7.727
Ова Ковид меркиве истовремено завршија и кај нас и во САД, кај нас толку нема седми пакет а таму му прекинаа како социјална помош кој ја изгубил работата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.082
Поени од реакции
10.841
Еве за оние форумџии "треба да се срамиш" кои не веруваа дека самиот здравствен систем (и дел здравствени работници) те онади на суво и ти зголемува шанси за зараза, често доживотни последици по внатрешни органи и некогаш и смрт. Цела епопеја во продолжение на твитот (клик) од д-р Арсланагиќ. И уште ќе каже човек, релативно "лесно" поминале према тоа што им се случува и на други. Па со Шведска се споредувавме :(

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.953
Поени од реакции
7.727

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.033
Поени од реакции
6.673
Дајте статистика и податоци ако имате за тоа со кои видови на вакцини и од кои производтели се одвива вакцинацијата во Турција.

Јас мислам дека имав читано дека претежно со Кинески вакцини се одвиваше на почетокот вакцинацијата во Турција, знам Ердоган се вакцинираше пред камери со Кинеска вакцина не знам дали беше Синофарм или Синовак ( мислам беше Синофарм во прашање).

Знам Турција бараше од Русија дозвола за производство на Спутник В во Турција, но Русија не го дозволи производството.
Сега да не се промени ситуацијата околу вакцините во Турција? Да не почнаа да пристигнуваат и вакцините Фајзер, Модерна, Џонсон-Џонсон и Астра Зенека?
Автоматски споено мислење:
Како медицинско лице, која вакцина ја сметаш за најдоверлива?
И ти се вакцинираше ли?
Во Турција сега вакцинираат со Фајзер, благодарение на Угур Шахин сопственикот на Бионтек. Вкупно до август им пристигнаа 90 милиони дози.
Автоматски споено мислење:Дваесет и девет отсто од граѓаните од возрасната група меѓу 18 и 39 години е вакцинирана со една доза против ковид-19, стои во анализата на Министерството за здравство. Заклучно со 4 септември, со една доза на вакцина против овид 19 вакцинирани се 44,6% од севкупното население над 18-годишна возраст. Вкупно 54% од граѓаните над 40 години имаат примено барем една доза на вакцина.
Според последните податоци, најголем опфат со една доза на вакцина има во Неготино 63,4%, Кавадарци 62,3% и Охрид 61,4%. По нив, најмногу вакцинирани со прва доза има во градовите Гевгелија 59,8%, Берово 56%, Ресен 57,2%, Битола 55,8%, Ресен 57,2%, Пехчево 53%, Крушево 52,3%, Валандово 53,3%, Штип 51,9%, Пробиштип 50,5%.


Помеѓу 40-50% опфат на вакцинирано население со барем една доза на вакцина има во градовите Демир Хисар, Велес, Св.Николе, Кочани, Делчево, К.Паланка, Струга, Прилеп, М.Брод, и Скопје, а помеѓу 30-40% опфат во градовите Кичево, Виница, Куманово, Кратово, Струмица, Тетово, Гостивар, Радовиш. Најмал процент од населението, вакцинирано со барем една доза вакцина има во градовите Гостивар 30,5% и Дебар 31,7%.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.513
Поени од реакции
19.531
така ви треба, само ќорка, да се научите маски да носите
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.165
Поени од реакции
4.093
Бројките на вакцинирани се повисоки од овие официјалниве. Доста народ си се вакцинираше во Србија и колку толку во Бугарија. Да не зборам за тоа и колку имаме иселени, а и тие иселеници што моментално се овде јас не познавам ниту еден што не е вакциниран.
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
811
Поени од реакции
1.377
Какво вакцинирање какви бакрачи... Уште малку и ќе заврши циркусов...
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
426
Поени од реакции
1.459

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.324
Поени од реакции
57.032
РЕЧИСИ ВО СИТЕ ШТИПСКИ УЧИЛИШТА ПО ЕДНО ОДДЕЛЕНИЕ Е ВО ИЗОЛАЦИЈА, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ВЕЛИ НЕМА ТРАНСМИСИЈА

:lolzz:
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom