Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
8.500
Поени од реакции
14.702
За некој месец Австралија ќе има 70+% од населението вакцинирано со дупла доза и ќе биде лето. Не знам што страшно очекуваш да се случи.Веќе има изработено план во 4 точки за излегување од карантинот и враќање во нормала:

Phase A: Vaccinate, prepare, pilot
Australia is currently in the first phase of the government's four-stage plan to return to normal, which seeks to suppress the virus using lockdowns as the primary tool.

This includes much of what we're already used to, such as:
 • Accelerating vaccine rates, including implementing a national vaccination plan
 • Closing international borders to keep COVID-19 out
 • Early, stringent and short lockdowns if outbreaks occur
 • Preparing a vaccine booster program
 • Undertaking a further review of the national hotel quarantine network
So what will it take to get to phase B?

70 per cent of the eligible population will need to have received both doses of a coronavirus vaccine before the nation moves to the next stage of easing restrictions.

Mr Morrison said he believed the country could reach this target of 70 per cent before the end of the year.

At our current pace of 829,150 second doses a week, we can expect 70 per cent of Australia’s adult population to be fully vaccinated by late October 2021.

Phase B: Vaccine transition phase
So what would phase B look like?

Prime Minister Scott Morrison said lockdowns will become "less likely" in phase B, but they are "still possible".

"They are not something that you would normally expect because of the much higher level of vaccination and protection that exists within the country," Mr Morrison said.

International arrivals will still be restricted in phase B and caps on arrivals will remain.

But the Prime Minister says "special rules" will apply to Australians who are fully vaccinated at this stage, meaning that they will not be subject to some of the restrictions currently imposed on the population.

These "special rules" include:

 • Introducing new reduced quarantine arrangements for vaccinated residents
 • Restoring inbound passenger caps at previous levels for unvaccinated returning travellers and larger caps of vaccinated returning travellers
Phase B will also allow capped entry of student and economic visa holders subject to quarantine arrangements for vaccinated residents.
Phase C: Vaccination consolidation phase
The next phase of easing will come into force once the nation hits 80 per cent of the population being fully vaccinated.

This third phase will see Australia take a greater step back to normal life by functioning under "baseline restrictions", which include:
 • Highly targeted lockdowns only
 • No caps on returning vaccinated Australians
 • Lift all restrictions on outbound travel for vaccinated Australians
 • Extend travel bubble for unrestricted travel to new candidate countries
 • Gradual reopening of inward and outward international travel with safe countries and proportionate quarantine and reduced requirements for fully vaccinated inbound travellers
These measures are in conjunction with high vaccination rates and a continued vaccine booster program.

"We have to take each step together, and that starts with walking in the door of that vaccine clinic and seeing that GP, that pharmacist, the state hub, and getting that vaccine," Mr Morrison said.

Phase D: Final post-vaccination phase
International borders would fully reopen in the final phase of Australia's plan.
The fourth and final phase of the government's four-step plan sees things as "normal" as possible, with international borders finally set to open back up.

Australia will seek to treat COVID-19 like any other infectious disease, with the goal to minimize cases without ongoing restrictions or lockdowns.

Some restrictions will continue to remain in place, including:
 • Quarantine for high-risk inbound travellers
 • Boosters as necessary
Ништо страшно, муабетот е дека од оваа точка за вас заврши корона zero безразика колку строг карантин имате.
А потоа дали е лето или зима, ве чекаат далеку поголем број на жртви. Повеќето земји се навикнаа на тие бројки, голем дел и прележаа. За вас ќе биде ново, и вакцинацијата не е таков гејм чејнџер ко што мислите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.213
Поени од реакции
15.335
Ништо страшно, муабетот е дека од оваа точка за вас заврши корона zero безразика колку строг карантин имате.
А потоа дали е лето или зима, ве чекаат далеку поголем број на жртви. Повеќето земји се навикнаа на тие бројки, голем дел и прележаа. За вас ќе биде ново, и вакцинацијата не е таков гејм чејнџер ко што мислите.

ok... eve nie so 2000 dnevno imame 5 zrtvi. mkd so 800 ima 30. kaj nas umiraat uglavno 80+ vo mkd e sosema druga situacijata.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.644
Поени од реакции
9.670
Морам да ти признам и тебе и на Владе дека ова е Пандемија на хипохондрици. Сега постои толкава група на народ во секоја држава што се ќе прими само за да се 'заштити'. Но, време да се запри сега малце со глупостиве оти не знајме кај тераме. Не можи вака повеќе.

Јас знам дека со муабетиве што ги терам, на многу такви луѓе кои се вакцинираа или планираа да се вакцинираат, сега им стварам нелагодност, затоа што јас не сум зоте, ред зурла или аудиофил.

Исто има група на луѓе, кои лично ги познавам, кои се плашат и од вакцина и се плашат од ковид. Живеат во невидена шизофренија. И тоа не дека јас му зборувам за вакцината, баш напрорив тие зборуваа со доктори плус доктори на наука по микробиологија, имунологија и други слични релевантни струки кај нас. И тие лично му кажаа дека нема да се вакцинираат и не препорачуваат некој да се вакцинира со експериментални вакцини.

Ако во Србија има 20% медицински лица што нема да се вакцинираат, кај нас има минимум толку, ако не и повеќе. Ако во САД 25% од PhD, не се вакцинираат, кај нас барем 30% од докторите на науки не сакаат вакцина.

Мислам знаеш што правиме сега, претураме од шупливо во празно, ќе ја ебиме економијата. Ќе ги спасуваат кафаните и моловите со наши пари. Луѓето нема да се вакцинираат, оти имаат ОГРОМНА недоверба во власта.

Заев да излези на телевизија и да ти речи дека вакцините се здрави, јас и целото мое семејство се вакциниравме, што мислиш колку народ во моментот кога го кажа тоа има сменето мислење и нема да се вакцинира само заради таа изјава?

Целата кампања со МОМЕНТИТЕ НА СРЕЌА е утка и ствара контраефект.
Од една страна се хипохондриците шо се вакцинираат од друга страна се параноиците шо не се вакцинираат.Се на се во право си.И двете страни живеат во страв и параноја!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.212
Поени од реакции
13.422
Џо Роган е доказ дека можеш да правиш пари од глупави луѓе. Он мислите вие вас све ќе ви се довери шо праи. Со билките на баба рада се лечи мислите вие :icon_lol:
Dodeka odeshe na tv babaRada ni Kovid ni butur imashe, sigurno toa szo/farmacevtskata mafija gi Ukinaa:cool:
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
263
Поени од реакции
274
Според мене бустерите се многу лоши, телото ќе развие многу антитела(леукоцити) кои цело време се движат низ крвта, толку голем број може да резултира со згрутчување на крвта каде ни клексани не ќе може да те спасат.

P. S. Сега Рон ќе прими 10 за да докаже дека не сум во право
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.253
Поени од реакции
5.177
Со која вакцина се вакцинираат прележаните (по 5-6 месеци) и оние со одредени хронични состојби? Дали е полесна (помалку несакани ефекти) синовак или синофарм да се бара таква негде?
Со било која од кинеските таман е за прележан. Ем лесно ќе пројде, ем документ за слободно движење ќе си добие, ем психолошки ќе биде многу смирен.

ivermectin was approved for human use in 1987 under the name Mectizan®.
Ти шо разбра, де кажи.
Себични се, не кажуваат, тук тек по некоја смешка досетка, во која мора да е вклучено чип или заговор.

Од приложените нивни одговори, може да се заклучи дека тие веруваат само на статистики, ни наука, ни логика, ни реалност. Повеќе личат на религиозни фанатици, со капацитетот со кој располагаат, мора да веруваат во нешто опипливо, видливо, па затоа слепо веруваат на системот, иначе кај ќе е крајот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.931
Поени од реакции
27.399
Според мене бустерите се многу лоши, телото ќе развие многу антитела(леукоцити) кои цело време се движат низ крвта, толку голем број може да резултира со згрутчување на крвта каде ни клексани не ќе може да те спасат.

P. S. Сега Рон ќе прими 10 за да докаже дека не сум во право
па ако ти така мислиш океј е бате, твоево мислење е како мали џокица замишља чјепива.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
963
Поени од реакции
1.101
Со која вакцина се вакцинираат прележаните (по 5-6 месеци) и оние со одредени хронични состојби? Дали е полесна (помалку несакани ефекти) синовак или синофарм да се бара таква негде?

Нема правила.
А и лекарите не знаат кај тераат.
Некои лекари велат добро било за 3 доза да се земе од различна вакцина од првите 2 дози, некои лекари се против мешање на различни вакцини. Како на пазар испадна ова со советите на имунолозите.
Синофарм не знам дали останаа неискористени од тие вакцини во државава. Знам за случаи каде политички моќни ликови вртеа телефони да им бидат оставени неколку вакцини баш од тој Синофарм за нивните семејства.

Вакцина како вакцина, јас за себе си одлучив која ми се падне дента кога ќе се вакцинирам со таа и ќе се вакцинирам, т.е нема да правам избор и да изигравам ѕвезда.
Кога отидов на вакцинирање кога стигнав на редот ми кажаа повели во таа и таа кабина а на отпечатениот лист прочитав Фајзер/ Бионтек.

ПС: да можеше да се бира кај нас како во Србија, јас ќе си одберев од Руската вакцина Спутник В, но кај нас нашите власти избркаа 2 Руски дипломати од Руската амбасада и од најавените 200.000 Руски Спутник В кои требаше во месец Мај да пристигнат не испадна ништо.
Реално и во Србија од вкупно вакцинираните само околу 10 % се со Руската Спутник В вакцинирани, и во Србија малку имаше Руски вакцини. Во Петокот околу 570.000 вакцини Спутник В се произведени на Торлак институтот во Белград.
Но за да ги извезува вакцините Србија ќе мора да добие дозвола од Русија, а дали Русија ќе дозволи Спутник В да се најде во употреба кај нас не знам поради протерување на Руските дипломати.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
263
Поени од реакции
274
па ако ти така мислиш океј е бате, твоево мислење е како мали џокица замишља ковид чјепива(инјекције).
Верувам во другите вакцини кои се испитани со години, а и исто толку време употребувани.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
168
Поени од реакции
661
Според мене бустерите се многу лоши, телото ќе развие многу антитела(леукоцити) кои цело време се движат низ крвта, толку голем број може да резултира со згрутчување на крвта каде ни клексани не ќе може да те спасат.

P. S. Сега Рон ќе прими 10 за да докаже дека не сум во право
Не работи тоа така
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
168
Поени од реакции
661
Ај кажи како работи? Кого нешто негираш, треба да приложиш доказ кој ја потврдува твојата теза
Па кај да започнам? Прво и основно едно е антитела, сосема друго ти се леукоцити. А како второ и тие антитела не ти се вечни, затоа со тек на време титарот им паѓа.
За бустериве иначе немам некое строго определено мислење ниту за ниту против.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
13.898
Поени од реакции
16.705
Од една страна се хипохондриците шо се вакцинираат од друга страна се параноиците шо не се вакцинираат.Се на се во право си.И двете страни живеат во страв и параноја!
Проблемот е што заради кампањата за вакцинација во цел свет, маејнстрим медиумиве се пуштени на најгласно да го плашат светот. Скроз фејк њус шират. Мислам ова не е нормално.

Така да стравот кај луѓето е огромен.

Сега малце се заебаа владите и корпорациите оти сметаа дека вакцините ќе штитат повеќе, ама тоа е. Толку му беше прецизно припремено што во САД планирале до денеска да заврши пандемијата.

Затоа и ги завршија и мораториумот за иселување и парите што му ги даваа на луѓето за невработеност заради пандемијата. Дури корпорациите почнаа да им забрануваат на луѓето да работат од дома.

Арно ама тој што тикви сади со Антони Фаучи после од глава си ги ака. Така да ќе видиме сега што ќе биде.

Без разлика кај нас се ствара беспотребна аксиозност кај луѓето. Ако реално сакаат да стават крај на епидемијата кај нас, досега Филипче ќе спремеше барем една студија за како стоиме со природен имунитет. Мислам тоа не е единствено, треба и други работи да се направат, ама ајде барем од нешто да почнеше.

Ама тој ќе фрли 300.000 евра на кампања за вакцинација.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
1.951
Поени од реакции
4.859
Според мене бустерите се многу лоши, телото ќе развие многу антитела(леукоцити) кои цело време се движат низ крвта, толку голем број може да резултира со згрутчување на крвта каде ни клексани не ќе може да те спасат.

P. S. Сега Рон ќе прими 10 за да докаже дека не сум во право
Се познава кога некој е стручњак, вака фино објаснето. Имунолог си?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
13.898
Поени од реакции
16.705
Се познава кога некој е стручњак, вака фино објаснето. Имунолог си?
Добро пред да се исмевате, кажете му на човекот што се случува од премногу антитела, затоа што на Дејан Трајковски докторите му рекле да не ја прима втората доза АЗ, откако после првата доза, фати Ковид, па имаше огромен број антитела. Некаде 50% фазла од тоа што прават две дози Фајзер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom