Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.901
Поени од реакции
18.202
Ивермектин што постои дестици години и го имаат користено милијарди луѓе, не чини, но сигурен сум Pfizervaktin што веќе го произведуваат иако фаза2/3 е во тек, и што треба да се зема заедно со вакцина секој ден по два пати, ќе го земаш.

Нели наука е тоа, имаат податоци :D
Милијарди луѓе ако го користеле ивермектинот досега човештвото би имало многу други посериозни проблеми него ковидот. Ако ме разбираш.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.874
Поени од реакции
5.240
све убаво ти пишува, само ти бате у denial си
Океј паметњаковичу, според графиконот има 26 пати поголеми шанси да добијам лимфаденопатија ако сум вакциниран со mRNA вакцина отколку ако не сум, тоа значи??? И според графиконот, вакцината дури и ми ги намалува шансите да добијам аритмија??? WOW
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Милијарди луѓе ако го користеле ивермектинот досега човештвото би имало многу други посериозни проблеми него ковидот. Ако ме разбираш.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Since the inception of the Mectizan Donation Programme, Merck has donated well over 2.5 billion Mectizan® tablets for Onchocerciasis treatment, with in excess of 700 million treatments authorised. Currently, some 80–90 million people are taking the drug annually through MDA in Africa, Latin America and Yemen. A further 300 million total treatments have been approved for lymphatic filariasis, with around 90 million treatments being administered annually (Fig. (Fig.8 ).8 ). At present 33 countries are receiving ivermectin for Onchocerciasis and 15 for Lymphatic filariasis. Consequently, around US$4 billion worth of ivermectin tablets have been donated to date. In 2010, Ecuador became the second country in the Americas to halt River Blindness transmission. It is hoped that transmission of the disease in the Western hemisphere will be stopped by 2012—a goal that will have been achieved thanks to twice-yearly MDA with ivermectin. Lymphatic filariasis is targeted for global elimination by 2020, and, if all goes well, Onchocerciasis may well be eliminated from Africa soon thereafter.И тоа ова е студија од 2011. Сега сигурно се многу многу повеќе луѓе што го имаат користено. Во САД дестици илјади луѓе го користат годишно.

Ивермектин е најверојатно еден од најуспешните лекови што ги имаме откриено, заедно со пеницилин и аспирин.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.413
Поени од реакции
1.463
Се изненадив кога го видов насловов, во Франција има поднесено илјадници тужби против справувањето на владата со кризата и тоа сите се до врховниот суд.

Иако не верувам дека нешто ќе помине, интересно е да се види реакцијата на народот од сево ова.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
964
Поени од реакции
1.884
Пак си читал не си разбрал, знаеш дека Google translate не е добар ако го користиш за информации од научен и медицински аспект... Држи се до чудните српски порталчиња и јутуб каналчиња и плаши се да не станеш аутистичен од вакцината.
ivermectin was approved for human use in 1987 under the name Mectizan®.
Ти шо разбра, де кажи.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
886
Поени од реакции
2.083
да не станеш аутистичен од вакцината.
Голема небулоза и мисконцепција ви е дека антиваксери веруваат оти вакцината причинува аутизам. Имено проблемот е во децата, затскриена предиспозиција за метаболички проблеми наследена од родители кои живеат во урбана средина кои вакцината само ги експонира, за сега претпоставка е дека загадување многу допринесува дете да се роди со таа предиспозиција бидејќи статистиката вели дека тоа што го нарекуваме аутизам е најраспространето токму во урбаните средини. За жал нема тест кој би го детектирал тоа пред вакцинирање и до сега се игнорираше, но нови студии дел од кои сеуште се во тек одат во прилог на ова. Студиите се значајни за да би се изработила поквалитетна вакцина која би била безбедна и за оваа категорија на деца, Проблемот е во непотполна наука која полека ја надоградуваме и со тоа го шириме знаењето. Но одамна знаеме со сигурност дека Тенеке на негови години неможе да развие аутизам од било која вакцина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Човекот живее у страв постојано,перманентно,а наизмечно му се менува тригерот.Еднаш го тигернува Ковидот,се плашеше дека ке се зарази и умре,друг пат ми се чини тригер му беше ќерка му пошто сакаше да се вакцинира и тоа го натера за месец и пол да ги проучи сите студии и да стане експерт во секоја област околу вакцинација и вируси.Претходно пак тригер му беше Вмро да не се вратат на власт,и тогаш беше бајаги исплашен.Углавно човекот живее во постојан страв,фобии го отепаа.Вреди да му се прогледа низ прсти,низ многу тешки препреки се пробива
Морам да ти признам и тебе и на Владе дека ова е Пандемија на хипохондрици. Сега постои толкава група на народ во секоја држава што се ќе прими само за да се 'заштити'. Но, време да се запри сега малце со глупостиве оти не знајме кај тераме. Не можи вака повеќе.

Јас знам дека со муабетиве што ги терам, на многу такви луѓе кои се вакцинираа или планираа да се вакцинираат, сега им стварам нелагодност, затоа што јас не сум зоте, ред зурла или аудиофил.

Исто има група на луѓе, кои лично ги познавам, кои се плашат и од вакцина и се плашат од ковид. Живеат во невидена шизофренија. И тоа не дека јас му зборувам за вакцината, баш напрорив тие зборуваа со доктори плус доктори на наука по микробиологија, имунологија и други слични релевантни струки кај нас. И тие лично му кажаа дека нема да се вакцинираат и не препорачуваат некој да се вакцинира со експериментални вакцини.

Ако во Србија има 20% медицински лица што нема да се вакцинираат, кај нас има минимум толку, ако не и повеќе. Ако во САД 25% од PhD, не се вакцинираат, кај нас барем 30% од докторите на науки не сакаат вакцина.

Мислам знаеш што правиме сега, претураме од шупливо во празно, ќе ја ебиме економијата. Ќе ги спасуваат кафаните и моловите со наши пари. Луѓето нема да се вакцинираат, оти имаат ОГРОМНА недоверба во власта.

Заев да излези на телевизија и да ти речи дека вакцините се здрави, јас и целото мое семејство се вакциниравме, што мислиш колку народ во моментот кога го кажа тоа има сменето мислење и нема да се вакцинира само заради таа изјава?

Целата кампања со МОМЕНТИТЕ НА СРЕЌА е утка и ствара контраефект.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.141
Поени од реакции
22.922
Не знам зашто одма топката ја префрлате у македонија. Ретко кој тука, особено не членот кој е цитиран, ја подржува владата окулу ковид ситуацијата. Повеќето од нас би се спакувале во куфер и отишле таму кај вас макар и имале 100 000 случаи на ден.

Муабетот е дека човек изглеа најубаво учи од свое искуство, а вие уште не сте го доживеале тоа што ние ама и голем дел развиени богати земји го доживеаа изминативе 2 години. Првиот бран нигде не беше висок, дури ни во Македонија. Меѓутоа кога бројките не паѓаат, заморот кај популацијата си го прави своето.
Моментално имате 2 патеки, вечен карантин и помал број жртви, или отвореност со 80% вакцинираност кој ќе ви донесе многу повеќе жртви.
Не верувам во ова, таму не даваат фејк пусулчиња за излез, или на карта шетање на џукелата да си го ладиш надвор дури сите дремат во карантин. Потсети се што се случуваше за време на карантинот тука, врски се фаќаа за да се добие пусулче за шетање.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.820
Поени од реакции
13.264
Не верувам во ова, таму не даваат фејк пусулчиња за излез, или на карта шетање на џукелата да си го ладиш надвор дури сите дремат во карантин. Потсети се што се случуваше за време на карантинот тука, врски се фаќаа за да се добие пусулче за шетање.
Пусулчиња,шетање куче и корона се минорни проблеми за граѓаните во Македонија, во споредба со останатите.
Да се потсетиме сепак, дека и тука беше апсен човек за шетање куче во карантин, налик на снимките во Австралија. Освен замајување прост народ, никаков ефект немаше тоа врз епидемијата. Слично ќе биде и таму.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.575
Поени од реакции
11.870
Со која вакцина се вакцинираат прележаните (по 5-6 месеци) и оние со одредени хронични состојби? Дали е полесна (помалку несакани ефекти) синовак или синофарм да се бара таква негде?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.141
Поени од реакции
22.922
Пусулчиња,шетање куче и корона се минорни проблеми за граѓаните во Македонија, во споредба со останатите.
Да се потсетиме сепак, дека и тука беше апсен човек за шетање куче во карантин, налик на снимките во Австралија. Освен замајување прост народ, никаков ефект немаше тоа врз епидемијата. Слично ќе биде и таму.
Не ми беше муабетот за економска состојба и сл, тоа е стандарден проблем.
Муабетот ми беше дека сме апла снегулки кога станува збор за ковид мерките. Реално тука и за време на карантин пола народ имаше документ да шета, во продавниците кога грабаа на запад тука беше ситуацијата слична 1-2 денови инаку имаше се што ти треба, карантини и ограничување на шетање немавме ни 10% од тоа што имаа: Австралија, Нов Зеланд, Англија, Ирска...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.244
Поени од реакции
7.807
Пусулчиња,шетање куче и корона се минорни проблеми за граѓаните во Македонија, во споредба со останатите.
Да се потсетиме сепак, дека и тука беше апсен човек за шетање куче во карантин, налик на снимките во Австралија. Освен замајување прост народ, никаков ефект немаше тоа врз епидемијата. Слично ќе биде и таму.
Кај нас постоеше карантин/полициски час само за Македонците, шипците си тераа вечери, шетњи по гости, по улици насекаде беа итн така да не сме некој узорок за тоа дали е успешен/неуспешен карантинот
Еве и овој бран пак почна од доминантно шпонските градови
Девојчето мое кај што работи се околу 40 луѓе, дали 10 души им се заразија до сега и тоа меѓу колеги немаше преносувања, поштување мерки, маска, дезинфекција, едно време и визири, одење на пауза сами а не како тетки со кафињата и цигарите терај муабети, а во контакт со клиенти колку ти душа сака дневно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.820
Поени од реакции
13.264
Кај нас постоеше карантин/полициски час само за Македонците, шипците си тераа вечери, шетњи по гости, по улици насекаде беа итн така да не сме некој узорок за тоа дали е успешен/неуспешен карантинот
Еве и овој бран пак почна од доминантно шпонските градови
Девојчето мое кај што работи се околу 40 луѓе, дали 10 души им се заразија до сега и тоа меѓу колеги немаше преносувања, поштување мерки, маска, дезинфекција, едно време и визири, одење на пауза сами а не како тетки со кафињата и цигарите терај муабети, а во контакт со клиенти колку ти душа сака дневно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ја не не зеам само нас за пример туку останатите 200 земји кај што истиот не беше успешен, без разлика колку строги мерки имаа. Епилогот беше ист сегде.
Еве ги австралијанците со најстрогите мерки, ќе правиме муабет за некој месец.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.974
Поени од реакции
11.101
Еве ги австралијанците со најстрогите мерки, ќе правиме муабет за некој месец.
За некој месец Австралија ќе има 70+% од населението вакцинирано со дупла доза и ќе биде лето. Не знам што страшно очекуваш да се случи.

Моментално имате 2 патеки, вечен карантин и помал број жртви, или отвореност со 80% вакцинираност кој ќе ви донесе многу повеќе жртви.
Веќе има изработено план во 4 точки за излегување од карантинот и враќање во нормала:

Phase A: Vaccinate, prepare, pilot
Australia is currently in the first phase of the government's four-stage plan to return to normal, which seeks to suppress the virus using lockdowns as the primary tool.

This includes much of what we're already used to, such as:
 • Accelerating vaccine rates, including implementing a national vaccination plan
 • Closing international borders to keep COVID-19 out
 • Early, stringent and short lockdowns if outbreaks occur
 • Preparing a vaccine booster program
 • Undertaking a further review of the national hotel quarantine network
So what will it take to get to phase B?

70 per cent of the eligible population will need to have received both doses of a coronavirus vaccine before the nation moves to the next stage of easing restrictions.

Mr Morrison said he believed the country could reach this target of 70 per cent before the end of the year.

At our current pace of 829,150 second doses a week, we can expect 70 per cent of Australia’s adult population to be fully vaccinated by late October 2021.

Phase B: Vaccine transition phase
So what would phase B look like?

Prime Minister Scott Morrison said lockdowns will become "less likely" in phase B, but they are "still possible".

"They are not something that you would normally expect because of the much higher level of vaccination and protection that exists within the country," Mr Morrison said.

International arrivals will still be restricted in phase B and caps on arrivals will remain.

But the Prime Minister says "special rules" will apply to Australians who are fully vaccinated at this stage, meaning that they will not be subject to some of the restrictions currently imposed on the population.

These "special rules" include:

 • Introducing new reduced quarantine arrangements for vaccinated residents
 • Restoring inbound passenger caps at previous levels for unvaccinated returning travellers and larger caps of vaccinated returning travellers
Phase B will also allow capped entry of student and economic visa holders subject to quarantine arrangements for vaccinated residents.
Phase C: Vaccination consolidation phase
The next phase of easing will come into force once the nation hits 80 per cent of the population being fully vaccinated.

This third phase will see Australia take a greater step back to normal life by functioning under "baseline restrictions", which include:
 • Highly targeted lockdowns only
 • No caps on returning vaccinated Australians
 • Lift all restrictions on outbound travel for vaccinated Australians
 • Extend travel bubble for unrestricted travel to new candidate countries
 • Gradual reopening of inward and outward international travel with safe countries and proportionate quarantine and reduced requirements for fully vaccinated inbound travellers
These measures are in conjunction with high vaccination rates and a continued vaccine booster program.

"We have to take each step together, and that starts with walking in the door of that vaccine clinic and seeing that GP, that pharmacist, the state hub, and getting that vaccine," Mr Morrison said.

Phase D: Final post-vaccination phase
International borders would fully reopen in the final phase of Australia's plan.
The fourth and final phase of the government's four-step plan sees things as "normal" as possible, with international borders finally set to open back up.

Australia will seek to treat COVID-19 like any other infectious disease, with the goal to minimize cases without ongoing restrictions or lockdowns.

Some restrictions will continue to remain in place, including:
 • Quarantine for high-risk inbound travellers
 • Boosters as necessary
 

Kajgana Shop

На врв Bottom