Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
12.444
Поени од реакции
15.045
Има студии кои потврдуваат и за вакцините. И тоа многу повеќе отколку за ивермектинот.
Ама вака кога збориме за вакцини, си дискутираме, си разговараме, изгледа ко да вршиме притисок нели.
За ивермектинот не е така...
Ивермектин што постои дестици години и го имаат користено милијарди луѓе, не чини, но сигурен сум Pfizervaktin што веќе го произведуваат иако фаза2/3 е во тек, и што треба да се зема заедно со вакцина секој ден по два пати, ќе го земаш.

Нели наука е тоа, имаат податоци :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.817
Поени од реакции
22.132
Има студии кои потврдуваат и за вакцините. И тоа многу повеќе отколку за ивермектинот.
Ама вака кога збориме за вакцини, си дискутираме, си разговараме, изгледа ко да вршиме притисок нели.
За ивермектинот не е така...
Па и тоа никаде не сум го негирал дека вакцините даваат одредена заштита (50-66%).

2150 страни само тука зборуваме за мерки и вакцини. :D

Кој сака, оставено е на слободната волја, да се вакцинира. Не знам зошто некој веќе се замара со тоа кога сите тези за колективниот и правењето општо добро пропаднаа во вода.

За ивермектинот е друга приказна! Тој служи и како лек и како превенција (знам, знам, има и вакцини, ама види го видеото некоја страна наназад од "Здраво Македонијо"). Баш некој прашуваше за крвната плазма, за протоколите за лекување и за лековите против Ковид 10тина страни наназад. Ако еден лек покаже ефикасност за лекување, зошто да не се користи? :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.629
Поени од реакции
5.782
Ивермектин што постои дестици години и го имаат користено милијарди луѓе, не чини, но сигурен сум Pfizervaktin што веќе го произведуваат иако фаза2/3 е во тек, и што треба да се зема заедно со вакцина секој ден по два пати, ќе го земаш.

Нели наука е тоа, имаат податоци :D
Ама не сум против ивермектин, само прашувам.... :D
Љубопитност и размислување на глас. Сакам да видам како размислувате.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.379
Поени од реакции
11.754
Treba korenot da go iskorneme, da nema podelbi provakseri/antivakseri i proivermectin/antiivermectin.. treba slozno da se postapi so doznavanje za potekloto na virusot i dali namerno e pusten, zosto gledame deka na odredeni lugje i na vladite i te kako im odgovara virusov so seenje strav i kontrola.. toa treba da se iskoreni, da doznaeme koj i zosto nastapuva so ova biolosko oruzje.. ja ne veruvam deka e ova virus, koj patem se odnesuva kako parazit, zatoa i ivermectinor e efikasen..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.444
Поени од реакции
15.045
Ама не сум против ивермектин, само прашувам.... :D
Љубопитност и размислување на глас. Сакам да видам како размислувате.
Aaaaaaa...

Е па, јас ќе го земам затоа што имам видено податоци. Воедно и бајги пријатели земаа во пролетниот бран и арно си поминаа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.256
Поени од реакции
13.443
Treba korenot da go iskorneme, da nema podelbi provakseri/antivakseri i proivermectin/antiivermectin.. treba slozno da se postapi so doznavanje za potekloto na virusot i dali namerno e pusten, zosto gledame deka na odredeni lugje i na vladite i te kako im odgovara virusov so seenje strav i kontrola.. toa treba da se iskoreni, da doznaeme koj i zosto nastapuva so ova biolosko oruzje.. ja ne veruvam deka e ova virus, koj patem se odnesuva kako parazit, zatoa i ivermectinor e efikasen..
Sto tebe licno ke ti smeni dali e od labaratorija i go pustile/izbegal na kinezite, amerikancite, rusite ili prirodno mutiral, evoluiral?
Ke odis pred ambasada da protestiras nesto ili pred zoloska ili kako ti e planot.
Ete amerikancite go pustile vo kina za da mu gi poebat planovite za ekonomska i voena ekspanzija koja ovie mozat samo nemo da ja gledaat i nisto da nemozat da napravat okolu toa. I sega sto, ke odis pred amerikanska ambasada da baras pravda?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.308
Поени од реакции
5.517
Најголем проблем околу вакцините го направија Филипче и Заев со закаснетата набавка на вакцини, првично одбивајќи ја Спутник (за после 9 месеци да ја добијат од еувакс) а второ обидувајќи се преко човек фирма од ХК да набават три пати поскапи вакцини од Кина

За време кога најголем дел од Европа се вакцинираше на големо, кај нас со молења се одеше до Врање да се добие вакцина. Британија успеа да вакцинира милиони луѓе со АЗ уште додека не ја забранија во неколку земји, иако ризикот бил ептен мал сепак одеа на тактика подобро да вакцинираме со АЗ него да чекаме алтернатива.

Вакцините стигнаа прекасно кај нас, најголем дел од Европа се имаше вакцинирано два пати, кај еден многу мал дел се појавија несакани дејства, започнаа теории на заговор и интересот на вакцинирање исчезна уште пред вакцината да биде достапна кај нас, благодарение на логиката на Радмила Шеќеринска „водима сметка да не нарачаме премногу вакцини, да има и за другите земји„

Се е килаво во државава бе, се.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.256
Поени од реакции
13.443
Владе знаеш како ги викавме во мое време тие што носеа обетка :D

Мислам ти си бил уште тогаш пред времето, БЛМ, Антифа, Транс. Не знам оти сега си станат конзерва.
Ne be teneke, ne me ni sfati. Ok da imas stav i da se drzis do toa. Ama ti be coek od uplasen coronas na pocetokot kako Ron so e sega, stana najgolem antivakser. Vo megjuvreme vo ovie dve godini propeler ne ti e ramen. Vidi jas sto imam pisano togas i sega. Gledas nekoja razlika vo stavovite? Sega komotno mozam da go kopiram stavot od pred dve godini i da go postiram tuka i pak ke drzi voda. Ti mozis takov stav da izvadis? Sakas jas da ti izvadam? Pa tinejderka pred parenje ne menuva tolku brzo stav kolku ti, a znaeme kako i se menuva stavot na tinejderka vo daden moment. Od ne, ne, ne vo da da da za nekolku momenti.
I mnogu go tupite okolu se ova posebno hipohondricite.
Edno e da zivees bez da se paraliziras od strav deka mozi ke se zarazis od virusot, sosem drugo e da ne veruvas deka istiot postoi.
Utre mozi ke zaginam vo soobrakjajka no toa ne me sprecva sekoj den da ja zapalam kolata za da odam na rabota.
Samoto ziveenje si nosi i odredena doza na rizik. Toa e toa, pomirete se i prodolzite ponatamu so zivotot. Utre mozi ke odite da se kapite, ke se liznite na plocki i ke go skrsite vratot. Djabe vi bile dve dozi na poluuspesna vakcina i lisuvanje od site ovozemski zadovolstva samo da ne se zarazite. Vakcina protiv krsenje vrat uste ne izmislile. I aj sega ne se kapite, gospod da cuva.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.444
Поени од реакции
15.045
Ne be teneke, ne me ni sfati. Ok da imas stav i da se drzis do toa. Ama ti be coek od uplasen coronas na pocetokot kako Ron so e sega, stana najgolem antivakser. Vo megjuvreme vo ovie dve godini propeler ne ti e ramen. Vidi jas sto imam pisano togas i sega. Gledas nekoja razlika vo stavovite? Sega komotno mozam da go kopiram stavot od pred dve godini i da go postiram tuka i pak ke drzi voda. Ti mozis takov stav da izvadis? Sakas jas da ti izvadam? Pa tinejderka pred parenje ne menuva tolku brzo stav kolku ti, a znaeme kako i se menuva stavot na tinejderka vo daden moment. Od ne, ne, ne vo da da da za nekolku momenti.
I mnogu go tupite okolu se ova posebno hipohondricite.
Edno e da zivees bez da se paraliziras od strav deka mozi ke se zarazis od virusot, sosem drugo e da ne veruvas deka istiot postoi.
Utre mozi ke zaginam vo soobrakjajka no toa ne me sprecva sekoj den da ja zapalam kolata za da odam na rabota.
Samoto ziveenje si nosi i odredena doza na rizik. Toa e toa, pomirete se i prodolzite ponatamu so zivotot. Utre mozi ke odite da se kapite, ke se liznite na plocki i ke go skrsite vratot. Djabe vi bile dve dozi na poluuspesna vakcina i lisuvanje od site ovozemski zadovolstva samo da ne se zarazite. Vakcina protiv krsenje vrat uste ne izmislile. I aj sega ne se kapite, gospod da cuva.
Владе ти си по конзервативен во ставовите, јас повеќе верувам во наука. Воедно и му верував на водечките лица кои ја контролираа ситуацијата.

Кога имав повеќе информации го сменив мислењето. По мене така и треба да биди. Воедно Короната, еден куп доктори и научници ги направи магариња. Практично нема некој, што не згреши.

Се извинувам за постот, го избришав.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
886
Поени од реакции
2.083
Ама не сум против ивермектин, само прашувам.... :D
Љубопитност и размислување на глас. Сакам да видам како размислувате.
На следниов начин. Ја наука многу сакам, пред се шо е стремеж да се одгатне, осознае механизмот како стварите функционираат и со тоа е селфкоректинг механизам кога ќе осознае нешто ново. Се базира на досегашни искуства и информации со кои располага. Генерално земено во даденава ситуација сметам дека сеуште немате доволно искуство за мој укус да би биле толку самоуверени. Лично не сум го земал лекот за паразити ниту било кој лек, избегавам лекови и во последно време имам развиен интерес и респект за баба Рада гледајќи кој се носи бел мантил, гледа низ микроскоп. пакува лекови. Но не секој има добар имунитет, на неколку смркнати преплашени лично им имам сугерирано да се вакцинираат.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
293
Поени од реакции
587
гледајќи кој се носи бел мантил, гледа низ микроскоп. пакува лекови.
Тууу брату со нецела реченица успеа да фрлиш доктори,фармацевти и микробиолози во неповрат
 
Член од
30 август 2021
Мислења
886
Поени од реакции
2.083
Тууу брату со нецела реченица успеа да фрлиш доктори,фармацевти и микробиолози во неповрат
Не сите, порано луѓето што лечеле ги викале хилери, тоа е повик и благородна пеофесија, тие луѓе имале грижа за останати људски створења. Затоа и постои Хипократова заклетва. Денес поголем број доктори не се хилери, не им е грижа за мене, тебе. Веројатно си приметил.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.874
Поени од реакции
5.240
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.262
Поени од реакции
23.649
Што е со графиконов не ми е јасно... Ниту има што е тестирано, ниту како, ниту кога, ниту кои и колку луѓе се тестирани, ниту што значат податоците... :nesumjas:
све убаво ти пишува, само ти бате у denial си
 

Kajgana Shop

На врв Bottom