Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.697
Поени од реакции
14.053
Ај уште еден мит замина во историја, да не ви преведувам, еве ви 'антиваксерски' магазин. :pos:

Vaccines Are Pushing Pathogens to Evolve


А, вие сега можите да продолжите да си верувате во псевдонаука што се шири во 'научниот' CNN.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.965
Поени од реакции
7.756
Чудни ми се луѓево живеат во својата поранешна лажна нормалност, па свадби крштевки лумперајки глупости. Не си оди коронава уште најмалку година дена, досега во пишаната историја што ја имаме никогаш немало болест присутна на сите континенти, и наместо да слабее вирусот со секоја наредна мутација се појачува, што ви кажува тоа? Следи тотален економски колапс, опшество како во филмот Лудиот Макс, Игри на гладот. До Пролет пепел, патувањата низ светов ќе бидат направени недостапни за многу луѓе, што со мерки и финанански скапи ќе бидат.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.851
Поени од реакции
17.371
Страв од експериментална вакцина ама во ред е примање коктел од лекови и средства, дел наменети за животни, во случај да фатите Ковид.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
252
Страв од експериментална вакцина ама во ред е примање коктел од лекови и средства, дел наменети за животни, во случај да фатите Ковид.
Ивермектинот е безбеден и помага, статистиката си го кажува своето. Индија на пример, главно средство против ковид и беше ивермектинот
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.851
Поени од реакции
17.371
Ивермектинот е безбеден и помага, статистиката си го кажува своето. Индија на пример, главно средство против ковид и беше ивермектинот
Можем да цитирам неколку студии каде не помага дури дека е опасен ако ја претераш. Ама ок. Пак логиката е таа. Страв од вакцини и пукај све живе со надеж нешто ќе фати и ќе помогне.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.159
Поени од реакции
26.796
Страв од експериментална вакцина ама во ред е примање коктел од лекови и средства, дел наменети за животни, во случај да фатите Ковид.
Нешо сакаш да и парираш на бијонс со Ми/Му? Уште колку пати ќе ја повториш споредбава која е далеку од соодветна и погрешна на повеќе нивоа?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.282
Поени од реакции
20.080
... затоа треба да се има спремни новинари на вакви контакт емисии, малку повеќе едуцирани, па да спомнат барем по некој збор, конкретно дека постои клеточен имунитет, а не да ќутат кога се јавуваат неколку граѓани со ист проблем,

...секој организам не реагира веднаш на внесената мала количина на инактивиран сегмент (антиген) од коронавирусот, ниту пак мора да создаде циркулирачка анитела која е мерлива можеби со некој тест (и тоа е дискутабилно), ако Синофарм вакцината е изработена со технологија на инактивирање на сегмент од коронавирус (конкретно алфа варијанта) не значи дека мора IgG да се создаде и да циркулира, но тоа не значи дека ако истиот вакциниран со Синофарм дојде во контакт со коронавирус ( конкретно со алфа) дека Т и Б клетки (леукоцити) нема да реагираат имајќи ја матрицата на препознавање од боцнатата антиковид вакцина Синофарм од алфа сојот коронавирус!

... слабото менаџирање доведува до вакви збунувачки појави, најправилно би било да Комисија за заразни болести одредат дневно колку население ќе се тестираат, на пример ако се одреди 1000 души треба да се тестираат 400 души со примени две дози од антиковид вакцина, 400 души кои не се вакцинирани, 100 души од 5-15 год и 100 души од 16 -20 год и од сите овие да се даде резултати колку се инфицирани, а колку не се, а не да се тестираат само тие кои сами се јавуваат за тестирање поради разни причини, дали присуство на сомнителен симптом, патување...итн!
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.851
Поени од реакции
17.371
Нешо сакаш да и парираш на бијонс со Ми/Му? Уште колку пати ќе ја повториш споредбава која е далеку од соодветна и погрешна на повеќе нивоа?
Оти не соодветна? Па нели ете јак им е имуниот систем па ако не е доволно имаме корисни лекови како ивермектин. Или оној популарецон од САД кои после инфекција се напука со све што му беше при рака. Која е користа од избегнување вакциниата за после да се напукам лекови? Пошто нема терапија имаш неколку на избор со надеж дека ќе помогнат.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.301
Поени од реакции
19.395
Можем да цитирам неколку студии каде не помага дури дека е опасен ако ја претераш. Ама ок. Пак логиката е таа. Страв од вакцини и пукај све живе со надеж нешто ќе фати и ќе помогне.
Опасен е ако се претера, кај животните може да резултира дури и со смрт. Па и не знам дали се користи за сите раси на кучиња, колку што разбрав не. Се користи и за домашни животни и за домашни миленици, а не само за коњи. Само нема кој да му објасни на Ронче. Но како што гледаме, покажува солидни резултати против Ковид! Лекот е антипаразитски, а Ковид е респираторен вирус, која е врската што ги поврзува? Везе немам.

Проблемот е во тоа што луѓето си го купуваат и си го земаат и како превенција и како лек. Сами си дозираат и сами си пијат! Секој со својот памет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.697
Поени од реакции
14.053
... затоа треба да се има спремни новинари на вакви контакт емисии, малку повеќе едуцирани, па да спомнат барем по некој збор, конкретно дека постои клеточен имунитет, а не да ќутат кога се јавуваат неколку граѓани со ист проблем,

...секој организам не реагира веднаш на внесената мала количина на инактивиран сегмент (антиген) од коронавирусот, ниту пак мора да создаде циркулирачка анитела која е мерлива можеби со некој тест (и тоа е дискутабилно), ако Синофарм вакцината е изработена со технологија на инактивирање на сегмент од коронавирус (конкретно алфа варијанта) не значи дека мора IgG да се создаде и да циркулира, но тоа не значи дека ако истиот вакциниран со Синофарм дојде во контакт со коронавирус ( конкретно со алфа) дека Т и Б клетки (леукоцити) нема да реагираат имајќи ја матрицата на препознавање од боцнатата антиковид вакцина Синофарм од алфа сојот коронавирус!

... слабото менаџирање доведува до вакви збунувачки појави, најправилно би било да Комисија за заразни болести одредат дневно колку население ќе се тестираат, на пример ако се одреди 1000 души треба да се тестираат 400 души со примени две дози од антиковид вакцина, 400 души кои не се вакцинирани, 100 души од 5-15 год и 100 души од 16 -20 год и од сите овие да се даде резултати колку се инфицирани, а колку не се, а не да се тестираат само тие кои сами се јавуваат за тестирање поради разни причини, дали присуство на сомнителен симптом, патување...итн!
Не се криви луѓето, со одење на трета доза Филипче се откажа од имунитет од мемориски клетки.

Тоа значи дека сега се оди на имунитет со квантитет на антитела.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.518
Поени од реакции
22.356
Нешо сакаш да и парираш на бијонс со Ми/Му? Уште колку пати ќе ја повториш споредбава која е далеку од соодветна и погрешна на повеќе нивоа?
Никој не може на Бијонс да и парира,како само си дозволуваш?!?!?!?
 
Член од
4 август 2018
Мислења
445
Поени од реакции
1.262
Опасен е ако се претера, кај животните може да резултира дури и со смрт. Па и не знам дали се користи за сите раси на кучиња, колку што разбрав не. Се користи и за домашни животни и за домашни миленици, а не само за коњи. Само нема кој да му објасни на Ронче. Но како што гледаме, покажува солидни резултати против Ковид! Лекот е антипаразитски, а Ковид е респираторен вирус, која е врската што ги поврзува? Везе немам.

Проблемот е во тоа што луѓето си го купуваат и си го земаат и како превенција и како лек. Сами си дозираат и сами си пијат! Секој со својот памет.
Кога одиш со мислата дека лекот ќе ти помогне го пиеш и после сваќаш дека навистина делува во голем процент...така да све треба да ни е подесено/поврзано-мислата,чувствата,вербата etc...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.269
Поени од реакции
3.287
за 5 дена е невозможно некој да се излечи и да има негативен тест. Џо очигледно ви продава прикаски за мали деца.
Може друже и за помалку. Син му на Амди Бајрам, за помалку од 48ч од позитивен, стана негативен, па сениор го испратија во вечните ловишта, како што му доликува, за разлика од послушните Македончиња.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.165
Поени од реакции
12.234
Македонски државјанин - мора ПЦР тест, вакцина, сертификат, пасош за влез излез од државава

Авганистански државјанин - никаков документ неопходен, си влегуваш слободно и имаш поголеми привиглегии од голем дел од граѓаните на државава

Северџанија
Nekako u srpcinja poslabo vi Grcija, samo koli, avtobusi njet...da ne e poradi PCR testot za clez vo severdjanija???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom