Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
7.409
Поени од реакции
6.964
Зошто мислиш дека мене ми е страв? Ја пружив рука меѓу првите да примам нешто што е ново и недокажано и го направив тоа без тронка сомнеж. И тоа беше мај, сега сме септември и вие сте уште упрпани за долгорочните нус појави за кои ве лажат пеџа тату крагујевац и баба рада на фб.
од каде да знаеме ние дека си вакциниран па ти тука ??
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.836
Поени од реакции
4.685
Bas taka ovde e prilicno relaksirano, udiraat po muslimanite i ako eventualno protestiras. Jas maska retko nosam, toest samo u supermarket realno nitu nosam na otvoreno nitu pak u kancelarija mada u kancelarija e dosta komotno retko sme poveke od 4-5 dusi na prostor od 80+ kvadrati.
Тоа во канцелариите е чисто ради протокол а не дека нешто посебно се бара или некој води сметка за тоа. Генерлано како што реков далку е од она што се добива впечаток во јавност.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
252
Знам една фамилија која се зарази со ковид. Всушност не сите, туку само сопругата и нејзината свекрва. Интересно е што живеат заедно и само овие 2 се вакцинирани. Ниту сопругот нитт децата не се вакцинирани. Сопругата е хоспитализирана, а свекрвата, лесна му земја, почина. Ете ти колку се безбедни ковид "вакцините"
 
Член од
13 август 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.881
Зошто мислиш дека мене ми е страв? Ја пружив рука меѓу првите да примам нешто што е ново и недокажано и го направив тоа без тронка сомнеж. И тоа беше мај, сега сме септември и вие сте уште упрпани за долгорочните нус појави за кои ве лажат пеџа тату крагујевац и баба рада на фб.
Тоа што си пружил рука меѓу првите, докажува дека толку си бил уплашен од корона што не се ни размислувал за сигурноста на вакцината. Тоа во медицината се вика афект, афектна состојба во која особата реагира нагонски, инстинктивно, со користење на хормони кои ги подига тој афект, без воопшто користење на мозок.
Мозок иначе користиш дури и во продавница кој леб да го избереш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.384
Поени од реакции
21.447
Тоа што си пружил рука меѓу првите, докажува дека толку си бил уплашен од корона што не се ни размислувал за сигурноста на вакцината. Тоа во медицината се вика афект, афектна состојба во која особата реагира нагонски, инстинктивно, со користење на хормони кои ги подига тој афект, без воопшто користење на мозок.
Мозок иначе користиш дури и во продавница кој леб да го избереш.
па ако идеме по твоето можеби и вие сте во некоја состојба на параноја и анксиозност кога е во прашање на вакцината.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
545
Поени од реакции
1.161
кој има време да чека 15 години за вакцина за вирус кој константно мутира? За 15 години ќе има цела палета вакцини за сите соеви, а не пак да чекам за вакцина за вуханската верзија која искочила пред 15 години и веќе не постои.
Не е срамота да се побара помош од психијатар, денес посебно со ковидот е препорачливо, ќе ти препишаат лекарства клинички испитани чиј ефект е потврден во многу студии низ годините.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.384
Поени од реакции
21.447
Не е срамота да се побара помош од психијатар, денес посебно со ковидот е препорачливо, ќе ти препишаат лекарства клинички испитани чиј ефект е потврден во многу студии низ годините.
пак идеш со ад хоминем напади со оглед на тоа дека немаш никакви аргументи.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
252
па ако идеме по твоето можеби и вие сте во некоја состојба на параноја и анксиозност кога е во прашање на вакцината.
Во исто време, си во право, а и си во грешка. Верските фанатици се во параноја и анксиозност. Останатите, истражуваат и го креираат своето мислење врз реалноста
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
618
Поени од реакции
612
... не може човек да не примети, околу примената на ивермектинот, беше многу популарна кога го немаше кај нас и луѓето поради препораката се сноаѓаа со купување на црно, зошто никаде го немаше (со различни цени од 30-50 еура) или од соседството, но од денот кога го регистрираа кај нас и можеше да се купи за 5 еура или 300 ден, наеднаш и препораката и самата примена спласна!
Мене лекарка од Ковид центарот ми го препорача кога беше кај нас 5 евра.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.048
Само на англиски, да не ви преведувам оти не разбирам доволно.

"I think there’s this tidal wave building that’s based on anxiety. And I don’t think it’s based on scientific evidence that a booster is needed," vaccine researcher Anna Durbin told the outlet last month.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.048
Ретардите од Фејсбук во моментов ни креираат 'научно' мислење. Да не ви е чудно оти се канцелираат научници. Не му се закануваат само овде кај нас, тоа го прават и во Британија.

Три пати потврдена научна студија, не смее да се објави на Фејсбук.Мислам ако не ви е јасно ова е истата CANCEL култура која се појави лани со Антифа, БЛМ, woke, metoo ...

Тие не признаваат ниту докази, ниту факти, се има само една цел, а целта ги оправдува средствата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.308
Поени од реакции
12.246
Да повториме, Австралија има 40 починати од ковид на милион жители, Македонија има 3.000. Не ти ја гледам поентата.
Некои од мерките се престроги, ама функцинираат во ризичните зони од Сиднеј. Еве ти како рандом Шипо без маска што се расправа со полицијата го спакуваа ко куфер. Дали си видел нешто вакво во Чаир или Арачиново?
Не знам зашто одма топката ја префрлате у македонија. Ретко кој тука, особено не членот кој е цитиран, ја подржува владата окулу ковид ситуацијата. Повеќето од нас би се спакувале во куфер и отишле таму кај вас макар и имале 100 000 случаи на ден.

Муабетот е дека човек изглеа најубаво учи од свое искуство, а вие уште не сте го доживеале тоа што ние ама и голем дел развиени богати земји го доживеаа изминативе 2 години. Првиот бран нигде не беше висок, дури ни во Македонија. Меѓутоа кога бројките не паѓаат, заморот кај популацијата си го прави своето.
Моментално имате 2 патеки, вечен карантин и помал број жртви, или отвореност со 80% вакцинираност кој ќе ви донесе многу повеќе жртви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom