Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
17.568
Поени од реакции
12.729
Пфффф, па после зошто не оделе на лекар, а во болница никако. Види, види што мислеле дека им правеле таму
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:
„Српско-македонскиот кислород убива Албанци! Македонија убива Албанци, не со оружје и полиција и војска како порано, туку убива со кислород со лекари, над 70 отсто од Албанците кои се хоспитализирани од коронавирус во Македонија умираат, Бугаро-Македонците не одат дури 20 отсто од смртните случаи“, напишал Мифтари на фејсбук.
затоа ќе сечим Цефките за О2 :cool:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.308
Поени од реакции
5.517
Македонски државјанин - мора ПЦР тест, вакцина, сертификат, пасош за влез излез од државава

Авганистански државјанин - никаков документ неопходен, си влегуваш слободно и имаш поголеми привиглегии од голем дел од граѓаните на државава

Северџанија
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
9.060
Поени од реакции
24.947

Потхитно сите кризни штабови на сите влади во светот да го контактираат нашиот министер за правда, ќе ставиме крај на пандемијата со неговите протоколи за попис. :love:

Неможам да опишам колку сакам да му брцнам у нос со штрафцигер до крај, ВИДИТЕ МУ ФАЦА ГРДА ИЗРОД
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.653
Поени од реакции
4.174
Дваесет и четиригодишно момче од Крива Паланка починало од Ковид 19 на скопската Клиника за инфективни болести, неофицијално дознава „Фокус“.

Според нашите информации, момчето пред десетина дена правело свадба, но никој не кажува како и од каде се заразило.
Од министерство за здравство ги потврдија информациите на „Фокус“ дека денеска на Инфективната клиника починало 24-годишното момче.

„ Точно е дека момчето починало на Клиниката за инфективни болести. Не бил вакциниран. Тоа ќе биде објавено во утрешниот извештај на министерството за здравство. Момчето имало прекумерна телесна тежина – истакнаа од ресорното министерство.

Но, тоа не е се. Како што дознаваме, денеска во една од приватните болници починала и 25-годишна девојка.

Тоа што е најстрашно во целата приказна, е што во последниот период се повеќе млади луѓе се на удар на Ковид 19. Пред само два дена на Клиниката за инфективни болести во Скопје почина 15-годишно девојче од тетовското село Селце.

Доктор Злате Мехмедовиќ во интервју за „Фокус“, исто така потврди дека и децата и младите се повеќе се на удар на новиот делта сој.

„Агресивноста на делта варијантата се гледа и во тежината на болеста, многу поголема е потребата за кислород и за интензивно лекување, а се поголема е и бројката на заболени во старосната група помеѓу 18-49 години. Децата исто така не се поштедени, и кај нив може да се јават пулмолошки компликации, но и компликации на мозокот во форма на енцефалити – вели доктор Мехмедовиќ.
Ко матичари сте за црна хроника. Нешто ве немаше кога илјадници новороденчиња умираа.

А види ги овие па:
98-годишниот Киро го победи Ковид 19 на скопската инфективна клиника
Според медиумите во Кина, пациоентот на возраст од 98 години целосно се опоравил и е пуштен од болницата во која се лекувал од 3 февруари.
Жу пред да биде заразен со коронавирусот пател од неколку хронични болести, како срцева аритмија или вода во белите дробови.

Овие господ ги заборавил:Малку оптимистички гледај, млад си, што толку си се упрпал :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.308
Поени од реакции
5.517
Слично како кај нас, погледнете каква манипулација се прави со информациите за корона заболени.

Abby Chenoweth was a healthy 16-year-old. The Titusville teen took virtual school classes and wore a face mask when she left the house. She didn't have pre-existing conditions, and she didn't go out often.

А во реалност здравата 16 годишна девојка

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.289
Поени од реакции
23.710
Слично како кај нас, погледнете каква манипулација се прави со информациите за корона заболени.

Abby Chenoweth was a healthy 16-year-old. The Titusville teen took virtual school classes and wore a face mask when she left the house. She didn't have pre-existing conditions, and she didn't go out often.

А во реалност здравата 16 годишна девојка

брат, вие сте у кампања за разводнување на ситуацијата, релативизирате до немајкаде, на дамби муабетите поготово, он е тешко релативизаторче. Ги правите болните од ковид некои гревови, кои ветре да дувне би умреле а не пак ковид да преживеат. А не сфаќате дека можете вие да бидете некои од нив. Mene korona neme vaka ja go treniram mojot sistem 30 godini
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.835
Поени од реакции
22.224
брат, вие сте у кампања за разводнување на ситуацијата, релативизирате до немајкаде, на дамби муабетите поготово, он е тешко релативизаторче. Ги правите болните од ковид некои гревови, кои ветре да дувне би умреле а не пак ковид да преживеат. А не сфаќате дека можете вие да бидете некои од нив. Mene korona neme vaka ja go treniram mojot sistem 30 godini
Ронче, никого не убедувам да не се вакцинира. Кога ми соопштија старите дека ќе се вакцинираат, им реков дека донеле правилна одлука. Можам да давам сугестии на членовите на моето семејство и на моите другари, а колку што знам такви нема на форумов (барем не сеуште активни). Така не можам да се мешам, сем ако некој праша за мислење.

Вакцини има, слободно кој сака, дури и денес, може да се вакцинира.

Единствено ја критикувам Фајзер, ако не ти се допаѓа тоа, стави ме и ти на игнор. И да, сметам дека децата нема потреба да се вакцинираат (не е убедување да не се вакцинираат, тоа е мој став дека нема реална потреба поради статистиките и препораките), освен хронично болните. Ама и тука, ако се над 12, и ако има волја кај нив, нека се вакцинираат. Како можам да ги спречам? Само нема во сите држави препораки децата да се вакцинираат, а Филипче си тера агенда. Ете, денес му кажале дека ќе треба и трета доза, и одма докторите ќе пишуваат за третата доза како реална потреба, поради ефикасноста, мутациите, стандардот...правете што сакате.

И да, надворешните околности влијаат на здравствената состојба, како исхраната, стресот или загадувањето и истите имаат влијание врз стапката на смртност. Ти пратив 2-3 студии и ти се врати на тролфестот демек сум рекол умираат од загадувањето, а не од Ковид! :vrtioci:

Си го живеам животот исто како и пред пандемијата. Очегледно тебе тоа ти пречи. :unsure:

Ако ме фати, нека ме фати. Од каде знаеш дека досега ме нема фатено? ;)
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
14.012
Поени од реакции
21.877
Се дупна од повторување 20 пати дека намалувала смртност, сега малку се збуни

Бре, стварно не спаси вакцинава, инаку ќе умираа луѓе по улици. Вака со вакцини имавме 30 починати вакцинирани од 6.8 до 26.8, да не се вакцинираа луѓево, значи само од вакцинираните ќе имавме 600. :cenzura:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.459
Поени од реакции
15.053
Море колку му е мака шо Џое Роган го помина ковидов, без мака.
Не ми се верува, колку многу сакаа да му се случи нешто.

Е тие истите ти викаат да се вакцинираш оти се грижеле за твоето здравје.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.308
Поени од реакции
5.517
Море колку му е мака шо Џое Роган го помина ковидов, без мака.
Не ми се верува, колку многу сакаа да му се случи нешто.

Е тие истите ти викаат да се вакцинираш оти се грижеле за твоето здравје.
Најсмешното е што презел мерки апсолутно спротивни од препорачаните на CDC и за четири дена се опоравил.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.289
Поени од реакции
23.710
Џо Роган е доказ дека можеш да правиш пари од глупави луѓе. Он мислите вие вас све ќе ви се довери шо праи. Со билките на баба рада се лечи мислите вие :icon_lol:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.314
Поени од реакции
7.085
Прекрасно искрено отворено интервју на др.Вело.....Убаво кажа човеков дека треба одговорност да се бара од комисијата за неуспешните мерки и досега требаше друга комисија да се формира.
Неговата книга други држави му ја бараат, само кај нас никој не ја спомнува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom