Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
1 март 2010
Мислења
7.527
Поени од реакции
13.792
Шупрајме сеа? :)
А му се смеевте на братот Мабус кога со блутут ги откриваше чипираните.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.044
Е вака треба да се настапи со луѓето, со правилни информации. Додуша BBC сега почна откако извакцинираа во Британија 80% од луѓето.

Инаку информацијава е во склад со тоа што го спомнав пред неколку месеци дека во Заводот за рехабилитација на кардиоваскуларни болести во Охрид има зголемен број на пациенти со срцеви проблеми по вакцинација.

It found that for every 10 million people vaccinated with the AstraZeneca vaccine:
 • an extra 107 would be hospitalised or die from thrombocytopenia, which can cause internal bleeding and haemorrhages, but that was nearly nine times lower than the risk of the same condition following an infection
 • an extra 66 would be hospitalised or die from blood clots in the veins, but that was nearly 200 times lower than the risk following an infection
For every 10 million people vaccinated with the Pfizer vaccine, it found:
 • 143 extra strokes would be seen, but that was nearly 12 times lower than the risk following an infectionСега стручно прашање, ако вакцините продонесуваат за зголемен ризик од срцеви проблеми, дали човек кој што е вакциниран со Фајзер и пак фати ковид, опасноста за срцеви проблеми ќе се мултиплицира. @bijons, @Aceso ?

Тоа е логично, спрема она што го спомна @pozdrav eden topol.

Докторите добија известување да внимаваат посебно на пациентите кои примиле фајзер вакцина поради многу зачестени кардиоваскуларни нус појави.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.295
Поени од реакции
21.247
Е вака треба да се настапи со луѓето, со правилни информации. Додуша BBC сега почна откако извакцинираа во Британија 80% од луѓето.

Инаку информацијава е во склад со тоа што го спомнав пред неколку месеци дека во Заводот за рехабилитација на кардиоваскуларни болести во Охрид има зголемен број на пациенти со срцеви проблеми по вакцинација.

It found that for every 10 million people vaccinated with the AstraZeneca vaccine:
 • an extra 107 would be hospitalised or die from thrombocytopenia, which can cause internal bleeding and haemorrhages, but that was nearly nine times lower than the risk of the same condition following an infection
 • an extra 66 would be hospitalised or die from blood clots in the veins, but that was nearly 200 times lower than the risk following an infection
For every 10 million people vaccinated with the Pfizer vaccine, it found:
 • 143 extra strokes would be seen, but that was nearly 12 times lower than the risk following an infectionСега стручно прашање, ако вакцините продонесуваат за зголемен ризик од срцеви проблеми, дали човек кој што е вакциниран со Фајзер и пак фати ковид, опасноста за срцеви проблеми ќе се мултиплицира. @bijons, @Aceso ?

Тоа е логично, спрема она што го спомна @pozdrav eden topol.
па ова не е ништо ново околу АЗ, затоа и беше тргната од употреба. УК продолжи да ја користи само.

Не можеш да речеш дека другите вакцини се исти кога не се.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
Е вака треба да се настапи со луѓето, со правилни информации. Додуша BBC сега почна откако извакцинираа во Британија 80% од луѓето.

Инаку информацијава е во склад со тоа што го спомнав пред неколку месеци дека во Заводот за рехабилитација на кардиоваскуларни болести во Охрид има зголемен број на пациенти со срцеви проблеми по вакцинација.

It found that for every 10 million people vaccinated with the AstraZeneca vaccine:
 • an extra 107 would be hospitalised or die from thrombocytopenia, which can cause internal bleeding and haemorrhages, but that was nearly nine times lower than the risk of the same condition following an infection
 • an extra 66 would be hospitalised or die from blood clots in the veins, but that was nearly 200 times lower than the risk following an infection
For every 10 million people vaccinated with the Pfizer vaccine, it found:
 • 143 extra strokes would be seen, but that was nearly 12 times lower than the risk following an infectionСега стручно прашање, ако вакцините продонесуваат за зголемен ризик од срцеви проблеми, дали човек кој што е вакциниран со Фајзер и пак фати ковид, ќе има уште поголеми шанси за срцеви проблеми. @bijons, @Aceso ?

Тоа е логично, спрема она што го спомна @pozdrav eden topol.
Ако човек вакциниран со две дози се разболи, ќе има полесни симптоми...

Ако човек вакциниран со две дози се хоспитализира, ќе има полесна хоспитализација..

Ако човек вакциниран со две дози умре, ќе има полесна смрт.
:toe:
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Е вака треба да се настапи со луѓето, со правилни информации. Додуша BBC сега почна откако извакцинираа во Британија 80% од луѓето.

Инаку информацијава е во склад со тоа што го спомнав пред неколку месеци дека во Заводот за рехабилитација на кардиоваскуларни болести во Охрид има зголемен број на пациенти со срцеви проблеми по вакцинација.

It found that for every 10 million people vaccinated with the AstraZeneca vaccine:
 • an extra 107 would be hospitalised or die from thrombocytopenia, which can cause internal bleeding and haemorrhages, but that was nearly nine times lower than the risk of the same condition following an infection
 • an extra 66 would be hospitalised or die from blood clots in the veins, but that was nearly 200 times lower than the risk following an infection
For every 10 million people vaccinated with the Pfizer vaccine, it found:
 • 143 extra strokes would be seen, but that was nearly 12 times lower than the risk following an infectionСега стручно прашање, ако вакцините продонесуваат за зголемен ризик од срцеви проблеми, дали човек кој што е вакциниран со Фајзер и пак фати ковид, ќе има уште поголеми шанси за срцеви проблеми. @bijons, @Aceso ?

Тоа е логично, спрема она што го спомна @pozdrav eden topol.
Ne znam sto ti e problemot so BBC, nus efektite brzo bea objaveni i se poznati. Toa sto go citiras jasno pokazuva deka sansite od teski nus efekti se ekstremno niski.

Zgolemeniot rizik od mRNA vakcinite e privremen a ne traen. Nus efektot se javuva mnogu brzo po primena vakcina. Zatoa nema efekt posle 3 meseci na primer da fati korona, infekcija koja i onaka kaj vakciniran ke bide mnogu blaga. Ke ti kazam i tajna: Pored ovaa vcera objavena studija https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2110475 rizikot na srcevi zaboluvanja kako nevakciniran so corona-infekcija se 4 do 5 pati pogolemi. 2,7 na 100.000 od vakcina a 11 na 100.000 od infekcija.
Автоматски споено мислење:

па ова не е ништо ново околу АЗ, затоа и беше тргната од употреба. УК продолжи да ја користи само.

Не можеш да речеш дека другите вакцини се исти кога не се.
AZ i vo drugi drzavi dolgo se koristese. Rizikot e poznat i mal. AZ kako vakcina ima i prednosti no poradi drugi pricini dobi los imidz.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.199
Поени од реакции
12.063
А кој е ризикот од вакцина, па плус инфекција? Бидејки тоа ќе го добиеме, а не само вакцина. Значи сппреди вакцина плус вирус вс само вирус.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
А кој е ризикот од вакцина, па плус инфекција? Бидејки тоа ќе го добиеме, а не само вакцина. Значи сппреди вакцина плус вирус вс само вирус.
Mislis na vakcina ako si aktivno inficiran?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.028
Поени од реакции
995
Voopsto ne.
Momentalnata taktika za masovna vakcinacija e pandemonium od hiperhondrija i paranoja(ako ne se bodes site ke izumreme).
А и овие од контра не се поарни, со вакцините две милијарди луѓе ќе изумрат, со прележување 36 милиони...

Можеби е така, Но!,Луѓево ќе спобудалиме, само си разменуваме клипчиња, види брат ова те она, ваму е вистината онаму е ..., форумиве, телевизиите дамбетер.
Од ваква перспектива апсурдно е да се зафаќа страна, државните институции сеат страв, парадржавните и илегалните исто така..., кого и да подржиш стануваш учесник во креирањето страв, паника...

Постирав претходно отприлика како завршуваат пандемиите како би било и со оваа, мене на пример како Христијанин сакаат да ме уплашат со антихристот, јас напротив активно се занимавам исклучиво со Христос како чаре против тоа наметнување...., едноставно поделбите направени по фанатизам треба да се контрираат здраворазумски, пошироко, сеопфатно, за да ги разобличи вистината, затоа сме луѓе во крајна линија да го сакаме животот, но не и во тоа име истовремено, парадоксално да се уништиме.
Ајде спротиставениве нека излезат на јавна дебата, научно и аргументирано нека се произнесат, при што секако повторно се можни грешки и промашувања, но барем да им поверуваме дека се искрени, човечи е да се згреши, изрази немоќ..., вака секој од својот бункер пука у празно т.е у срцето на народот, цивилизациска срамота и нечовечност.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.044
Mislis na vakcina ako si aktivno inficiran?
Па тоа прашувам бе Игорче :)

Значи од вaкцина 2.7, од инфекција 11. Дали сега опасноста ќе биде 29.7 ?
Со оглед што вакцинираните кај нас одма можат да тераат во живот без маски, без ништо, во кафана.

Истото се прашувам додуша и за период по 6 месеци кога Фајзер ќе падни со заштита и луѓето почесто заболуваат. Кај младите срцевите проблеми се средуваат полесно, но кај старите ?
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.814
Дали се одговара кривично ако те фатат со фалц сертификат у кафич/кафана?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.199
Поени од реакции
12.063
Mislis na vakcina ako si aktivno inficiran?
Не туку пресметуваш ризик помеѓу и едно и друго, кога ситуацијата не е таква. Најверотно и вакциниран ќе го фатиш, така да треба ризикот од ванцина да го додадеш дополнително а не или или. Тоа или или отиде у историја. Дополнително, треба да го множиш ризикот од вакцината периодично, на секој 6 месеци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom