Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
здравиот разум. Ако го немаш неможеш да знаеш што е што. Така и доктурите, џабе диплома кога не знаат ништо.
Ти не веруваш у студии и наука му веруваш на твојот здрав разум.....а што ти кажува дека ти е разумот здрав?
Си чул ли за circular logic?
Автоматски споено мислење:

Треба сите да почниме да го пријавуваме Филипче, затоа што тврди дека прележаните имаат полош имунитет од вакцинираните.

Плус шири фејк њус, треба и за тоа да го пријавиме.
Реално ако гледаме он учевствува во најтежок облик на криминал.....нешто како Хитлер со логорите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.836
Ти не веруваш у студии и наука му веруваш на твојот здрав разум.....а што ти кажува дека ти е разумот здрав?
Си чул ли за circular logic?
боди, ти многу читаш и све наопаку правиш. Како ти успева не знам. Ваљда не процесираш информации како што треба. Треба малце мајндсетот да го смениш и да не гледаш све низ призмата на теории на заговор.

Проблем е што вие многу мислите и целата таа мисловна енергија ви иде во погрешен правец.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Вакцинацијата не ги намалува бројките, нешто за што беше експресно демантиран со неколку земји примери.
Тоа што решиле на 80 посто да се отворат е чиста политичка одлука, знаат дека дури и вас нема да можат вечно да ве влечат за нос. Исто ко што е политичка одлука кон која земја ќе бидат отворени(хинт-не Македонија). Меѓутоа овој таргет научно ништо не значи, веч видено во доста земји.
Автоматски споено мислење:

А Австралијанциве ќе испаднат најголеми будали, 2 години го држеа ковид на 0 и им избегаа конците кога стана јасно дека вакцините фејлнаа и колективен имунитет е невозможен.
Последен пат ќе те цитирам бидејќи залудно си го трошам времето.

Прво не ми пишувај да ве влечат кога и ти си вакциниран, да ти стискаше до толку немаше да се вакцинираш во никој случај.

Второ, врати се неколку мислења погоре, имав пишано и за други вируси. Вирусите постојат и ден денес, вакцините се користат и ден денес а некои се пронајдени пред неколку децении. И со ова ќе биде приказната слична, додека не мутира во послаба варијанта ќе се форсираат вакцинирања во повеќе итерации, кога ќе мутира во послаба ќе биде кој сака како што е со грипот.
Колку и да не го гледаш, отворањето на границите ќе биде поврзано со вакцинацијата, бидејќи е во директна корелација со бројот на хоспитализации. Ако имаш се помали шанси да ти се блокира здравствениот систем, нормално и логично е да го вратиш животот во „нормала“ и така ќе биде. Не постои држава што сака да го има населението на товар на буџетот, ниту пак може да издржи долготрајно.
Жално на целата ситуација е што вирусот нема огромна смртност, па теоретичарите на заговор кои и така ги имаше добија се поголем залет.

Те молам не ми реплицирај повеќе, следи ја ситуацијата и памти ми го зборот, ќе се вакцинираат и тие што не сакаат оти ќе мораат, и полека рестрикциите ќе стануваат поблаги и поблаги.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Последен пат ќе те цитирам бидејќи залудно си го трошам времето.

Прво не ми пишувај да ве влечат кога и ти си вакциниран, да ти стискаше до толку немаше да се вакцинираш во никој случај.

Второ, врати се неколку мислења погоре, имав пишано и за други вируси. Вирусите постојат и ден денес, вакцините се користат и ден денес а некои се пронајдени пред неколку децении. И со ова ќе биде приказната слична, додека не мутира во послаба варијанта ќе се форсираат вакцинирања во повеќе итерации, кога ќе мутира во послаба ќе биде кој сака како што е со грипот.
Колку и да не го гледаш, отворањето на границите ќе биде поврзано со вакцинацијата, бидејќи е во директна корелација со бројот на хоспитализации. Ако имаш се помали шанси да ти се блокира здравствениот систем, нормално и логично е да го вратиш животот во „нормала“ и така ќе биде. Не постои држава што сака да го има населението на товар на буџетот, ниту пак може да издржи долготрајно.
Жално на целата ситуација е што вирусот нема огромна смртност, па теоретичарите на заговор кои и така ги имаше добија се поголем залет.

Те молам не ми реплицирај повеќе, следи ја ситуацијата и памти ми го зборот, ќе се вакцинираат и тие што не сакаат оти ќе мораат, и полека рестрикциите ќе стануваат поблаги и поблаги.
Ова нема врска со првичното што го напиша, дека бројката растела и ради невакцинираните сме во црвена зона. Се изнапиша еден куп работи што никогаш не сум ги спорел, и за кој не сум те цитирал :)

Сепак останува првичниот пост кај што истресе тешка глупост, за сеа да кружиш одокулу место ферски да кажеш - појма немав што пишувам вчера, фала што ме демантираше и тн.. Ја за тој пост те цитирав, а не за лекција за вируси.

И нема што да ти го памтам зборот, мене не ми смета да ги вакцинираат сите со сила(сите што ги знам веќе се вакс) ако тоа ви помогне да продолжите со животот, меѓутоа луѓе и понатака ќе умираат а границите за нас и подолг период ќе бидат затворени.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916

Ova e toa klucnoto - Еден од главните проблеми е дека не може среде пандемија да се вакцинираат сите, како што налага оваа вакцинална кампања. Не треба да го правиме ова. Нашата страгетија треба да се фокусира на луѓе кои се ранливи, промовирајќи алтернативи опции за другите кои ќе се разболат и да се подготвиме за периодот што ќе следи во кој ќе има циркулација на вирусот. Сега кога вирусот е распространет низ популацијата, ние не можеме да го избегнеме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Израел 15-21 август. Веќе нема сомнение Фајзер не заштитува од инфекција, прашање е дали и воопшто има некаква заштита за тоа.

Но, сега засега заштитата од хоспитализација и смрт е солидна, посебно после трета доза евидентно е подобрување кај постарите.

1629891580821.png

1629891619253.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.200
Интересен факт е дека Шведска, земја која немаше речиси никакви мерки.
Има 67 % вакцинирано население со прва доза.

Од друга страна земји со најголема скептичност за вакцинација против Ковид.
1D1A30CC-6F5C-4FF9-91C3-3BF5BF2AF921.jpeg

Со оглед на вчерашната статистика од кај нас. Тука некаде на врвот сме и ние со недовербата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Единствено Бритите се враќаат полека на старо. Им наговестуваа егзодус, а кога не се случи, ете ја "моќна на масовната имунизација"!
Истите тие што најавуваа покољ на Англичаните, дека се глупи, истото го очекуваа и за Шведска и слични мерки, во други држави.
Во УК за да влезеш, и да си вакциниран, негативен пРц тест, па неколку дена во изолација, последниот ден пак се тестираш и ако си негативен, слободно терај.

Жално на целата ситуација е што вирусот нема огромна смртност, па теоретичарите на заговор кои и така ги имаше добија се поголем залет.
:confused::confused::confused:
Зашто жално е што мала е смртноста на вирусот...
Со реченицава исто ко Филипче, сам се дисквалификуваш. Без гајле и други членови прифатија дека се работи за мала смртност од вирусот.

Како да чекаат, да испоумре народ за да не испадне дека системот по не знам кој пат, направи овци од нас. :rolleyes:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Интересен факт е дека Шведска, земја која немаше речиси никакви мерки.
Има 67 % вакцинирано население со прва доза.

Од друга страна земји со најголема скептичност за вакцинација против Ковид.
Прегледај го приврзокот 304633

Со оглед на вчерашната статистика од кај нас. Тука некаде на врвот сме и ние со недовербата.
Абе му дадоа на луѓето надеж и се зголеми довербата во вакцините.

Само сега следи шамарот.

Канада на пример се во моментот топ земја во вакцинација. Во понеделникот Онтарио имаше 650 нови случаи, од кои 120 вакцинирани. Му паѓа моралот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.647
Поени од реакции
38.836
Абе му дадоа на луѓето надеж и се зголеми довербата во вакцините.

Само сега следи шамарот.

Канада на пример се во моментот топ земја во вакцинација. Во понеделникот Онтарио имаше 650 нови случаи, од кои 120 вакцинирани. Му паѓа моралот.
Кој шамар? 17% одбиваат, шамар следува ако више од 50% одбиваат и се мнозинството. А тие се некои амиши или некои закоравени членови на Канон и типци што пратат фокс њуз и такер карлсен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Кој шамар? 17% одбиваат, шамар следува ако више од 50% одбиваат и се мнозинството. А тие се некои амиши или некои закоравени членови на Канон и типци што пратат фокс њуз и такер карлсен.
Хмммм не знам дали те разбрав. Ај повтори ...
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Се согласувам дека мерките не се добри, но мал процент се луѓе како што си ти, генерално се башибозук и не почитуваат ништо.
Во Скопје ги тераат во маркет да стават маска, викендов бев во помал град, во маркет влегуваа без маска без ништо.
Идеално би било да се прави тест за антитела и потоа да вакцинираат, но веројатно е неизводливо.
Е па прошетај низ Струга на пример, ќе видиш колку се носи маска, ќе видиш дали ќе ти побараат сертификат. Што значи дека донесените мерки се почитуваат селективно, кому како му се може. И после Lester Freamon и компанија ќе ми држат говори дека јас како невакцинирана единка треба да се вакцинирам за општото добро и за да ги пуштат границите за слободен проток на патници.
Фашистичките мерки никако нема да ја подобра ситуацијата. Не треба да постои таква поделба, ти си вакциниран можеш, јас сум не вакцинирана, не можам. Туку треба да стои „почитува мерки и не почитува мерки“.
Кога секоја нормална држава на сите можни начини се обидува да го заштити своето население, и за сите од надвор кои сакаат да влезат во нивната држава, им бараат сертификат за вакцинација или негативен тест или доказ за прележаност, „нашата земја со големо срце“ си дозволи да си влегува кој како ќе му текне. Па така ковид позитивни лица слободно ни се шетаа низ аеродромите, затоа што многу е тешко да поставиш контрола.
Дрита од Минхен слободно ќе парадира, позитивна на ковид, ама била вакцинирана, ќе ака по свадби од 500 луѓе во затворен простор и никому ништо, ВАКЦИНИРАНА Е.
А јас затоа што не сум вакцинирана, немам можност да седнам во ресторант САМА на отворено да се напијам едно кафе.
И Ти ќе го впериш прстот во мене, затоа што јас не сум вакцинирана. Алоооооооооооооооооооо, лудило од епски размери.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Интересен факт е дека Шведска, земја која немаше речиси никакви мерки.
Има 67 % вакцинирано население со прва доза.

Од друга страна земји со најголема скептичност за вакцинација против Ковид.
Прегледај го приврзокот 304633

Со оглед на вчерашната статистика од кај нас. Тука некаде на врвот сме и ние со недовербата.
Во Шведска пола население е вакцинирано со две дози.
Јас досега на прсти можам да ги избројам тие кои носеле маски.
Не ни се спомнува тема корона помеѓу луѓето.
Сега засега се носат најдобро со пандемијата во Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom