Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.308
Поени од реакции
23.399
И 70% вакцинирани ко Британија да имаме нема да се врати во нормала и народ како Рон Бургунди нема да бара враќање во нормала туку нови мерки, и трета/четврта доза и ќе бидат криви децата до 10 години зашто мора и тие да се вакцинирани за да имаме 90% и тие што нема да примат трета/четврта доза. Ако тоа им го каже Венко. А и очигледно тој живот им се повеќе допаѓа отколку пред пандемијата.

Веќе е јасно што прави вакцината, а тоа дека во најголем процент штити од тешко заболување. Мене не ми е јасно како така едноставно прифативте фактот дека процентиве што ги објавуваа за ефикасност кое штити од заразување се едно тотално срање и дека за тоа е крив делта сојот. Сега ко што се постират линкови дека трета доза Фајзер(иста ко претходните) помага против делта сојот нели е логично дека всушност заштита со вакцина трае малку, не дека таа трета доза е баш специјално против делта сојот.

Моментално имаме 674 510 вакцинирани барем со една доза според сајтот на https://kovid19vakcinacija.mk/ . Дали во тоа се бројат и овие што се вакцинираа во Србија и Бугарија незнам. Доколку не се бројат тогаш бројката оди над 700 000 па би рекол дека и 50 000 граѓани се вакцинираа во Србија. Имаше викенд каде 10 000 наши се вакцинираа во Србија. Со ова темпо 60% ќе имаме некаде октомври. Јас посакувам да имаме 70% за да знам што би бил следниот изговор на одредена група.

Некако ептен имаме верба во нашиот имунитет , а сме прилично нездрава нација. За разлика од други лесно го поминав(ок има некој афтер шокови) ама би бирал вакцина доколку не го прелегав. Сега тој избор ми е скратен и морав да се вакцинирам иако сум уверен дека тотално не ми треба и дека сум заштитен. 7 месеци откако ме сметат за излечен сеуште имав антитела. И беа намалени за 1/3 од вториот месец после излекување.
Народ повеќе неверува во нашите токмаци и повеќе е инает заради дебилниот начин на терање на вакцинација отколку тоа што може да остави последици вакцината.

@Lester Freamon повеќето земји не ставаат во црвена зона според број на новозаболени, а не вакцинирани. Израел на таа вакцинација имаше пред 2 дена скоро 10 000 заболени. Народот можеш да го обвиниш за тоа што избегнува вакцинација и со тоа се оптоваруваат болниците и неможе да се понуди друга здравствена услуга освен за корона. Ама ако очекуваш дека ќе ти се отворат границите ако има 70-80% вакцинирани грешиш и народот за тоа воопшто не е крив. Австралија не ги примаше своите граѓани, а не пак да ги отвори границите за други.
Не е муабетов дали сме прифатиле или не, едноставно овој сој е далеку позаебан од претходниот.

Јас бидејќи гледам како изгледа и живее нашиов народ, зборувам дека треба да се вакцинираат.

Околу вакцинација за прележаните се согласувам, таа мерка е глупава и примарно треба да се форсира вакцинација на тие што немаат прележано, а потоа со тестирање да им се дава барем една доза на тие што прележале а не развиле доволно антитела.

Народот не го обвинувам примарно поради вакцинацијата, туку поради што е башибозук. И мене ми се шета, и мене ми се оди на журки, и мене ми се седи во меана, арно ама доволно сум свесен дека ако сакам ова да заврши мора троа усул.
Инаку со вакво темпо ќе живееме вака со години се додека не решат да извадат лек, или пак ако вирусот самиот измутира во нешто што нема да опстои. Погледни ја Кина, земја која има страшно голема густина на население и ќе ти стане јасно како дисциплината влијае врз сузбивање на ова срање. На крај на денот прва ја врати индустријата во погон и претрпе најмали економски загуби, за разлика од неа овие „либералните“ и „демократски“ држави сибаа мамицата како никогаш досега.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.457
Поени од реакции
11.907
Ти сакаш да кажеш дека повеќе се грижиш за јавното добро отколку за себе и затоа не се вакцинираш?

Нормално дека моите интереси ми се примарни, нити сум медицинско лице, нити сум политичар, ниту сум вработен во јавен сектор за да ти глумам дека народот ми е на прво место.
И пак јас правам поголемо добро од тебе, ако се вакцинираат ќе поминат полесно ако го фатат, ако не се вакцинираат ќе биде плачки и збирање донации како што беше зимата и пролетта.
I moite interesi mi se primarni i zatoa ne se vakciniram.. Smetam deka nema potreba bidejki asoptimatski go prelezav i imam jak imunitet.. apropo na toa, ne sakam bez veze da se vakciniram i ne daj boze da bidam eden od tie so nus efekti, miokarditis, perikarditis i slicno.. taka da ne kur umaraj da se vakcinira naselenieto
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.132
Поени од реакции
2.800
Не е муабетов дали сме прифатиле или не, едноставно овој сој е далеку позаебан од претходниот.

Јас бидејќи гледам како изгледа и живее нашиов народ, зборувам дека треба да се вакцинираат.

Околу вакцинација за прележаните се согласувам, таа мерка е глупава и примарно треба да се форсира вакцинација на тие што немаат прележано, а потоа со тестирање да им се дава барем една доза на тие што прележале а не развиле доволно антитела.

Народот не го обвинувам примарно поради вакцинацијата, туку поради што е башибозук. И мене ми се шета, и мене ми се оди на журки, и мене ми се седи во меана, арно ама доволно сум свесен дека ако сакам ова да заврши мора троа усул.
Инаку со вакво темпо ќе живееме вака со години се додека не решат да извадат лек, или пак ако вирусот самиот измутира во нешто што нема да опстои. Погледни ја Кина, земја која има страшно голема густина на население и ќе ти стане јасно како дисциплината влијае врз сузбивање на ова срање. На крај на денот прва ја врати индустријата во погон и претрпе најмали економски загуби, за разлика од неа овие „либералните“ и „демократски“ држави сибаа мамицата како никогаш досега.
Не е дисциплина во прашање туку проблем е што луѓето имаат тенденција логички да размислуваат. Еве ја сум секој втор ден ако не секој на фудбал или баскет. Последен пат бевме собрани 40 души на утакмица пред и после...неделата. Гледам се жали еден у групата на ФБ немал вкус и мирис, му се згазивме од смеење и сеир, и он самиот истото го прави. Здрави прави луѓе на 20 и нешто години ги боли цеф за грипов затоа што реално има шанси да наебе некој како и од обичен сезонски грип.
Има еден дечко игра со нас, играше втора лига некое време, 21 год има вика порано секоја година бил болен од нешто, а како фатила коронава нема ништо фатено. Ти пренасам сведочења на 20 годишни кои пукаат од живот. На луѓето им се живее :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.564
Поени од реакции
24.324
Не е дисциплина во прашање туку проблем е што луѓето имаат тенденција логички да размислуваат. Еве ја сум секој втор ден ако не секој на фудбал или баскет. Последен пат бевме собрани 40 души на утакмица пред и после...неделата. Гледам се жали еден у групата на ФБ немал вкус и мирис, му се згазивме од смеење и сеир, и он самиот истото го прави. Здрави прави луѓе на 20 и нешто години ги боли цеф за грипов затоа што реално има шанси да наебе некој како и од обичен сезонски грип.
Има еден дечко игра со нас, играше втора лига некое време, 21 год има вика порано секоја година бил болен од нешто, а како фатила коронава нема ништо фатено. Ти пренасам сведочења на 20 годишни кои пукаат од живот. На луѓето им се живее :toe:
Фактички не треба да те боли цеф дека има вирус и нема да имаш никаков проблем. Исто како и да не постои.
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
I moite interesi mi se primarni i zatoa ne se vakciniram.. Smetam deka nema potreba bidejki asoptimatski go prelezav i imam jak imunitet.. apropo na toa, ne sakam bez veze da se vakciniram i ne daj boze da bidam eden od tie so nus efekti, miokarditis, perikarditis i slicno.. taka da ne kur umaraj da se vakcinira naselenieto
Нашите интереси не му е од корист. :)
@Lester Freamon ако ме убедиш да се вакцинирам велиш со една доза, дали се согласуваш да ги сносиш трошоците од евентуалните нус појави како реакција на вакцината?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.558
Поени од реакции
14.154
Ти сакаш да кажеш дека повеќе се грижиш за јавното добро отколку за себе и затоа не се вакцинираш?

Нормално дека моите интереси ми се примарни, нити сум медицинско лице, нити сум политичар, ниту сум вработен во јавен сектор за да ти глумам дека народот ми е на прво место.
И пак јас правам поголемо добро од тебе, ако се вакцинираат ќе поминат полесно ако го фатат, ако не се вакцинираат ќе биде плачки и збирање донации како што беше зимата и пролетта.
Ne ne sakam toa da go kazam, Ti toa go kazuvas a motivite ti se sosem drugi, a toa te pravi vo najmala raka licemeren. Toa e razlikata pomegju mene i tebe. A koj pravi povekje dobro ili loso e diskutabilno i podlozno na debata.
Jas koj ete ne se vakciniram ne oti sum antivakcer kako sto miluvate da me narecite tuku za toa sto mu objasniv pred nekoj den na @Igorcemk i koj magicno pocna da me odminuva vo replikite posti izgleda polesno mu e da debatura so ramnozemjasi i 5g teoreticari otkolku so mene posto so mene gubi vo argumentite na sekoe pole. Jas koj ne krevam panika, ne sum si go sjebal inuniot sistem i koj dosega drzavata ja kostam nula denari okolu kovidot. Jas koj celo vreme rabotam, ne eskiviram, ne se piknav vo dupka, ne mu ja zduvnav pri prvata prilika, ne fakjav vrski za vakcina za da ja primam pred nekoj na koj stvarno mu bese potrebna radi starost i drugi bolestini, i ti si na drugata strana koi celo vreme se zalagavte za zatvoranje koe neminovno rezultira so gubenje na rabotni mesta koe sekako posle rezultira so depresii, celo vreme panicevte i gi trosevte i taka oskudnute zdravstveni resursi, onevozmozivte na eden kup drugi da mu bidi skratena lekarska pomos i koi povrkjeto zavrsile fatalno samo i samo za svoj licen benefit i sebicni potrebi pri toa kriejki se pozadi javniot dobrobit i zdravje. Taka da da, bas me interesira koj povekje steta pravi, jas ili ti.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.308
Поени од реакции
23.399
I moite interesi mi se primarni i zatoa ne se vakciniram.. Smetam deka nema potreba bidejki asoptimatski go prelezav i imam jak imunitet.. apropo na toa, ne sakam bez veze da se vakciniram i ne daj boze da bidam eden od tie so nus efekti, miokarditis, perikarditis i slicno.. taka da ne kur umaraj da se vakcinira naselenieto
Со твојот памет ништо нема да ти биде, крцкај си и моли ги децата да ти уплатат тикет.
Не е дисциплина во прашање туку проблем е што луѓето имаат тенденција логички да размислуваат. Еве ја сум секој втор ден ако не секој на фудбал или баскет. Последен пат бевме собрани 40 души на утакмица пред и после...неделата. Гледам се жали еден у групата на ФБ немал вкус и мирис, му се згазивме од смеење и сеир, и он самиот истото го прави. Здрави прави луѓе на 20 и нешто години ги боли цеф за грипов затоа што реално има шанси да наебе некој како и од обичен сезонски грип.
Има еден дечко игра со нас, играше втора лига некое време, 21 год има вика порано секоја година бил болен од нешто, а како фатила коронава нема ништо фатено. Ти пренасам сведочења на 20 годишни кои пукаат од живот. На луѓето им се живее :toe:
Супер, на сите му се живее не само на тие 20 годишните. Тие реално ќе осетат кога ќе почнат дома да им се враќаат родителите со новост дека станале невработени лица.

Немате контакт со бизнис фелата и не сте свесни што се случува на финансиски план, компании кои работат со милионски суми оваа година ставија се на пауза. Еве минатата недела го имавме состанокот, требаше да започнеме да работиме со нов клиент уште во Април оваа година, досега не влечкаа ајде после, ајде утре и еве ги официјално од пред 2 денови кажаа дека стопираат огромен проект поради буџет.
Е земи во предвид што ќе се случува со малите риби, ако требаше да појачам уште 4 вработени за овој проект (веќе интервјуирани 2ца почетници, 1 мидл 1 сениор), сега нема да земам ниту еден оти не ми требаат. Ако ми намалат работа и моменталните клиенти, ќе треба дури и да се крати на кадар.

Работата мириса на изгорено, ти го кажувам ова од поглед на тоа што ќе се случува понатаму, погледни во маркет какви се цените и спореди ги примањата, запиши некаде и ќе правиме муабет за 6 месеци од сега (ќе биде уште побетер).
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.969
Поени од реакции
7.116
Не е дисциплина во прашање туку проблем е што луѓето имаат тенденција логички да размислуваат. Еве ја сум секој втор ден ако не секој на фудбал или баскет. Последен пат бевме собрани 40 души на утакмица пред и после...неделата. Гледам се жали еден у групата на ФБ немал вкус и мирис, му се згазивме од смеење и сеир, и он самиот истото го прави. Здрави прави луѓе на 20 и нешто години ги боли цеф за грипов затоа што реално има шанси да наебе некој како и од обичен сезонски грип.
Има еден дечко игра со нас, играше втора лига некое време, 21 год има вика порано секоја година бил болен од нешто, а како фатила коронава нема ништо фатено. Ти пренасам сведочења на 20 годишни кои пукаат од живот. На луѓето им се живее :toe:
Добро е што Македонија е позната по тоа што младите на 18 години ги напуштаат домововите каде живеат со родителите и баби и дедовци и одат да живеат самостојно. Така неможат да им го пренесат вирусот на постарите членови во семејстовото.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.132
Поени од реакции
2.800
Фактички не треба да те боли цеф дека има вирус и нема да имаш никаков проблем. Исто како и да не постои.
Тоа е првиот штит, психички имунитет....у суштина е одделување од колективот, од параноичниот hive mind.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.308
Поени од реакции
23.399
Ne ne sakam toa da go kazam, Ti toa go kazuvas a motivite ti se sosem drugi, a toa te pravi vo najmala raka licemeren. Toa e razlikata pomegju mene i tebe. A koj pravi povekje dobro ili loso e diskutabilno i podlozno na debata.
Jas koj ete ne se vakciniram ne oti sum antivakcer kako sto miluvate da me narecite tuku za toa sto mu objasniv pred nekoj den na @Igorcemk i koj magicno pocna da me odminuva vo replikite posti izgleda polesno mu e da debatura so ramnozemjasi i 5g teoreticari otkolku so mene posto so mene gubi vo argumentite na sekoe pole. Jas koj ne krevam panika, ne sum si go sjebal inuniot sistem i koj dosega drzavata ja kostam nula denari okolu kovidot. Jas koj celo vreme rabotam, ne eskiviram, ne se piknav vo dupka, ne mu ja zduvnav pri prvata prilika, ne fakjav vrski za vakcina za da ja primam pred nekoj na koj stvarno mu bese potrebna radi starost i drugi bolestini, i ti si na drugata strana koi celo vreme se zalagavte za zatvoranje koe neminovno rezultira so gubenje na rabotni mesta koe sekako posle rezultira so depresii, celo vreme panicevte i gi trosevte i taka oskudnute zdravstveni resursi, onevozmozivte na eden kup drugi da mu bidi skratena lekarska pomos i koi povrkjeto zavrsile fatalno samo i samo za svoj licen benefit i sebicni potrebi pri toa kriejki se pozadi javniot dobrobit i zdravje. Taka da da, bas me interesira koj povekje steta pravi, jas ili ti.
Не сум ни Мајка Тереза, ниту глумам такво нешто. Единственото нешто што ме интересира е што побрзо да заврши срањево, а тоа е интерес и на 99% од граѓаните.
Ако нешто дава логика дека истото ќе стане полесно за џвакање, тоа е вакцината, во спротивно ќе си играме дрн дупка секој втор месец и ќе го тупиме тука за статистики.

На крај на месец плаќам во буџетот повеќе од што плаќаат еден куп од тие што се лекуваат на државно, ако го земам во предвид и данокот тогаш делам плата на минимум3ца административци. Во 90% од случаите сум платил приватно лекување само и само затоа што немам време да чекам, а фаќање врски мразам, т.е не сакам да должам услуги на никој.
Инаку вакциниран бев на терминот што ми беше пратен на СМС, бев пријавен уште вториот ден кога ја дигнаа страната, а ме викнаа дури во Мај, ете пак не ми дале приоритет.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.457
Поени од реакции
11.907
Со твојот памет ништо нема да ти биде, крцкај си и моли ги децата да ти уплатат тикет.

Супер, на сите му се живее не само на тие 20 годишните. Тие реално ќе осетат кога ќе почнат дома да им се враќаат родителите со новост дека станале невработени лица.

Немате контакт со бизнис фелата и не сте свесни што се случува на финансиски план, компании кои работат со милионски суми оваа година ставија се на пауза. Еве минатата недела го имавме состанокот, требаше да започнеме да работиме со нов клиент уште во Април оваа година, досега не влечкаа ајде после, ајде утре и еве ги официјално од пред 2 денови кажаа дека стопираат огромен проект поради буџет.
Е земи во предвид што ќе се случува со малите риби, ако требаше да појачам уште 4 вработени за овој проект (веќе интервјуирани 2ца почетници, 1 мидл 1 сениор), сега нема да земам ниту еден оти не ми требаат. Ако ми намалат работа и моменталните клиенти, ќе треба дури и да се крати на кадар.

Работата мириса на изгорено, ти го кажувам ова од поглед на тоа што ќе се случува понатаму, погледни во маркет какви се цените и спореди ги примањата, запиши некаде и ќе правиме муабет за 6 месеци од сега (ќе биде уште побетер).
Pa nevakciniranite se krivi za ova ili monstrumite sto go pustija virusot ? Monstrumite sto namerno sakaat ova da se sluci i narodot da go stavi poroben, zatvoren isplasen..?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.468
Поени од реакции
7.119
Во % на вакцинирани (овде и други држави) се бројат и децата или само оние над 18 години?
Ќе треба да видиш како е дадена самата статистика. Некои ја даваат како % возрасна популација, некаде е како % вкупна популација.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.969
Поени од реакции
7.116
Немате контакт со бизнис фелата и не сте свесни што се случува на финансиски план, компании кои работат со милионски суми оваа година ставија се на пауза. Еве минатата недела го имавме состанокот, требаше да започнеме да работиме со нов клиент уште во Април оваа година, досега не влечкаа ајде после, ајде утре и еве ги официјално од пред 2 денови кажаа дека стопираат огромен проект поради буџет.
Е земи во предвид што ќе се случува со малите риби, ако требаше да појачам уште 4 вработени за овој проект (веќе интервјуирани 2ца почетници, 1 мидл 1 сениор), сега нема да земам ниту еден оти не ми требаат. Ако ми намалат работа и моменталните клиенти, ќе треба дури и да се крати на кадар.

Работата мириса на изгорено, ти го кажувам ова од поглед на тоа што ќе се случува понатаму, погледни во маркет какви се цените и спореди ги примањата, запиши некаде и ќе правиме муабет за 6 месеци од сега (ќе биде уште побетер).
Економски ќе биде тешко во периодот што следи, ситуацијата оди надоле. Веќе каде и да прошеташ можеш да видиш мали дуќанчиња каде што е испразнето и ставено на лист : се издава. Компаниите престанаа со инвестирање за да можат кризата да ја пребродат. Но треба да се напомене дека добар дел од земјите се вратија од рецесија или барем приближно до пред ковид пандемијата ние оваа година во првиот квартал сме пак во рецесија. Со оглед на тоа што одат избори и знаеме државните пари кај ќе одатне ни се пишува арно. Плус дел мерките што се нелогични беа донесени за дефокус од катастрофата во било кој сектор во земјава.

Имам еден другар и кога го прашував лани како работа има ли нешто најави за отпуштања ми вели: Едниот клиент ми е фармацевтски гигант , а другиот е најголемото погребално претпријатие во таа земја и како и да оди ситуацијата работа ќе има. :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.564
Поени од реакции
24.324
Тоа е првиот штит, психички имунитет....у суштина е одделување од колективот, од параноичниот hive mind.
нема психички имунитет Боди, тоа е една илузија во која верувате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom