Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.137
Поени од реакции
18.458
Во ред е све тоа, работата е што ваму све е направено по грешка а не по некоја стратегија, овие не ни провериле туку само му ја стегнале астра.
Toa e drug problem. Treba da go prasaat za vakva kombinacija inace vtora se dava ista. Mozebi e nenamerna greska, ako namerno go pravele bez da go prasaat neka si fati advokat ako tolku mu e problem. A posledici nema da ima za nego.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.596
Поени од реакции
15.196
Неколку сати покасно доби телефонски повик со некое објаснување, наводно личноста каде што прво побара совет/помош се консултирала со некоја специјалисти и кажале дека нема да има никаков проблем околу издавање на сертификат и демек нема да има здравствени проблеми.
Сношти еден пријател од Канада ми кажа дека сестра му била вакцинирана со Фајзер, па после со Модерна и не можела да добие сертификат за да одат на одмор во Мексико.

Иначе појма немам зошто и како немам јас некој други информации.

Само и така ова сертификативе ќе бидат со важност 6-8 месеци.

Така да не е проблем.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.096
Поени од реакции
5.299
Сношти еден пријател од Канада ми кажа дека сестра му била вакцинирана со Фајзер, па после со Модерна и не можела да добие сертификат за да одат на одмор во Мексико.

Иначе појма немам зошто и како немам јас некој други информации.

Само и така ова сертификативе ќе бидат со важност 6-8 месеци.

Така да не е проблем.
Абе генерално све е хаос, не се знае кој пие кој плаќа, јас на пример не сум вакциниран и денес добив и официајално известување дека од следниов понеделник не смеам да се појавам на работа без вакцина и без дозвола за движење.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.596
Поени од реакции
15.196
Се распаѓаат како кула од карти и тоа во момент кога Фајзер доби одобрение од FDA што требаше да биде клучен момент за вакцинацијата и стопирање на пандемијата.
Сега веќе демокративе ќе мора да влезат во damage control mode. :D

Но, не изненадува, чим Филипче ги фали, а Заев вика вакцинитe се здрави, ова беше очекуван резултат.

ГЛЕДАЈТЕ ГО КРАЈОТ НА АНТОНИ ФАУЧИ

После ова ќе лета на клоци.

 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
793
Поени од реакции
2.127
Абе генерално све е хаос, не се знае кој пие кој плаќа, јас на пример не сум вакциниран и денес добив и официајално известување дека од следниов понеделник не смеам да се појавам на работа без вакцина и без дозвола за движење.
Од работодавецот доби такво известување ? Во МК си или странство?
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
55
Zatoa sto vakcinite vo princip za da imaat povisok procent uspesnost zavisi i pogolem broj da se vakcinirani. Bidejki ne e aspirin, tuku site vakcini sto imaat visok procent uspesnost e poradi toa sto golem del od populacijata se vakcinirala.

Super za tebe, ama ne smeeme nie da si dozvolime pomal broj vakcinirani vo sporedba so drzavi kade smrtnosta e 1% a kaj nas 5% od infekcijata od virusot. Vakcinata e isto za nekoi 3-4% koi se na imuno supresivi ili ne mozat da se zastitat sami, dodaj na toa kolku zdrav zivot ziveeme, kolkav procent se hronicno bolni, kolkav procent na rak imame... Se se toa komplikaciii i visoko potencijalni smrtni slucai samo poradi toa sto nekoj se smeta zdrav i smeta deka e ok da ne se vakcinira i se vadi demek pak se siri a ignorira deka sepak dosta pomalku. I toa pod klasicnata pretpostavka nema mene nisto da mi se sluci vo situacija kade ziveeme so dosta nepredvidliv virus i kade dosta vakvi kako tebe so zdravi krvni sadovi gubat zivot poradi buri reakcii i nekoi drugi neoktrieni zdravstveni problemi pa "pomladi" i "pozdravi" od tebe se izgubile zivot ili ziveat pola rasparceni kako post covid. Golem e procentot na rizicni za da se ignorira. Te molam vakciniraj se.

Dodaj na toa deka mladici ko dumbldor koi voopsto i ne idat na rabota sigurno, tvrdat tie 50 godisni da se cuvale i izolirale ako se rizicni. Treba site tie "rizicni" sto ako sobereme se vrtoglav procent da se zatvorat i pazat za da ne se vakcinirat nekoi nad 30 samo oti skoknal od edna viralna kampanja na druga. Posledno se vozi na vestite za protiv Fajzer. I ima mnogu vakvi sto se apla antivakseri ama se krijat zad "retardiranite" merki samo oti ima politika vmesano kako i vo se vprocem. Ne gledam da vozat po selskite patista mesto novite avtopati samo oti politicki se izgradija za poeni i perenje pari. Ne znaci deka sepak ne funkcioniraat.

Pa taka se branat so recimo nosenje maski na otvoreno. Jas ne znam kako si iskocil niz grad, do posta, do banka, do prodavnica, pari, kvaki, guzvi vo ek na pandemija ti ima smisla na 5 min da ja vadis i stavis maska, da se cepkas po lice, oci 100 pati za vadenje stavanje... Samo oti si nadvor na 5 min dur vlezes na drugo zatvoreno kaj pak morase i ti ima smisla merkata maski na zatvoreno. Zimata se znase, iskoci, staj maska, zavrsi sve isplanirano, doj si izvadi maska. Baska toplese. Ama 6 meseci post merkata uste se krijat zad ova. OK ajde, retardirana bese, aj da prodolzeme konecno?
Прочитав деновиве мислам беше @Сладоледџија дека не бил изолиран од сопругата додека била заболена, во слична ситуација бев и јас со блиски откако ја поминав болеста и воопшто не изреагирав. Навистина не гледам причина да се вакцинирам, живеам здраво и релаксирано, имам доверба во својот имунитет.
Секој што мисли и знае дека е во ризична група нека си се вакцинира, воопшто не убедувам против вакцинација. Сметам дека е паметно што и вие сте вакцинирани бидејќи се чувствува вашата голема загриженост што мислам дека ве става во ризик па вака би нашле мир, секако сите за себе знаеме колку здрав живот живееме па веројатно таа интуиција ви е исправна.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.527
Поени од реакции
2.134
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.963
Поени од реакции
6.412
:facepalm: Да има во фамилија некој заболен на респиратор или некој што не знае главата кај му е од болки, температура, потење.. ќе ја прашам дали вака ќе збори. Ако е докторка, иако не знам што докторка е со оваа изјава што се вика и се измоча на дипломата што си ја има стекнато ако ја има.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.864
Поени од реакции
12.065
Јас да сум Филипче би ги затворила сите болници па нека се лечат дома од "стомачниот вирус" ебаве дегените ненормални.
Еден морон објавил слики од паркингот на клинички, празен бил, значи измислувал Венко дека болниците се полни, не знам шо очекуваше ликот на паркинг да има болнички кревети со пациенти или како ?
Не бе не, само заради вакви заслужуваме пак да ни акнат полициски па да се чешламе тогаш.
Сум против безвезни рестрикции ама ваквите би ги затворила без око да ми трепни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.596
Поени од реакции
15.196
Какви патетики имаше на CNN дека болни деца од Ковид има по болниците во Тексас и Флорида. Еве и овде на форумот по некој ги кажува тие глупости.

Вчера претседателот Бајден го изјавил ова.

"Cases among children are still rare, and severe cases among children are very, very rare, but I know that parents are thinking about their own kids. It's not as reassuring as anyone would like it to be," Biden said on Monday.

Реков како што наближува пандемијата до Њујорк, така се менува наративот. Но, не очекував дека толку брзо ќе ескалира.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.996
Поени од реакции
22.890
Прочитав деновиве мислам беше @Сладоледџија дека не бил изолиран од сопругата додека била заболена, во слична ситуација бев и јас со блиски откако ја поминав болеста и воопшто не изреагирав. Навистина не гледам причина да се вакцинирам, живеам здраво и релаксирано, имам доверба во својот имунитет.
Секој што мисли и знае дека е во ризична група нека си се вакцинира, воопшто не убедувам против вакцинација. Сметам дека е паметно што и вие сте вакцинирани бидејќи се чувствува вашата голема загриженост што мислам дека ве става во ризик па вака би нашле мир, секако сите за себе знаеме колку здрав живот живееме па веројатно таа интуиција ви е исправна.
Се водам по истата логика.

Прво сум релативно млад, потоа сум здрав, се хранам здраво и спортувам. Немам никакви хронични болести, во последниве 5 год. имав само стомачен вирус и главоболки, друго ништо.

Постепено се враќам во нормала. Излегувам, се дружам, шетам, одмори, па и повторно почнав со велосипедизам после скоро година-дена. Имаме и семејни собиранки, само најтесниот семеен круг, и така.

Од работа не ми вршат никаков притисок, не се сите вакцинирани и оставено е на слободната волја, само тоа ми беше единствен проблем. Сега го немам.

Во друштвото никој не е вакциниран и никаде не ни правеа проблем за влез. :D

Кој сака нека се вакцинира. Не е ни мој проблем, ни моја работа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.578
Поени од реакции
11.873
:facepalm: Да има во фамилија некој заболен на респиратор или некој што не знае главата кај му е од болки, температура, потење.. ќе ја прашам дали вака ќе збори. Ако е докторка, иако не знам што докторка е со оваа изјава што се вика и се измоча на дипломата што си ја има стекнато ако ја има.
Оваа не ли е Слаѓана Велков
 

Kajgana Shop

На врв Bottom