Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Sakam da gi prasam ekpertive na forumov za mislenje sto mislat ili sto moze da kazat, mislam na tie sto se razbirast. Kaj mene na rabota eden kolega se vakcinira ko baagi fully vaccinated, e sega ima eden problem, ovie budalite prvata vakcina mu ja stavile fajzer a vtorata mu ja stegnale astra. Koga otide da bara certificate za vakcinava togas ja svatil greskata, ostaj toa duri ne bil ni na lista deka primil vakcina. Posle mu dale nekoj broj da se javi za pomos (help line) i se vrati na rabota raspanicen ne znaese sto da pravi, pocna duri i da se trese ko struja da go strese.
Стрес....ништо повеќе, а многу држави практикуваат мешање на вакцините
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.888
Еве ја новата реалност, моите омилени независни новинари. Вакциниран со две дози Модерна, која би требало да штити повеќе, беше на одмор во Мексико и сега ...

И завршил полесно од некој шо не би бил вакциниран...луѓе мислат ако имаат вакцини може шо сакаат да прават.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Sakam da gi prasam ekpertive na forumov za mislenje sto mislat ili sto moze da kazat, mislam na tie sto se razbirast. Kaj mene na rabota eden kolega se vakcinira ko baagi fully vaccinated, e sega ima eden problem, ovie budalite prvata vakcina mu ja stavile fajzer a vtorata mu ja stegnale astra. Koga otide da bara certificate za vakcinava togas ja svatil greskata, ostaj toa duri ne bil ni na lista deka primil vakcina. Posle mu dale nekoj broj da se javi za pomos (help line) i se vrati na rabota raspanicen ne znaese sto da pravi, pocna duri i da se trese ko struja da go strese.
Единствен проблем е што изгледа нема да добие интернационален сертификат за патување.

Иначе нема да му биди ништо.

Ако сака да патува ќе треба уште еден Фајзер да стегни.

Не знам зошто е тоа така, гледам на овие во Канада му прават проблем со две различни вакцини. Мислам нема проблем во Канада, ама како што разбрав не можи да добие документ дека се целосно вакцинирани за да лета меѓународно.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ништо страшно. Дури и подобро за него. Во светот се испитува вакцинација со вакцини од два различни производители.- Фајзер и Астразенека. Резултатите се зачудувачки добри.

Смири го пријателот, тресењето му е веројатно од изнанеден стрес. Прати му ја статијава да ја прочита.

 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
Нека им бара одново да се вакцинира, здравјето на сите е најбитно.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Нека им бара одново да се вакцинира, здравјето на сите е најбитно.
Нема потреба. Веќе има добро развиен имунитет. Комбинацијата од Фајзер и Астразенека дава одлични резултати. Дури подобри отколку две дози Фајзер, или две дози Астразенека.

Како што спомнаа погоре , едина можна пречка ќе му биде од административен тип . Да неможе да извади сертификат или Ковид пасош за патување.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
Нема потреба. Веќе има добро развиен имунитет. Комбинацијата од Фајзер и Астразенека дава одлични резултати. Дури подобри отколку две дози Фајзер, или две дози Астразенека.

Како што спомнаа погоре , едина можна пречка ќе му биде од административен тип . Да неможе да извади сертификат или Ковид пасош за патување.
Што има врска ако прими одново уште подобри резултати ќе има. Не е тоа пречка од административен тип, сите мерки се добро промислени.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Што има врска ако прими одново уште подобри резултати ќе има. Не е тоа пречка од административен тип, сите мерки се добро промислени.
За тоа ќе мора да се консултира со лекар.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
И сега идиме до моментот кога сите мерки против Ковидот почнуваат да се преточуваат во политички импликации.

Фајзер доби целосно одобрение и ликуваа еден куп од страна на проваксерите или медицинската диктатура.

Но, рејтингот на Бајден како се справува со короната паднал за 16%, што се резултира во најнизок рејтинг на Бајден досега. Воедно понизок рејтинг има само Трамп од неговите претходници.


Тоа не можи да нема политички импликации, посебно што е евидентно дека вакцините нема да заштитат од епидемија.

Па, затоа Претседателот ретерира со присилната вакцинација.


За тоа колку е очајна ситуацијата што да се прави еве еден твит од докторка, која што го изјавува ова после 20 месеци пандемија.


Само на нашите гелиптери не му е јасно во моментов што се случува, но ќе научат на 17 октомври.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Како што спомнаа погоре , едина можна пречка ќе му биде од административен тип . Да неможе да извади сертификат или Ковид пасош за патување.
Неколку сати покасно доби телефонски повик со некое објаснување, наводно личноста каде што прво побара совет/помош се консултирала со некоја специјалисти и кажале дека нема да има никаков проблем околу издавање на сертификат и демек нема да има здравствени проблеми.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.329
Sakam da gi prasam ekpertive na forumov za mislenje sto mislat ili sto moze da kazat, mislam na tie sto se razbirast. Kaj mene na rabota eden kolega se vakcinira ko baagi fully vaccinated, e sega ima eden problem, ovie budalite prvata vakcina mu ja stavile fajzer a vtorata mu ja stegnale astra. Koga otide da bara certificate za vakcinava togas ja svatil greskata, ostaj toa duri ne bil ni na lista deka primil vakcina. Posle mu dale nekoj broj da se javi za pomos (help line) i se vrati na rabota raspanicen ne znaese sto da pravi, pocna duri i da se trese ko struja da go strese.
Vo nekoi drzavi (Germanija) davaat obratno, prvo AZ pa mRNA-vakcina. Toa se dolzi na promena na preporakata, znaci lugje pod 60 koi primile AZ a vo megjuvreme se smeni preporakata da primaat samo tie nad 60 AZ, im davale mRNA vakcina (Biontech/Fajzer ili Modern). Nema nikakov problem. Eve kaj mene bese taka.
Автоматски споено мислење:

Единствен проблем е што изгледа нема да добие интернационален сертификат за патување.

Иначе нема да му биди ништо.

Ако сака да патува ќе треба уште еден Фајзер да стегни.

Не знам зошто е тоа така, гледам на овие во Канада му прават проблем со две различни вакцини. Мислам нема проблем во Канада, ама како што разбрав не можи да добие документ дека се целосно вакцинирани за да лета меѓународно.
Vo Germanija so mesana kombinacija bez problem dobivaat potvrda, QR Code.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Vo nekoi drzavi (Germanija) davaat obratno, prvo AZ pa mRNA-vakcina. Toa se dolzi na promena na preporakata, znaci lugje pod 60 koi primile AZ a vo megjuvreme se smeni preporakata da primaat samo tie nad 60 AZ, im davale mRNA vakcina (Biontech/Fajzer ili Modern). Nema nikakov problem. Eve kaj mene bese taka.
Во ред е све тоа, работата е што ваму све е направено по грешка а не по некоја стратегија, овие не ни провериле туку само му ја стегнале астра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom