Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
А јас си мислев дека имунитетот се мери во квантитет на антитела, па затоа сега ќе мора да има трета доза.
Само сега ме замисли, клеточниот имунитет е подобар од прележување или од вакцина?
еве јас ќе пишам, пошто Ацесо не сака да ти пише,
...како што е природно нема ништо подобро за телото и поприфатливо, витамини и минерали преку исхрана, стекнат природен имунитет, вируси и сите патогени да ги уништиме по природен пат да содадеме антигени за све и свешто што може да ни го нападне нашиот организам, вештачките супстанции- лекови, само и само кога се доаѓа до сериозно загрозување на здравјето, немоќност на нашиот имун систем поради други хронични болести, возраст, тогаш ќе помогнеме дополнително со суплементи, вакцини...лекови,

едно време пишав за циганчињата по контајнери и по улици боси за нивниот покачен имунитет, едно време кажував по дома да не биде ептен стерилно чисто, една недела да лета малку прашина, трошки, нечистотии ќе лижнеме понекогаш, туширање со топла па малку постудена вода, облекувањето во зимско време да не биде претерано телото малку да се стресне од студ, посебно за децата нека се мрсулават, да им се даде сладолед, малку ладно за грло...сето тоа го дига природниот имунитет,

... прва доза...втора доза....трета доза...четврта доза... секогаш се задира и по вештачки пат го активираме нашиот имун систем во подолг период, таман се „смири“ од втора доза имуниот систем ние пак го провоцираме со “трета“ доза, тоа како во војска „напета пушка“ спремна секогаш за напад од непријателите т.е. тука од коронавирусот, ама прашање дали по толку задирање на имуниот систем да работи, кога ќе име потреба нема да „ се налути“ па или нема да реагира или ќе реагира пребурно со автоимуни последици или едноставно ќе му помогне на вирусот уште повеќе да не нападне!
Ова со Џонсон дека се косметичка фирма бијонс редовно го пишува.
...колку е тоа „редовно“ кога се случи JULY 14, 2021 и само еднаш го пишав, а сега пак поради „смеењето“ на Рон? за д-р Вело велиш „срамота“вчерашно дете што одвај му попркнаа мустаќите, сега јас за тебе што да речам за твојата шпекулативна инсуинација?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... и пак ќе кажам Џонсон и Џонсон со десет годишно постоење искуство за лекови, не може да биде првенец за вакцини, сега ако ми давате примери од Википедија за хирушки конци и медицински потрошен материјал не се смета во искуство во изработка на вакцини, ширење на бизнисот не значи и искуство во развој на вакцина!
Ама фактите стојат! Досега во Мк од милион дози не умре никој, тешки реакции на една рака можеа да се избројат.Колку животи ќе спасат е отворена дискусија.
... греота за тие што починале, дај можност на вистината и објасни медицински дека може да се случи и такви несакани фатални реакции, вака делуваш контра антиковид вакцините со паушал констатации!
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
и пак ќе кажам Џонсон и Џонсон со десет годишно постоење искуство за лекови, не може да биде првенец за вакцини, сега ако ми давате примери од Википедија за хирушки конци и медицински потрошен материјал не се смета во искуство во изработка на вакцини, ширење на бизнисот не значи и искуство во развој на вакцина!
Имаш слушнато за подружници, сектори и ќерки-фирми така? Или си замислуваш дека на една лента одат сапуните, а на соседнатс лента вакцините?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Дали некаде може да се види процент на вакцинација според региони/градови?
Како што гледам мртвите претежно се од албански средини, каде што вакцинацијата е значително пониска. Ако не се лажам бројката на вакцинирани полнолетни македонци се доближува до 50%, а ако продолжи трендот на зголемена вакцинација следните две три недели, може да стигне и до 60-65% што мислам дека ќе биде и максимумот кој ќе се достигне.
Автоматски споено мислење:

Имаш слушнато за подружници, сектори и ќерки-фирми така?
Нема.
Или си замислуваш дека на една лента одат сапуните, а на соседнатс лента вакцините?
Така си замислува.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Од Инфомакс отидовме на Палм Бич Пост?
Се зафркавам :cool:
Убаво си пишува во статијата... само мал број брејктру кејсес и се останато...

Јас би додал(бар јас така мислам), дека во пракса ќе излезе и не така мал број на инфекции и кај прележани и кај целосно вакцинирани. Едноставно овој вирус е од гадна фамилија на вируси, и мислам дека беше потценет како непријател.
Сеуште не се знае ни точна пато-физиологија за добар дел од неговото делување.
Ипак вакцините се покажаа како успешни кога ќе се земе се во предвид.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
а што не би некој антиковид тест тоа лажно не би го детектирало!
Значи вакцинираните сите би кажувло позитивни?
...гледаш како манипулираш со туѓите коментари кои не се согласува со твојот концепт и ги насочуваш во погрешен правец? за тебе „некој тест“ се „сите“ ?
...пак ќе потрдам дека има случаеви и самиот тест во примената укажува дека може понекогаш да даде позитивен резултат токму од аплицираната вакцина, а пациентот да не е инфициран!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Ипак вакцините се покажаа како успешни кога ќе се земе се во предвид.
Kako se pokaza uspesni prptiv delta sojot koga studi od svedska i svajcarija pa procitav nekade i germanija deka imunitetot od vakcinite trae 6 meseci za delta sojot posle 6 meseci istiot se namaluva ili totalno gubi. Se zboruvase za vakcinite na Fajzer i AZ.

Znaci da se razbereme vakcinite protiv delta sojot potfrlia i toa nagolemo pocnuvajki od fajzer moderna az kineskite e samo za ruskata nemam procitano nea kako da ja snema od pazarot.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Еве пример од кај нас. Госпоѓата е медицинско лице и вика дека природниот имунитет континуирано расти еден месец после инфекција.

"Најчесто кај прележаните вакви се дијаграмите и точно е дека на 10 дена по прележување се ниски, но, после си растат кај 90% од тие кои јас сум имала можност да ги тестирам. Точно сакаат да го искористат периодот кога се најниски антителата и после нема ни да се знае дали се од вакцината или природно."

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Kako se pokaza uspesni prptiv delta sojot koga studi od svedska i svajcarija pa procitav nekade i germanija deka imunitetot od vakcinite trae 6 meseci za delta sojot posle 6 meseci istiot se namaluva ili totalno gubi. Se zboruvase za vakcinite na Fajzer i AZ.

Znaci da se razbereme vakcinite protiv delta sojot potfrlia i toa nagolemo pocnuvajki od fajzer moderna az kineskite e samo za ruskata nemam procitano nea kako da ja snema od pazarot.
Не друже, руската не ја снема од пазарот! Само нас ни се сервира CNN пропаганда, и нашиве протеруваат руски дипломати, па затоа. Последно што имаше за неа е дека е преку 80% ефикасна спрема Делта и останати локални московски варијанти.
(Ќе плачеме ние за Спутник, ама ако...)

Кинеската(Синофарм), според студија од Перу(гуглај ја сам ме мрзи сега) каде биле вакцинирани 400000 луѓе(медицински персонал), покажува 50 и нешто децимално ефикасност спрема Делта и пази сега, спрема Гама варијанта која исто така ја има во Перу!

Најголемо потфрлање до сега е на Фејзер која според израелците има само 36% ефикасност кон Делта сојот!! (Ја пре би им верувал нив)

Генерално, мислам дека веќе јасно треба да ни биде на сите дека гомново не си оди....
И исто дека ќе треба бар еднаш годишно да се вакцинираме спрема него. Не заборавај дека е сеуште дискутабилно колку трае имунитетот од вакцина. Ипак и стручеаците се со поделени мислења...
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
... не знам што да речам, наместо да се дебатирам со членови кои немаат допирна точка со медицината, јас морам да се докажувам на медицински лица:facepalm:

Прегледај го приврзокот 304392

зарем треба да ти докажам временски колку треба да се развие една вакцина? што три месеци.. шест месеци ми пишуваш, години....години се потребни, само 3,4 години треба експериментаална (предклиничка) фаза кај заморците да помине, а не пак да ти ги редам сега фазите кај клиничките студии (кај луѓето волонтери, доброволци), колку пати ги постирав ...треба ли пак?

Прегледај го приврзокот 304393
Браво bijons, конечно некој паметен да каже како стојат работиве со вакцините, а не да се потпира на тоа колку далеку технологијата отишла и дека можело за кратко време да се направи ефикасна вакцина и тоа за вирус а не за болест.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964

Kajgana Shop

На врв Bottom