Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2021
Мислења
130
Поени од реакции
212
Едно прашање до оние што работат во фирми каде што им наложуваат да бидат вакцинирани: уште морате да носите маска?
Да.
Мислам кај мене конкретно, никој ништо нема да ми каже и да не носам ама пример, утре ќе излезам позитивен или некој колега позитивен и кога ќе вратат камери кај сум без маска, ќе бидам казнет.
Искрено, јас ја прележав и се вакцинирав со Фајзер затоа што иако поминав со најлесни симптоми кои ми поминаа за два дена, изгубив кондиција да се качам по скали а бидејќи физичка спремност и активност ми е многу битна лично, се уплашив и се вакцинирав.
Сега можеби и не би се вакцинирал затоа што мислев ако се вакцинирам „ќе се вратам во нормала“. Очигледно не.
Шизофрено е веќе што се дешава, не знам.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.183
Поени од реакции
16.355
Да.
Мислам кај мене конкретно, никој ништо нема да ми каже и да не носам ама пример, утре ќе излезам позитивен или некој колега позитивен и кога ќе вратат камери кај сум без маска, ќе бидам казнет.
Искрено, јас ја прележав и се вакцинирав со Фајзер затоа што иако поминав со најлесни симптоми кои ми поминаа за два дена, изгубив кондиција да се качам по скали а бидејќи физичка спремност и активност ми е многу битна лично, се уплашив и се вакцинирав.
Сега можеби и не би се вакцинирал затоа што мислев ако се вакцинирам „ќе се вратам во нормала“. Очигледно не.
Шизофрено е веќе што се дешава, не знам.
Уште имаш проблем со кондиција?
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
236
Поени од реакции
268
Прави некој вирус и после тоа ти нуди вакцина. Ако ги најдеш мотивите ќе знаеш што е поентата со вакцинацијата.
Мое мислење е дека некои батки на крај од приказнава ќе излезат со "лек" кој ќе го замени комплетно нашиот имун систем кој ќе биде направен попара со вакциниве.
Живи били па видели, ќе поминат неколку год. до тогаш.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.183
Поени од реакции
16.355
Прави некој вирус и после тоа ти нуди вакцина. Ако ги најдеш мотивите ќе знаеш што е поентата со вакцинацијата.
Мое мислење е дека некои батки на крај од приказнава ќе излезат со "лек" кој ќе го замени комплетно нашиот имун систем кој ќе биде направен попара со вакциниве.
Живи били па видели, ќе поминат неколку год. до тогаш.
Викаш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.999
Поени од реакции
12.619
Еве нова вакцина на база на ДНК. Ова е прва од тој тип за Ковид. Новакс е протеинска, така остана уште од жив вирус да направат, само таков тип немаат.

 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.518
Поени од реакции
10.394
Миљарда луѓе се извакцинираа, и уште има тапоглави што тврдат дека вакцините се "нетестирани" и "експериментални"!
Да знаат они колку поретко се пушта тетанус или серум, па дури и вакцина против грип во несвест ќе паднат! Ама факти и докази во туп мозок не одат...
Едит:горе не допишав серум и вакцина против беснило.
Па не беа тестирани, барем не масовно, сеа ги тестираа и еве ко што глеаш сосема различни резултати од рекламираните. Драстично помала ефикасност, и истата опаѓа по неколку месеци. Али ако не се проба немаше да дознаеме :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.291
Поени од реакции
2.392
Па не беа тестирани, барем не масовно, сеа ги тестираа и еве ко што глеаш сосема различни резултати од рекламираните. Драстично помала ефикасност, и истата опаѓа по неколку месеци. Али ако не се проба немаше да дознаеме :D
Па цела година лани не убедуваа дека вирусот не мутира т.е. споро и незначајно мутира во споредба со други вируси(како грипот). Излезе дека не е така!
Вакцините како што беа замислени и направени функционираа беспрекорно во однос на оригиналниот сој од Вухан! И тоа не е мала работа! Само колку да потсетам Спутник В беше регистрирана и одобрена на 11-ти Август 2020.
Факт е дека многу работи се сменија изминатава година...
Позитивно во сето ова гледам што науката засега држи чекор и не се предава!

П.С.а на лагата и се кратки нозете! Тој што највише лажеше(и тераше политики против Русија и Кина) излезе дека има најмалку ефикасени вакцини ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.743
Поени од реакции
24.575
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.810
Поени од реакции
4.329
Социјалните мрежи направија огромни проблеми околу вакцинацијата, дури и некои образовани и реализирани луѓе сумњааат во вакцини, а кога ги прашам зошто и во што е проблемот немаат логичен одговор, туку верглаат тоа што прочитале на фб... почнувам да им објаснувам со свој пример дека во мај ја примив другата доза и немам никакви проблеми ми одговараат ама ти си млад, спортист неемаш гајле, им одговарам татко ми 63 години исто така никакви проблеми на тоа ми одговараат дека слушнале од некој пријател на негов пријател родителите имале огромни проблеми... углавно неекоја параноја влада меѓу луѓето и се информираат од било каде а не само од каде што треба.

Настрана што овие мерки околу локаливе се дебилни, идам у кафана здраво дечко сертификат... му покажувам на келнерот и седнувам, размислувам со мој сертификат секој може да седне у кафана од кај знае келнер дали сум јас тој со име и презиме на сертификатот или не, али медиумското влијание си го направи своето, односно луѓето не идаат и локалите се празни.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
781
Поени од реакции
2.089
Значи родот Шиптaр, под-вид Косовар се покажа најпроблематичен со Корона вирусот. Моментално во Тетовско и Гостиварско им се случува Дарвинова природна селекција.
Ни 5 % нема да останат нашите златни 25,17. :pos:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.032
Поени од реакции
6.671

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.215
Поени од реакции
14.173
Социјалните мрежи направија огромни проблеми околу вакцинацијата, дури и некои образовани и реализирани луѓе сумњааат во вакцини, а кога ги прашам зошто и во што е проблемот немаат логичен одговор, туку верглаат тоа што прочитале на фб... почнувам да им објаснувам со свој пример дека во мај ја примив другата доза и немам никакви проблеми ми одговараат ама ти си млад, спортист неемаш гајле, им одговарам татко ми 63 години исто така никакви проблеми на тоа ми одговараат дека слушнале од некој пријател на негов пријател родителите имале огромни проблеми... углавно неекоја параноја влада меѓу луѓето и се информираат од било каде а не само од каде што треба.

Настрана што овие мерки околу локаливе се дебилни, идам у кафана здраво дечко сертификат... му покажувам на келнерот и седнувам, размислувам со мој сертификат секој може да седне у кафана од кај знае келнер дали сум јас тој со име и презиме на сертификатот или не, али медиумското влијание си го направи своето, односно луѓето не идаат и локалите се празни.
истиот случај, ми вика противуставно е да те идентификувам. Доволно е шо ми покажа документ.
Ако дојди инспекција расправај се со неа дали сертификатот е твој.

:toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.109
Поени од реакции
10.997
истиот случај, ми вика противуставно е да те идентификувам. Доволно е шо ми покажа документ.
Ако дојди инспекција расправај се со неа дали сертификатот е твој.

:toe:
Sega e momentot ako go mrazite gazdata na kaficot ili kafanata da mu gi poebite smetkite :zloo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom