Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Си прават луѓето фалц сертификати за вакцини и си фураат по кафани, кур ги боли :)
Abe sto ti se veli protekcionizam po zenska linija. Ti kurosvaj pickosvaj kolku ti dusa saka, nikomu nisto. Jas uckur za gakji da spomnam odma me brisat. Nepravda. Stop za nasilstvo i cenzura vrz nevakciniranite mazi :D.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Не сум статистичар :) Пресметај ги бројките, точно испаѓаат, споменува некој феномен анализирај го.
Не треба да си статистичар, проста логика ти кажува дека нешто не штима.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Нема бројки со каква вакцина биле вакцинирани тие што се хоспитализирани, али ако претпоставувам би била кинеската која најверојатно штити колку дупнат кондом.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што мислиш колкав процент од тие што примиле фајзер 2 дози, ќе се согласат на трета доброволно од целокупно?
... мое мислење, тие што веднаш се вакцинирале со двете дози од Фајзер ќе ја примат без размислување и третата, тие кои се двоумеја која антиковид вакцина да ја примат и тие кои не сакале да се вакцинираат, ама во последен момент решиле мислам дека нема да ја примат третата доза Фајзер,
Дали после извесно време ќе биде ако немаш трета џабе ти се двете и ќе ги стават у ист ќош со антибустерите?
...Да! дури и сега препорака по прележана инфекција со коронавирус од шест месеци се намали само на месец дена со насочување да се прима антиковид вакцина, а индивидуата си има веќе создаден природен имунитет кон коронавирусот што нема потреба од повторна вештачка имунизација за толку кратко време!
...антиковид вакцина ако препорачуваат трета доза значи ја зголемуваат концентрација на мРНК и иритација повторно на имуниот систем со иста антиковид вакцина т.е. тоа му доаѓа како ревакцинација мислејќи дека така ќе делуваат на доминантен делта сојот, а секоја мутација на коронавирусот си ја менува и дел или цела структура на РНК што нема да се вклопи со истите мРНК анитковид вакцини, па дале и четири дози, треба модификација на антиковид вакцина прилагодена на делта сојот, а не зголемување на дозите на истата Фајзер вакцина, ете како што се случи со антиковид вакцината Спутник В (мислам) во тек е ажурирањето!
Нема бројки со каква вакцина биле вакцинирани тие што се хоспитализирани, али ако претпоставувам би била кинеската која најверојатно штити колку дупнат кондом.
... ги има сите антиковид вакцини кај тие хоспитализирани, единствено нема пациент под кислородна подршка во болнички услови што порано прележал коронавирусот, а не примил антиковид вакцина, барем не до сега!
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Спасителот Венко Филипче:

Има една студија која што вели дека оние кои се вакцинирани можат да заболат со ризик од 0,07 проценти, а 1,2 отсто од прележаните можат да заболат.
Ова значи дека прележаните се 15 пати по ризични, а пред некој ден доктори изјавија дека нема хоспитализирано ниеден прележан. Од кај ги вади бројките и јас незнам. Само знам дека за мене тој е релевантен како и оној антиваксер мајк тајсон што го има на клипови како вчера држи говор.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Човекот се посра на дипломата уште од почетокот на пандемијата. Како свири зајеб он така игра, искрено јас пре би се лечел со баба Рада билки отколку да му верувам на овој шизофреник.

Венко Филипче ти е уствари пример за коруптивноста на македонските факултети, и зошто не треба да се има скоро никаква доверба во ниту едно медицинско лице кое има завршено факултет во Македонија. Буквално во ниедно.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
... ги има сите антиковид вакцини кај тие хоспитализирани, единствено нема пациент под кислородна подршка во болнички услови што порано прележал коронавирусот, а не примил антиковид вакцина, барем не до сега!
Кај виде дека ги има сите вакцини кај тие хоспитализирани? Кај пишува кај е објавено?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Кај виде дека ги има сите вакцини кај тие хоспитализирани? Кај пишува кај е објавено?
имаше објавено у многу портали, некои и со модерна биле вакцинирани од починатите.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Јас моментално сум во изолација на корона и ракија, комбинација мрак. :icon_lol:
Со лесно...!
Автоматски споено мислење:

Човекот се посра на дипломата уште од почетокот на пандемијата. Како свири зајеб он така игра, искрено јас пре би се лечел со баба Рада билки отколку да му верувам на овој шизофреник.

Венко Филипче ти е уствари пример за коруптивноста на македонските факултети, и зошто не треба да се има скоро никаква доверба во ниту едно медицинско лице кое има завршено факултет во Македонија. Буквално во ниедно.
Венко е добар доктор. Проблемот е што како политичар ја прекрши Хипократовата заклетва!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Венко Филипче ти е уствари пример за коруптивноста на македонските факултети, и зошто не треба да се има скоро никаква доверба во ниту едно медицинско лице кое има завршено факултет во Македонија. Буквално во ниедно.
Не, ама треба некој доктор дебело да го јаде за сите лажно издадени потврди. При тепачка, тепачите си вадат потврди и овие им ги делат како бонбони. Ако згусти, ги повлекуваат! Чекај малку бато, ајде на бричење.

Последен пат кога бев на доктор, бев да извадам потврда за да се запишам на факс. Не ми го ни прегледа вакциналниот картон, ми ја даде!

А за преглед, не се сеќавам кога последен пат бев на доктор. Има повеќе од 10 години сигурно. За земи ова-она и за сугестија си имам доктор дома (не работи во струка) и знам колку учеше да го заврши факултетот, со две деца во рацете. Така колку и да има црнило во нашето здравство, не е сѐ така црно. Има и посветени доктори кои посветуваат внимание на здравјето на своите пациенти. Дури и од оние кои се на форумов, слободно и отворено можам да ти кажам кои вредат нешто, иако се сите желни да помогнат.

А Филипче е самото дно кое еден политичар може да го биде. Не го слуша кризниот штаб, често ниту Комисијата, сите мерки и решенија му се закаснети, повеќето политики згрешени и сите изјави му се оставени на слободна интерпретација. Редно е веќе таа интерпелација против него да ја види светлината на денот.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
... моја препорака да сите кои примиле антиковид вакцина пред месец, два од втора доза (посебно тие со мРНК) да направат една проверка на тромбоцити и д-димери!
Врз основа на што ја темелиш оваа препорака ?
И на што целиш и се сомневаш?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
И тие комисии и штабови не се амнестирани од вина за пиздарииве . Ако мислењата и препораките не им се уважени или им се прилагодувани според моменталното расположение на СДС , секогаш можат да ги напуштат тие тела.
Пример, тој Караџовски можел благовремено да обзнани што предложил и што му прифатиле и да одбере да не биде дел од шемите на Заев и Филипче.
Он втора година веќе си бира да им е измеќар и одпосле да прди како не бил слушан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom