Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.191
Поени од реакции
21.336
Сериозно правиш споредба, меѓу здравство што има просек 10% мртви од хоспитализираните, спрема здравство што има 47% мртви од хоспитализираните.
Ок, не е до вакцините поред тебе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Не се само хоспитализациите, од ВАЕРС податоците се на Американците. Дури може и да се напумпани тие бројки.

Сите други вакцини имаат одредени нуспојави, само што никогаш вакцинација немало на волку масовно ниво за да се приметат многу од нив. Пример овие 1 во 6000 или 1 во 25000 или какви и да се тие бројки, тие ниту една студија на било која вакцина нема да ги примети пред всушност да има масовна вакцинација бидејќи се екстремно рекит случаи.

Сума сумарум, ковид вакцините се прилично сигурни и мали се шансите за посериозна нуспојава, за смрт и да не збориме на милијарди вакцинирани бројките се можеби во десецити. Бројките се тие, намалена е смртноста драстично иако преносот не е баш. Тоа е тоа. Сите што навиваа од вакцините да има масовен помор или да не заштитуваат воопшто промашија многу повеќе отколку тие што веруваа дека ќе се постигне колективен имунитет ако се вакцинира доволно брзо.
Значи и вие и тие промашивте на велико :) Ни помор, ни колективен имунитет. Само вас никој не ве вика будали. Пс, ги доби податоците а не си остана на зборот. Туку класично антиваксерски фати да релативизираш, ваерс, мал семпл сајз и тн. Така ве снема и со АЗ, кога првин у норвешка беше мал семпл сајз па ја забранија у пола свет. Поз.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Значи и вие и тие промашивте на велико :) Ни помор, ни колективен имунитет. Само вас никој не ве вика будали.
Едно е да промашиш дека ќе се случи апокалипса и да шириш паники и фејк њуз со месеци. Друго е да се водиш според сите стандардни практики и податоци и да промашиш дека сепак нема да има колективен имунитет поради промена на ситуацијата, но да си во право дека вакцинацијата сепак ќе биде патот до крајот на пандемијата и враќањето во нормала.

Не знам како да ти кажам, ама не секоја грешка има иста тежина.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
па вие антиваксерите мислите дека све што читате е вистина, нормално ако е споделено од жика тату крагујевац на фб
Не ние антиваксерите не дозволуваме да манипулира некој со нас веќе 2 години и денес да збори едно, а утре друго. Плус веруваме и во слобода на избор, а не на фашистички мерки, со закани за отказ од работа, недозволено лекување ако не си вакциниран и забрана за одење во маркети без сертификат. А во 5Г и чипување не веруваме. Исто така не веруваме дека докторите се убијци, ама веруваме дека работат за други и слушаат туѓи наредби.

А вие верувате на мејнстрим медиуми како CNN и на Светска Здравствена Организација, не знам кој е луд и глуп во ситуацијава?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.191
Поени од реакции
21.336
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Не ние антиваксерите не дозволуваме да манипулира некој со нас веќе 2 години и денес да збори едно, а утре друго. Плус веруваме и во слобода на избор, а не на фашистички мерки, со закани за отказ од работа, недозволено лекување ако не си вакциниран и забрана за одење во маркети без сертификат. А во 5Г и чипување не ветуваме. Исто така не веруваме дека докторите се убијци, ама веруваме дека работат за други и слушаат туѓи наредби.

А вие верувате на мејнстрим медиуми како CNN и на Светска Здравствена Организација, не знам кој е луд и глуп во ситуацијава?
многу мислите тоа е проблем со вас, тоа е анксиозност и параноја, дефинитивно секој од вас го има или едното или другото. Биди еден од нас, живеј лабаво, не се фаќај што рекол филипче, фаучи од америка. Прифати тоа што ти се нуди како решение да живееш без страв и параноја. Вакцинирај се, и ќе ти олесни на крај.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Цел ден пиштат амбулантни возила и така е уназад 5-6 дена...

Гостивар.

Внукот (од брат ми) невакциниран 18 год. од пред 2 дена е позитивен (префатил од женската) со лесни симптоми сега за сега, температура прв ден и блага кашлица. Брат му невакциниран и родителите вакцинирани засега се негативни. Да видиме како ќе се понаша вирусот и заразата (дај боже да нема ништо сериозно).
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.167
Поени од реакции
2.627
Како се одвиваат брзо работиве и како секој нареден бран е пострашен и пострашен , деновите од почетокот на пандемијата ќе ги памтиме како убави времиња.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
А што сега ако сакам да јадам во ресторан или да пијам кафе во кафич треба да носам докази дека сум вакцинирана. Па тоа потврдата пепел ќе се направи ќе се испокине. Ја сликав јас, бев на кафе и ми вика извинете ама морам да ве прашам дали сте вакцинирани. Сме. Може доказ? Еве види на моб. А не ми вели дали имаш документ, вака не смеам извини не е до мене, ако дојде инспекција... Да ја влечкам секаде со мене значи.
Нема други начини? Да ја пластицифирам ако не или па да шетам секој ден ко бизнисмен со папка бог да чува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.152
Поени од реакции
25.607
Значи се заразил човек, и тоа не баш било каков човек, туку човек вработен во лабораторијата? Не некој рандом на пазар. Ама поверојатно е тоа да било додека земал примероци од лилјаци надвор, зошто веројатно со заби ги земал, отколку да е од некоја од играчките внатре во лабораторијата. :D
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
А што сега ако сакам да јадам во ресторан или да пијам кафе во кафич треба да носам докази дека сум вакцинирана. Па тоа потврдата пепел ќе се направи ќе се испокине. Ја сликав јас, бев на кафе и ми вика извинете ама морам да ве прашам дали сте вакцинирани. Сме. Може доказ? Еве види на моб. А не ми вели дали имаш документ, вака не смеам извини не е до мене, ако дојде инспекција... Да ја влечкам секаде со мене значи.
Нема други начини? Да ја пластицифирам ако не или па да шетам секој ден ко бизнисмен со папка бог да чува.
Симни си ја од vakcinacija.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom