Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
13.394
Поени од реакции
20.078
Види од она што го гледам, проблемот е во тоа што политичарите оставија на корумпирани медицински авторитети во комбинација со научни нердови.

Овие вториве се лудаци, мислам за нив ова е нормално. Едноставно сега статистиката вели едно, утре за нив нормално е да вели друго.

И нив тоа не ги загрижува, туку одма се спремни и тоа самите да си вбризгаат нова доза, нов тип. Ги гледам намалена е eфикасноста на Фајзер, нема проблем, ајде да почниме да даваме 4 дози во период од 18 месеци.

Или примил еве сега пред неколку месеци Новакс (нова вакцина уште не одобрена) сега веќе прашува дали можи да прими бустер.

Корумпираните медински лица реално манипулираа со бројки, а политичарите беa желни за резултат.

И капак лани стана права трка кој прв ќе направи вакцина и тоа подобра од другите.

Русите први ја заебаа работата и уште во септември кога не им беше завршена трета фаза тестирање објавија дека имаат успешна вакцина и почнаа масовно вакцинирање.

Потоа кинезите излегоа со нивните инактивни вакцини.

И едноставно западот мораше да извади вакцина, затоа што во прашање е престиж. И не само што мораше да извадат, туку мораше да биди поефикасна од другите и побезбедна.

Тука посебна улога одигра што АстраЗенека излезе со проблеми.

И едноставно мРНА мораше да им УСПЕЕ. Затоа скратија на се што можеше да се скрати и штелуваа резултати за да излезат дека се пред Русија и Кина.

И така сега имаме вакцинирање на милиони луѓе со вакцини за кои уште се утврдува како функционира.

Научните нердови во моментов уживаат и ми се чини најголем дел од нив посакуваат ова никогаш да не заврши. Пари има еден тон. Не се прашува за студии. Битно е да имаш идеја. Секој ден излегуваат под 3-4 нови. Секоја следна контрадикторна со претходната.
Да, ама рејтинзи на политичари одат надоле ко да се кула од карти. Кога ќе почнат да ги клоцаат нрдовите, има многу пискотници да има.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.501
Поени од реакции
10.338
Па да гледаме дека короната и со висок процент на вакцинација трае во Велика Британија ама сега нема локдауни, нема огромни ограничувања како кај нас и не им трпи економијата напротив гледаш полни стадиони. И најважно немаш огромен притисок врз здравствениот сектор, може да се фокусираат и на останати болести а не само корона - оти имаат 13 пати помалку смртни случаи и 6 пати помалку хоспитализиран на скоро ист број заразени како при првиот пик.
Тоа е точно, не го негирам, меѓутоа истите бројки ќе ги имаа и без да го вакцинираат населението испод 30 години. Поточно вакцини само за постарите и хронично болните, без вакви притисоци ко кај нас.
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.211
Тоа што се манипулира со бројки и факти ретко кој го спомнува. Системот може да напише било каков број или да измисли ситуација а на луѓето е да поверуваат во тоа... Па да се потсетиме за оние што "починале од ковид19" Screenshot_2021-08-18-13-06-59-603_com.google.android.youtube.jpg
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.825
Поени од реакции
7.005
Тоа е точно, не го негирам, меѓутоа истите бројки ќе ги имаа и без да го вакцинираат населението испод 30 години. Поточно вакцини само за постарите и хронично болните, без вакви притисоци ко кај нас.
Тука веќе се согласуваме, и ја сум за да не се форсира вакцинација кај помладите а кај постарите дури и да се стимулира на разни начини ако има потреба
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.211
Слободно за која сакаш вакцина. :D

Ти ги спомна Исланд. Смртноста е најрелевантен податок бидејќи ради него и е пандемијата. Ако се разболи цел Исланд, а умрат 10 души тогаш нема пандемија. Ако некоја болест не прави никакви проблеми кај голем број на луѓе или не предизвикува смрт тогаш немаме проблем.

Еве ти друг податок, смртноста во УК лани ова време 3.6%, денес со истата методологија смртноста е 0,16%. Што се случи во таа година дена?
Така беше...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.523
Поени од реакции
5.841
Така беше...
Супер, но пак не можеш да објасниш како е падот на смртност во однос на случаите. Единствено ти останува само да вриштиш завера и манипулација. Очигледно целата влада на Британија, целиот медицински персонал, администрација по болниците, погребалните, министерствата за здравство, социјала, заводите за статистика и лабораториите се тестирање сите до еден се вклучени во заверата да штелуваат бројки.

From July 19 to August 2, 55.1 percent of the 1,467 people hospitalised with the Delta variant were unvaccinated, PHE said, while 34.9 percent – or 512 people – had received two doses. А 75% од возрасното население е вакцинирано.
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.211
Супер, но пак не можеш да објасниш како е падот на смртност во однос на случаите. Единствено ти останува само да вриштиш завера и манипулација. Очигледно целата влада на Британија, целиот медицински персонал, администрација по болниците, погребалните, министерствата за здравство, социјала, заводите за статистика и лабораториите се тестирање сите до еден се вклучени во заверата да штелуваат бројки.

From July 19 to August 2, 55.1 percent of the 1,467 people hospitalised with the Delta variant were unvaccinated, PHE said, while 34.9 percent – or 512 people – had received two doses. А 75% од возрасното население е вакцинирано.
Да не ги прескокна оние со свински грип или па сеуште нема графа за нив?
:pos:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.501
Поени од реакции
10.338
Слободно за која сакаш вакцина. :D

Ти ги спомна Исланд. Смртноста е најрелевантен податок бидејќи ради него и е пандемијата. Ако се разболи цел Исланд, а умрат 10 души тогаш нема пандемија. Ако некоја болест не прави никакви проблеми кај голем број на луѓе или не предизвикува смрт тогаш немаме проблем.

Еве ти друг податок, смртноста во УК лани ова време 3.6%, денес со истата методологија смртноста е 0,16%. Што се случи во таа година дена?
Го спомнв Исланд бидејки пандемијата не е готова како што кажуваш туку воведоа рестрикции пак, ако немаа бројките ќе растат и ќе имаат умрени. Далеку од завршена работа.

Еве ти за фајзер, ме мрзи за другите.
https://www.cdc.gov/vaccines/acip/meetings/downloads/slides-2021-06/03-COVID-Shimabukuro-508.pdf
26 страна отвори табелата - од 12 до 24 години ризик 1 во 13/4000.

Еве ти за Израел, 1 во 5000. https://nymag.com/intelligencer/2021/06/israel-detects-link-between-myocarditis-and-covid-vaccine.html

Израел го зимам за порелевантен, бидејки се најдетални. Еве ти и за ефикасност, бидејки први почнаа. 0.9 према 2.7 за испод 60 годишни.

Works, ама далеку далеку помалце од промовираното. За некој месец, веројатно и во рамки на плацебо ќе биде.
Така да еве разлистај си, бројките се горе доле ко што ги кажав. Замисли сеа 15 годишен прима бустер на 6 месеци, тоа се некој 50 бустери вајда до 30 години, со ризик 1 во 5к или 13к и тн. за да добие 2.7 предност за вирус што е опасен во рамки од 0 за него. Ја сваќаш апсурдноста тука?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.966
Поени од реакции
12.512
Супер, но пак не можеш да објасниш како е падот на смртност во однос на случаите. Единствено ти останува само да вриштиш завера и манипулација. Очигледно целата влада на Британија, целиот медицински персонал, администрација по болниците, погребалните, министерствата за здравство, социјала, заводите за статистика и лабораториите се тестирање сите до еден се вклучени во заверата да штелуваат бројки.

From July 19 to August 2, 55.1 percent of the 1,467 people hospitalised with the Delta variant were unvaccinated, PHE said, while 34.9 percent – or 512 people – had received two doses. А 75% од возрасното население е вакцинирано.
Абе доста се петелиш Израел е чист доказ во моментов колку помагаат вакцините после 6 месеци.

Некаде 10-15% повеќе заболени и умрени има невакцинирани и тоа ако се смета на 100.000 жители соодветно вакцинирани - невакцинирани.

Ако се смета во апсолутни бројки во моментов каде каде повеќе сериозно болни и умрени се вакцинирани.

Еве само што излегоа бројките за ново инфицирани во Израел за периодот 8-14 август. Над 19 години пепел прави короната во вакцинираните.
https://data.gov.il/dataset/covid-19/resource/9b623a64-f7df-4d0c-9f57-09bd99a88880


1629287201254.png

Еве ги за хоспитализација и смрт.
1629287545578.png
 
Последно уредено:

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.163
Поени од реакции
16.273
А можните мутации се најмногу порадииии... невацкинираните кои овозможуваат повеќе простор на вирусот?
Or so I thought.
Овој нобеловецов има нешто друго да каже
ноооо шо знае он, многу други веднаш го дискредитнале, ако прочиташ на меинстрим медиумите :)
Анон пак цитираш личности кои од лани се демантирани?
Автоматски споено мислење:

Да не излезе дека промовирам други сајтови ама ете можете да отворите на Гостивар пресс и да видите дека од официјални извори во Гостивар починале 10 лица од 12-16.08 од кои 6 невакцинирани, 3 вакцинирани и за 1 лице немаат податоци.
Отворете на телевизија стар (штипска локална) каде има податок дека во болницата во Штип има сместено 17 пациенти од кој 9 се вакцинирани (повеќе од половина) и има 10 со кислородна подршка.
Тоа дека вакцината штити 99% од хоспитализации и смрт никако не го разбрав со овие податоци
Прашање за кое сеуште немаме податоци: Со кои вакцини се вакцинирани тие што лежат? Верувам дека ќе видиме разлика меѓу вакцините.
Автоматски споено мислење:

Dr. Alexov stated in the May 13 interview that:


Автоматски споено мислење:

Dr. Stoian Alexov called the World Health Organization (WHO) a ‘criminal medical organization’ for creating worldwide fear and chaos without providing objectively verifiable proof of a pandemic. See ‘“No one has died from the coronavirus”: Important revelations shared by Dr Stoian Alexov, President of the Bulgarian Pathology Association’.
Фала на Бугарскиов патолог и веленаучник што ни кажа дека никој не умрел од корона.
Автоматски споено мислење:

Дали ако се извакцинираме нема да трае? Нешто Израел или уште подобро Исланд те демантираат. Немате одоговор и само се вртите у круг. Едноставно вакцините не го испорачаа резултатот, они беа у право што почекаа а вие не. Не е тешко да се признае, и ја се вакцинирав ама не мавам со глава у ѕид.
Бројките се од израел иначе, референци ако мора ќе побарам пак :D
Последен мртов од Корона во Исланд е од среде Мај. А веќе 4-5 недели се во нов висок бран. Сигурно имунитетот им е јак дека цел живот во ладно, нема врска што сите се вакцинирани.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Анон пак цитираш личности кои од лани се демантирани?
Автоматски споено мислење:Прашање за кое сеуште немаме податоци: Со кои вакцини се вакцинирани тие што лежат? Верувам дека ќе видиме разлика меѓу вакцините.
Сеа ќе испадне дека вакцините не чинат. Или само фајзер е одлична. Па што е тогаш оваа фама за вакцинација. На крај ќе излезе вакцините се добри, ама нашите или не знаат да ги ставаат во соодветна доза или не биле добро складирани па се расипале.
Види поентата е дека вакцините веројатно помагаат ама далеку помалку отколку што се пишуваше и очекуваше. Поентата е да има изготвено добри здраствени протоколи за брза интервенција на лекување за оние кои има потреба со соодветна терапија. А не кај нас чекат да останат на мала душа па одат во болница, и во болниците процентот на смртност ти е толку голем што многу се коцкаат да останат дома па што биде биде
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.163
Поени од реакции
16.273
Потоа имаш овакви факти:
Да верувам на Блогче без импресум е како да верувам некому на јутуб или фејсбук.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom