Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.474
Поени од реакции
13.616
Тенеке, ај пивни си едно еспресо од мене.

На графикот ти пишува дека најголем број од тешките случаи се невакцинирани. :D
Абе ти реков брилијантно.

Заради таква статистика што правеле CDC и Фајзер, како ти сега, сега сме во оваа каша
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
532
Не си земајте при срце, нели зборуваме теоретски. Доколку им забраниш на невакцинирани да користат јавно здравство, а ги приморуваш да плаќаат и придонеси тогаш тоа се нарекува изнуда, нема друга квалификација. Се прифаќам, освен правење будала од луѓето. Ок е се, нека се забранат здравствени услуги за невакцинирани граѓани, ќе има голем ефект на зголемен интерес за вакцинација. Ама секој што не е вакциниран и продолжи да плаќа придонеси заслужува се што му следува. Да не заборавиме на правниот аспект што сите го ставаат на страна во моментот, која е поентата на уставот, која е поентата на загарантирани права на граѓанинот кога тие смеат да бидат кршени само од власта. И најбитното прашање, која е одговорноста на власта да се грижи за јавното здравје , не со санкции и ограничувања, туку со зголемување и подобрување на здравствените капацитети на државата. Колку пари се потрошени во последните 10 години за политички партии (државни пари, каде што секој деловноспособен поединец придонел), а колку за подобрување на гореспоменатото здравство ?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.037
Поени од реакции
3.499
Абе ти реков брилијантно.

Заради таква статистика што правеле CDC и Фајзер сега сме во оваа каша
Благодарам на комплиментите. Бројките се тие, статистиката е таа. Жалам ама фактичката состојба не иде во прилог на тоа што го збориш. Ти ко во некој паралелен универзум да живееш. Ми даваш аргумент кој не знаеш да го објасниш затоа што е целосна спротивност од муабетот кој го збориш. Сам себе појео со твојата статистика.

Ја пак ќе кажам, со сета должна почит зошто си постар од мене и можеш татко да ми бидеш i guess, ама друг пат пред да ме напаѓаш размисли два пати за што ме напаѓаш. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.474
Поени од реакции
13.616
Благодарам на комплиментите. Бројките се тие, статистиката е таа. Жалам ама фактичката состојба не иде во прилог на тоа што го збориш. Ти ко во некој паралелен универзум да живееш. Ми даваш аргумент кој не знаеш да го објасниш затоа што е целосна спротивност од муабетот кој го збориш.

Друг пат пред да ме напаѓаш размисли два пати за што ме напаѓаш. :D
Види од бројките нема бегање.
Нека биди сега засега така .

Јас не сум бот како некој па инает сега, про или анти.

Ќе се сумираат бројките на крај
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.316
Поени од реакции
4.776
па како вие ем не верувате, не се вакцинирате и го колабрирате системот после? И пак не верувате. Ради вас, ние не можеме основни здравствени услуги да имаме.
Некако споро фаќаш ама ќе пробам да ти објаснам. Овде никој не напиша дека неверува во вирус или во вакцини. Освен Бачето и Зоте.
Толку правиш штета за вакцинацијата во Македонија што народ да сака да се вакцинира доволно е да те прочита и да се откаже.
Ти ги пишуваат нелогичностите на мерките, задоцнетите мерки, дека статистиките од 95% што ги трубеа за ефикасност на вакцините им паднаа во вода веднаш кога дојде првиот бран на корона вирус и има огромен број на вакцинирани.

Ти си по ризичен од мене според сите статистики, а мене ме дискриминира државата и плус уште многу други. Треба да бидеш бележан за те избегнувам на улица или да ти се ограничи движењето затоа што претставуваш ризик за 150 000 жители на оваа земја.

За разлика од твоите обиди да бидеш смешен со досетки и навреди гарант имам убедено повеќе народ да се вакцинира од тебе кој ти само правиш штета.

Јас секако нема да го колабрирам системот. Мене тој систем воопшто ни ми помогна, нити пак се интересираше кога имав корона. Се беше на приватно пошто не ми ни закажаа термин ни за тестирање, ни па за испитување, нити пак дојде некој во контрола од полиција. Нити пак ми отвори матичната боледување со што ти знам кој изговор и ми отидоа 10 дена од одморот.
Едноставно тој систем скоро и да не постоеше, ни пред корона ни па сега за обичната раја. Тој систем е само за врски ко тебе, а не за обичната раја која овие доктори што ги жалите не ги ферма ни 2% ако не им се јави некој или не дадат мито. 8 години плаќам здравствено и накрај пак тие 3-4 пати што имав проблеми само еднаш не завршив на приватно иако подобро и поефтино ќе ме фатеше кога ги собрав деновите од одмор што морав да ги зимам.

Јас секако ќе се вакцинирам иако верувам дека не ми ни треба ама да навредувам и исмевам народ што решил да не се вакцинира поради тоа што прелегал, што не верува во нашиот здравствен систем или во тоа што изгледа испадна чиста превара таа 95% заштита од заразување ако се вакцинираш со фајзер. Подобро да си речеа на старт дека најверојатно ќе се заразите ама полесно ќе го поминете со вакцина.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.596
Поени од реакции
17.228
Разгледувале опција за да влезеш во маркет или шопинг мол, да доставиш антигенски или ПЦР тест не постар од 14 дена. За да купиш храна, на секои две недели ќе ти е потребен нов ПЦР тест од по 1500-2000 денари. :icon_lol:

И после имало револт кај народот, е па ќе има со вакви ретардирани мерки како од шупак вадени.

Бектеши: Можно е во мерките да се вклучат и маркетите и моловите, а да се влегува и со антигенски или ПЦР тестови
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.474
Поени од реакции
13.616
Разгледувале опција за да влезеш во маркет или шопинг мол, да доставиш антигенски или ПЦР тест не постар од 14 дена. За да купиш храна, на секои две недели ќе ти е потребен нов ПЦР тест од по 1500-2000 денари. :icon_lol:

И после имало револт кај народот, е па ќе има со вакви ретардирани мерки како од шупак вадени.

Бектеши: Можно е во мерките да се вклучат и маркетите и моловите, а да се влегува и со антигенски или ПЦР тестови
Прекрасно се надевам ова ќе го спроведат.
И тоа по можност пред 17 октомври.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.429
Поени од реакции
6.237
Прекрасно се надевам ова ќе го спроведат.
И тоа по можност пред 17 октомври.
Е уште ова нека го спроведат и да си речеме збогом памети, па нека отвараат психијатриски одделенија оти само такви пациенти ќе имаат, а и самоубиствата ќе се зголемат.
Лудаци го владеат светот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.984
Поени од реакции
20.366
Е уште ова нека го спроведат и да си речеме збогом памети, па нека отвараат психијатриски одделенија оти само такви пациенти ќе имаат, а и самоубиствата ќе се зголемат.
Лудаци го владеат светот.
тетке спреми се за пцр тест секои две недели. Или вакцинирај се...
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.875
Поени од реакции
9.892
Ти ако сакаш да се боцкаш, боцкај се. Ти ако сакаш да не се боцкаш, не се боцкај.Ако треба да извадам тест за да одам на болница и да го платам пошо не сакам да се боцкам е пак ок. Ако сакаш да ме убедиш да се боцкам за да купам храна и да пијам кафе, ќе морам да ти ја превртам муцката пет шест пати пошо кога веќе не постои демократија тогаш редно е да се врати анархија.Чисто малце да си ги мериме куровите на вистински начин.Како може да имаш милион примери пред тебе како вакцинирани луѓе пак се заболуваат и да форсираш вакцинирање за спас.Интелегенција помала од било која децимала.Бар да се родев кај некој шеик да знам дека стварно морам без филмови правење ќе ми беше ок. За 2-3 години можеби кога ќе излезат сите последици од овие избрзани вакцини и кога ќе пресметам дали ми вреди или не ќе си ја донесам одлуката.До тогаш радо би се комарел на мојот организам и свест, отколку на нешто измислено за перење пари.


И да надополнам дека бевме последната држава што доби вакцини, се изнадававме ние обичните луѓе пари за паниката што ја створија и креветите што се чуваа по болниците за кои плаќаме данок секој ебан ден,а немавме пристап до нив зошто немаме доволен капацитет па мораше да плаќаме по еден депозит за стан.Смешки од wanna be политичари и европска земја.Уште кога ќе се сетам на билбордине низ Скопје што беа пред изборите за германско здраство и не знам ти ја што.Што побрзо не поделат толку побрзо ќе пркнеме, риба народ.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.596
Поени од реакции
17.228
Е уште ова нека го спроведат и да си речеме збогом памети, па нека отвараат психијатриски одделенија оти само такви пациенти ќе имаат, а и самоубиствата ќе се зголемат.
Лудаци го владеат светот.
Ова тетке ако го спроведат, кажи си збогум на скенирањето фискални, бидејќи за да скенираш фискална прво треба да купиш нешто. За да купиш нешто, треба да влезеш во маркет. За да влезеш во маркет, ќе ти треба ПЦР тест не постар од 14 дена.

Значи, ќе треба да плаќаш по 2000 денари за ПЦР тест на секои две недели, за да може да си го дозволиш задоволството на скенирање фискални. :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.429
Поени од реакции
6.237
Ова тетке ако го спроведат, кажи си збогум на скенирањето фискални, бидејќи за да скенираш фискална прво треба да купиш нешто. За да купиш нешто, треба да влезеш во маркет. За да влезеш во маркет, ќе ти треба ПЦР тест не постар од 14 дена.

Значи, ќе треба да плаќаш по 2000 денари за ПЦР тест на секои две недели, за да може да си го дозволиш задоволството на скенирање фискални. :D
Види чичко, мене баш ме заболе за скенирање на сметки:facepalm:..боље ќе беше да не се правиш вицкаст
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
940
Поени од реакции
1.089
Многу показно како цела злосторничка пирамида за месец дена може да се сруши. Да речеме Авганистанските соросоиди, Натоиди, Ковидоиди, целата таа пета колона.
И после бегаат, но нема толку авиони и шефовите не планираат да ги земат сите, само најголемите.
Зборот ми е, кога ќе се дигне бунт за слобода, не тука а секаде, каде ќе бегаат ова Ковид терористите, сите од министри, пратеници па се до последниот селски лекар.

1745871721_0 0 640 360_1920x0_80_0_0_ab9d97b4365e9f6d78f541a0f25171cb.jpg

Особено после неколку години, ако се покаже дека има последици од ова генетскиов препарат.
Ги оставам на страна ова професионалниве тролови, доста и народов е заблуден, стварно на стари години можело да поверуваш во Баба Роги, Ковид Буби....

Kabyl.jpeg
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.638
Поени од реакции
5.989
Многу показно како цела злосторничка пирамида за месец дена може да се сруши. Да речеме Авганистанските соросоиди, Натоиди, Ковидоиди, целата таа пета колона.
И после бегаат, но нема толку авиони и шефовите не планираат да ги земат сите, само најголемите.
Зборот ми е, кога ќе се дигне бунт за слобода, не тука а секаде, каде ќе бегаат ова Ковид терористите, сите од министри, пратеници па се до последниот селски лекар.

Прегледај го приврзокот 303702

Особено после неколку години, ако се покаже дека има последици од ова генетскиов препарат.
Ги оставам на страна ова професионалниве тролови, доста и народов е заблуден, стварно на стари години можело да поверуваш во Баба Роги, Ковид Буби....

Прегледај го приврзокот 303707
Да ми е мозокот твој да одморам на 5 минути.......
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.444
Поени од реакции
18.848
Многу показно како цела злосторничка пирамида за месец дена може да се сруши. Да речеме Авганистанските соросоиди, Натоиди, Ковидоиди, целата таа пета колона.
И после бегаат, но нема толку авиони и шефовите не планираат да ги земат сите, само најголемите.
Зборот ми е, кога ќе се дигне бунт за слобода, не тука а секаде, каде ќе бегаат ова Ковид терористите, сите од министри, пратеници па се до последниот селски лекар.

Прегледај го приврзокот 303702

Особено после неколку години, ако се покаже дека има последици од ова генетскиов препарат.
Ги оставам на страна ова професионалниве тролови, доста и народов е заблуден, стварно на стари години можело да поверуваш во Баба Роги, Ковид Буби....

Прегледај го приврзокот 303707
Северџаните за некое време со вентилаторот нивни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom