Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
17
Рон не клеца бидејќи апстиненција штити 100% а кондом само 99 %. Рон е ризикува да се заебава со СТД.
Епа јбг, без дисциплина нема да се искоренат std's. Да живее логиката на рон
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Од утре ќе увеле мерки за границите
Доколку се воведат мерки од утре, тоа е веќе задоцнета мерка. Таа мерка требаше да си стои во континуитет и да не се дозволи да биде укината, за да може и шуто и рогато да влегува без никаква си гаранција дека не се заболени.
Не треба да измислуваме топла вода, се е веќе измислено.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Добро која е поентата за протест во време на пандемија? Јас не гледам разумна потреба од тоа. Зарем не ги почитуваат докторите и медицинскиот персонал и тоа што еден период турбо работеа без скоро никаков одмор? Нека си бидат ако сакаат против вакцинација, ама нема потреба да се собирааат и тоа не баш сега кога бројките на заразени секојдневно вртоглаво растат. Стварно не можам да разберам.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Kako zakluci deka sum najgolem hejter. Jas nemam niti eden post vo smisla deka e laga, deka ne postoi, deka ke ne cipirat, 5g ili nisto slicno na toa.
A i ne sum nekoj ljubitel na protesti.
P. S i redno bese, za pravo i se iznamaci tuka. Setaj kolku mozis ama cim stigna Island ke ve fati i Malta kaj da e. Ke te vidam togas koj avion ke go fakjas za tuka kako lani novopecenite bugari so placeja.
Јас Малта не знам на мапата кај е да ме прашаш не таму да одам :ROFLMAO:
Ме интересира кој е твојот став за вирусот, ете викаш дека не негираш дека постои, кое е чарето да се справиме со него, чисто информативно да си знајме.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ме интересира кој е твојот став за вирусот, ете викаш дека не негираш дека постои, кое е чарето да се справиме со него, чисто информативно да си знајме.
Да знае тој како може да се справат со вирусот, Нобелова награда ќе треба да му дадат. Мислиш овие низ светот стручните лица знаат да се справат и тие на шашма пробуваат па ако помине помине ако не здравје. Ќе биде тогаш дај друго дете.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Прилично голема омраза и навреди шират по социјалните мрежи овие што напињаат со вакцинација. Ми беа на исто рамниште со рамноземјашите, 5г теории и луѓе што велеа дека не постои корона али веќе повеќе ми се гади од нив.

А ова докторите дека ќе прекинат да лекуваат и ќе излезат на улица е само доколку некој неавтохтонен ги нападне. Со оглед на информациите дека 90% на инфективна и за турбекулоза се Албанци прашање е на време кога пак некој доктор ќе биде нападнат и ќе џавкаат еден ден и ќе им објаснат што како и ќе замолчат.
Да, шират. Ги читам и двете страни. Едните напнуваат со теории на заговор, а другите дека некој им го загрозувал здравјето! Сите страни се повикуваат на права.

Власта не може лошите и крајно нелогичните мерки да ги брани со "се грижиме за јавното здравје". Турканици има од маркети, молови, пазари, автобуси, па дури и на забавите и плажите. Што е со религиските институции? Тука се и хотелите (и за нив има рестрикции, ама пак гостите можат да си седат на отворено и затворено, само нема да има надворешни посети!). Згора на сѐ е на отворено, со половина од капацитетите т.е. до 30 гости. И оние над 30 исто треба да оставаат простор меѓу масите, така нема голема шанса некој на тој начин да се зарази (уште еднаш потенцирам 200 од 12.000).

И што запнале за овој протест! Изминатата недела имаше уште неколку протести, еден против мигрантските кампови, а вториот за водата! Секој има право на протест, има право да се бори за своите права. Власта нема обврска секогаш да одговори на барањата на оние кои протестираат.

Нема идеи Филипче, вака само ќе удри по угостителските објекти. Мал дел од младите се имунизирани, така оние објекти со поголеми капацитети ќе бидат празни.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ми се чини ова лонг ковидот и последиците од вакцината све се јавуваат кај хипохондрик ликови :icon_lol: Па пола спортисти професинални фатија корона, ете ти пратиш фудбал и сам знаеш. Кој се тие млади профи спортисти што заглавиле со лонг ковид?
Хамилтон се жалеше некни :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
За среќа ретки се тие случаеви ама постојат: https://www.medica.de/de/Long_COVID_–_für_einige_Sportler_bedeutet_es_das_Aus_für_Olympia_und_weitere_Wettkämpfe

Во една болница за рехабилитација се околу 60 професионални спортисти. Нормално има и други спортови освен фудбал. Еден пример е Лена Микулич (карате) или Лиса Граф (пливање), Стефи Кригерштајн (Кану) и Марин Понграчич (фудбал).

Сакам само да посочам дека меѓу живот и смрт има и лонг ковид. Кај некого три месеци, кај некого година дена а кај некого можеби цел живот.
Да де ретки се, тоа зборам. Екстремно рерки.Ако си играл фантази знаеш дека секоја година има играчи што фаќаат грип и не може да се опорават после. Еве пример ми текиња Маркус Смарт пред 3 години, цела сезона ми ја еба. Пола фудбалери фатија корона, пола нба и тн. сите без последици. Значи не е лонг ковидот нешто посебно или невидено. Ако ти е ебана плуќата нормално треба време да се опорави. Овие другиве што осеќаат све свашта се посебна прича. Имаше студија една, кај што заклучокот е дека поише се самодиагностицираат на психолошка база.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Добро која е поентата за протест во време на пандемија? Јас не гледам разумна потреба од тоа. Зарем не
Добро која е поентата за концерт на Карлеуша и слични на неа во време која гледаш дека ти се полнат болниците?
- Која е поентата да дозволиш свадби на затворено, кога знаеш со кого си имаш работа?
- Која е поентата да дозволиш прослава по повод Рамковен договор, кога тие треба да бидат пример за народот?
Сте се фатиле за протестот како пијан за бандера.
За време на пандемија беше организиран ЛГБТ протест, па дури и Пендаровски се изнаслика таму или тогаш немаше пандемија???
Протестот како легитимно право е кому му се протестира нека си протестира. Кому му се вакцинира, нека си се вакцинира. Секој има свое право. Мерките се крајно не разумни, а за логични да не правиме муабет.


 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Добро која е поентата за концерт на Карлеуша и слични на неа во време која гледаш дека ти се полнат болниците?
- Која е поентата да дозволиш свадби на затворено, кога знаеш со кого си имаш работа?
- Која е поентата да дозволиш прослава по повод Рамковен договор, кога тие треба да бидат пример за народот?
Сте се фатиле за протестот како пијан за бандера.
За време на пандемија беше организиран ЛГБТ протест, па дури и Пендаровски се изнаслика таму или тогаш немаше пандемија???
Протестот како легитимно право е кому му се протестира нека си протестира. Кому му се вакцинира, нека си се вакцинира. Секој има свое право. Мерките се крајно не разумни, а за логични да не правиме муабет.
Епа и во тоа не гледам разумна потреба. И се согласувам за набројаното. Еве и јас не сум вакциниран и нема да се вакцинирам, ама немам потреба да одам на тој протест. Зошто би излегол? Ниту пак му трубам некому дали да се вакцинира или да не се вакцинира. И против тој протест бев на овие од ЛГБТ, оти е време на пандемија. Генерално имам мислење дека не се потребни било какви протести. Барем не сега. Во ред се согласувам дека протестот е легитимно право , ама и треба да се има чувство дали е соодветно време и дали е во ред да се протестира за време на толкав број заразени. И се согласувам кој сака нека се вакцинира, а кој не сака да се вакцинира нека не се вакцинира. Мерките се лоши и додека се овие на власт добри мерки нема да видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom