Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.202
Поени од реакции
16.400
Sto da ti kazam? Kako funkcionira nasiot imun sistem. Ocigledno ne na smuti od krastajci i planinarenje. Ste gi izmesale loncinjata.
Така ли? Значи и ти немаш одговор. Како тоа млади 20 годишни луѓе кои 2 пати неделно трчаат маратон, се здрави и прави поред сите медицински параметри, починуваат од корона или се со лонг ковид? Ретки се ама постојат примери. А од друга страна болни, стари, дебели луѓе го поминуваат со настинка. Нивниот имунитет е подобар? Или работата е што руски рулет е како ќе поминеш, иако како помлад шансите за подобар замав ти се подобри?

Ај тоа, ама од кај да знаеме ние со каков имун-систем сме? Отопорен на корона или не? Да играме руски рулет или да примиме вакцина и со тоа докажано да ја намалиме шансата близу 0 за тешко заболување?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.158
Поени од реакции
11.106
Ова прашање можеш да го поставиш за секоја болест што постои. НЕ СЕКОЈ ОРГАНИЗАМ Е ИСТ И НЕ СЕКОЈ ОРГАНИЗАМ РЕАГИРА ИСТО НА БОЛЕСТИ И ВИРУСИ.
Toa go zaklucivme, toa voopsto ne e ni sporno tuka. Zaklucivme deka i imuniot sistem kaj nekoj si ja brka rabotata, kaj nekoj ne. Prasanjeto bese zosto kaj nekoj zatail a kaj nekoj ne.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.462
Поени од реакции
20.236
Не ќе да е само до имунитетот, има и такви кои се хранат здраво, спортуваат, па поминаа лошо.
Тоа му е поентата цело време. Здрава храна и спорт не значи добар имун систем. Помагаат, секако, ама не се единствено битни. Има тука и фактори што се од прва контраинтуитивни, како изложеност на вируси и бактерии на пример (дете што јаде храна што му паднала на земја, и се валка додека игра ќе има подобар имун систем од тоа што е растено под стаклено ѕвоно), а има и генетика, и како си скроен. Некои луѓе се едноставно природно поздрави, тренирај колку сакаш, тоа нив им е дадено.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.158
Поени од реакции
11.106
Не ќе да е само до имунитетот, има и такви кои се хранат здраво, спортуваат, па поминаа лошо.
Pak vie dvata so to hranenjeto zdravo i sportuvanjeto. Kakva be vrska ima toa so imun sistem. Stanvas imun na zdrava hrana i na trcanje ili sto vi e poentata. Imate barem i najmala pretstava kako funkcionira imuniot sistem. Ete mala pomos ke vi dadam. Uci i se adaptira. Toa e i cela poenta na vakcinata ako ne pak. Sto ima vrska dali nekoj trcal, plival i jadel svez karfiol.
Автоматски споено мислење:

Тоа му е поентата цело време. Здрава храна и спорт не значи добар имун систем. Помагаат, секако, ама не се единствено битни. Има тука и фактори што се од прва контраинтуитивни, како изложеност на вируси и бактерии на пример (дете што јаде храна што му паднала на земја, и се валка додека игра ќе има подобар имун систем од тоа што е растено под стаклено ѕвоно), а има и генетика, и како си скроен. Некои луѓе се едноставно природно поздрави, тренирај колку сакаш, тоа нив им е дадено.
Konecno, si rekov ke treba da im crtam.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.047
Поени од реакции
12.731
Така ли? Значи и ти немаш одговор. Како тоа млади 20 годишни луѓе кои 2 пати неделно трчаат маратон, се здрави и прави поред сите медицински параметри, починуваат од корона или се со лонг ковид? Ретки се ама постојат примери. А од друга страна болни, стари, дебели луѓе го поминуваат со настинка. Нивниот имунитет е подобар? Или работата е што руски рулет е како ќе поминеш, иако како помлад шансите за подобар замав ти се подобри?

Ај тоа, ама од кај да знаеме ние со каков имун-систем сме? Отопорен на корона или не? Да играме руски рулет или да примиме вакцина и со тоа докажано да ја намалиме шансата близу 0 за тешко заболување?
Реално инфлуенца, посебно Свински грип, е неколку пати поопасна од корона за млади под 30 години.

Секоја година умираат такви "Ретки се ама постојат примери" и тоа повеќе отколку што умираат од корона во моментов, па сепак не ги вакцинираме од инфуенца секоја година.

И ова лонг ковидов, веќе стана шема некоја, а во суштина се повеќе има такви кои тврдат дека имаат лонг ковид, ама никогаш немале корона.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.774
Поени од реакции
1.577
Сертификат за ваксинирање како може да се добие онлине? Мислам дека од матичниот доктор кога ги добивме, со скенирање на QR кодот добивме една адреса https://api.zdravstvo.gov.mk/Covid19VaccineCertificates..... каде е твоето име и презиме, ама тоа е само на веб, не е довнлоадирано , и нема QR код. Нешто вака:
1629067203503.png
Дали има друга варијанта?
Додуше не успеав многу да гледам страници наназад, а и со некои пребарувања не успеав да најдам информации, сигурно верувам дека е дискутирано и тука.
Во ваксинација.мк воопшто не можев да се видам дали има можност, воопшто не се снајдов.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.202
Поени од реакции
16.400
Реално инфлуенца, посебно Свински грип, е неколку пати поопасна од корона за млади под 30 години.

Секоја година умираат такви "Ретки се ама постојат примери" и тоа повеќе отколку што умираат од корона во моментов, па сепак не ги вакцинираме од инфуенца секоја година.

И ова лонг ковидов, веќе стана шема некоја, а во суштина се повеќе има такви кои тврдат дека имаат лонг ковид, ама никогаш немале корона.
Ок, сега значи тие што после корона не можат да качат 5 скали лажат или што? Проблемот со коромава е за среќа не што е многу смртоносна туку екстремно лесно се шири. Со тоа сите идеме до контакт со него и значителен број имаат трајни последици или починуваат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.462
Поени од реакции
20.236
Сертификат за ваксинирање како може да се добие онлине? Мислам дека од матичниот доктор кога ги добивме, со скенирање на QR кодот добивме една адреса https://api.zdravstvo.gov.mk/Covid19VaccineCertificates..... каде е твоето име и презиме, ама тоа е само на веб, не е довнлоадирано , и нема QR код. Нешто вака:
Прегледај го приврзокот 303590
Дали има друга варијанта?
Додуше не успеав многу да гледам страници наназад, а и со некои пребарувања не успеав да најдам информации, сигурно верувам дека е дискутирано и тука.
Во ваксинација.мк воопшто не можев да се видам дали има можност, воопшто не се снајдов.
Ова може да го испечатиш со print, a QR кодот би ти бил линк до оваа веб адреса. Ако ти треба, искреирај го сам (https://browserhow.com/how-to-use-generate-qr-code-for-this-page-in-chrome/) и симни го како слика на телефонот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.678
Поени од реакции
19.000
Тоа му е поентата цело време. Здрава храна и спорт не значи добар имун систем. Помагаат, секако, ама не се единствено битни. Има тука и фактори што се од прва контраинтуитивни, како изложеност на вируси и бактерии на пример (дете што јаде храна што му паднала на земја, и се валка додека игра ќе има подобар имун систем од тоа што е растено под стаклено ѕвоно), а има и генетика, и како си скроен. Некои луѓе се едноставно природно поздрави, тренирај колку сакаш, тоа нив им е дадено.
Па генерално студиите викаат дека 70% од имунитетот ти доаѓа од цревната флора, така да без разлика на се тој што се грижи барем за исхраната треба да има стартна предност.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.047
Поени од реакции
12.731
Ок, сега значи тие што после корона не можат да качат 5 скали лажат или што? Проблемот со коромава е за среќа не што е многу смртоносна туку екстремно лесно се шири. Со тоа сите идеме до контакт со него и значителен број имаат трајни последици или починуваат.
Игорче ги имаш видено групите за пост вакцинација и колкави проблеми имаат со месеци после примање на вакцина.
Воедно знаеш дека сега наеднаш му стана јасно дека сме имале long flu, ама не сме го сфаќале сериозно?

Абе короната не е заебанција, ама мора да се почни да се размислува со ладна глава и да се носат соодветни одлуки.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.444
Поени од реакции
9.843
Овие јадови што протестираат и бараат некакви права, знаат ли дека живеат на рамковна територија каде што нивните граѓански права се редефинираат веќе две децении во права на граѓани од трет ред, на сметка на оние малцинските?
Каква ли е оваа градација на приоритети кога пред пар месеци, во полн ек на економска криза ти поскапуваат енергенси, а ти - мукла! И сега протест за права. За какви права бе? Во овој расадник на катадневни неправди оваа багра единствено се „тригернува“ кога ќе и го ускратат правото да тера ефтин хедонизам. Во остатокот од времето не се замара нешто премногу околу фактот дека живее во на пример еколошки нездрава околина, растечка социјална нееднаквост, корупција, економска несигурност и.т.н.
Овие работи изгледа не спаѓаат под категоријата важни витални фактори кои што влијаат врз квалитетот на секојдневието и општиот квалитет на животот на поединецот и колективот, па изгледа се демоде за да се идентификуваат како причина за протест, нема за нив теории на фејсбук. Веројатно по што се реалност.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.568
Поени од реакции
10.574
Сакаш да кажеш млади профи спортисти и други млади луѓе кои здраво живеат лажат за лонг ковидот? Или тие што не може да ги прашаме повеќе?
Ми се чини ова лонг ковидот и последиците од вакцината све се јавуваат кај хипохондрик ликови :icon_lol: Па пола спортисти професинални фатија корона, ете ти пратиш фудбал и сам знаеш. Кој се тие млади профи спортисти што заглавиле со лонг ковид?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.712
....јас денес видов ем слушнав на Тв како ЗЗ во Кривогаштани дава изјава за новиот асфалтиран пат, а околу него најмалку 15 души без заштитни маски , нит под брада, нит на лакт никаде немаја нуту закачено, а и министерот Бочварски и околу него исто без заштитни маски, пази ваму @Trolejbus овие се влада кои треба да дадат пример, а не рандом луѓе кои протестираат, ама тоа тебе не ти се гледа, ама знаеш да ги наречеш луѓето што имаат уставно право да протестираат ,,паразити,, и ,,габори,, ...така да не ти вреди забелешката, проѕирен си ептен,
Искрено да ти кажам јас вакви Габори немам видено, овие моментално се разгрануваат од човекот, ќе формираат нов вид во иднина... Ќе ги викаме габаропитекус, ќе живеат под земја и сеуште ќе се мачат со болести како колера, сипаници итн. ќе комуницираат со извици и дел од нив ќе бидат експонати по зоолошки...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.047
Поени од реакции
12.731
Еве ги податоците од Израел што ги постирам објаснето од доктор од тамошна болница.

Now an Israeli doctor has revealed a bombshell during a television interview. In the interview on August 5 with Israel’s Chanel 13, Dr Kobi Haviv, medical director of Herzog Hospital in Jerusalem, stated that the majority of coronavirus patients in an Israeli hospital are fully vaccinated, including those with severe disease.

Dr Haviv further specified that: “95% of the severe patients are vaccinated,” adding “85-90% of the hospitalizations are in fully vaccinated people” and the hospital is “opening more and more COVID wards.” This has led him to conclude that “the effectiveness of the vaccine is fading out.”

Воедно Австралија сега ни угоре ни удолу, ама барем ја согледуваат вистинската ситуација со вакцините.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.727
Поени од реакции
39.729
Наследните фактори и начинот на живот утврдуваат каков ќе биде имунолошкиот систем.
Некои го имаат тој вроден имунитет кој се формира уште во ембрионалниот развој и тоа дали некој ќе го има тој имунитет зависи од генетиката и имунолошкиот систем на мајката, а се пренесува и преку мајчиното млеко.
Други го стекнале природно после прележување сипаници или вештачки после вакцина.

Во понатамошниот живот сами го стекнуваме и важна е средината во која некој живее, загаден воздух, нарушен сон, дали е под стрес, начинот на исхрана и колку се внесува витамини.

Па предпоставуваме дека млади и здрави луѓе имаат подобар имун систем од стари и дебели? Муабетот ми е, немаш гаранција косел и луѓе со одличен имун систем.
Како ти препознаваш дали некој млад има одличен имун систем?
Го знаеш од мал какви реакции има на секоја настинка, инфекција?

Чим ги покосил значи немале створено одличен имун систем. Ја нема онаа прва одбрамбена линија.
Истите што викаат ништо не му беше, слаб беше, трчаше, а наеднаш доби срцев удар или не знам што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom