Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што е проблемот и да има имунитет плус да се вакцинира? Ќе му се деси нешто или?
... што е ,,плус имунитет,, нема грешка, ниту проблем една цитокинска бура и вратите на рајот веднаш ќе се отворат!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Овие што се ЗА вакцинирање веруваат дека проблемот со вирусот може да се реши со вакцинирање на населението и тоа во што поголем број.
Еве не мора да се вакцинираме, ме интересира овие што се против како би го решиле проблемот поинаку?
Вакцините требаше да бидат само за постари и ранливи категории, а за тие под 50 што се здрави прави и така немаа гајле во најголем број.

Смртноста под 50 години е 0.1%, смртноста над 50 е 5.5%.

Сега имаме еден куп вакцинирани кои се поболуваат и наеднаш страв и паника ја фати светскава медицинска елита, затоа што е јасно дека е прашање на време кога ќе се појави мутација кај вакцинираниве која целосно ќе ги заобиколи вакцините.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
и дали го кажуваат своето мислење или пишано им е што да кажат
Престани ма да трескаш глупости, 5 пати има кажано овој дека треба да се сноси одговорност за тоа што примавме без никакви тестови во државава и мерките што се олабавија.
Што не е во ред со кажаното ќе кажеш?
Ти си прва да се буниш „не ме напаѓај мене, кажи за тоа што го зборувам“ сега глеј што правиш.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
... што е ,,плус имунитет,, нема грешка, ниту проблем една цитокинска бура и вратите на рајот веднаш ќе се отворат!
Ај пошто знајш кажи колку цитокински бури имало и колку починати? А има милиони луѓе прележани и вакцинирани.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Вакцините требаше да бидат само за постари и ранливи категории, а за тие под 50 што се здрави прави и така немаа гајле во најголем број.

Смртноста под 50 години е 0.1%, смртноста над 50 е 5.5%.

Сега имаме еден куп вакцинирани кои се поболуваат и наеднаш страв и паника ја фати светскава медицинска елита, затоа што е јасно дека е прашање на време кога ќе се појави мутација кај вакцинираниве која целосно ќе ги заобиколи вакцините.
Не е проблемот само смртноста, туку и останатите последици. Шо фајде ако куртулиш, а белите дробови ти ги направи биено сирење?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Исто како со останатите болести, еден куп фактори играат улога, без разлика дали си млад или стар никој не може да предвиди со какви симптоми ќе поминеш. Познавам млади и здрави кои завршија со сериозни белодробни оштетувања и на кислород, а и такви кои само изгубија вкус/мирис и по ден-два температура.
Koi se tie faktori? Genetski predispozicii za narusen imun sistem? Hemoterapija? Ne be stvarno koi se tie eden kup faktori sto kaj naizgled dve zdravi pravi mladi lica dovedat do totalno razlicno reagiranje na ista bolest.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Koi se tie faktori? Genetski predispozicii za narusen imun sistem? Hemoterapija? Ne be stvarno koi se tie eden kup faktori sto kaj naizgled dve zdravi pravi mladi lica dovedat do totalno razlicno reagiranje na ista bolest.
Абе да знаеше некој сега ќе спиеше со нобелова награда и неколку милиони во џеб.
Зошто од други болести имаш исто различни последици?
Па една обична настинка секој ја минува различно: фаќам јас кивам 2 дена и само со мултивитамин сум топ, фаќа сестра ми ја држи 2 недели и грлото пепел. Исти родители, исто гледани, исто јадење.
Така и со ова.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ај пошто знајш кажи колку цитокински бури имало и колку починати? А има милиони луѓе прележани и вакцинирани.
...знам за сите случаеви, зборувам за МКД за друго место не ме интересира, ама има кој да каже, лаже или кажува вистина за што се платени, не е моја обврска тоа,
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
...знам за сите случаеви, зборувам за МКД за друго место не ме интересира, ама има кој да каже, лаже или кажува вистина за што се платени, не е моја обврска тоа,
Кажи колку за џабе “знајш“ кога не кажуваш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Абе да знаеше некој сега ќе спиеше со нобелова награда и неколку милиони во џеб.
Зошто од други болести имаш исто различни последици?
Па една обична настинка секој ја минува различно: фаќам јас кивам 2 дена и само со мултивитамин сум топ, фаќа сестра ми ја држи 2 недели и грлото пепел. Исти родители, исто гледани, исто јадење.
Така и со ова.
Pa celo vreme okolu toa se vrtime samo ne vi odgovara muabetot. Imuniot sistem ja pravi razlikata. Ti imas podobar, taa ne. Zosto neznam ama sum siguren deka ne pravite se isto. Ni priblizno isto. Taa si zivee vakov zivot, ti takov. Taa se dvizi tamu, ti vamu. Ti se srekjavas so edno, taa so drugo itn itn itn.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
Вакцините требаше да бидат само за постари и ранливи категории, а за тие под 50 што се здрави прави и така немаа гајле во најголем број.

Смртноста под 50 години е 0.1%, смртноста над 50 е 5.5%.

Сега имаме еден куп вакцинирани кои се поболуваат и наеднаш страв и паника ја фати светскава медицинска елита, затоа што е јасно дека е прашање на време кога ќе се појави мутација кај вакцинираниве која целосно ќе ги заобиколи вакцините.
Значи вакцинираните се сега проблем?:D

Јас прашав како ќе го решиме вирусот без вакцини?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Значи вакцинираните се сега проблем?:D

Јас прашав како ќе го решиме вирусот без вакцини?
Исто како што сме ја решиле короната на крај од 19 век. Тогаш сме се помачиле, три години официјално траела, и читав некаде дека скоро 10 години се ширела во цел свет, оти светот тогаш не бил поврзан како сега.
Сега тој вирус на корона за нас е обична настинка.

Само оти да ја решаваме короната без вакцини?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Престани ма да трескаш глупости, 5 пати има кажано овој дека треба да се сноси одговорност за тоа што примавме без никакви тестови во државава и мерките што се олабавија.
Што не е во ред со кажаното ќе кажеш?
Ти си прва да се буниш „не ме напаѓај мене, кажи за тоа што го зборувам“ сега глеј што правиш.
...а ти малку на ниво да ми се обратиш?
не е во ред лекар со такво искуство да каже ,,претпоставка на добиена заштита од втора доза после две недели,,
- претпоставка за создадена антитела од ,,вакцина,, не постои , вакцина треба и мора да заштити и затоа е вакцина,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Pa celo vreme okolu toa se vrtime samo ne vi odgovara muabetot. Imuniot sistem ja pravi razlikata. Ti imas podobar, taa ne. Zosto neznam ama sum siguren deka ne pravite se isto. Ni priblizno isto. Taa si zivee vakov zivot, ti takov. Taa se dvizi tamu, ti vamu. Ti se srekjavas so edno, taa so drugo itn itn itn.
Не ќе да е само до имунитетот, има и такви кои се хранат здраво, спортуваат, па поминаа лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom