Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
... пред малку на еден ТВ канал гледав еден документарец, доста вознемирувачки за мене, побарав на јутјуб, но најдов само исечоци, може ги имате веќе видено, ама можеби не,


...СЗО има околу 7000 членство, 30% имале фиксно обезбедени финасиски средства, додека 70% треба да обезбедат сами средства за да би работеле, а најчесто тие средства СЗО ги бара и ги добива токму од тие силни фармацевтски компании кои ете за возврат на тие средстваа бараат и нови позици во регулативата на СЗО со што дури се сменила дефиницијата за прогласување на пандемија исфрлувајќи еден од условите „за прогласување на пандемија од тешка болест според бројот на починати“,

...дури имало членови во СЗО на различни позиции кои всушност работеле во тие фармацевтски гиганти, кога им е укажано дека имало „конфликт на интерес“ истите ќутат или избегнувале одговор, скоро сите состаноци, семинари и чести свечени ручеци со подароци за членовите на СЗО се спонзорирани токму од тие фармацевтски фирми,
... дежаву ситуации уназад Х години, па се до денес!?? тие кои треба да се грижат за светското здравје всушност обратно делуваат?? просто не ми се верува што може парата да направи, до толку ли у п.м.,
... така да дојде време да веќе не се верува на никого, освен на сопствено разумно размислување, штом дојде време да милјардери како Бил Гејтс да финасира во СЗО и да држи говор кажувајќи за ново негово мото:
„ дојде време наместо за секој човек компјутер, да биде за секој човек здравје“ тури му пепел на вистината, тешка работа, скроз сум разочарана!

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.808
Значи си знаела да играш шах! :love:

Ги видовме твоите аргументи. ;)

Апсолутно ништо, сем продавање морал, тролање, обиди за сарказам и закани во празно. И да, постираш скоро секогаш непосредно по Бафра. :cautious:
И ти треба да намалиш малце со Такер Карлстон, негативно се одразува. Така млад човек со некои палео конзервативни идеи.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988

А значи ова било јутуб и ова биле завери.... ја па мислев официјални документи и бројки. Интересното е што кај невакцинираните смртноста е 0.1%, баш како што и Фаучи со колегите заклучиле.:свиркам:




Ко жените во село на чешма се. Наместо Рончето да помогне на нас невините, да сподели нешто конкретно, тој цензури. Со такви сограѓани, што ќе ти се непријатели.

Жално е возрасни особи, интелектуалци (само на хартија), ем податоци пред нив имаат и сеуште се надеваат дека ќе ги добијат девиците.
Не се секирајте целофанчиња, се што посакувате, тоа си го добиваме, само зашто сте огорчени и разочарани беш ли му матер. Посебно опасни се огорчени жени.:)
Никогаш Ронче не ми бил предмет на посебен интерес. Трола. Дури и кога форсира наратив ги меша статистиките и фактите, а зборува за цензура! Кадарен е да одговори само на едно прашање:

Мене ми се интересни оние кои употребуваат аргументи.
И ти треба да намалиш малце со Такер Карлстон, негативно се одразува. Така млад човек со некои палео конзервативни идеи.
Од каде знаеш дека сум млад? o_O

Карлсон, а не Карлстон, малку да те Анонизирам. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Пикачу.
Дај некој потежок за погаѓање.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.130
Го осеќам Бафра како со петни жили пробува да понуди реални аргументи и да звучи разумно, али тоа теоретичарското буквално му излегува од душата. После толку години гледање јутуб видеа за разни завери, колку и да се трудиш не можеш да звучиш разумно.

Затоа сум за цензура, невини дечки како бафра влегуваат у зоната на самракот односно, the rabbit hole of conspiracy. Све што е поврзано за разно разни завери јутуб треба да обрише, па можеби ќе се вратат у нормала колку толку.
Еве да кажеме/претпоставиме све си у право што пишуваш...Заш'о тогаш не излезат озбилни типци од типот-Фак чекери или некои да згрмат-Ние сме релевантни мадафакери со др-мр титули од загреани столици и учење на свеќа и сега ќе ви објасниме како стојат работите со докази со студии со све научно што имаме на располагање за да ги побиеме(со аргументи а не со калаши) оние што дробат гомна по интернет и ги одвраќаат луѓето да пружат рака,примаат вакс и се спасат у пет до дванаест...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762

(еве го најдов документарецот, ама нема превод) СЗО <---> WHO
...кој има време нека внимателно го ислуша и разгледа, би сакала мислење околу неговото размислување на овој документарец!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.808
Еве да кажеме/претпоставиме све си у право што пишуваш...Заш'о тогаш не излезат озбилни типци од типот-Фак чекери или некои да згрмат-Ние сме релевантни мадафакери со др-мр титули од загреани столици и учење на свеќа и сега ќе ви објасниме како стојат работите со докази со студии со све научно што имаме на располагање за да ги побиеме(со аргументи а не со калаши) оние што дробат гомна по интернет и ги одвраќаат луѓето да пружат рака,примаат вакс и се спасат у пет до дванаест...
кои аргументи вие заслужувате? За вас од кавето не ми се станува а не пак да губам саати да барам докази за вас да ви враќам. Све вие што зборите се коси со комон сенс. И све што се коси со комон сенс иде у канализација.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.309
Поени од реакции
7.442
Ах, готов си и ти, заразна е тоа фолијата. :popce:

Иако самите го најавуваат, прават потези да се оствари тоа, он теории... не ти е тебе лесно, ај може со левица за некоја деценија ќе ги ставиш во ред забрадените/забулените.
Бафра грешно си го сфатил големиот рестарт, болен е за антиваксерите... Сите што не се вакцинирани ќе умрат и така Злото Бил Гејтс и Сорос ќе се ослободат од непокорните, паметни граѓани кои мислат со сопствен ум...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329

(еве го најдов документарецот, ама нема превод) СЗО <---> WHO
...кој има време нека внимателно го ислуша и разгледа, би сакала мислење околу неговото размислување на овој документарец!
Отвори тема за WHO овде не му е местото.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
Отвори тема за WHO овде не му е местото.
... СЗО носи протоколи за пандемја со коронавирусот, СЗО ти одредува и антиковид вакцини против коронавирус, темата е Коронавирус- општи муабети, така да местото му е таман, само немаш одговор на видеото, па се нервираш, ете доколку знаеш германски послушај, ако не, не земај улога на модератор!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
... СЗО носи протоколи за пандемја со коронавирусот, СЗО ти одредува и антиковид вакцини против коронавирус, темата е Коронавирус- општи муабети, така да местото му е таман, само немаш одговор на видеото, па се нервираш, ете доколку знаеш германски послушај, ако не, не земај улога на модератор!
Искрено ни една посериозна држава ја смета СЗО во панедемијата како релевантна. Таа е релевантна можеби во државите од третиот свет.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Vaccinated people infected with the Delta variant may spread the virus, the CDC said, citing a recent outbreak that prompted its new guidance on mask wearing.

Кратко и јасно, спремете маските, пак се враќаат у мода.
Се сеќавате на рекламата, не е до мажот, до зачинот е !!
Сега новата реклама е, не е до вакцината, до делта сојот е !!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
Искрено ни една посериозна држава ја смета СЗО во панедемијата како релевантна. Таа е релевантна можеби во државите од третиот свет.
,,..The COVID-19 viral disease that has swept into at least 114 countries and killed more than 4,000 people is now officially a pandemic, the World Health Organization announced Wednesday.
This is the first pandemic caused by a coronavirus," WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus said at a briefing in Geneva. It's the first time the WHO has called an outbreak a pandemic since the H1N1 "swine flu" in 2009.
Even as he raised the health emergency to its highest level, Tedros said hope remains that COVID-19 can be curtailed. And he urged countries to take action now to stop the disease...,,

...СЗО- (WHO) ја прогласува пандемијата во светот, таа одредува правила и протоколи и не била релевантна?
Таа е повеќе од релевантна за светското здравје, ама и ти имаш право, релевантна до личните интереси и прогласување на пандемија на токму тие „сериозни држави“ што потоа ја одигруваат играта понатаму со локдауни, пропаѓање на светската економијата за поединци сопствено богатење со нивни неакредитирани аниковид вакцини, а третиот свет нормално трпи и ги зема сите произведени антиковид вакцини на тие „сериозни држави“, браво Игор, со две реченици одличен одговор ми даде! (y)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Бијонс, за џабе со тебе. Ни знаеш што е СЗО, ни како функционира ни какви ингеренции има.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Бијонс, за џабе со тебе. Ни знаеш што е СЗО, ни како функционира ни какви ингеренции има.
Абе батали ја, нека си прае муабет сама со себе.
Шо се замараш со глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom