Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.100
Поени од реакции
18.420
Море кај реков јас ослобoдување од одговорност?Значи реков дека сега во моментов прифаќаш лична одговорност за вакцинацијата, со согласноста со ставен потпис на документот за вакцинација.

НЕМА ШАНСИ ВО ПРАВНА ДРЖАВА ДА ИМА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА, А ПРИ ТОА ТИ СИ ПРИФАЌАШ ЛИЧНА ОДГОВОРНОСТ

Значи во правна држава кога е нешто законски воведено, мора да се знае кој ја сноси одговорноста ако нешто не оди како што треба.

Со обичните вакцни тоа го прави државата.
Ne prifakas nikakva poinakva odgovornst vo sporedba so drugi vakcini. Ne znam koja pricinata zosto ova go potpisuvas a na maticen usno vrvi kaj drugi vakcini ama e isto, samo formata poinakva. Maticniot znae dali imas drugi zaboluvanja i isto taka te informira okolu vakcinata. I davs usna soglasnost da ja primas. Mozebi ke ja najdam pricinata ama barem vo Germanija bukvalno nema poinakov praven tretman na kovid vakcinite vo sporedba so drugite vakcini koi se odobreni.

edit: ete najdov za Svajcarija: https://www.srf.ch/news/schweiz/kein-haftungsausschluss-corona-impfung-erst-die-unterschrift-dann-die-spritze

Kako sto pisav kaj maticen sve odi usno a kaj golemive centri se pravat so ovie spisoci. @bijons : Neli odgovoreno ti e sega prasanjeto?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.957
Поени од реакции
7.008
Вакцинираните испаднаа поголема секта, и од јеховини сведоци, и од веганите, и лајонес, итн итн.
Само овде на форумов. Надвор во реалниот свет тие што ги знам што се вакцинираа не се замараат, си го тераат животот како пред короната. Си шетаат, излегуваат, се вратија во канцеларии ако претходно работеа од дома.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.709
Поени од реакции
63.960
Заборави да пишеш една важна работа, а тоа дека главни лица во таа секта се вакцинираните со фајзер вакцината, нивни заменици се тие што ги дуппнаа со Астра а останатите што примија кинески и руски вакцини, тие ко измеќари:pos::pos:...нив не ги признава Европа ;)
Ронче слонче со која беше жигосан?
Ja сум вакциниран со Фајзер и сосема ми е сеедно дали ти, бафра или било кој овде сте вакцинирани.
Поголем дел од вакцинираните на форумот така мислат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.471
Поени од реакции
7.241
Ja сум вакциниран со Фајзер и сосема ми е сеедно дали ти, бафра или било кој овде сте вакцинирани.
Поголем дел од вакцинираните на форумот така мислат.
Така и треба, секој да гледа за себе.
Јас кога одев на работа не се бунев што ми доаѓаа заразени луѓе, не се плашев од нив, гледав да им помогнам...но и сам гледаш до каде залута работата, дури и Филипче даде срамна изјава дека нема да дозволел поради невакцинираните да страдаат вакцинираните.
На жалост, крајниот збор е на власта, како они свират, така ние ќе играме.
Штом почнале од дома со сила да те влечат за на вакцинација, тоа нешто и друго покажува....полесно е сите луѓе да ги вакцинираш отколку бесплатно да ги лекуваш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.777
Поени од реакции
4.406
како прво никој не те сматра за озбилен со тие линкови и не те чита. Иначе линковите ти се гола вода и мачкање очи. Си ги шерувате таму по телеграми кај што не можат да ве банираат, фабрикувате информации и ги презентирате како факти по форуми и социјални медиуми.
Линк од државна институција бил гола вода и мачкање очи.... линк каде официјално се потврдува колку заболени и починати има и кај вакцинирани и кај невакцинирани било фабрикувано :eek:

Заклучок од Фаучи со уште неколку други научници бил гола вода и мачкање очи ... замисли неговиот заклучок кој за смртноста скоро во сите држави излезе дека е точен, за тебе било мачкање очи.

Па дај бе царе ти сподели некои од твоите информации, бројки што би го потврдиле твоето квичење, да видиме врз основа на што другите ги сметаш фолијаши... пред некој ден сподели едно видео и во рок од 4мин го избриша постот. :D

Ете Игорче кутриот од Дростен сеуште не може да најде, а јас одма можам да му пуштам како група научници му ги демантираат некои нелогични и трагикомични заклучоци.

Што друго ти би можел да кажеш освен батали кога дојде моментот контрааргумент да дадеш .... трт милојко, ве снемува.

Другпат неподготвен не дигај рака петочки.
Па уште лаже дека невакцинираните се мешале и се делеле. Па па па.
Автоматски споено мислење:

Само овде на форумов. Надвор во реалниот свет тие што ги знам што се вакцинираа не се замараат, си го тераат животот како пред короната. Си шетаат, излегуваат, се вратија во канцеларии ако претходно работеа од дома.
Така е, ама кога ќе дојде време за рестрикции и правдање на Филипче за смртност од 43%, за тоа што дозволија отворени граници, што допуштија избори, пописи итн итн истите тие, нема по него да фрлаат со камења, туку како и претходно, ќе обвинуваат некој трет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.578
Поени од реакции
15.154
Еве го CNN :facepalm:

Сепак не било добро да се вакцинира за време на пандемија. Морало карантин додека не се вакцинираат сите ... :D

Овие од CDC и Фаучи се шо плукнаа си го излижаа.

Воедно:
Vaccination alone won't stop the rise of new variants and in fact could push the evolution of strains that evade their protection, researchers warned Friday.

"When most people are vaccinated, the vaccine-resistant strain has an advantage over the original strain," Simon Rella of the Institute of Science and Technology Austria, who worked on the study, told reporters.

"This means the vaccine resistant strain spreads through the population faster at a time when most people are vaccinated."


 
Член од
16 септември 2009
Мислења
48
Поени од реакции
52
Што друго ти би можел да кажеш освен батали кога дојде моментот контрааргумент да дадеш .... трт милојко, ве снемува.

Другпат неподготвен не дигај рака петочки.
Па уште лаже дека невакцинираните се мешале и се делеле. Па па па.
Автоматски споено мислење:


На што неподготвен? Нивото на комуникација ти е на прост сељачки битпазарски начин со дофрлања како на тезга и сакаш некој да комуницира? Очигледно кај тебе владее некоја нервоза и хистерија. Јас не сум компетентен да говорам ниту за вирусот ниту пак за вакцината а ниту сум вакциниран туку само едноставно да ти посочам дека вакцинацијата е приватна работа и дека секој треба да себе да си одлучи само твоето ниво не може тоа да го свати. Батали..зошто не вреди да се расправаш со човек што не сака да дискутира туку само сака да навредува и омаловажува одредени групи зошто до таму му е нивото. А неможам да лажам зошто во мое друштво се и вакцинирани и невакцинирани и прележани и непрележани и сите функционираме на ист начин како и пред пандемијава чак што дури и не ја ни спомнуваме.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.777
Поени од реакции
4.406
Јас не сум компетентен да говорам ниту за вирусот ниту пак за вакцината а ниту сум вакциниран туку само едноставно да ти посочам дека вакцинацијата е приватна работа и дека секој треба да себе да си одлучи само твоето ниво не може тоа да го свати. Батали..зошто не вреди да се расправаш со човек што не сака да дискутира туку само сака да навредува и омаловажува одредени групи зошто до таму му е нивото. А неможам да лажам зошто во мое друштво се и вакцинирани и невакцинирани и прележани и непрележани и сите функционираме на ист начин како и пред пандемијава чак што дури и не ја ни спомнуваме.
Тоа што не си компетентен, не значи дека не знаеш да резонираш, логицираш едноставни бројки....

Не знам каде прочита во моите постови, да НЕ се вакцинираат луѓето... напротив имаш 1000 постови каде е обратно, тие вакцинираните ги напаѓаат невакцинирните и се радуваат што ќе има рестрикции за нив.
Јас дури и напишав дека не е можно од вакцините штета да имаат, не е можно на младите кои имаат многу појак имунитет да им штети, а на тие ранливите групи и старите да им е подобро. Ако штети на тие со јак имунитет, тогаш овие со послаб треба да ги покоси.

Моето ниво остај го, битни се информациите кои ги сооделувам. Ми е гајле ако ти си културен, внимателен, слаткоречив, а од друга страна сакаш да ме затвориш и успат уништиш здравјето . Вие паѓајте на тие финти, после кукајте по форуми како не чини ништо во МКД.
Значи не туку манипулирај, не изигравај чесна сестра или демантирај и сподели некоја корисна информација или олабај ме со лицемерието.

Страната која испогреши и испомеша се што беше возможно, која бараше затварања и сеуште бара, која сака присилно сите други да се вакцинираат, не се мешале, јас сум се мешал :confused:o_O:toe::несвест:

Ајде ајде, коронава ќе пројде, ама тоа што ќе дојде е поинтересното. :misticen:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.113
Поени од реакции
2.762
Ајде ајде, коронава ќе пројде, ама тоа што ќе дојде е поинтересното. :misticen:
Вакциниве ќе функционираат како кордицепс фунгите, така на сон ми се виде.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.777
Поени од реакции
4.406
Eкономска криза. Имало миљон пути до сега.
и ќе има и у будуќност
Ех да беше само економска криза, а и оваа најверојатно ќе е неколку пати потешка од таа во 2008.
Иначе, во право си, имало и ќе има. Но поголемите кризи ги натерале некои граѓани да облечат униформи и да ги прее*ат, и поимотните комшии, и евреи, и соседните држави, а богами и цел свет да го вовлечат. Можеби тогаш ќе имаш храброст и ќе го исчистиш Скопје од забрадените.

Бидејќи овој пат е најавено како "големиот рестарт" и " повторно градење на подобро", тоа значи дека сегашновно мора да се сруши. Рушењето е болен процес, па со лесно нека е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.531
Поени од реакции
24.251
Ех да беше само економска криза, а и оваа најверојатно ќе е неколку пати потешка од таа во 2008.
Иначе, во право си, имало и ќе има. Но поголемите кризи ги натерале некои граѓани да облечат униформи и да ги прее*ат, и поимотните комшии, и евреи, и соседните држави, а богами и цел свет да го вовлечат. Можеби тогаш ќе имаш храброст и ќе го исчистиш Скопје од забрадените.

Бидејќи овој пат е најавено како "големиот рестарт" и " повторно градење на подобро", тоа значи дека сегашновно мора да се сруши. Рушењето е болен процес, па со лесно нека е.
Бафра нешто опасно се спрема?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom