Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.370
Поени од реакции
62.932
Имаш ли сигурен податок колку време те штити вакцината!! Немаш!
Тие што прележаа и потоа се вакцинираа немаа никакви проблеми, барем од тие што ги знам, а не е мала бројка, освен некоја главоболка и покачен притисок ..но имаше многу кои не го прележаа вирусот и отидоа да се вакцинираат, но после прва доза во тешка состојба беа хоспитализирани, наводно биле заразени во тој период кога ги вакцинирале
Моја колешка лежеше три недели во болница, имаше висока температура, високи дидимери, пневмонија, едвај извлече глава...втора доза вакцина не и дадоа и нема ниту да прими..е како она и други сега да бидат жигосани и да им се забрани работење, шетање, купување, идење во кино иде.
Има ли логика?
Ти тука алудираш на најавените мерки, од септември, за рестрикции според вакцинален стаус на субјектите.

Кој знае до тогаш што ќе биде. Сега едно зборат, а тогаш, ми се чини дека има повеќе шанси рестрикциите да бидат за сите.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.886
Поени од реакции
18.194
Имаш ли сигурен податок колку време те штити вакцината!! Немаш!
Тие што прележаа и потоа се вакцинираа немаа никакви проблеми, барем од тие што ги знам, а не е мала бројка, освен некоја главоболка и покачен притисок ..но имаше многу кои не го прележаа вирусот и отидоа да се вакцинираат, но после прва доза во тешка состојба беа хоспитализирани, наводно биле заразени во тој период кога ги вакцинирале
Моја колешка лежеше три недели во болница, имаше висока температура, високи дидимери, пневмонија, едвај извлече глава...втора доза вакцина не и дадоа и нема ниту да прими..е како она и други сега да бидат жигосани и да им се забрани работење, шетање, купување, идење во кино иде.
Има ли логика?
Затоа се вакцинират незаразен. Чудно толку зачестени случаеви одеднаш или истовремено.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.370
Поени од реакции
62.932
Ауууууууу братов дриблање еј, овој у рагби би газел.
Може тренирал порано. Имаат Италијаните релативно добра рагби репрезентација, која се натпреварува со најјаките. Или барем така беше порано.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.287
Поени од реакции
7.056
Не. Сепак ефектите ми изгледаат од вирусот а не вакцината.
Докторите рекоа дека таква голема реакција било поради вирус плус вакцина во исто време, само она била без симптоми кога се вакцинирала.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.886
Поени од реакции
18.194
Докторите рекоа дека таква голема реакција било поради вирус плус вакцина во исто време, само она била без симптоми кога се вакцинирала.
Не знам кој фати пневмонија од вакцина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.262
Поени од реакции
23.650
Докторите рекоа дека таква голема реакција било поради вирус плус вакцина во исто време, само она била без симптоми кога се вакцинирала.
тетке илјадници до сега што биле заразени се вакцинирани па ништо не им е, ти си се упрпала до коска.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.287
Поени од реакции
7.056
тетке илјадници до сега што биле заразени се вакцинирани па ништо не им е, ти си се упрпала до коска.
Чичо, не сум се упрпала, пројдов јас низ чумата, еве ме здрава и права, чекам да видам кога ми е најдобро за вакцинирање, уште колку да чекам, ако некој воопшто знае.
Рон, зборам за посебни случаи, за луѓе кои во моментот на примање прва доза веќе биле болни од корона ..чукни ја таа лејјката малку
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.777
Затоа се вакцинират незаразен. Чудно толку зачестени случаеви одеднаш или истовремено.
...никогаш, ама никогаш не смее да се вакцинира за време на епидемија или пандемија при најголем бран на заразени да се вакцинира популацијата нема логика,
... вакцина против сезонски грип се дава пред сезона на грипот месец дена, а не за време на грипот,
...но кога веќе треба да се вакцинира со антиковид вакцина после вакцинација два месеци строг карантин дома подолго и од кога се изолираа позитивните... е тогаш ќе речам се води правилна вакцинација, ова каша попара ја сметате за правилно?
па самата вакцина против сезонски грип се даваше лани во декември и јануари кога влеговме во епидемија на сезонски грип, наместо на крај на септември почеток на октомври, па ќе речат ,,се вакцинирав против сезонски грип, а тоа ем ќе фати ем тешко ќе помине поради утнат тајминг на вакцинирање,
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom