Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Абе многу беше добар маркетингот на Фајзер. Иначе реално еве сега читав дека има здравствени работници во Израел, кои немале антитела, по три месеци од втора доза Фајзер.

Така да не е ова екслузивно немањето антитела само за кинескиве вакцини.

Воедно, многу битен момент е што Фајзер дава антитела кои реагираат само на spike protein. А кинескиве даваат антитела кои реагираат на повеќе делови од вирусот.

Во секој случај рано е да се расфрламе со факти.
Антителата со тек на време се намалуваат сосема нормално. Остануваат Т-клетките кои долгорочно се побитни.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.169
Поени од реакции
18.903
Антителата со тек на време се намалуваат сосема нормално. Остануваат Т-клетките кои долгорочно се побитни.
Мене ми го објаснуваше ова Акесо, за клеточната заштита. Дали ако јас го имам прележано вирусот, дали има шанси да имам долгорочен имунитет? И ако да, зошто ми е потребна вакцина? Сепак, нели, природниот имунитет е подобар од оној од вакцината! Споделив видео каде по првичниот Сарс-Ков луѓето и ден денес имаат антитела. Значи веќе 18 години! :)
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Мене ми го објаснуваше ова Акесо, за клеточната заштита. Дали ако јас го имам прележано вирусот, дали има шанси да имам долгорочен имунитет? И ако да, зошто ми е потребна вакцина? Сепак, нели, природниот имунитет е подобар од оној од вакцината! Споделив видео каде по првичниот Сарс-Ков луѓето и ден денес имаат антитела. Значи веќе 18 години! :)
Да. Од тоа што читав е дека не секој развива ист имунитет после прележување посебно асимптоматичните затоа препораката во смисла сигурно си е сигурно. Тие што осетиле со симптоми мислам се до некаде сигурни.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Токму векторските вакцини со покорисни за Т-клетките за разлика од мРНА вакцините. Предизвикуваат силна имунска реакција и поради тоа се многу ефикасни за жал АЗ од споредни работи изгуби репутација. Штета што Русија има проблем со производство на Спутникот верувам да имавме една држава скроз со Спутник имунизирана доста добро ќе го видевме ефектот во овој и следечкиот период.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Е ова е најлошата работа, штом мислиш ти и останатите, тоа значи дека ништо незнаеш.
Добро барачка на влакно вјајце. Не мислам туку така е цитираќи ги експертите. Ок сега?
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.169
Поени од реакции
18.903
Ми се допаѓа како вака лагано го кажуваш нејзиниот добро познат ник, Акесо.
За мене има разлика меѓу Акесо и Ирис. ;)
Да. Од тоа што читав е дека не секој развива ист имунитет после прележување посебно асимптоматичните затоа препораката во смисла сигурно си е сигурно. Тие што осетиле со симптоми мислам се до некаде сигурни.
Моето формално образование немаше допирна точка со медицината, во моето неформално морав малку да читам и од таа област. Немам големи познавања, но следам она што ми е предмет на интерес (пред сѐ онаму каде се поклопуваат медицината и правото).

Знам дека нешто ми зборуваше за клеточната заштита пред месеци, нешто успеав да ја сфатам, нешто не. Концептот ми е јасен, надвор од концептот имав нејаснотии. Пред се околу природниот имунитет.

Има разлика од сигурност до веројатност. Тешко да се одговори на прашањето затоа што секој организам различно реагира. Ама барем природниот дава одредена заштита. Како што посочив, луѓе сеуште имаат антитела од првичниот Сарс-Ков. А тука е и ставот на Пановски луѓето кои го прележале оваа година, дека нема потреба да се вакцинираат оваа година затоа што имаат имунитет 2 години (или така нешто). :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
Добро барачка на влакно вјајце. Не мислам туку така е цитираќи ги експертите. Ок сега?
Кои експерти, тие што сменија ставови сто пати!!
Короната ништо поинаку не се лекува од грипот и од другите болести..исти лекови иста терапија.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
За мене има разлика меѓу Акесо и Ирис. ;)

Моето формално образование немаше допирна точка со медицината, во моето неформално морав малку да читам и од таа област. Немам големи познавања, но следам она што ми е предмет на интерес (пред сѐ онаму каде се поклопуваат медицината и правото).

Знам дека нешто ми зборуваше за клеточната заштита пред месеци, нешто успеав да ја сфатам, нешто не. Концептот ми е јасен, надвор од концептот имав нејаснотии. Пред се околу природниот имунитет.

Има разлика од сигурност до веројатност. Тешко да се одговори на прашањето затоа што секој организам различно реагира. Ама барем природниот дава одредена заштита. Како што посочив, луѓе сеуште имаат антитела од првичниот Сарс-Ков. А тука е и ставот на Пановски луѓето кои го прележале оваа година, дека нема потреба да се вакцинираат затоа што имаат имунитет 2 години (или така нешто). :)
Највероватно имунитетот и потраен. Тоа е основен имунитет кој го имаме кон други вируси (грип). Тоа од друга страна значи ако некој со прележан алфа има потраен имунитет, на пример и кон делта, има и вакцинираниот во слична мера. Да, вакцините се кон Спајк протеинот ама тој е толку основен за вирусот, секоја мутација го има ;)
Автоматски споено мислење:

Кои експерти, тие што сменија ставови сто пати!!
Короната ништо поинаку не се лекува од грипот и од другите болести..исти лекови иста терапија.
Како да ти објаснам. Луѓето пред 2000 години мислеле земјата е рамна сега знајме дека е јајце. Штета би било науката да не смени став ко ќе знае подобро. Ти очекуваш прв ден нов вирус све да се знае. Не може. После 2 години многу повеќе се знае. Сосема нормален научен процес.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
.. очекуваш прв ден нов вирус све да се знае. Не може. После 2 години многу повеќе се знае. Сосема нормален научен процес.
Напротив, бидејќи е нов вирус и не знаеа многу работи за него, требаше да олабават малку а не со закани, присили, лотарија и други глупости да почнат со вакцинација.
Реков јас еднаш, дека мене погрешната терапија ми го намали имунитетот и затоа потешко поминав, а и многу други исто
На работа кај мене сите што прележаа ковид а се медицински персонал, ги вакцинираат и само по еден месец од прележувањето.
Колку има хоспитализирани ковид пациенти дали знаеш?
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.776
Поени од реакции
17.285
Напротив, бидејќи е нов вирус и не знаеа многу работи за него, требаше да олабават малку а не со закани, присили, лотарија и други глупости да почнат со вакцинација.
Реков јас еднаш, дека мене погрешната терапија ми го намали имунитетот и затоа потешко поминав, а и многу други исто
На работа кај мене сите што прележаа ковид а се медицински персонал, ги вакцинираат и само по еден месец од прележувањето.
Колку има хоспитализирани ковид пациенти дали знаеш?
Жал ми е за лошата терапија ама не знам каде да префрлам вина за тоа. Вакцините се безбедни и штитат не се секако надмоќни, сепак подобро да ја имаш не го не. Туку прележаните и после вакцинираните имаа некој сериозен проблем?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
Жал ми е за лошата терапија ама не знам каде да префрлам вина за тоа. Вакцините се безбедни и штитат не се секако надмоќни, сепак подобро да ја имаш не го не. Туку прележаните и после вакцинираните имаа некој сериозен проблем?
Имаш ли сигурен податок колку време те штити вакцината!! Немаш!
Тие што прележаа и потоа се вакцинираа немаа никакви проблеми, барем од тие што ги знам, а не е мала бројка, освен некоја главоболка и покачен притисок ..но имаше многу кои не го прележаа вирусот и отидоа да се вакцинираат, но после прва доза во тешка состојба беа хоспитализирани, наводно биле заразени во тој период кога ги вакцинирале
Моја колешка лежеше три недели во болница, имаше висока температура, високи дидимери, пневмонија, едвај извлече глава...втора доза вакцина не и дадоа и нема ниту да прими..е како она и други сега да бидат жигосани и да им се забрани работење, шетање, купување, идење во кино иде.
Има ли логика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom