Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
12.181
Поени од реакции
19.933
„.Бидејќи вакцините со инактивиран вирус не развиваат клеточен имунитет ...“
:facepalm:

,,..Без антитела не може да се развие ни мемориски имунитет во мемориските Б-клетки ...,, :toe:

...каква врска има антитела која циркулира и нејзина улога е заштитна да не навлезе коронавирусот во телото, со Т и Б клетки кои се лимфоцити кои ги има во клетката и се убијци на коронавирусот т.н. „клеточен“ имунитет,
човекот може да има 0 заштитна антитела која циркулира, а да има висок клеточен имунитет кој ќе се експонира ако навлезе коронавирусот во телото!
... постојат софистицирани тестови за одредување на тој клеточен имунитет кои се страшно скапи, за разлика од евтините тестови кои детектираат антитела што циркулира (заштитна),
П.С.
штом на македонски пишува „Коста Рика“ тешка работа!
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.320
Поени од реакции
6.931
Една исправка мала, Fosun Pharma е партнер на Бионтек за Кина од уште од март(мај? не паметам баш) минатата година.

За остатокот, пред се ефикасноста на вакцините ќе покаже времето. На краток рок се покажаа како адекватни.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.128
Поени од реакции
6.868
„.Бидејќи вакцините со инактивиран вирус не развиваат клеточен имунитет ...“
:facepalm:

,,..Без антитела не може да се развие ни мемориски имунитет во мемориските Б-клетки ...,, :toe:

...каква врска има антитела која циркулира и нејзина улога е заштитна да не навлезе коронавирусот во телото, со Т и Б клетки кои се лимфоцити кои ги има во клетката и се убијци на коронавирусот т.н. „клеточен“ имунитет,
човекот може да има 0 заштитна антитела која циркулира, а да има висок клеточен имунитет кој ќе се експонира ако навлезе коронавирусот во телото!
... постојат софистицирани тестови за одредување на тој клеточен имунитет кои се страшно скапи, за разлика од евтините тестови кои детектираат антитела што циркулира (заштитна),
196816538_1056126681582516_2278933165714968816_n.jpg
Автоматски споено мислење:

Синофарм и Синовак

1.pngСпутник АстраЗенека и Јансен

2.png


Фајзер и Модерна

3.png
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.181
Поени од реакции
19.933
,,.. туку и Кина се увери дека не ја бидува работата - ниту со нивните вакцини базирани на деактивран вирус, ниту со нивната mRNA вакцина која не стигнале да ја развијат на време. Затоа бараат излезна стратегија, ја купуваат лиценцата од Бајонтек, која заедно со Фајзер ја произведува моментално најефикасната вакцина на светот

ice_screenshot_20210728-212001.jpeg

... све во ред, не велам не,
но од друга страна, пак не ја гледам логиката да руската антиковид вакцина одобрена во 60 земји 11.08.2021 и Рускиот инвестициски фонд (РДИФ) раководителот на Рускиот национален институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, кој ја разви вакцината (Александар Гинтсбург), рекол дека Спутник V вакцината произведувала доволно антитела за борба против индискиот (делта) сојот, што па Кина не би го земала Sputnik V вакцината туку BioNtech - Pfizer вакцината т.е. да ја купат лиценцата, што Путин не им ја дава на Кинезите??
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.046
Ќе видиме која вакцина е најдобра.

Тука не треба да се брза. И јас сметав дека Фајзер е топ, ама сега не сум сигурен.

Иначе Дејан е луд со објавите. Не само што се вакцинираше со АЗ во Србија, туку и се поболи од Корона после вакцинација.

Па правеше, пресметки колку лошо ќе поминел ако не бил вакцинирал, а во топ форма е, пешачи по 20 - 50 километри, трча, кајакари по преспанско езеро.

Од она што го гледам со Чиле, Синовак се покажа, бајги добра и тоа против најзаебаниот вирус во моментов, за реинфекции, бразилскиот сој П1 или гама.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
7.218
Поени од реакции
12.111
Сметаше зашто го читаш ботов :D
Задњи 2 студии за фајзер:
1.Ефикасноста за алфа верзијата падната на 86 посто по 6 месеци
2. Ефикасност против делта на 40 проценти
Го нема да зуцне за тоа, ни за бројките у Британија, Израел, а претходно го отече со Чиле и Синовак. Убаво пиша некој, со вакви промовирачи на вакцини не ти треба антиваксери тука.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.046
Сметаше зашто го читаш ботов :D
Задњи 2 студии за фајзер:
1.Ефикасноста за алфа верзијата падната на 86 посто по 6 месеци
2. Ефикасност против делта на 40 проценти
Го нема да зуцне за тоа, ни за бројките у Британија, Израел, а претходно го отече со Чиле и Синовак. Убаво пиша некој, со вакви промовирачи на вакцини не ти треба антиваксери тука.
Јас го следев едно време, дури правеше пресметки оти ме мрзеше мене да правам :D

Ама после тоа со вакцината и се поболи од корона, а вакциниран, видов колкав ебиветар е.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.177
Поени од реакции
2.460
Зошто никој не коментира за Чиле? Над 90% се со синовак и веќе долг период се со надолен тренд. А мислам дека не им даваат 3та доза од друга. Знам Турција веќе го прави тоа. Искрено мислам дека никој уште поима нема да каже што точно и како би било. Останува само да се надеваме дека ќе функционираат и кинеските.

Едно само не ми е јасно, Зошто никој не инсистира еве за старите барем да одлучат за 3та доза со Фајзер? Толку сме затупени и ние не знам што да кажам... На помалите кои се со кинеската вакцина и кои имаат развиено антитела мислам дека навистина никој нема потреба да им дава 3та доза.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.046
Зошто никој не коментира за Чиле? Над 90% се со синовак и веќе долг период се со надолен тренд. А мислам дека не им даваат 3та доза од друга. Знам Турција веќе го прави тоа. Искрено мислам дека никој уште поима нема да каже што точно и како би било. Останува само да се надеваме дека ќе функционираат и кинеските.

Едно само не ми е јасно, Зошто никој не инсистира еве за старите барем да одлучат за 3та доза со Фајзер? Толку сме затупени и ние не знам што да кажам... На помалите кои се со кинеската вакцина и кои имаат развиено антитела мислам дека навистина никој нема потреба да им дава 3та доза.
Абе многу беше добар маркетингот на Фајзер. Иначе реално еве сега читав дека има здравствени работници во Израел, кои немале антитела, по три месеци од втора доза Фајзер.

Така да не е ова екслузивно немањето антитела само за кинескиве вакцини.

Воедно, многу битен момент е што Фајзер дава антитела кои реагираат само на spike protein. А кинескиве даваат антитела кои реагираат на повеќе делови од вирусот.

Во секој случај рано е да се расфрламе со факти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom