Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
10.710
Поени од реакции
11.992
Да си кажиме отворено, Фајзер имаше само добар маркетинг. Дури има антитела штити од инфекција, затоа толку луди бројки од 90%+.

1627156041321.png

Значи да се вратиме на муабетот, реално сите вакцини штитат од сериозна болест и смрт. Така да за тие над 50 години, да видат што прави делта во вакцинирани земји и во невакцинирани.

1627156143597.png

Плус кој што сака може и да си ја проба среќата во Македонските болници со 45% шанси да умриш таму.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
191
Поени од реакции
350
кажи, како да ја решиме работава? Имаш некој магичен лек?
Леле па се смее !!! :facepalm::facepalm::facepalm:
Што се смееш бе,ај да не те навредам ?!

Оди мавни уште 12 дози од сите можни вакцини.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.911
Поени од реакции
56.022
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.093
Поени од реакции
18.711
Леле па се смее !!! :facepalm::facepalm::facepalm:
Што се смееш бе,ај да не те навредам ?!

Оди мавни уште 12 дози од сите можни вакцини.
па за смеење си, стави си го алуминското капче и читај си го постот, така ќе бидеш комплетен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.710
Поени од реакции
11.992
Чиле 93% Синовак, 7% Фајзер. Кога му почна последниот бран имаа 40% со две дози вакцинирани. Еве како изгледа корона статистика во вакцинирана земја.

Позитивни.
1627160460538.png

Смртни случаеви.
1627160518983.png

Синовак брка работа.

Иначе еве како изгледаше кај нас.

1627160813166.png

1627160833485.png
 
Член од
13 август 2013
Мислења
899
Поени од реакции
1.635
Да си кажиме отворено, Фајзер имаше само добар маркетинг. Дури има антитела штити од инфекција, затоа толку луди бројки од 90%+.

Прегледај го приврзокот 302319

Значи да се вратиме на муабетот, реално сите вакцини штитат од сериозна болест и смрт. Така да за тие над 50 години, да видат што прави делта во вакцинирани земји и во невакцинирани.

Прегледај го приврзокот 302320

Плус кој што сака може и да си ја проба среќата во Македонските болници со 45% шанси да умриш таму.
Првата графа одма те демантира колку штити и помага вакцината. Статистика како што прикажува, катастрофата започнува со зголемената вакцинација. Врати се пак и анализирај и кажи дали не сум у право.
Јануари само 16% случаи при 39% вакцинирани.
Февруари слично 16% при 41%.
Март почнува катастрофата, имаш 88% вакцинирани со пораст на случаи од 82%. Огромен скок на вакцинирани со огромен скок на инфицирани.
Април продолжува катастрофално, 91% вакцинирани со 86% нови инфекции.
Графиконот ко да сака да покаже обратно од тоа што тврдите, дека всушност со зголемување на вакцинацијата се зголемува енормно бројот на ново инфицирани.
Со хоспитализацијата е иста ситуација, рапидно расте од јануари кога е најмала вакцинацијата (претворено во апсолутни бројки е многу мала и покрај 82% хоспитализации од 16% инфекции), па до март-април кога хоспитализацијата е 88% при вакцинирани 88-91%, а претворено во апсолутни бројки е огромно спрема бројката во јануари.
Поразителен графикон за вакцинацијата, покажува дека наместо намалување, учествува во зголемување на бројката на ново заразении, последователно и хоспитализации.
Демантирај ме ако не сум у право.
Вториот графикон ти е чиста превара, илузија за наивно око.
Прво, споредува УК и Џибути нации, меќу нив и РУСИЈА, кои како сакаат може да пишат за починати, нема кој тоа да го контролира. Меѓу нив и ние со почетните 4.500 за декември што дигна многу прашања и паника, за на крај да влезат у статистика 3.200.
Друго, графата е направена за ново инфицирани со процент на 100.000, а починати стапка на 2 милиона. Глупости, перверзија, само и само за да изгледа подраматично.
.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.710
Поени од реакции
11.992
Првата графа одма те демантира колку штити и помага вакцината. Статистика како што прикажува, катастрофата започнува со зголемената вакцинација. Врати се пак и анализирај и кажи дали не сум у право.
Јануари само 16% случаи при 39% вакцинирани.
Февруари слично 16% при 41%.
Март почнува катастрофата, имаш 88% вакцинирани со пораст на случаи од 82%. Огромен скок на вакцинирани со огромен скок на инфицирани.
Април продолжува катастрофално, 91% вакцинирани со 86% нови инфекции.
Графиконот ко да сака да покаже обратно од тоа што тврдите, дека всушност со зголемување на вакцинацијата се зголемува енормно бројот на ново инфицирани.
Со хоспитализацијата е иста ситуација, рапидно расте од јануари кога е најмала вакцинацијата (претворено во апсолутни бројки е многу мала и покрај 82% хоспитализации од 16% инфекции), па до март-април кога хоспитализацијата е 88% при вакцинирани 88-91%, а претворено во апсолутни бројки е огромно спрема бројката во јануари.
Поразителен графикон за вакцинацијата, покажува дека наместо намалување, учествува во зголемување на бројката на ново заразении, последователно и хоспитализации.
Демантирај ме ако не сум у право.
Вториот графикон ти е чиста превара, илузија за наивно око.
Прво, споредува УК и Џибути нации, меќу нив и РУСИЈА, кои како сакаат може да пишат за починати, нема кој тоа да го контролира. Меѓу нив и ние со почетните 4.500 за декември што дигна многу прашања и паника, за на крај да влезат у статистика 3.200.
Друго, графата е направена за ново инфицирани со процент на 100.000, а починати стапка на 2 милиона. Глупости, перверзија, само и само за да изгледа подраматично.
.
Хмммм, мислам дека нешто немаш разбрано.

Првиот график е процент на заштита спрема месецот на вакцинирање. Тие што се вакцинирале во јануари сега се заштитени само 16%.

Знаеш она фамозното фајзер штити 96%, е тоа е тоа. Фајзер по 6 месеци од примање штити само 16% од инфекција. Иако го нема во графикот, претпоставувам тие што се вакцинирале во мај имаат 88% заштита од делта сојот. То е тој маркетинг графикот што го споделуваа пред неколку дена.
Автоматски споено мислење:

Воедно
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.784
Поени од реакции
6.261


Бонус: Заболените вакцинирани, болеста ја добиле брзо по примената втора дозаТоа е тоа што се зборуваше... треба време за антитела, 8 недели минимум по примената втора доза.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.337
Поени од реакции
9.983
Не подржувам затварање,али поентата не им е да го спречат неизбежното,туку постепено да се заразуваат за да не се преоптерети здравството.Инаку прееска зборев со другар од средно 20 години како е таму,економијата има пораст таму за време пандемијава,ако не ме излажал :D Државиште е тоа,економски џин
Не им е тоа поентата на нив, туку целосна супресија. Инаку со ова темпо 500 години ќе им треба за постепено д се заразат.
Инаку они за разлика од останатите земји може да си ги оправдаат карантините со мали бројки и практично корона фри живот претходниве месеци. Така од нивните карантини видоа ќар, за разлика од нашиот кој беше без поента, а сепак повеќето го подржавте.
Автоматски споено мислење:

Лани освен 2-3ца, сите други ја воспевавте австралија за тоа како се справила. Кога викав дека џабе го одложуваат проблемот, беше дека немаме емпатија за старите. Ќе ги видам сеа австралијанците, имаат 0 имунитет, позаразна варијанта и слаба вакцинација. Но најзаебана работа е тоа што ќе треба да прифатат одредена смртност дури и при вакцинација, или да живеат изолирани со постојани локдауни.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.371
Поени од реакции
21.212
Не им е тоа поентата на нив, туку целосна супресија. Инаку со ова темпо 500 години ќе им треба за постепено д се заразат.
Инаку они за разлика од останатите земји може да си ги оправдаат карантините со мали бројки и практично корона фри живот претходниве месеци. Така од нивните карантини видоа ќар, за разлика од нашиот кој беше без поента, а сепак повеќето го подржавте.
Автоматски споено мислење:

Лани освен 2-3ца, сите други ја воспевавте австралија за тоа како се справила. Кога викав дека џабе го одложуваат проблемот, беше дека немаме емпатија за старите. Ќе ги видам сеа австралијанците, имаат 0 имунитет, позаразна варијанта и слаба вакцинација. Но најзаебана работа е тоа што ќе треба да прифатат одредена смртност дури и при вакцинација, или да живеат изолирани со постојани локдауни.
Иако не се сеќавам дека сум ја воспевал Австралија и е една од земјите која ни како турист не би ја посетил,сепак мора да се признае дека одлично се справија со пандемијата.Е сега и таму има некои слични на оние во Италија "гушни кинез" што одлучија дека не треба да им се забрани влез на Индијци и други белосветски зевзеци исто како и во Британија,па им се измочаа на година и пол ебанции
Автоматски споено мислење:Бонус: Заболените вакцинирани, болеста ја добиле брзо по примената втора дозаТоа е тоа што се зборуваше... треба време за антитела, 8 недели минимум по примената втора доза.
И што вакцина ке беше ова,штити 6 месеци после апликација а почнува да делува после 2 месеци од аплицирање?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.337
Поени од реакции
9.983
Иако не се сеќавам дека сум ја воспевал Австралија и е една од земјите која ни како турист не би ја посетил,сепак мора да се признае дека одлично се справија со пандемијата.Е сега и таму има некои слични на оние во Италија "гушни кинез" што одлучија дека не треба да им се забрани влез на Индијци и други белосветски зевзеци исто како и во Британија,па им се измочаа на година и пол ебанции
Автоматски споено мислење:


И што вакцина ке беше ова,штити 6 месеци после апликација а почнува да делува после 2 месеци од аплицирање?
Да се справија, ама од вирусот нема бегање. Ќе ги видам како ќе им се свиѓа коа цел свет ќе си продолжи со живот а овие ќе дремат у карантини од по 5 месеци. До сеа беше обратно.

Иначе изглеа сите вакцини им опаѓа ефикасност по 6 месеци, не само оваа :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.899
Поени од реакции
10.901
До сеа беше обратно.
Нормално дека е обратно, кај вас е лето, овде е сред зима, сезона на вируси.
Стратегијата е да се има 0 или блиску до 0 случаи дневно се додека не се вакцинира мнозинството население до крај на годинава. И со извесни исклучоци успева, има помалку од 40 починати/милион популација (споредено со околу 3000 во Мкд).

@Диле Јоргачев Зашто не сакаш да ја посетиш? Ќе се изненадиш колку е убава природата.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
197
Поени од реакции
368
Леле па се смее !!! :facepalm::facepalm::facepalm:
Што се смееш бе,ај да не те навредам ?!

Оди мавни уште 12 дози од сите можни вакцини.
Нека направи коктел и нека ги стегне со џамбо шприц ко Долф Лундгрен во Универзален војник...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.337
Поени од реакции
9.983
Нормално дека е обратно, кај вас е лето, овде е сред зима, сезона на вируси.
Стратегијата е да се има 0 или блиску до 0 случаи дневно се додека не се вакцинира мнозинството население до крај на годинава. И со извесни исклучоци успева, има помалку од 40 починати/милион популација (споредено со околу 3000 во Мкд).

@Диле Јоргачев Зашто не сакаш да ја посетиш? Ќе се изненадиш колку е убава природата.
До сега беше супер но ќе биде интересно да се види преодот од 0 случаи кон 100 мртви дневно после вакцинацијата. За нас лесно е да го прифатиме тоа, зашто за нас ќе биде снижување, ама за австралија мислам ќе остане ковид фри стратегија.
Нормално ако делтата не испадне од контрола во меѓувреме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom