Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598

... има ли некој примено вакцина од Фајзер, чисто ме интересира да проба вакво објаснување, ај еден, ај двајца на ФБ или други социјални мрежи да се зезаат на ист начин, ама мене не ми е до зезање со ваква сериозна работа, која е логиката? :(
Другар ми ко Магнето стана со фајзеров, му се лепи бела техника, метални тави, тенџериња. Тоа е вистината
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Те сфаќам, али веруј ќе се навикнеш, ко што сите сега, после дваес години се навикнаа на вентилаторот и без проблем го веат и почитуваат како свое знаме.
После десетина години никој нема да има проблем со ова РСМ.
јас нема ама новите генерации сигурно ама само ради вакви ко овој што форсира ама може мисли нема да го пуштат да помине границе зашо пишал РМ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197

... има ли некој примено вакцина од Фајзер, чисто ме интересира да проба вакво објаснување, ај еден, ај двајца на ФБ или други социјални мрежи да се зезаат на ист начин, ама мене не ми е до зезање со ваква сериозна работа, која е логиката? :(
Prorabote cipot. Nema nazad. :(
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545

... има ли некој примено вакцина од Фајзер, чисто ме интересира да проба вакво објаснување, ај еден, ај двајца на ФБ или други социјални мрежи да се зезаат на ист начин, ама мене не ми е до зезање со ваква сериозна работа, која е логиката? :(
Таман е работава, другар се вакцинираше пред две недели, уште не можат да го "одлепат" од рампата на граница. Како ја дигаат и он со неа оди горе-доле. Кажаа втората доза ќе му ја дадат на лице место ама на другата рака за да се избалансирало магнетното поле. Може го знаеш случајот за детето, Миле Генератор го викаат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Имам другар тој стил минус теренската работа. Откако отворија кафаните/кафичите лани ова време стандард 3-4 пати минимум искачање неделно. Каква дистанца и поздравување со бокс, секое поздравување му е стандард прегрнување , собирање кај него стан, по комшии, беше и странство. Кога бев заразен ми ѕвонеше и ми велеше да ставам кафе ќе дошол со маска и ќе седел на терасата друштво да ми прави. Дома неговите фатија отиде да им помага и да ги чува и ништо. Комшијата со кој секој ден се заедно се разболе овој ништо. Сите околу него фативме и прогнозиравме дека овој сигурно ја прелегал 3-4 пати(на зафрканција) со тај стил на живот. Отиде да провери антитела , нула. Никаков контакт со вирусот ко да немал. Нулта крвна група ма да неверувам дека е до тоа.
Кај девојками дома фатија сите еден по друг, значи се на се месец ипол беше у карантин со болни дома. Пцр негативен, антитела нема. Се вакцинира со фајзер, никакви нусефекти :toe:

Инаку отворив кај филипче за полицискив час, што да видиш, плачат лелекаат рано било опуштање. Сам да си бараш полициски час треба да си ментално пореметен. Кога да се опуштиме, на есен кога пак ќе се накрцаат болниците?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
За полициски не знам, али школи нема да има од септември. Или ќе ги има па ќе ги затворат пак.

Пошто не може а да не дојде индискиов сој, кој е 40-50% позаразен од бртанскиот, кој беше позаразен од обичниот.
А ако сега гледам што се случува со индискиот во земји со 60% вакцинирани, тогаш кај нас би било катаклизма, unless не забрзаат некако магично со вакцинирањето.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
За полициски не знам, али школи нема да има од септември. Или ќе ги има па ќе ги затворат пак.

Пошто не може а да не дојде индискиов сој, кој е 40-50% позаразен од бртанскиот, кој беше позаразен од обичниот.
А ако сега гледам што се случува со индискиот во земји со 60% вакцинирани, тогаш кај нас би било катаклизма, unless не забрзаат некако магично со вакцинирањето.
Сигурно ќе пораснат бројките на есен, од тоа што го гледаме во други земји. Меѓутоа вирусот е очигледно сензонски и до септември можеме да бидеме мирни.
Вака гледано сите соеви испаѓаат позаразни од претходните, што е и логично и ќе дојде до точка каде ќе немаат веќе што да заразуваат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Eet da ne deluvam samo negativno. Od edna strana da, indiskiot soj e pozarazliv i so toa poopasen. Od druga strana pa vakcinite se pokazaa kako dosta dobra zastita prema nego. Da, ima i po nekoj sto pokraj toa se zarazil i ima mala brojka pocinati. Od druga strana pa nikoj ne broj (normalno) kolku lugje ne ni se zarazija. A vo Anglija dosta raboti se vekje otvoreni. Ne bi bil tolku skepticen iskreno, normalno ako se prodolzi so dobro tempo na vakciniranje.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Eet da ne deluvam samo negativno. Od edna strana da, indiskiot soj e pozarazliv i so toa poopasen. Od druga strana pa vakcinite se pokazaa kako dosta dobra zastita prema nego. Da, ima i po nekoj sto pokraj toa se zarazil i ima mala brojka pocinati. Od druga strana pa nikoj ne broj (normalno) kolku lugje ne ni se zarazija. A vo Anglija dosta raboti se vekje otvoreni. Ne bi bil tolku skepticen iskreno, normalno ako se prodolzi so dobro tempo na vakciniranje.
Абе види, темпото тука е околу 10 000 неделно. Не верувам дека ова може да се дефинира како "добро" во било кој контекст.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Вака гледано сите соеви испаѓаат позаразни од претходните, што е и логично и ќе дојде до точка каде ќе немаат веќе што да заразуваат.
Па ако сите соеви се позаразни од претходните, зашто логиката не е дека ќе тераат до бесконечност... пологично е секоја година ќе си менуваат, него ли дека ќе станат "глупи" :D

vo Anglija dosta raboti se vekje otvoreni.
Затоа ли во Англија и Чиле им растат бројките.... малку изгледа беа сегашните затварања, треба уште 3-4 сезонски затварања, па ќе почнат да делуваат вакцините.


Пролет/лето 2020 изгледа потопло дека беше па вирусот поактивен беше, сега му текна сезонски да делува :cautious:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Па ако сите соеви се позаразни од претходните, зашто логиката не е дека ќе тераат до бесконечност... пологично е секоја година ќе си менуваат, него ли дека ќе станат "глупи" :D
Не. Велат дека имале соевите конечен број на мутации. Не биле како сезонскиот грип.



Затоа ли во Англија и Чиле им растат бројките.... малку изгледа беа сегашните затварања, треба уште 3-4 сезонски затварања, па ќе почнат да делуваат вакцините.
Не. Бројките раснат затоа што индискиот е некаде 40-50% позаразен од британскиот, кој е за 40% позаразен од обичниот.
Инаку огромен процент од новозаразените во Британија и Чиле се невакцинирани.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Па ако сите соеви се позаразни од претходните, зашто логиката не е дека ќе тераат до бесконечност... пологично е секоја година ќе си менуваат, него ли дека ќе станат "глупи" :D



Затоа ли во Англија и Чиле им растат бројките.... малку изгледа беа сегашните затварања, треба уште 3-4 сезонски затварања, па ќе почнат да делуваат вакцините.


Пролет/лето 2020 изгледа потопло дека беше па вирусот поактивен беше, сега му текна сезонски да делува :cautious:
Ako gledas taka ima uste 30-40% od naselenieto koe ne e vakcinirano tamu. E sega zamisli sto ske bese ako drugite ne bea vakcinirani. India calling.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Полна му беше устата со Шведска на овие што не ја признаваат Короната, ама сега ги нема да ја спомнат.

51 percent of everybody 18 years or older have now received at least one dose vaccine. More than one fourth [of all adults] are now vaccinates with two doses.

Since the start [of vaccinations] 26 December 2020, a total of 4.1 million people have received at least one dose vaccine, and of them 2.2 million have also received a second dose. It means that 51 of everybody above 18 years have received one dose and 27 percent have now received a second dose. It is shown by data from the National vaccination registry.

The vaccine coverage is lower among people born outside of Sweden, but the latest statistics show that the proportion of vaccinated in that group has increased the last weeks.

AgeFirst dose coverageFull vaccination
18-2910.51%4.73%
30-3913.42%6.1%
40-4929.02%7.64%
50-5965.21%11.18%
60-6986.14%35.57%
70-7992.3%61.13%
80-8993.23%85.86%
90+90.63%84.19%
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Ako gledas taka ima uste 30-40% od naselenieto koe ne e vakcinirano tamu. E sega zamisli sto ske bese ako drugite ne bea vakcinirani. India calling.
Ќе видите кај нас, со овој степен на вакцинирање, што ќе биде.
Сега е во Австрија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Најпосле некаква статистика за Делта или Индијскиот сој.

Било која вакцина со една доза е ефикасна 33%.

Две дози Фајзер ефикасност 88%, АЗ ефикасност 60%.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom