Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
816
Поени од реакции
2.716
Кичево денес 6....значи ги пишале моите роднини

Интересен е мојот братучед..само по кафани е, пие како сунѓер, работата му е теренска со луѓе, ни заштита ни бутур еве година и кусур, а само тој е негативен кај него дома... :facepalm:
Имам другар тој стил минус теренската работа. Откако отворија кафаните/кафичите лани ова време стандард 3-4 пати минимум искачање неделно. Каква дистанца и поздравување со бокс, секое поздравување му е стандард прегрнување , собирање кај него стан, по комшии, беше и странство. Кога бев заразен ми ѕвонеше и ми велеше да ставам кафе ќе дошол со маска и ќе седел на терасата друштво да ми прави. Дома неговите фатија отиде да им помага и да ги чува и ништо. Комшијата со кој секој ден се заедно се разболе овој ништо. Сите околу него фативме и прогнозиравме дека овој сигурно ја прелегал 3-4 пати(на зафрканција) со тај стил на живот. Отиде да провери антитела , нула. Никаков контакт со вирусот ко да немал. Нулта крвна група ма да неверувам дека е до тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.439


Колку ухлебени партиски бубашваби со бели мантили ќе станат првоборци, при поминато цела војна под јорган планина?
...тоа е точно за „партиски првоборци“ под јорган планина, но не се толку важни овие „благодарници“ како обична хартија, кога истите не можат да покријат ниеден трошок во домашниот буџет, но жалосно е што не се водеше контрола, ниту пак некој одговара поради неисплатени 500 евра дополнителни средства на здравствени работници кои биле вклучени директно во борба против пандемија, а истите средства ги добиле голем број партиски „планинари под јорган планина“!

ice_screenshot_20210612-182808.jpeg

... инаку вакви благодарници добија сите членови на Лекарска комора повод 5ти Јуни „Ден на основање на Лекарска комора на МКД“, сите доктори со активна лиценца (кои плаќаат чланарина на Лекарска комора) било да се тука, било да се надвор, ако се водат во лекарскиот регистар, дури има повик кој не си добил таква писмена „благодарница“ да се јави за да се ажурира пропустот и да се подигне, било да бил докторот на работа за време на пандемија или не!

ice_screenshot_20210612-182835.jpeg
... вакви активности на масовно доделување на „хартиени благодарници“ најчесто е да самата комора „ги сврти“ парите од чланарина и да малку се активира некој тендер за печатење на истите, а не дека се многу душогрижници кон членството, прашање е колку пари чини една таква благодарница, зашто не би се дале тие пари, како ваучер почастување на членот (докторот) за заслужена активност против пандемијата?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.685
Поени од реакции
12.580
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.181
Поени од реакции
11.153
https://libertas.mk/navivachite-na-makedoni-a-dobi-a-zabrana-za-patuva-e-vo-presret-na-ep/

Оние кои добија карти за дуелот меѓу Холандија и Македонија нема да можат да ги искористат, нема да можат да патуваат во Амстердам затоа што нашата земја се уште е на листата на држави за кои е забранет влез поради ковид-19.

Кога сме овци и стока ќе ни прават така...Камо РЕЦИПРОЦИТЕТ ???
Ова нема врска со медицина и здравство, ЕУ членки има со многу полоша ситуација од нашата па НЕМА ограничување...
А нашите надлежни ДЕБИЛИ ќе СУБВЕНЦИОНИРААТ холанѓани во Охрид да доваѓаат...
Лани,ова време, Хрватска ја стави БиХ ва Блокада... арно ама и БиХ им удри Реципроцитет па како попчиња ја повлекоа забраната...
Сега, ова година, бидејќи е загрозена сезоната, нема проблем...
Албануија пак за 1 Мај ни стави Забрана за влез, а се поради избори таму...требаше ние да ставиме Забрана за ИЗЛЕЗ од РСМ во АЛБ доа 1 ЈУли, па да се чешаат малку
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.039
Поени од реакции
6.170
https://libertas.mk/navivachite-na-makedoni-a-dobi-a-zabrana-za-patuva-e-vo-presret-na-ep/

Оние кои добија карти за дуелот меѓу Холандија и Македонија нема да можат да ги искористат, нема да можат да патуваат во Амстердам затоа што нашата земја се уште е на листата на држави за кои е забранет влез поради ковид-19.

Кога сме овци и стока ќе ни прават така...Камо РЕЦИПРОЦИТЕТ ???
Ова нема врска со медицина и здравство, ЕУ членки има со многу полоша ситуација од нашата па НЕМА ограничување...
А нашите надлежни ДЕБИЛИ ќе СУБВЕНЦИОНИРААТ холанѓани во Охрид да доваѓаат...
Лани,ова време, Хрватска ја стави БиХ ва Блокада... арно ама и БиХ им удри Реципроцитет па како попчиња ја повлекоа забраната...
Сега, ова година, бидејќи е загрозена сезоната, нема проблем...
Албануија пак за 1 Мај ни стави Забрана за влез, а се поради избори таму...требаше ние да ставиме Забрана за ИЗЛЕЗ од РСМ во АЛБ доа 1 ЈУли, па да се чешаат малку
јебала те рсм


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.439
... повели и превод за тебе @Vladimkd, што ќе кажеш на ова јас сум загрижена кога слушам вака, а ти?
„... Nezavisni zastupnik Mislav Kolakušić dao je u EU parlamentu opsežan intervju u kojem je analizirao brojne manipulacije i poluistine na kojima je utemeljena pandemija koronavirusa, ulogu medija, politike i farmaceutskih kompanija, a koji su kumulativno doveli do najopsežnijeg mirnodopskog ograničenja i kršenja ljudskih i građanskih prava u povijesti...,,
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.271
Поени од реакции
1.721
Леле луѓе се вакцинирав денеска во Врање, вие немате видено колку проста маса тоа на народ се македонциве, абе тоа треба Србија да затвори граница или да пуштаат исклучиво со мерење на IQ бидејќи ова е ретардирано болесно, глупо, до немај каде маса на народ.

Организацијава беше топ, ама сеа што се деси.

Ко што чекаш ред, се пика старец пред тебе вика аааааа ја пред вас сум аааа и ајде добро мислиш пари му даваат.

По некое време, една жена онака 30-40 години и текнува дека што кур ќе чекам бе ќе се бутам ама знаеш како, низ скали кај салава и ќе дојдем пред свите, нели, што кур ќе чекам.

И еден пар седат позади нас, и овој и вика, извините госпоѓо ама преку ред се пикате ние џабе чекаме овде.

Заврнува, се бутаат сите пред тебе, зад тебе, и што се дешава.

Еден, со наочари ко Џус, или CYA - kad se voozimo, се гледа прв пат излага од Паланка ( жаргонска употреба, ништо лично), ги ваѓа наочариве и вика, и што кур бе сеа? Има проблем? А? Има Проблем? Вишак тестостерона. И дечково ќути.

И ликов му текиња абе ја не сум толку сељак, зашто да бидам толку сељак со граница кога може да бидам најголемиот сељак што Србија и регионот може да го види покрај селово од кај што доаѓам.

Што прави? Глуми обезбеџење и ко што се движи обезбедувањево он позади него, колку да види до кај е вакцинацијава.

Се враќа - се смее, покажува бицепси ( 40-50 год човек), ама она смеење знаеш - маж со еректилна дисфункција и пенис сајз 5цм ка објаснуа фрустрирано у животов зошо за малу ќе ебел една ама ја рачуна ко да ебел и ти љубомори тебе. Е, такво.

Или ај посликовито, оние од хордана од Господар на Прстените.

Влегува, го вакцинриаат.

Ок, завршува тоа, девојчиња млади јеботе немаат ни 18 години не седат еден позади друг, фаќаат attacking right wing позиција, за да пројдат преку ред.

Не ги пуштаме, хехе дечко од позади ми вика абе абе ние бевме пред вас. Не, не бевте - ахам (вика), можеби грешка ахам, да.

Се вакциниравме.

Иначе, у Врање моментално се допстани Фајзер и Синофарм.

Строго Ви препорачувам да се напиете апче за смирување, и ако имате фолија стајте на глава да не ви падне IQ некои луѓе зрачат тоа.

Сеа моментално се опоравувам од loss of IQ, no side EFFeCTS освен што паднав на прашање од Гугл колку е 3+3
Автоматски споено мислење:

Бонус: организација топ, после вакцинација 15 мин ти препорачуваат да застанеш, кога ќе се расчисти примата други. Со лична карта може да те вакцинираат, буквално не боли ко Вучиќ така се чувствуаш буквално .

По 10 души примаат одеднаш, и не заборавајте да земете пенакло за да попуните тоа листот што го даваат, пошто каков народ сме може и некој да не ти даде пенкало. :icon_lol:

Со лесно!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
16.181
Поени од реакции
11.153
ова е за тема Здравје, ама со Новата (Не)нормална Ситуација некако најдобро одговара
 
Член од
20 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
13
Леле луѓе се вакцинирав денеска во Врање, вие немате видено колку проста маса тоа на народ се македонциве, абе тоа треба Србија да затвори граница или да пуштаат исклучиво со мерење на IQ бидејќи ова е ретардирано болесно, глупо, до немај каде маса на народ.

Организацијава беше топ, ама сеа што се деси.

Ко што чекаш ред, се пика старец пред тебе вика аааааа ја пред вас сум аааа и ајде добро мислиш пари му даваат.

По некое време, една жена онака 30-40 години и текнува дека што кур ќе чекам бе ќе се бутам ама знаеш како, низ скали кај салава и ќе дојдем пред свите, нели, што кур ќе чекам.

И еден пар седат позади нас, и овој и вика, извините госпоѓо ама преку ред се пикате ние џабе чекаме овде.

Заврнува, се бутаат сите пред тебе, зад тебе, и што се дешава.

Еден, со наочари ко Џус, или CYA - kad se voozimo, се гледа прв пат излага од Паланка ( жаргонска употреба, ништо лично), ги ваѓа наочариве и вика, и што кур бе сеа? Има проблем? А? Има Проблем? Вишак тестостерона. И дечково ќути.

И ликов му текиња абе ја не сум толку сељак, зашто да бидам толку сељак со граница кога може да бидам најголемиот сељак што Србија и регионот може да го види покрај селово од кај што доаѓам.

Што прави? Глуми обезбеџење и ко што се движи обезбедувањево он позади него, колку да види до кај е вакцинацијава.

Се враќа - се смее, покажува бицепси ( 40-50 год човек), ама она смеење знаеш - маж со еректилна дисфункција и пенис сајз 5цм ка објаснуа фрустрирано у животов зошо за малу ќе ебел една ама ја рачуна ко да ебел и ти љубомори тебе. Е, такво.

Или ај посликовито, оние од хордана од Господар на Прстените.

Влегува, го вакцинриаат.

Ок, завршува тоа, девојчиња млади јеботе немаат ни 18 години не седат еден позади друг, фаќаат attacking right wing позиција, за да пројдат преку ред.

Не ги пуштаме, хехе дечко од позади ми вика абе абе ние бевме пред вас. Не, не бевте - ахам (вика), можеби грешка ахам, да.

Се вакциниравме.

Иначе, у Врање моментално се допстани Фајзер и Синофарм.

Строго Ви препорачувам да се напиете апче за смирување, и ако имате фолија стајте на глава да не ви падне IQ некои луѓе зрачат тоа.

Сеа моментално се опоравувам од loss of IQ, no side EFFeCTS освен што паднав на прашање од Гугл колку е 3+3
Автоматски споено мислење:

Бонус: организација топ, после вакцинација 15 мин ти препорачуваат да застанеш, кога ќе се расчисти примата други. Со лична карта може да те вакцинираат, буквално не боли ко Вучиќ така се чувствуаш буквално .

По 10 души примаат одеднаш, и не заборавајте да земете пенакло за да попуните тоа листот што го даваат, пошто каков народ сме може и некој да не ти даде пенкало. :icon_lol:

Со лесно!
Може без пријава да се отиде?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.371
Поени од реакции
54.578
јебала те рсм
Те сфаќам, али веруј ќе се навикнеш, ко што сите сега, после дваес години се навикнаа на вентилаторот и без проблем го веат и почитуваат како свое знаме.
После десетина години никој нема да има проблем со ова РСМ.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.018
Поени од реакции
9.243
Леле луѓе се вакцинирав денеска во Врање, вие немате видено колку проста маса тоа на народ се македонциве, абе тоа треба Србија да затвори граница или да пуштаат исклучиво со мерење на IQ бидејќи ова е ретардирано болесно, глупо, до немај каде маса на народ.

Организацијава беше топ, ама сеа што се деси.

Ко што чекаш ред, се пика старец пред тебе вика аааааа ја пред вас сум аааа и ајде добро мислиш пари му даваат.

По некое време, една жена онака 30-40 години и текнува дека што кур ќе чекам бе ќе се бутам ама знаеш како, низ скали кај салава и ќе дојдем пред свите, нели, што кур ќе чекам.

И еден пар седат позади нас, и овој и вика, извините госпоѓо ама преку ред се пикате ние џабе чекаме овде.

Заврнува, се бутаат сите пред тебе, зад тебе, и што се дешава.

Еден, со наочари ко Џус, или CYA - kad se voozimo, се гледа прв пат излага од Паланка ( жаргонска употреба, ништо лично), ги ваѓа наочариве и вика, и што кур бе сеа? Има проблем? А? Има Проблем? Вишак тестостерона. И дечково ќути.

И ликов му текиња абе ја не сум толку сељак, зашто да бидам толку сељак со граница кога може да бидам најголемиот сељак што Србија и регионот може да го види покрај селово од кај што доаѓам.

Што прави? Глуми обезбеџење и ко што се движи обезбедувањево он позади него, колку да види до кај е вакцинацијава.

Се враќа - се смее, покажува бицепси ( 40-50 год човек), ама она смеење знаеш - маж со еректилна дисфункција и пенис сајз 5цм ка објаснуа фрустрирано у животов зошо за малу ќе ебел една ама ја рачуна ко да ебел и ти љубомори тебе. Е, такво.

Или ај посликовито, оние од хордана од Господар на Прстените.

Влегува, го вакцинриаат.

Ок, завршува тоа, девојчиња млади јеботе немаат ни 18 години не седат еден позади друг, фаќаат attacking right wing позиција, за да пројдат преку ред.

Не ги пуштаме, хехе дечко од позади ми вика абе абе ние бевме пред вас. Не, не бевте - ахам (вика), можеби грешка ахам, да.

Се вакциниравме.

Иначе, у Врање моментално се допстани Фајзер и Синофарм.

Строго Ви препорачувам да се напиете апче за смирување, и ако имате фолија стајте на глава да не ви падне IQ некои луѓе зрачат тоа.

Сеа моментално се опоравувам од loss of IQ, no side EFFeCTS освен што паднав на прашање од Гугл колку е 3+3
Автоматски споено мислење:

Бонус: организација топ, после вакцинација 15 мин ти препорачуваат да застанеш, кога ќе се расчисти примата други. Со лична карта може да те вакцинираат, буквално не боли ко Вучиќ така се чувствуаш буквално .

По 10 души примаат одеднаш, и не заборавајте да земете пенакло за да попуните тоа листот што го даваат, пошто каков народ сме може и некој да не ти даде пенкало. :icon_lol:

Со лесно!
Пола свет сум прошетал ама ваква стока ко оваа овде што живее, не сум видел.
Среќа отидов понеделник сабајле во Врање па немаше многу биволи и крави, освен тие што веќе беа пред мене, а другите почнаа да пристигаат од кога завршив работа.
Реално, за нас треба да има војска да контролира и да тепа, затоа сме биле кротки во турско, а не сега јавашлук невиден. Како проаѓаат годините овде се случува обратен процес од еволуција.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.271
Поени од реакции
1.721
Пола свет сум прошетал ама ваква стока ко оваа овде што живее, не сум видел.
Среќа отидов понеделник сабајле во Врање па немаше многу биволи и крави, освен тие што веќе беа пред мене, а другите почнаа да пристигаат од кога завршив работа.
Реално, за нас треба да има војска да контролира и да тепа, затоа сме биле кротки во турско, а не сега јавашлук невиден. Како проаѓаат годините овде се случува обратен процес од еволуција.
Не ги вреѓај биволите и кравите, ова е дно на цивилизација.

Он топик: втор ден по вакцинација со Синофарм, никакви тегоби, освен вчера мал замор и и магла у мозок.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.241
Поени од реакции
16.439

... има ли некој примено вакцина од Фајзер, чисто ме интересира да проба вакво објаснување, ај еден, ај двајца на ФБ или други социјални мрежи да се зезаат на ист начин, ама мене не ми е до зезање со ваква сериозна работа, која е логиката? :(
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom