Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.069
Поени од реакции
6.193
Да, доста работи не функционираат во државата, ама константниот напон не е еден од тие :D Не мора да се расфрлате со работи од ракав. Системот во Бугарија е исти кур ко нашиот, нијанси се у прашање. Вакцините ги носеа во комбиња за виршли, да не беа во Еу ќе молеа ко нас.
ako ti veruvas deka vo MKD moze da odrzat vakcina na -70 stepeni ondak ok.

iskrajno jas ni vo AUS ne veruvam deka mozat nadvor od golemite gradovi a ne pak vo mkd ili nekade na balkanot.

za da veruvam deka e toa "mozno" ke treba da vidam deka bolnicite/friziderite imaat na primer priklucok na generator itn a toa pak ke kazam nadvor od SK ne veruvam deka go ima na drugite mesta.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.105
Поени од реакции
8.666
Најбоље од све е што имаа кампања за квалитетни вакцини и сеа, на крај, од Астра-зенека нарачаа.

:lolzz:
Или е договорено одамна ама заради повторни испитувања не можеа да кажат дека имаат промашена инвестиција... Сеуште е дискутабилна ефикасноста за тие над 65 години што се уствари главна таргет група.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.170
Поени од реакции
2.876
Најбоље од све е што имаа кампања за квалитетни вакцини и сеа, на крај, од Астра-зенека нарачаа.

:lolzz:
Сигурно ќе ги добијат во ветениот термин. АстраЗенека доцни со производство и испорака кон многу посериозни држави, отколку што е територијата на Шќип'рија Етнике.

Еве што ќе им се случи:

1. Учкарите нема да побараат од Србија. Јер, непријатели, плус верници муслимани.
2. САД нема да им даде вакцини. Тие на ЕУ не им дадоа, не па нив.
3. Обединетото Кралство нема да им даде вакцини. Исто како погоре.
4. Експерименталниот лек ЕXO-CD24 нема да го побараат, затоа што е од Израел.
5. УАЕ кој вакцинира досега 39% од населението и Бахреин кој вакцинираше близу 11% од населенитео, нема да им дадат вакцини и покрај фактот што се муслимани и верници.
6. Казахстан се очекува нивната вакцина да ја пуштат во март. Нема да ја побараат поради геополитика. Членки на Нато и кандидат на ЕУ да бара вакцини од про-руски Казахстан? Таман работа.
7. Канадската Медикаго има вакцина што е во трета фаза на испитување. Нема да ја побараат бидејќи ќе треба да контактираат со македонската дијаспора, а тие контактираат само со швицарската.
8. До крајот на годината може и Куба во соработка со Иран да ја пушти нивната Абдала. Мислам одвишно е да објаснувам зашто нема да ја земат.
9. Најпосле, нашиот Нато-партнер и голем пријател Турција ќе ни испорача контингент од нивниот ЕRUCOV-VAC пред Рамазан Бајрам 2022 година.


1612604811286.png
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.888
... ќе дојде таа вакцина за К19, која ќе биде регистрирана како лек во државава, за што треба најмалку две недели, а до сега не слушнав за некоја започната регистрација, потоа уште толку време да се добие решение за исправноста, па уште толку време да се конкурира и да се додели која фирма ќе увезува, па ако некоја фирма била елиминирана со подобри услови ќе приговори, па повторно цела процедура на доделување,

...кога ќе има фирма одредена за увоз и дистрибуирање на вакцината треба да гарантира превоз со специјални фрижидери -70С кои сеуште никој ги нема, па ако кога ќе се обезбеди тоа идат на ред царински протоколи, па потоа проверка на увезените вакцини ако се исправни, запазен транспорт, квалитет во институт, па потоа распределба на истите вака од око најмалку три месеци било која вакцина да се примени ама сметајќи од регистрација со решение како лек што уште никаде ги нема, затоа што уште не се знае кои вакцини ќе дојдат!

...не е тоа исто како увези банани со шлепер преку шпедиција, плати царина и ајт на кванташки продавај , па и овде има неколку дневна процедура,

...така да ни остана да ги примениме барем за нас основните мерки на запазување растојание и немешање во толпа, користење на заштитна маска во затворени простории без поверение кон ниедно лице да ја тргнеме маската, сите можат да бидат потенцијални пренесувачи, често дезинфецирање на рацете на работно место без навика за чешање, чепкање по лице, уста, без дружење во затворени простории ресторани, кафани, бар, теретани, гости и обавезно пешачење во природа и одржување барем некоја физичка кондиција,
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.729
Поени од реакции
8.652
ako ti veruvas deka vo MKD moze da odrzat vakcina na -70 stepeni ondak ok.

iskrajno jas ni vo AUS ne veruvam deka mozat nadvor od golemite gradovi a ne pak vo mkd ili nekade na balkanot.

za da veruvam deka e toa "mozno" ke treba da vidam deka bolnicite/friziderite imaat na primer priklucok na generator itn a toa pak ke kazam nadvor od SK ne veruvam deka go ima na drugite mesta.
Настрана фактот дека мрежата е прилично стабилна кај нас, генератори се користат како бекап за свадби, а не па за болници и друга критична опрема. Ако не се не се најде јунак, јас ќе го довлечкам генераторчето од викендичка и ќе приклучам еден фрижидер, доволен за тие 5000 вакцини што ќе ги добиеме. Ама не се секирај, има фирми што го работат тоа. Не сме сепак каменковци тука:D Ако пропадне некоја вакцина ќе биде ради бирократија, отворена - неискористена а не од технички причини.( истово се случува и во Израел и Сад)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.081
Поени од реакции
2.247
Јас повеќе би очекувал Србија што побрзо да вакцинира и што повеќе нивни па да остане за другите. Или Вучиќ да се смилува да нарача уште милион два он за нас па да си платиме и таму да си завршиме работа. Пошо нашиве се занимаваат со постери правење :tapp:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.729
Поени од реакции
8.652
Или е договорено одамна ама заради повторни испитувања не можеа да кажат дека имаат промашена инвестиција... Сеуште е дискутабилна ефикасноста за тие над 65 години што се уствари главна таргет група.
Не ги предомислувајте, да го направеа ова со сите вакцини што немаа завршени студии уште летото сеа ќе се вакциниравме со србите. Буквално сите вакцини што беа фаворити се одобрија, и сеа нормално готовани ко нас ќе си чекаат :)
 
Член од
22 март 2019
Мислења
123
Поени од реакции
273
Со стапка на 2000-2500 (штом ги кажуваат ови бројки пиши едвај 1000 ќе можат)на ден вакцинирани ке ни треба 3-5 години да вакцинираат 2 милиони луѓе:vozbud:.

Па ние до тогаш ке ја прележиме короната неколку пати.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
312
Поени од реакции
529
Јако ова по 2500 вакцинации на ден. Штета што е е лага, веќе не знам како очекува некој да му поверува.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010
Јас повеќе би очекувал Србија што побрзо да вакцинира и што повеќе нивни па да остане за другите. Или Вучиќ да се смилува да нарача уште милион два он за нас па да си платиме и таму да си завршиме работа. Пошо нашиве се занимаваат со постери правење :tapp:
Србиве дали тераат само пропаганда или не, гледам пишуваат дека имало шанси во соработка со Русиве спутник вакцината да се произведувала и кај нив
 

Ramlösa

тешка будала
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.306
Поени од реакции
1.997
Не сум за Краља и Отаџбину, ама Србиве како се снаоѓаат со ситуацијава...алал вера.

Вакви бројки за вакцини ние можеме само да сонуваме
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.125
Поени од реакции
13.315
Филипче повторно најави дека доаѓаат кинеските вакцини, но нема конкретен датум кога.......ЌЕ ЌЕ ЌЕ ЌЕ СТИГНАТ......

Филипче не сака да ја нарача руската вакцина со образложение дека сме имале значајна количина на вакцини, ама во наредниот период.

Дали заради тоа што граѓаните ги остави без заштита, а имал можност да набави одредени вакцини ќе понесе одговорност го избегна одговорот.

Филипче негира дека сме биле меѓу првите земји по смртност од Ковид.

Филипче вели дека ние ЌЕ бидеме една од ретките земји која ќе обезбеди значајна количина на вакцини за сериозен процент од населението.

Филипче нема ниту информација дали ЌЕ се набават нови количества на кинеската вакцина, со оглед дека првата која уште не е стигната е доволна само за 100.000 граѓани.


Браво за МАЕСТРО ФИЛИПЧЕ! :zver:
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.081
Поени од реакции
2.247

Kajgana Shop

На врв Bottom