Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Или многу неспособен кадар или не сакат да работат или микс. Ноторен пример, коронавирус.гов.мк (каде, покрај бројки, се наоѓаа и информации за одлуки, мерки и други детали за кризава) уште од летото го баталија па го ажурираа на месец и кусур, ниедна одлука немаа со месеци... фати пушти.
Лапнаа некстсенсци тендери за девелопмент, за сапорт не треба, има некое дете во влада од време навреме ќе пушти нова содржина
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Морталитетот во Република Македонија, во 2015
20 461

Морталитетот во Република Македонија, во 2016
20 421

Морталитетот во Република Македонија, во 2017
20 318

Морталитетот во Република Македонија, во 2018
19 727

Морталитетот во Република Македонија, во 2019
20 446

Колку би влијаела бројкава од вирусов за морталитетот во 2020?

Сега засега околу 1700 умрени како последица од вирусов

уште точно 31 ден до 2021ва.

Уште 600 до 700 нека ги пишат од корона.

Значи ке бидат измегу 2300 до 2500 умрени од корона.

Колку од овие 2300-2500 ќе го зголемат морталитетот за 2020та?

Ако бројката на умрени во 2020та не е многу драстично изразито поразличн од претходниве 2015-2019 во коишто имало од 19 727 во 2018 до 20 461 во 2015, значи нема ништо наречено вирус, само пропаганда
Мислиш дека се глумци тоа во болниците?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Антивакцери на најјако. Што сакаат нека прават разумните ќе се вакцинираат и ќе си бидат раат па другите нека му ја думаат. Многу пропаганда се шири за новиве вакцини а всушност реално се огромен медицински напредок.
И ја така мислев, али у принцип нас во македонија ќе не вакцинираат со таа на оксфорд што дава некој 60-70 посто ефикасност. Значи пак може да наебеш.
Има веќе таква тема.

Фемина 95% се тешки пациенти бтв.
Форумите не се некој релевантен приказ, ама она што ме замислува е дека во реалност бројката е полоша.

Шо да има, како што тестираат “многу“ во недела ќе кажат од 1000 тестирани 500 позитивни, не дека ќе смени нешто, ионака процентот си крцка 40% месец дена
И ја мислев дека ги штелуваат, меѓутоа после 1 година некако им го сватив принципот. Треба да разберете дека они не тестираат до максимум капацитет. Другар се тестираше во Авицена пред некој ден и рече дека жив човек немало. Татко ми кога се тестираше кога правеа по 4000 тестови вика за 10 минути 5 луѓе пројдоа. Значи помалку тестови е ради помалце луѓе во приватните лабаратории.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Антивакцери на најјако. Што сакаат нека прават разумните ќе се вакцинираат и ќе си бидат раат па другите нека му ја думаат. Многу пропаганда се шири за новиве вакцини а всушност реално се огромен медицински напредок.
Полека малку не се залетувај.На пример во Америка тек сега се согледуваат последиците од вакцините што ги имаат примено војниците за време заливската војна почетокот на 90тите.Ниту сум антиваксер ниту рамноземјаш,но вие вака што сте сигурни и убедени у розови сценарија не е на одмет малку да подразмислите.И после 30 години вакцина може да појави страшни последици,а не после 5 месеци истпитување и тоа додека научниците се под притисок што побрзо да ја пуштат во промет.Понатаму ке се дознае
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Полека малку не се залетувај.На пример во Америка тек сега се согледуваат последиците од вакцините што ги имаат примено војниците за време заливската војна почетокот на 90тите.Ниту сум антиваксер ниту рамноземјаш,но вие вака што сте сигурни и убедени у розови сценарија не е на одмет малку да подразмислите.И после 30 години вакцина може да појави страшни последици,а не после 5 месеци истпитување и тоа додека научниците се под притисок што побрзо да ја пуштат во промет.Понатаму ке се дознае
И солта е отровна...по оваа логика никој немаше да се вакцинира и за вариола вера.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@StefusRefus ак ти се тебе вакцинира убо твој избор е, за други не одлучувај. Инаку денес 1000 и нешто теста а се чекаше волку касно? Нешто не штима..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Полека малку не се залетувај.На пример во Америка тек сега се согледуваат последиците од вакцините што ги имаат примено војниците за време заливската војна почетокот на 90тите.Ниту сум антиваксер ниту рамноземјаш,но вие вака што сте сигурни и убедени у розови сценарија не е на одмет малку да подразмислите.И после 30 години вакцина може да појави страшни последици,а не после 5 месеци истпитување и тоа додека научниците се под притисок што побрзо да ја пуштат во промет.Понатаму ке се дознае
Хммм, можи линк за муабетот ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
@StefusRefus ак ти се тебе вакцинира убо твој избор е, за други не одлучувај. Инаку денес 1000 и нешто теста а се чекаше волку касно? Нешто не штима..
Колку што знам не живее никој на пуст остров. Вакцинација не е личен избор како купување патики.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Знам има многу бројќи и тешко е да се сварат, ама на крајот од денот ќе излезе дека е причина за најмногу 5% од годишно умрените и само 0,0000НУЛАААААААААА некој процент од вкупното население.
БројЌи.

Има многу бројки, ама уште не се официјални. Знаејќи ја ажурноста во заводов за статистика, до 2022 нема да го средат бројките за 2020. За се' останато, не ти требаат бројки за да видиме што се случува во моментов.
Читаме искуства, гледаме што се случува со здравството. Бројка од 2000 умрени повеќе од просечното е зголемување од 10% на тие бројки. Воопшто не е малку, како што сакате да прикажете.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ајде малку двојазичност :)

1181 тест, 32 починати, 336 нови
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
@StefusRefus А до сега вакцинацијата каква беше?
Има казни за невакцинирање и санкции сега. Треба и построги да бидат. Кој не сака да се вакцинира треба нека се вакумира и нека седи во изолација. Нема право да шири зарази. Тоа не е лично право и избор кога се загрозува туѓ живот. Исто е како да имаш дома експлозив.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Полека малку не се залетувај.На пример во Америка тек сега се согледуваат последиците од вакцините што ги имаат примено војниците за време заливската војна почетокот на 90тите.Ниту сум антиваксер ниту рамноземјаш,но вие вака што сте сигурни и убедени у розови сценарија не е на одмет малку да подразмислите.И после 30 години вакцина може да појави страшни последици,а не после 5 месеци истпитување и тоа додека научниците се под притисок што побрзо да ја пуштат во промет.Понатаму ке се дознае
Луѓето кој таа ќе ги штити, немаат 30 години. Ја не знам дали иам 30 години да бидеме реални. Логично не би требало здрав човек испод 30 години возраст да се вакцинира, поголеми шанси има срце да те стрефи него од ова да умреш. Ама од друга страна вакцина со 60-70 посто ефикасност нема да ги штити целосно остантите, така да ќе испадне дека сме поебале годинава за џабе, а можда и наредните. Би се вакцинирал стрикно ради тоа, преку кур од ваков живот.
Сепак не сваќам зашто луѓе во критични групи се плашат од вакцината.На 30 000 позитивни имаш 1000 мртви, на 30 000 вакцинирани имаш 0. Долгорочни последици не знаеме ни за вирусот ако глеаш така. Друго, вакцинава има поента ако ја пуштат сега, следна година нема да има кој да спасуваш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Луѓето кој таа ќе ги штити, немаат 30 години. Ја не знам дали иам 30 години да бидеме реални. Логично не би требало здрав човек испод 30 години возраст да се вакцинира, поголеми шанси има срце да те стрефи него од ова да умреш. Ама од друга страна вакцина со 60-70 посто ефикасност нема да ги штити целосно остантите, така да ќе испадне дека сме поебале годинава за џабе, а можда и наредните. Би се вакцинирал стрикно ради тоа, преку кур од ваков живот.
Сепак не сваќам зашто луѓе во критични групи се плашат од вакцината.На 30 000 позитивни имаш 1000 мртви, на 30 000 вакцинирани имаш 0. Долгорочни последици не знаеме ни за вирусот ако глеаш така. Друго, вакцинава има поента ако ја пуштат сега, следна година нема да има кој да спасуваш.
Е па то де и јас му го велам на @Ireal, јас 50 тој 65, зар ќе му се секираме дали ќе изгубиме потенција од вакцинава по 30 години, јас на 80 тој на 95.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Јас ќе прашам нешто кај шо "ме боли забот" :)
Доколку има некој поинформиран, што мислите кога ќе се врати во нормала ова со слободното движење низ земјиве, зборувам за нас обичните смртници кои немаме ЕУ пасош, работни визи и шо ти јас знам.
Не се трпи ова поќе.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
И ја така мислев, али у принцип нас во македонија ќе не вакцинираат со таа на оксфорд што дава некој 60-70 посто ефикасност. Значи пак може да наебеш.

Форумите не се некој релевантен приказ, ама она што ме замислува е дека во реалност бројката е полоша.


И ја мислев дека ги штелуваат, меѓутоа после 1 година некако им го сватив принципот. Треба да разберете дека они не тестираат до максимум капацитет. Другар се тестираше во Авицена пред некој ден и рече дека жив човек немало. Татко ми кога се тестираше кога правеа по 4000 тестови вика за 10 минути 5 луѓе пројдоа. Значи помалку тестови е ради помалце луѓе во приватните лабаратории.
Не викам дека ги штелуваат туку така е секој викенд, речиси за 2-3 пати помалку тестирања има, најверојатно некои приватни лабаратории не работат и поради тоа нема кој да пријави тестови. Не знам зошто постои мислење дека си даваат од тепка заразени кога сите се од официјално направени и пријавени.

Многу полошо е тоа што не му се дава до значење на бројот на починати. Има еден куп што се лекуваат дома или одат касно да бараат помош. Вака полошо прават, ќе излезе Филипче, ќе рече готово бранот помина и ќе ја прогласат за брзо мртва короната, на така ми мириса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom