Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Moabetot e za humanosta....Vlade misli deka sekoj moze da stavi skafander I da izdrzi nekolku casa vo nego.
Vlade duso, postojat drugi vidovi na dokazi za humanosta...no ne e temata toa I neznam zosto go hejtas tolku medicinsiot personal, duri I poveke od nas sto sekojdnevno ja pratime celata situacija vo zdravstvo.
Ne rekov sekoj, zboram za medicinskite lica. Jbg opis na rabotno mesto. Ako nemozi da nosi skafander i da izdrzi togas neka odi prodavacka vo KAM, ne e taa/toj za vo medicina. Ili ne pomislija deka mozi vo zivotot nivni da se pogodi pandemija. Ete mozelo. Ova ne e hejtanje, ova e vistinata na videlo. Pari pari i samo pari. Pacientite koj gi eba.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ne rekov sekoj, zboram za medicinskite lica. Jbg opis na rabotno mesto. Ako nemozi da nosi skafander i da izdrzi togas neka odi prodavacka vo KAM, ne e taa/toj za vo medicina. Ili ne pomislija deka mozi vo zivotot nivni da se pogodi pandemija. Ete mozelo. Ova ne e hejtanje, ova e vistinata na videlo. Pari pari i samo pari. Pacientite koj gi eba.
Kaква етика бараш од двојкаши во средно? Пред не така долго, т.е. 10-15 години докторите беа барем меѓу најдобрите во генерациите. Моментално е очај и беда, секој некој заврши во Штип и Тетове. Стручњаците се во приватни клиники или во странство, а јавното здравство е каша попара полно со неписмењаци од Тетова и Штип. Чест на исклучоци, но тоа е тоа воглвано.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Луѓето работат во ковид центрите, не го условиле својот ангажман со ништо. Но, укажуваат на проблемот, не само сега, туку отсекогаш, професионалните здруженија бараат проблемот да се реши. Од одговорните нема слух, иако не е ниту скапо, ниту комплицирано да го решат.

Приватните специјализанти имаат комплициран статус, невработени се, а имаат договор на дело за кој примаат 26000 денари плата. Бидејќи остваруваат приход, не ги следува бесплатно здравствено осигурување. Лекуваат луѓе, а самите немаат право на лекување.
Vrti suci pak za pari i pari se raboti. Abe vi teknalo na nekoj od vas da volontira onaka za bez pari, dobrovolec da se javi, da pomozi ili slabo.
Patem receno 26000 e nad prosecnata plata vo republikata. Sami neka si platat zdravstveno , neka ne se pravat gjupci so sila, pandemija e, ostaj sto vo ovie mometni i tie treba da gi odbijat i da gi ponudat nivnite uslugi bez nikakva kompezacija, za opsto dobro. Ama toa nekako slabo vi se slusa. Si rekovte pandemija e, sega mu e majkata, udri. Ah beeee :mad:
Автоматски споено мислење:

Kaква етика бараш од двојкаши во средно? Пред не така долго, т.е. 10-15 години докторите беа барем меѓу најдобрите во генерациите. Моментално е очај и беда, секој некој заврши во Штип и Тетове. Стручњаците се во приватни клиники или во странство, а јавното здравство е каша попара полно со неписмењаци од Тетова и Штип. Чест на исклучоци, но тоа е тоа воглвано.
Sto etika da baras od nekoj koj ucel medicina samo radi finansiite. I ednite i drugite. Kako od lihvar etika da baras.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Vrti suci pak za pari i pari se raboti. Abe vi teknalo na nekoj od vas da volontira onaka za bez pari, dobrovolec da se javi, da pomozi ili slabo.
Patem receno 26000 e nad prosecnata plata vo republikata. Sami neka si platat zdravstveno , neka ne se pravat gjupci so sila, pandemija e, ostaj sto vo ovie mometni i tie treba da gi odbijat i da gi ponudat nivnite uslugi bez nikakva kompezacija, za opsto dobro. Ama toa nekako slabo vi se slusa. Si rekovte pandemija e, sega mu e majkata, udri. Ah beeee :mad:
Како ли успеа да го поврзеш муабетот за здравје и безбедност при работа со пари.

Нашето здравство во последните 2 децении во голема мера се базира на волонтери, дури и во моментов многу доктори, сестри и болничари работат по неколку години без пари, стаж и здравствено осигурување. Пола од специјалистите во државава работеле бесплатно 5-6 години, и при тоа плаќале по 10-12000 евра, за да можат да работат бесплатно. Тие 26000 денари ги добија приватните специјализанти дури минатата година, пред тоа ништо не добиваа, а сеуште немаат стаж и здравствено осигурување, и сеуште плаќаат 2000 евра годишно за специјализацијата.

Муабетот ти е бесмислен, полн со омраза, завист и фрустрации. Типично за интелектуална и духовна инфериорност.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Nz zosto ne se vovede 21 den karantin od doma nikoj da ne izleze samo marketi i apteki na rab..tie sto velat ekonomijata ne ke izdrzi ne e argument vaka uzas i ke pocinat mnogu luge a ekonomijata sekako ke propadne znaci dupla steta.. 3 nedeli odmor nema da smeni previse..,..ne moze vaka da se izborime ekonomijata pri vakov strav tesko da raboti kako sto treba..
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Како ли успеа да го поврзеш муабетот за здравје и безбедност при работа со пари.

Нашето здравство во последните 2 децении во голема мера се базира на волонтери, дури и во моментов многу доктори, сестри и болничари работат по неколку години без пари, стаж и здравствено осигурување. Пола од специјалистите во државава работеле бесплатно 5-6 години, и при тоа плаќале по 10-12000 евра, за да можат да работат бесплатно. Тие 26000 денари ги добија приватните специјализанти дури минатата година, пред тоа ништо не добиваа, а сеуште немаат стаж и здравствено осигурување, и сеуште плаќаат 2000 евра годишно за специјализацијата.

Муабетот ти е бесмислен, полн со омраза, завист и фрустрации. Типично за интелектуална и духовна инфериорност.
O ti intelektualna i duhovna velicino. Vreme na pandemija e, ne zborame za onaka obicna prosecna godina . Koj del od Pandemija ne go sfati. Pacienti kako muvi vi umirat, i ti namesto da recis kako i kade mozam da pomozam, bilo sto, toj mi go tupi za resenija , pari i nevozvratena ljubov od drzavata. Namesto site sto imaat kakva takva obuka od medicina, penzionirani doktori, nevraboteni, bilo koj da se strcaat na kaj bolnicite i da dadat se od sebe da im se pomozi na pacientite, site vo gluvceski dupki se ispopikaja. Rezili.
И потоа за ручек ќе си го делат саламчето и зденката со пациентите. Нели, за општо добро.
Ocigledno tebe humanosta ti e nepoznat poim. Mora da si vo medicina :toe:
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
O ti intelektualna i duhovna velicino. Vreme na pandemija e, ne zborame za onaka obicna prosecna godina . Koj del od Pandemija ne go sfati. Pacienti kako muvi vi umirat, i ti namesto da recis kako i kade mozam da pomozam, bilo sto, toj mi go tupi za resenija , pari i nevozvratena ljubov od drzavata. Namesto site sto imaat kakva takva obuka od medicina, penzionirani doktori, nevraboteni, bilo koj da se strcaat na kaj bolnicite i da dadat se od sebe da im se pomozi na pacientite, site vo gluvceski dupki se ispopikaja. Rezili.

Ocigledno tebe humanosta ti e nepoznat poim. Mora da si vo medicina :toe:
Ама... Ти тупиш за тоа. Јас само ти кажав дека не е така како што зборуваш.

Луѓето немаат здравствено осигурување, а лекуваат заразени. И наместо да речеш дека треба веднаш твоите сограѓани - медицински лица, некои од нив и твои роднини и пријатели, веднаш да добијат бесплатно здравствено осигурување, какво што има Рафиз од Кондово со се сите негови 15 деца, ти го тупиш за пари, решенија и што ти знам до сабајле што може да ти текне.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Што ни приготвуваат нашите пријатели во Обединетите Нации и на врвни универзитети во однос со вакцини?

„Водич за комуницирање Ковид19 вакцините
„Водич за лица на на терен во принципите на комуницирање за вакцини“


Страна 5: Како овој водич беше развиен:
Во тек на пет дена од 21-25 август 2020, одржавме низа на разговори со овие научници за специфични теми во врска со двоумење во однос на вакцини:

* Што ги прави луѓето отпорни кон погрешни информации?
* Што е причината за двоумење и воздржаност кон вакцини?
* Кои се некои од најдобрите начини да се направи да земањето на вакцина стане норма во дадени заедници?

Страна 36:
Most people are, for lack of a better
word, lazy decision-makers in terms of just,
‘I just want someone else to tell me what to
do, someone that I trust.’ And so the social
network component is a huge factor.”

„Повеќето луѓе се, поради недостаток на подобар збор, мрзливи одлучувачи, во смисла :„ Јас само сакам некој друг да ми каже што да правам, да има некој на кој ќе му верувам “. И од таа причина, компонентата на социјална мрежа е огромен фактор “.

стр. 35: "Да се примени теоријата на социјални норми во придвижување на промени, корисно е да се најдат инфлуенсерите и да се направи да ги сменат погледите, што може да има големи низводни ефекти".
Така, на пример, ако работите во училиште, би ги таргетирале децата кои имаат најмногу врски со други деца, и направете ги тие да бидат оние кои ќе ја извршат промената [на општото мнение]. "


Прегледај го приврзокот 275594

стр. 26:
When you look at hesitancy and parental vaccine hesitancy in the US, the group who is most likely to purposefully choose to not vaccinate are highly educated. In speaking with them, these are people who have read the primary literature themselves, and they’re correctly interpreting it, so it’s not a misunderstanding.

„Групата што најверојатно намерно ќе избере да НЕ се вакцинира се високообразованите. Во разговор со нив, се гледа, тоа се луѓе кои сами ја прочитале примарната литература, и правилно ја толкуваат, па затоа не станува збор за недоразбирање "


h/t:
Овие тактики не учеа на факултет по психологија. Имавме цели книги посветени на манипулација и влијание. Една од книгите e оваа, ја има и на англиска верзија. Ја учат дури и во школите за менаџмент во Франција.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
... (etanercept), етанерцепт е блокатор на фактор на некроза на тумор (TNF) кој се користи кај возрасни за да се спречи оштетување на зглобовите предизвикано од ревматоиден артритис, псоријатичен артритис или анкилозен спондилитис, влијае на имунолошки систем, може да се добие инфекции полесно, дури и сериозни или фатални инфекции, така да ако го спаси од автоимуно уништување (цитокинска бура), обична бактерија ќе го убие пациентот, пациентите со ревматолошки заболувања кои користат имуносупресивни лекови, вклучително и биолошка терапија, се сметаат за потенцијално ризична група за инфекција со КОВИД-19 и за компликации, иако имало клинички искуства за случаеви на пациенти заразени со КОВИД-19 кои користеле инхибитори на ТНФ и не доживеале респираторни компликации или смрт со SARS-CoV-2 ,
...слично кај нас се применува иммуносупресивниот лек за третирање на реуматиден артритис тоцилизумаб (tocilizumab) или Аctemra (200 Е една доза), но званично не се применува поради недоволни клинички искуства и уште цела лепеза на лекарства кои не се синтетизирани за КОВИД19,
...наместо да го загреат столот да пронајдат соодветен лек се експериментира со други специјализирани лекарства индицирани за други болести, но и да работи некој на таа проблематика треба вложување на парични средства што ете за чудо никој во светот не вложува цела година, а од друга страна ќе сме иделе на Марс да живееме без никакви услови, а ваму едно невидливо „гомниче“ ни го сјеба и скрати нормалниот живот!
Nekoj doktor na tv kaza deka za virusite generalno nema konkreten lek kako za bakteriite..inaku lugeto 69 na mesecinata se kacija a posle 50 godini stvarno e porazitelno svetot da zastane od virus.. ke vidime vakcinata sto ke napravi..
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Абре озбилни сте со здравственото осигурување во Македонија? И шо оти го има/нема некој, прави некоја разлика? Недај боже да се стигне поради било која причина во "болница", господ нека му е напомош ако постои и он.

Настрана условите и објектите ... Кога гледам кој се заврши за доктор во последните 6-7 години, јас одбирам природната селекција да ми го подобри или наруши здравјето па до кај иде нека иде. Не би им дозволил рака на чело да ми стават да видат температура дали имам, камоли нешто друго посериозно да ми прават.

Кога сме кај вакцините ... не постои закана/притисок/страв шо ќе ме натера да се вакцинирам против срањето. Откази од работа, парични казни незнам шо друго .. апсолутно ништо не ме плаши ниту па ќе ме премисли да се вакцинирам.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.241
Овие тактики не учеа на факултет по психологија. Имавме цели книги посветени на манипулација и влијание. Една од книгите e оваа, ја има и на англиска верзија. Ја учат дури и во школите за менаџмент во Франција.
Тажно е што од заговорниците на другата страна (слушајте се што каже владата и сзо) нема ни да сакаат да изгледаат барем 1/4 од видеото. Баравте студии и научници кои што тврдат спротивно еве ви ги ислушајте. Амааа не :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Wvw alternativa za testiranje .Prezisna i evtina.
Ja ima od pred nekoj den.

Mozda ce procita onaj debilon Minister.


 
C

CoolIris

Гостин
Океј, да сумираме. Вистинскиот доктор треба да биде хуман и да работи бесплатно. Нема врска тоа што има дома две деца за гледање, не е тоа битно, докторот не е човек и никако не смее да има приватен живот. Впрочем, изборот на професијата е целосно личен и сите сме свесни дека во еден момент од животот можеби ќе бидеме принудени да ги оставиме своите дома болни, за да лекуваме други кои се поболни, но, дали тоа значи дека егзистенцијата на докторот не е воопшто битна? Никако не смее да јаде, да пие, да спие, мора 24/7 да биде буден и да биде на располагање на пациентите, не само во работно време туку и надвор од истото на Viber, Facebook, Whatsup и сл. Значи, докторот треба да биде робот, компјутерска машина, а не човечко битие.

Инаку верувам дека ниту еден доктор не се жалел за тоа што го работи, туку за трулоста на системот во кој што се заробени не само докторите, туку и пациентите. Со лошите закони, неорганизираноста и некомпетентноста на најбитните фигури, страдаме сите. Боли фактот, што општеството во секоја прилика го погазува достоинството на медицинскиот персонал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom