Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
23 јуни 2007
Мислења
356
Поени од реакции
302
Ne treba da gi baraat, sami treba da se prijavat i da prasaat dali mozi i kade treba da pomognat posto imaat kakvo takvo poznavanje. Ako se razbolat se razbolat, mozi i doma da se razbolat i sto? Koj im garantira deka ako ne odat nema da se razbolat? Ili ako se razbolat deka ke preziveat ? Site ostanati kade se imaat razboleno? Vaka barem ke pomognat. Rekov jas , materijalisti, vo pogresna struka se. Trebase lihvari da odat.
Go procita muabetot so zenata pred penzija so hronicen bronhitis koja iako na boleduvanje sama se javi na dolznost. Medicniska sestra e inaku ako zaboraviv da napomenam ili ne sfati, svesna e deka em e pred penzija uste nekoj mesec em e hronicno bolna i e na boleduvanje radi toa pa sepak grizata za pacientite i e povazna od nejzinoto zdravje. Toa i e vo krvta, da pomaga. Niv ne im e , tuka e problemot.
Луѓето се таму, и работат. И се разболуваат, и се сами си плаќаат. Фер е тоа по тебе? А се решава со еден ентер на тастатура, толку.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.167
Поени од реакции
8.740
Луѓето се таму, и работат. И се разболуваат, и се сами си плаќаат. Фер е тоа по тебе? А се решава со еден ентер на тастатура, толку.
Zivtot ne e fer. Za toa ucele, jbg. Sega mu e majkata da se otkazat i da si baraat druga profesija vekje ako ovaa ne im e po kef. Nikoj ne gi teral medicina da ucat, valjda se zapisale tamu od ljubov a ne za pari :toe:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.376
Поени од реакции
10.864
Ne treba da gi baraat, sami treba da se prijavat i da prasaat dali mozi i kade treba da pomognat posto imaat kakvo takvo poznavanje. Ako se razbolat se razbolat, mozi i doma da se razbolat i sto? Koj im garantira deka ako ne odat nema da se razbolat? Ili ako se razbolat deka ke preziveat ? Site ostanati kade se imaat razboleno? Vaka barem ke pomognat. Rekov jas , materijalisti, vo pogresna struka se. Trebase lihvari da odat.
Go procita muabetot so zenata pred penzija so hronicen bronhitis koja iako na boleduvanje sama se javi na dolznost. Medicniska sestra e inaku ako zaboraviv da napomenam ili ne sfati, svesna e deka em e pred penzija uste nekoj mesec em e hronicno bolna i e na boleduvanje radi toa pa sepak grizata za pacientite i e povazna od nejzinoto zdravje. Toa i e vo krvta, da pomaga. Niv ne im e , tuka e problemot.
Со тоа што жената има здравствено, а тие немаат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.286
Поени од реакции
10.197
Дали професионален шофер ќе вози за беспари ?
Не се прави мутав, хумана е професијата, ама докторите не се будали.
Поради некои ратни профитери сите доктори се ставени на купче. Во едно понормално време, да бидеш хуман не беше еднакво со тоа да бидеш будала. Еве побарај сведоштва од земјотресот во Скопје 1963, дали тие што помагале биле будали или хумани, и шофери, и лекари.

Заради некои поединци, ратни профитери, ова подоле во нашава држава може слободно да се испечати на тоалетна хартија. Ако сега не е времето оваа професија да се воздигне, тогаш засекогаш кај нас ќе остане во заложништво на тие ратни профитери.


ХИПОКРАТОВА ЗАКЛЕТВА

Во часот кога стапувам меѓу членовите
на лекарската професија свечено
се обврзувам дека својот живот
ќе го ставам во служба на хуманоста.

Кон своите учители ќе покажувам должна
благодарност и почитување.

Својата професија ќе ја извршувам
совесно и достоинствено.

Најголема грижа ќе ми биде здравјето
на мојот пациент.

Ќе ги почитувам тајните на тие
што ќе ми се доверат.

Со сета своја сила ќе ги одржувам честа и
благородните традиции на лекарската професија.

Моите колеги ќе бидат мои браќа.

Во вршењето на должностите кон болните
на мене нема да делуваат никакви обзири, вера,
националност, раса, политичка или класна припадност.

Од почетокот апсолутно ќе го почитувам
човечкиот живот.

И под закана нема да дозволам моите
медицински знаења да се искористат
спротивно на законите за хуманоста.

Ова го ветувам свечено,
повикувајќи се на својата чест.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.376
Поени од реакции
10.864
Zenata ima hronicen bronhitis i e dva meseci pred penzija. Baska ima otvoreno boleduvanje. Komotno mozi da ne odi, niti nekoj so sila ja bara da odi. Ja voocuvas razlikata ?
Единствен овде што не воочува нешто си ти. Проблемот не е дали ќе се разболат и дали се хумани. Проблемот е што помагаат на болните и на државата, а државата не сака да им возврати на најминималниот можен начин. Не е ни возвраќање уствари, туку нешто што треба да се подразбира и воопшто да не е предмет на пазарење.

Во ЈНА ако на некој му пукнело слепо црево дури служел го терале сам да си плаќа операција?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
356
Поени од реакции
302
Zivtot ne e fer. Za toa ucele, jbg. Sega mu e majkata da se otkazat i da si baraat druga profesija vekje ako ovaa ne im e po kef. Nikoj ne gi teral medicina da ucat, valjda se zapisale tamu od ljubov a ne za pari :toe:
Ама нешто си збунет? Бидејќи верглаш нешто што нема врска. Каква врска има за што учеле? Луѓето се доктори кои веќе се во ковид центрите, немаат здравствено осигурување. И не мораат да бидат таму, а се. И не бараат ништо за возврат, дури ни ова. И се разболуваат таму, ама потоа мора да го платат своето лекување.

Ова излезе во јавност откако колешка која лекувала ковид болни, се разболе од ковид, со тешка пневмонија, и плати приватно 100 евра во ургентен за преглед, ртг, лабораторија и инфузија. Неопходната хоспитализација ја одби затоа што тоа би ја чинело уште најмалку 1000 евра. Државата најмалку што може да направи е да им стави зелена стрелка во компјутер за да имаат здравствено осигурување. За да се вратат по 2 недели и да продолжат да лекуваат.

Ако ова ти е нејасно и спорно, секоја чест. Наместо сам да речеш дека треба да им се даде тоа што е основно, тресеш некакви неповрзани бесмислици.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.167
Поени од реакции
8.740
Единствен овде што не воочува нешто си ти. Проблемот не е дали ќе се разболат и дали се хумани. Проблемот е што помагаат на болните и на државата, а државата не сака да им возврати на најминималниот можен начин. Не е ни возвраќање уствари, туку нешто што треба да се подразбира и воопшто да не е предмет на пазарење.

Во ЈНА ако на некој му пукнело слепо црево дури служел го терале сам да си плаќа операција?
Ne se sekiraj, vociv jas dobro sto e makata. Zatoa uste na pocetokot rekov deka postot voopsto nema da bidi omilen ili ke naide na razbiranje od doktorskata fela.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.268
Поени од реакции
2.512
Фејк е муабетот. Во државава секој има здравствено осигурување, или по основ на вработување или по основ на невработеност. Трето е по основ на пензија. Четврта група нема освен ако немаш државјанство. Како некој може да нема осигурување? Плус лечењето од корона е бесплатно за секој, не се плаќа ниту таму партиципација
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.167
Поени од реакции
8.740
Ама нешто си збунет? Бидејќи верглаш нешто што нема врска. Каква врска има за што учеле? Луѓето се доктори кои веќе се во ковид центрите, немаат здравствено осигурување. И не мораат да бидат таму, а се. И не бараат ништо за возврат, дури ни ова. И се разболуваат таму, ама потоа мора да го платат своето лекување.

Ова излезе во јавност откако колешка која лекувала ковид болни, се разболе од ковид, со тешка пневмонија, и плати приватно 100 евра во ургентен за преглед, ртг, лабораторија и инфузија. Неопходната хоспитализација ја одби затоа што тоа би ја чинело уште најмалку 1000 евра. Државата најмалку што може да направи е да им стави зелена стрелка во компјутер за да имаат здравствено осигурување. За да се вратат по 2 недели и да продолжат да лекуваат.

Ако ова ти е нејасно и спорно, секоја чест. Наместо сам да речеш дека треба да им се даде тоа што е основно, тресеш некакви неповрзани бесмислици.
Sega baraat ili ne baraat ?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.268
Поени од реакции
2.512
Ама нешто си збунет? Бидејќи верглаш нешто што нема врска. Каква врска има за што учеле? Луѓето се доктори кои веќе се во ковид центрите, немаат здравствено осигурување. И не мораат да бидат таму, а се. И не бараат ништо за возврат, дури ни ова. И се разболуваат таму, ама потоа мора да го платат своето лекување.

Ова излезе во јавност откако колешка која лекувала ковид болни, се разболе од ковид, со тешка пневмонија, и плати приватно 100 евра во ургентен за преглед, ртг, лабораторија и инфузија. Неопходната хоспитализација ја одби затоа што тоа би ја чинело уште најмалку 1000 евра. Државата најмалку што може да направи е да им стави зелена стрелка во компјутер за да имаат здравствено осигурување. За да се вратат по 2 недели и да продолжат да лекуваат.

Ако ова ти е нејасно и спорно, секоја чест. Наместо сам да речеш дека треба да им се даде тоа што е основно, тресеш некакви неповрзани бесмислици.
Колешка ти ако е невработена сигурно се пријавува во завод како невработена и по тој основ има здравствено осигурување. Како таа немала?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
8.740
Поени од реакции
5.491
Фејк е муабетот. Во државава секој има здравствено осигурување, или по основ на вработување или по основ на невработеност. Трето е по основ на пензија. Четврта група нема освен ако немаш државјанство. Како некој може да нема осигурување? Плус лечењето од корона е бесплатно за секој, не се плаќа ниту таму партиципација
Moabetot e za humanosta....Vlade misli deka sekoj moze da stavi skafander I da izdrzi nekolku casa vo nego.
Vlade duso, postojat drugi vidovi na dokazi za humanosta...no ne e temata toa I neznam zosto go hejtas tolku medicinsiot personal, duri I poveke od nas sto sekojdnevno ja pratime celata situacija vo zdravstvo.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
356
Поени од реакции
302
Sega baraat ili ne baraat ?
Луѓето работат во ковид центрите, не го условиле својот ангажман со ништо. Но, укажуваат на проблемот, не само сега, туку отсекогаш, професионалните здруженија бараат проблемот да се реши. Од одговорните нема слух, иако не е ниту скапо, ниту комплицирано да го решат.
Колешка ти ако е невработена сигурно се пријавува во завод како невработена и по тој основ има здравствено осигурување. Како таа немала?
Приватните специјализанти имаат комплициран статус, невработени се, а имаат договор на дело за кој примаат 26000 денари плата. Бидејќи остваруваат приход, не ги следува бесплатно здравствено осигурување. Лекуваат луѓе, а самите немаат право на лекување.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.376
Поени од реакции
10.864
Фејк е муабетот. Во државава секој има здравствено осигурување, или по основ на вработување или по основ на невработеност. Трето е по основ на пензија. Четврта група нема освен ако немаш државјанство. Како некој може да нема осигурување? Плус лечењето од корона е бесплатно за секој, не се плаќа ниту таму партиципација
Ако си имал над одредена сума приходи во ланската година не ти следува и треба сам да си плаќаш партиципација, бар по закон.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.176
Поени од реакции
947
Француски документарен филм за COVID 19
"Hold-up, retour sur un chaos" режисер Пјер Бернериас, буџет 300000 евро.

На француски е , превод на македонски нема, но ако ставиш на автоматски превод се разбира контекстот, инаку преводот е лош.
37 генетичари и вирусолози, доктори и епидемиолози, социолози, психолози и фармацевти зборуваат интересни работи за вирусов. Експресно е баниран на француската платформа Vimeo.
Без гомнојадство и предрасуди, секој може да го погледа, во смисол не е само еден-двајца луди доктори зборуваат снимани на телефон, а нормална продукција со 37 врвни специјалисти, после да размисли малку.
Нека си е б е маме документарецов.

Почнав да го гледам со скептичен став, мислев дека е само едно едно ѓубре и дека после 5 минути ќе прекинам.

Сега сум на скоро саат време, и морам да нагласам дека овие кои зборат, барем француските гости во документарецов тоа што го изјавуваат е навистина тоа што се одвиваше и сеуште се одвива во Франција.

Целата таа фама со хидроксицилинот ако така се пишува стигна до неверојатни нивоа, посебно бидејќи главниот протагонист Дидиер Раул успеа да спаси бајаги луѓе.

Верувале или не, француските власти му забранија да го користи овој лек и го ставија на специјална листа на лекови кои можат да бидат одобрени само во краен случај. Во краен случај кога пациентот е пред умирање, овој лек не помага, додека третман со овој лек на почетокот помагаше и имаше голем успех во Марсеј, каде што работи докторов.

Не можам да дискутирам околу точноста на тестовите бидејќи не учев вирусологија ами психологија, но од психолошка гледна точка ситуацијата овде станува се полоша.

Има голем замав земено депресијата на и онака веќе депресивниот француски народ. Вчера еден клиент на работа скокна од втори спрат да се самоубие. За среќа си скрши колк само но моравме да викаме брза помош и полиција.

Штета е што видеово е на француски, ако можете некако да најдете превод и да го изгледате па да развиеме дискусија би било навистина полезно за да сватиме некои работи кои упорно не сакаме да ги видиме.
 
На врв Bottom