Коронавирус самоизолација и домашно вежбање

Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
... драги кајаганџивки и кајганџии, од утре почнуваме со вежбање за одржување на кондиција во домаши услови, самата изолација за време на пандемија од коронавирус и полицискиот час од 16ч не ни дозволува рекреација и други спортски активности, а фрижидерите ги наполнивме и како орли кружиме околу нив стискајќи заби да не влезиме во искушение!
...секој ден по едно видео со вежбата само ќе го гледаме за да ги научиме движењата, а следниот ден во 18ч ќе ја ве чекам ТУКА во инпровизираната сала да го извежбаме!
... земите вага, наутро после извршување на тоалета и измерете колку сте тешки, едно селфие на делот на телото каде не сте задоволни, за да видиме за една недела, две, три, какви резултати ќе имаме!
...јас сум ЗА, а вие како сакате! :brlav:


...почнуваме со лесни движења, да ги научиме движењата за утре во 16ч да бидеме спремни да ја извежбаме! доколку имате деца, ете можност да ви се придружат!
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
so ednostavna aplikacija na vasiot mobilen telefon imate vezbi,za sekoe tretiranje na odreden del od teloto pa i celokupno telo startuvate od den prvi do 21 den ,i jas sum za
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.295
Поени од реакции
3.308
Бијонче, јас денес вежбав само со раце, морав да седам и да го гледам Филипче со нови известувања...ама добро е за почеток, барем рацеве ги размрдав...ајде од утре, но дај нешто пожешко и потешко, побрзо темпо за побрзо согорување на калории.
Инаку, не се мерев, искрено, оти и така сум под стрес од коронава, па не ми треба додатно тревожење.:backa:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
... денес ја одбрав Katarzyna Cyunczyk Zumba за вежбање!
лесни вежби за рацете и движење на нозете по ритам, малку тешко ги наоѓам егзепларите за вежбање зш треба да биде и добра музика со ритам, да бидат и симпатични презентерките, а и вежбите да не бидат напорни како почеток на секојдневно вежбање...единствено може да не се потскокнува при вежбањето да се штити сеуште зглобот и коленото додека не се навикне телото на неколку дневните уводни вежби и добивање кондиција!
...ете се замислувам дека сум со пинк високи патики и вежбам во ритамот на добрата музика...ајдете заедно!

... и ДА, многу е важно пред да вежбате да врзете една кошула околу струк и сите ритмички движења да ги потенцирате со куковите лево, десно, рацете горе доле, а тоа кошулата да се таласа (y)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717

... денес загревањето ќе го почнеме директно со кружни движења на струкот, а песна самата ќе не понесе по нејзин ритам, пожелно околу струк да се врзе или некоја марама (за женските) или кошула (за мушките)!

1586024096900.png 1586024139972.png


... ете можност цело семејство да вежба со музика!


...а јас морам да ја довежбам „на ситно“ стомачната мускулатура! :rolleyes:
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.475
Поени од реакции
7.672
Не ми одат некако заедно постовите во темата и нејзиното место у Фитнес подфорумот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
Не ми одат некако заедно постовите во темата и нејзиното место у Фитнес подфорумот.
...а зашто? зарем не е фитнес видео постовите т.е. вежбање со музика т.е. зумба?
цитирам :
..,, Zumba is an exercise fitness program created by Colombian dancer and choreographer Alberto "Beto" Pérez during the 1990s ...
Зумбата е финтес-програма, која вклучува аеробни и танцови движења во ритамот на салса, хип-хоп, мамбо, регетон и други музички стилови... една од најголемите придобивки на зумбата е тоа што се раздвижува целото тело. Наместо фокусирање на одреден дел од телото, зумбата ве тера постојано да се движите, да бидете живи и да уживате во ритамот. Зумбата помага и при тонирањето на мускулите на целото тело без да почувствувате голема мака. Зумба вежбите се и добар кардио тренинг. Доколку кардио тренингот обично ви е заморен и ви претставува проблем, најдобро е да одите на зумба и да ги почувствувате таквите придобивки уште веднаш....
Belly dance („трбушен плес“)is a great entertainment and there's no way to deny it. But do you know, it is also a great workout option. Yes, according to doctors, gym instructors and fitness specialists, it is one of the best options to boost both your physical and mental health. In fact, the physical strain resulting from it, boosts the level of feel-good hormones in your body. Thus, belly dance also caters to your mental health and well being. ,, затворен цитат.

ice_screenshot_20200405-153012.png 51DJDRY423L._SY445_.jpg

...и ако сум со искуство аеробик инструкторка, што пречи да се биде сега „фитнес, зумба, бели денс - belly dance форумска инструкторка“ на темава во Кајгана форум во домашни услови кога сите сме во изолација за време на пандемија со коронавирус? а? оти тебе лично не ти „паше“ ? па брат, игнорирај и решен проблем! :toe:

офф и тие ми биле во ЕУ, а не виделе вежбални/студио со фитнес, зумба и белиденс :facepalm:
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.732
Поени од реакции
18.940
,,,pushtaj futluz i chocheci ima 'rshum da napraime,, :icon_mrgr:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.475
Поени од реакции
7.672
Сестро, ти ставаш жени кај што играт како у диско.
Ај тогаш да сум на темата:

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.204
Поени од реакции
190.247
A да си симнете апликација да не се будалите? Зошто клиповиве ми се се само вежбање не, колку калории се троши со ова, 15,5?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
....не знам што ви пречи темава, уште не почната сакате да ми ја усерете, не читате малку линкови што ви давам за фитнес колку подгрупи има?
калории да се смета од втор ден вежбање? да не треба и на вага да се качиме од втор ден вежбање? ако ви пречи затворите ја и ставете во канта, ако не оставете ме... горниов член без веза дава пример само да ми ја усере темата ничим позван...може некој ми пишува во ЛП и се консултира за вежбите и сега ми е јасно и зашто не сака јавно тука... само да се подбивате друго ништо...
ваш форум, ваше друштво, ваш критериум ... ставите катанец и бидете среќни! (y)
Сестро, ти ставаш жени кај што играт како у диско.
Ај тогаш да сум на темата:
...што да ти речам нема да разбереш deka Katarzyna Cyunczyk e фитнес зумба инструкторка, а за тебе е жена која игра диско и ми постираш ДЏеј музика ама целта твоја ми е јасна....терај си немај гајле, успешно ќе ми ја затворат темава! (y)
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.732
Поени од реакции
18.940
,,,ej drushtvo,,,bi ve razbral potpolno ,na forumov da vrieshe od novi aktivno korisni temi pa ova da ja stavevte pod lupa i kritiki,,,ama vaka koga vo vreme na komplicirana situacija so ogranichuvanja na dvizhenje i nemozhnost na fizichki aktivnosti,ovaa tema e sosema vo red,,,
,,,ke se ubiete gledajki na tv emisii od ovoj tip i ke gi falite do nebesa,ama ako nekoj tukashen chlen otvori tema,toa vnatreshniot crv na vashata temna strana ne vi dava mir i ne ste zhivi dodeka ne zaserete ,,,
,,,daj pokazhete barem malku od malku smirenost i otkazhete se od nepotrebni i zli komentari,,,
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.546
Јас на обични вежби кога ќе си симнам апликација обично забушавам а и повеќе ми се допаѓаат програмите со кикбокс и кардиобокс. Дури не беше затворено одев на тоа и секогаш буквално се претопував и плус е презабавно и брзо. Сега дома обично ова си го пуштам :

може да се вежба со било која тежина

или без тегови како на следново видео:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
...првото видео тепа музиката во позадина, ист ритам повторувачки како расипана плоча инерватно, а и оваа многу зборува, пола вежбање е добар ритам на музика која ќе носи, второто видео малку подобро...
 
На врв Bottom